Skocz do zawartości

MTB, ćwiczenia na równowagę.


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Zauważyłem że podczas jazdy na MTB w terenie brakuje u mnie równowagi. W szczególności to widać przy mniejszych prędkościach, przy powolnych ciasnych zakrętach.

Często przy podjazdach pod strome wzniesienia, nie brakuje u mnie siły ani kondycji żeby wyjechać tylko odpadam na równowadze. Dopóki utrzymuję jako taką prędkość na podjeździe jest Ok ale wystarczy że trzeba najechać na korzeń albo inną przeszkodę i rower na chwilę traci prędkość i już staram się podpierać nogą.

Znalazłem na Youtube poradnik z podstawowymi ćwiczeniami: https://youtu.be/vlxHqJ1rdts

Pomyślałem że zacznę od utrzymania równowagi w miejscu. Jak się okazało nie jest to takie proste. Kompletnie u mnie nie działa ten sposób z naciskiem na pedały. W sensie rower chce wyrwać do przodu ale jak zwolnię nacisk to rower nie chce odjeżdżać do tyłu. Nie wiem może coś robię źle.

Ewentualnie może ktoś z was ma jakiś inny sposób jak poprawić równowagę? Jakieś inne ćwiczenia?

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Może zacznij od ćwiczeń na równowagę bez roweru, żeby swoje ciało i błędnik nauczyć utrzymywać równowagę. Np. takie:

- stanie na jednej nodze na złożonym w kosteczkę ręczniku (żeby było miękko i niestabilnie, może być taka gumowa poduszka-jeż), drugą nogą robisz wymachy w przód, bok i tył, tak np. pi 10 razy i zmiana nogi

- tzw. jaskółka ale ręce do przodu 

Odnośnik do komentarza

cierpliwości...
Zatrzymując się na światłach nie zdejmowałem nóg z pedałów najdłużej jak byłem w stanie.
Rok, a może i dłużej zajęło zanim zacząłem stać w miejscu więcej niż kilka sekund, jak załapałem to od razu przeskoczyłem na kilka minut, a później na kilka sekund bez trzymania kierownicy. Teraz nawet w pedałach SPD czuję się bezpiecznie.
Stójkę robiłem na siedząco, nigdy nie wstawałem z siodełka i tak już zostało.
Na początek dobrze opuścić siodełko, żeby nabrać pewności siebie (mam myk-myk więc jest łatwiej). Potem to już nie jest potrzebne





Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...