Czy można jeździć w zwykłych butach z pedałami SPD?

Myślę, że wielu rowerzystów zastanawia się nad zakupem butów i pedałów SPD (kliknij w link, aby poczytać o nich więcej na blogu). I słusznie :) Co oczywiście nie znaczy od razu, że SPD to system dla każdego. Ma on swoje wady, a jedną z nich jest to, że trzeba zawsze jeździć w specjalnych butach, które od spodu mają bloki, które wpinamy w pedały. Ale czy na pewno zawsze? Czy nie dałoby się jeździć na rowerze wyposażonym w pedały SPD, w zwykłych, sportowych butach? Ano dałoby się. Są na to dwa sposoby, choć oba są pewnego rodzaju kompromisem. Pomysłu na posiadanie dwóch par pedałów nie liczę – ich przykręcanie i odkręcanie, na dłuższą metę będzie bardzo, bardzo niewygodne.

Nakładki na pedały SPD

Pedały SPD
Pedały Shimano PD-M520

W tego typu pedałach, jak ten, który widzisz powyżej – jazda w zwykłych butach jest możliwa. Awaryjnie – da się to zrobić. Ale nie chciałbym na co dzień, nawet po bułki tak dojeżdżać. But bardzo się ślizga po takim pedale, a punktów podparcia jest bardzo mało. Tak czy siak – nie polecam.

Nakładki na pedały SPD
Nakładki SM-PD22

O wiele lepszą opcją, niż męczenie się jazdą na takich pedałach, jest założenie na nie specjalnych nakładek. Ta na zdjęciu powyżej pasuje do pedałów Shimano, modeli PD-M970, PD-M770, PD-M959, PD-M540, PD-M520, PD-M515, PD-M505. Czy do pedałów innych producentów kupi się nakładki? Musiałbyś poszukać w Google. Wiem, że do Eggbeaterów firmy Crank Brothers także były dostępne specjalne nakładki. W każdym razie jeżeli masz już pedały SPD i da się do nich założyć nakładki, to będzie to najlepsze rozwiązanie.

Jednostronne pedały SPD

 

PD-T780
Jednostronne pedały SPD Shimano PD-T780

Natomiast jeżeli dopiero stoisz przed zakupem pedałów i na pewno chcesz mieć dodatkową możliwość jazdy w zwykłych butach – możesz rozważyć pedały jednostronne. Najczęściej są to pedały zaprojektowane do użytku miejsko-trekkingowego. Z jednej strony mają mechanizm, do którego wpinamy buty. Natomiast z drugiej strony tego mechanizmu nie ma. Znajdziemy tam płaską platformę, tak jak w tradycyjnych pedałach.

Sam nigdy nie miałem pedałów tego typu, ale słyszałem o nich różne opinie. Niektórzy skarżą się, że pedały na postoju same obracają się mechanizmem SPD do góry (a platformą do dołu). Na pewno takie modele są pewnym kompromisem. Ale jeżeli nie jesteś przekonany czy SPD Ci się spodoba, albo chcesz np. jeździć w zwykłych butach do pracy, a w SPD za miasto – to jest to najsensowniejsze rozwiązanie.

 

Pedały jednostronne oferuje wielu producentów. Są to na przykład:

AuthorA-Sport 25, A-Sport 35, A-Sport 22

Accent – Lazer, Sector

B’Twin – dwa modele 500

Exustar – E-PM826, E-PM812

Kelly’sClip 10, Clip 30, Clip 50, Clip 90

KTM – Dualchoice

Shimano – PD-A530, PD-M324, PD-T780, PD-T421, PD-T8000

 

Shimano PD-M424
Shimano PD-M424

Przygotowując ten tekst, wiedziałem, że są dostępne pedały SPD skonstruowane z myślą o bardziej agresywnej jeździe górskiej. Nie byłem tylko przekonany, czy da się na nich wygodnie postawić zwykły but. Ale w komentarzu pod tym wpisem Marcin dał znać, że ramka w takich pedałach porusza się w pewnym zakresie w stosunku do mechanizmu wpinającego. Nadal nie jestem pewny, czy jadąc w butach z płaską podeszwą, nie będzie się ocierało o środek pedału. Ale w bucie z delikatnym bieżnikiem, myślę, że faktycznie mechanizm do wpinania nie będzie przeszkadzał. Shimano oferuje modele: PD-M424, PD-M545 oraz PD-M647.
Time Atac MX

Ciekawą opcją mogą być również pedały TIME z serii MX, albo DH. Znowu, na płaskiej podeszwie może być dziwnie, ale z bardziej terenowym bieżnikiem, pewnie będzie jeździło się nieźle.

Podsumowanie

Jak widać sposobów nie ma zbyt wiele, ale najważniejsze, że są jakieś opcje :) Ja do zwykłych butów i pedałów platformowych nie chciałbym już wracać. Ale jak najbardziej rozumiem, że takie dwustronne pedały mogą się u kogoś świetnie sprawdzić. Jeżeli używasz takich – daj znać w komentarzu jak się sprawują.

Więcej informacji o butach i pedałach SPD obejrzysz w jednym z odcinków Rowerowych Porad na YouTube. Będę bardzo wdzięczny za zasubskrybowanie kanału :)

Inne wpisy o pedałach rowerowych:

1. Jak wymienić pedały w rowerze

2. Rodzaje pedałów rowerowych

3. Buty i pedały SPD

4. Czy można jeździć w zwykłych butach z pedałami SPD

5. Czy warto używać nosków w pedałach

6. Dlaczego niektóre nowe rowery nie mają pedałów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

55 komentarzy

  • Jak wygląda sytuacja przejścia z butów normalnych na SPD w sensie ustawień siodełka?
    Wydaje się że w SPD jest się wyższy – sam pedał jest wyższy i but z blokiem czyli siodełko w górę. Tak samo z naciskiem na pedał – blok jest wyżej, punkt nacisku bliżej palców a w zwykłych butach bywa z tym różnie i czasami nacisk jest niżej punktu który jest w SPD – czyli siodełko powinno polecieć lekko do tyłu?

    • To wszystko zależy od konkretnego modelu pedałów (jednych i drugich) czy butów. Tu nie ma co gdybać, trzeba po zmianie pedałów i ustawieniu bloków w butach, przysiąść się i sprawdzić czy nie trzeba nanieść pewnych korekt w ustawieniu siodełka.

  • Fizyki nie da się oszukać, więc siłą rzeczy pedały SPD z nakładką (nieważne czy fabryczną czy doczepianą) będą się obracały cięższą stroną do dołu. Moje dwustronne SPD z wpiętą nakładką obracają się właśnie tą nakładką do dołu i jeżdżąc w zwykłych butach muszę je obracać po każdym zdjęciu nogi z pedału. Myślę jednak że jest to kwestia przyzwyczajenia. Po trzech latach praktycznie nie zwracam na to uwagi i robię to automatycznie :)
    Na pewno nakładka jest bezpieczniejsza niż but ślizgający się po zapięciu SPD.

  • Hej, mam takie nakładki na Spd jak ze zdjęcia. Nawet niezłe się spisują. Jednak jest pewien problem – jak je zdjąć? :) siłowałem się rękoma wykonując ruch jak butem w spd i nie przyniosło to zdanych efektów. Jest na to jakiś patent?

    • Taka nakładka wchodzi w miejsce bloku, więc wydaje mi się, że pewnie trzeba przekręcić ją „dołem na zewnątrz”, aby wyszła z pedału.

      • też tak kombinowałem ale siedzi tak twardo, że masakra. Na razie mi to nie przeszkadza. Po sezonie może się jeszcze raz do tego przymierzę. Dzięki.

  • Witam,
    Mam do Pana kilka pytań:
    1. Czy do roweru szosowego „wypada” założyć pedały dwustronne?
    2. Zauważyłam, że osobom na rowerach szosowych niewygodnie chodzi się w butach z systemem SPD. Od niedawna posiadam taki właśnie rower i zastanawiam się nad zakupem butów, w których bloki są bardziej schowane (Bontrager SSR Multisport WMN). Czy takie buty w zestawieniu z rowerem szosowym to dobre rozwiązanie?
    3. Jak poprawnie zmieniać biegi, aby nie krzyżować łańcucha? Z przodu mam dwie tarcze, a z tyłu dziewięć zębatek.

    Z góry dziękuję za radę :)

    • Cześć,
      1. To Twój rower i Twoja sprawa. Ja mam rower z barankiem: https://roweroweporady.pl/on-one-bish-bash-bosh-moj-nowy-rower/
      I w nim dwustronne pedały MTB. I mam je niezależnie od tego czy jeżdżę po asfalcie, czy zakładam bardziej terenowe opony.

      Są jeszcze pedały typu Shimano PD-ES600: https://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;szukaj-shimano+pd-es600;0192.htm#crid=256157&pid=7269
      Czyli posiadające możliwość wpięcia bloku SPD z buta górsko/turystycznego, ale wyglądem trochę przypominające pedały szosowe (i są jednostronne, co obniża wagę).

      2. W szosowych butach (system bloków SPD-SL lub podobne) nie chodzi się zbyt wygodnie, bo podeszwa jest płaska i blok wystaje całkowicie. W butach z blokami typu SPD, czyli górsko/turystycznymi, faktycznie blok jest schowany bardziej w podeszwie. Nie chodzi się w nich tak samo jak w cywilnych butach (choć są modele butów, które do tego dążą, wyglądają wtedy bardziej jak cywilne, sportowe buty), ale już spokojnie można w nich trochę połazić.

      Te Bontragery, które wysłałaś, wyglądają dość mocno turystycznie. Oczywiście to kwestia gustu i Tobie się mają podobać i dla Ciebie mają być wygodne. Ale jeżeli chcesz, żeby wyglądem pasowały do roweru szosowego, to może (zostając przy Bontragerze), spodoba Ci się model Bontrager Solstice.

      Nadal da się w nich chodzić, ale mają bardziej sportowy sznyt :)

      3. O krzyżowaniu łańcucha pisałem tutaj: https://roweroweporady.pl/jak-poprawnie-zmieniac-przelozenia/

    • Ad. 1 – do każdego roweru „wypada” założyć to co konkretnie Tobie odpowiada. Jazda rowerem służy przyjemności a nie lansowaniu się. Osobiście jeżdżę szosówką po ścieżkach rowerowych. Podobno też „nie wypada”, ale mam to w nosie :)
      Ad. 2 – W szosowych butach chodzi się niewygodnie bo bloki wystają na około 1 centymetr. Te buty nie służą do chodzenia. Jeśli myślisz o połączeniu wycieczki rowerowej z jakimś zwiedzaniem na piechotę, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą pedały i buty MTB niż szosowe.

  • Ja odwrócę pytanie i zapytam się… Czy można jeździć z butach SPD na zwykłych pedałach platformowych? (oczywiście po usunięciu bloków z tych butów)

  • Witam. Chciałbym zacząć swoją przygodę rowerową z butami SPD. Jestem zainteresowany pedałami z platformą i tu nasuwa mi się pytanie: czy buty z systemem spd można używać na stronie z platformą?A czemu oto pytam…? Bo jako osoba która dopiero będzie się uczyć chciałbym dojechać rowerem do „miejsca nauki ” z domu :)

    • Cześć, nie będzie żadnego problemu (myślę tu o butach MTB i turystycznych). Blok w takich butach jest mniej lub bardziej schowany w podeszwie i nie będzie przeszkadzał podczas jazdy. Ja jeżdżę czasami w butach SPD na zwykłych pedałach i nie ma z tym problemu. Oczywiście blok będzie trochę ocierał i hałasował, ale nie stoi to na przeszkodzie.

      • Dziękuje za odpowiedź.
        Kolejne pytanie: co myślisz o butach Shimano M065 (dostępne są w decathlonie)? czy są porównywalne do butów Shimano SH XC31 ?

        • Cześć, buty mają podeszwę o tej samej twardości. Natomiast różnią się tym, że M065 jest zapinany na dwa rzepy, a XC31 na trzy. No i XC31 będą trochę lżejsze.

          Zdecydowanie wybrałbym XC31, będą lepiej trzymać się stopy, dzięki trzeciemu rzepowi. No i w DC M065 kosztują 250 zł, a za tyle samo można kupić XC31: https://www.ceneo.pl/Rowery_i_akcesoria;szukaj-sh-xc31;0192.htm

          • @Piotr: Uważam, że powinieneś sobie dać spokój z XC31 skoro wszędzie są promocje na M089 z klamrą które przewyższają modele rzepowe, serdecznie polecam, używam cały rok, w każdą pogodę, choć na porzadne ulewy wziąłem sobie już NorthWave Celsius GTX.
            Pozdrawiam serdecznie. :)

          • Te buty są trochę różne. M089 to topowy model z amatorskiej serii. XC31 to podstawowy model z wyższej serii, one są lepiej dopasowane do stopy. No i XC31 jest trochę lżejszy (i nie jest to tylko kwestia braku klamry).

            M089 porównywałbym bardziej z XC51. Choć fakt faktem, mocno rozważyłbym także M089, ale fajnie byłoby przymierzyć w sklepie i porównać jak leży na stopie w porównaniu z XC31. Pewnie M089 będą miały trochę więcej miejsca na stopie.

  • Używam od kilku lat SPD PDA 530 i jest to dość dobre rozwiązanie. Czasem lubią się odwrócić platformą do dołu ale nie przeszkadza to tak bardzo. Co do zimowych butów to polecam markę Tiebao- oczywiście chińskie, ale z podwójną skarpetką dawały radę przy – 15C.

  • Koledzy zastanawiam się nad takimi pedałami który wg was jest lepszy, dodam , że nie chce wydawać za dużo kasy Shimano nexelo SPD czy shimano PD M-520

      • Dzięki za poradę . Pozdrawiam. A polecisz jakieś dwustronne na których można jeździć również w zwykłym obuwiu na przejażdżki z dzieckiem ?

        • Przejrzyj komentarze pod tym wpisem. Sporo ludzi się tu wypowiedziało, jak się u nich sprawują tego typu pedały i jakie modele.

  • Mam od sierpnia M520 i uczyłam się jeździć jesienią. Ale gdy poszłam na rower zimą, założyłam nakładki PD22. Nie są super (wąskie, no i plastik), ale generalnie sprawdziły się. Powody były dwa: było ślisko i bałam się jechać w spd oraz potrzebowałam ciepłych butów. Ostatnio spróbowałam jechać w spd z wpiętymi nakładkami i też dobrze to działa, nakładka leci w dół, a blok ustawia się do wpięcia u góry. Niestety nakładki są z plastiku, więc kilka wpięć i wypięć je zniszczy :(

    • Daj znać jak się będą sprawowały te nakładki po dłuższym używaniu. Może nie będzie z nimi tak źle :)

  • Jakiś czas temu kupiłem pedały Accent Sector. Na co mam zwrócić uwagę przy zakupie butów rowerowych do nich? Które buty są do nich kompatybilne?

    • Cześć, domyślam się, że bloki są kompatybilne z systemem Shimano SPD (producent niewiele pisze na swojej stronie na ten temat). Jeżeli tak, to z tymi blokami będą kompatybilne w zasadzie wszystkie buty MTB i trekkingowe.

  • Mam pytanie trochę dotyczące tematu. Zmieniam sprzęt , nigdy nie miałem kontaktu z pedałami zatrzaskowymi. Mam buty trekkingowe (SH MT54) i zastanawiam się czy dokonać zakupu pedałów SPD czy z click’r ( SPD PD-M530 czy )SPD PD-MT50 . Zaznaczam, że głównie będę jeździł w mieście i po szosie. Intuicja podpowiada mi M
    530 ale co zrobić ????

    • Hej, według mnie system Click’R nie daje jakiejś ogromnej różnicy względem zwykłych SPD. Mój tata ma Clickery w rowerze, jeździłem na nich chwilę i faktycznie jest jakaś różnica w łatwości wpinania i wypinania, ale moim zdaniem nie jest to specjalnie uzasadnione.

      Ale nie skreślam tego patentu, dla początkujących to może być niezłe rozwiązanie. Choć w „zwykłych” SPD można poluzować sprężyny na początek. Nie taki diabeł straszny :)

      No i PD-M530 porównywałbym bardziej z PD-T400: https://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;szukaj-shimano+pd-t400#crid=108049&pid=7269

      PD-MT50 to już wyższa półka. I mając taki budżet do wydania, pokusiłbym się bardziej na model PD-T8000: https://www.ceneo.pl/49529204;0280-0.htm#crid=108050&pid=7269

      Czyli z grupy XT, a to już w turystyce topowa półka w ofercie Shimano.

      • Dzięki Bardzo :)
        Już przeglądam te pedały i faktycznie wezmę MT50 lub PD-T8000 zobaczę …. tylko te odblaski mnie trochę męczą (ja lubię wszystko raczej takie surowe)

        • No to jeszcze są bardziej terenowe, ale nadające się śmiało do jazdy po asfalcie PD-M8020.

    • Hej! Też jestem zainteresowany zakupem butów trekkingowych (SH MT54), ale ponoć mają one zaniżoną rozmiarówkę. Z tabeli rozmiarów wynika, że przy mojej długości stopy powinienem brać rozmiar 42, ale na forach ludzie piszą, żeby brać rozmiar większy. Poza tym napisz, które pedały brałeś do tych butów.

      • O zaniżonych rozmiarówkach pisałem tutaj: https://roweroweporady.pl/jak-dobrac-rozmiar-butow-rowerowych/

  • Wpis interesujący, sam mierzę się z typ problemem po wyrzuceniu nosków:)

    Jeśli się zdecydowało na spd, to oczywiście ma się buty z blokami i założenie do jazdy jest takie, że na rower te buty właśnie będzie się używać, a jazda w półbutach do teatru, to incydent. Na takie sporadyczne wypadki nakładka będzie najlepszym sposobem. Te buty „dwufunkcyjne” mogłyby się sprawdzić wyłącznie w przypadku, kiedy w co najmniej połowie przypadków jeździlibyśmy w zwykłych butach. Nie wiem, jaki to miałby być scenariusz, poza „do pracy bez zmiany obuwia”. Osobiście przymierzam się do zakupu nakładek, na razie w butach spd daje radę dojechać wszędzie.
    Mam za to patent na SPD-SL – zdejmuje się buty i w samych skarpetach można pedałować obejmując palcami nóg przód pedału – sprawdzone na trenażerze :)

  • Witam.
    Posiadam model PD-M545 i śmiało mogę stwierdzić, że do jazdy w zwykłych butach się nie nadają. Oczywiście można podjechać do sklepu w zwykłych butach ale na dłuższych odcinkach będą niekomfortowe.
    Zaletą takiej konstrukcji jest dużo pewniejsze podparcie (noga tak nie goni jak w SPD bez platform) przy wpiętych butach jak i wypiętych – czasem gdzieś śmigam w trudnych warunkach i np. opieram wypięty but na platformie tak aby móc się szybko tą nogą podeprzeć przy ostrym wchodzeniu w zakręt by nie ograniczać się czasem wypinania.

    Na koniec dodam, że mam doświadczenie tylko z butami Shimano SH-M089 i zarówno z nich jak i platform jestem bardzo zadowolony – wszystko działa intuicyjnie i sztywno, nie mam żadnych problemów z wpinaniem się nawet w ubłoconych blokach

  • Czy takie pedały są dobre do roweru górskiego Crankbrothers 5050 Freeride Bike Pedals (Black/Red) rowerem głównie jeżdżę do pracy i jest sporo ścieżek rowerowych asfaltowych

    • Hej, te pedały są zaprojektowane z myślą o downhillu i jeździe freeride. Pewnie, że możesz takie kupić, ale nie wiem czy jest sens brać takie do lekkiej jazdy. Chyba, że Ci się bardzo podobają :)

  • Ja też mam M530 i spokojnie daje się jeździć w butach rowerowych bez SPD. W zimie odpinam mocowania-jakoś mi pewniej jak by trzeba się ratować przy upadku.

  • Przechodząc na wyższe „stadium rozwoju”, czyli SPD, miałem obawy co, jeśli nie będę mieć na nogach butów z blokami. Zdecydowałem się na M505+nakładki ze względu na dobrą cenę. Jazda z nakładkami jest jednak kompromisem pomiędzy wożeniem przez cały czas platformy (większość czasu jeżdżę z SPD) a komfortem. Nakładki nie są zbyt sztywne i mają dość małą powierzchnię. W zwykłych butach sportowych mało stabilne podparcie. Ale to kompromis. Pozdrawiam.

  • Używam Shimano z nakładką platformowa. I nie jest to najwygodniejsze. Faktycznie pedały odwracają się platformą w dół. Osobiście wygodniej, jeśli już muszę, jeździ mi się w zwykłych butach bez tej nakładki. Choć to bardzo awaryjne rozwiązanie. Raczej w spd jeżdżę tylko z butami do tego.

  • Zawsze jeździłem bez SPD i dawałem sobie radę. W szosówce były fabryczne noski i było całkiem sympatycznie. Ale o dziwo wczoraj w MTB odczułem brak SPD i to jadąc przez las po płaskim, a nie po pagórkach! Trochę przerażają mnie ceny butów no i nie stać mnie na buty letnie i dodatkowo zimowe, dlatego platformy/nakładki to ciekawe rozwiązanie, nie pomyślałem o tym wcześniej. Do tego buty letnie ew. w gorszą pogodę ochraniacze i będzie OK.
    Przydatny artykuł :)

    • Ja też nie mam zimowych butów SPD, szkoda mi trochę kasy na takie obuwie. Za mało chyba jeżdżę zimą, żeby mnie do nich ciągnęło. Dlatego kupiłem sobie wreszcie w tym roku porządne ochraniacze na buty i jestem (na razie) mega zadowolony.

      Kiedyś dawałem radę jeździć w letnich, zakładałem tylko dwie pary grubych skarpet. Ale z wiekiem zmienia mi się wrażliwość na zimno i już taki zestaw przestał dawać radę.

  • Obecnie na użyciu mam PD-M324 i się sprawdzają. Moje wypady to w 60% SPD więc szukałem takiego rozwiązania.
    Miałem problem typu pedał + nakładka bo zawsze zjeżdżał do dołu (nakładka) w tych nie mam tych problemów choć idealnie nie jest ;)

    • No pewnie, to jest jakiś kompromis. Ale myślę, że Ci którzy wybierają takie pedały są tego przynajmniej trochę świadomi.
      A nie, że zostali zmamieni przez sprzedających, jak pisał na Fejsie jeden z czytelników :)

    • No właśnie, tak jak napisałem wyżej Marcinowi, zastanawiam się jak noga się zachowuje na takim pedale, gdzie z boku widać, że wystaje fragment mechanizmu pedału. Da się na nich normalnie jeździć na dystansach większych niż kilkadziesiąt kilometrów? I da się to zrobić w butach z płaską podeszwą?

  • W rowerze MTB, wykorzystywanym jako miejski używam dwustronnych pedałów,
    da się z tym żyć, ale to dość uciążliwe rozwiązanie, jak masz obcyk, to
    uzyskujesz 7-8 trafień na 10 we właściwą stronę pedała ;)”

    Warto zwrócić uwagę, że dla jednych SPD są skończoną formą „doskonałości,
    wypasu i wyższego poziomu” ;), a dla innych [grawitacyjni i nie tylko] wyższą formą i next levelem
    są dobre alu platformy z pinami.

    Takie dwa światy, nigdy się nie zrozumieją i raczej do siebie nie zbliżą ;)

    • Fajnie o tym pisał Michał z bloga 1Enduro, gdzie porównywał platformy z SPD w jeździe bardziej ekstremalnej: http://www.1enduro.pl/spd-czy-platformy/

      Dla mnie SPD to żaden „wypas” :) Może 10 lat temu, gdy dostałem pierwsze pedały i buty, tak było. Teraz to dla mnie standard :D Tym bardziej, że podstawowe pedały i buty nie kosztują zawrotnych pieniędzy. Okej, dla kogoś kto nie chce lub nie może inwestować w rowerową pasję, to te 330 zł (za np. pedały PD-M520 i buty SH-XC31) to nadal będzie dużo (można wydać jeszcze trochę mniej). Ale nie jest to, umówmy się, kwota na którą stać jedynie elitę.

  • Ja polecam te pedały dwustronne z decathlonu (te nieszosowe). Jeżdżę na nich już dwa lata, głównie po to, by móc jeździć w zimowych butach, gdy temperatura nie sprzyja. Na postojach pedał ustawia się pionowo, platforma zwraca się w kierunku jazdy, a część do wpinania do tyłu. Kwestia przyzwyczajenia do odpowiedniego ruchu nogi: albo trzeba stopę stawiać na pedale od tyłu (dobrze to się komponuje z ruchem wpinania), albo od przodu.

  • Miałem w starym rowerze M520 + nakładki PD22 i sprawdzało się to tak sobie – prawie każde ruszanie ze świateł było związane z obowiązkowym kopaniem w pedał, który ustawił się nie tak, jak trzeba. Z tego co wiem, większość modeli jednostronnych ma podobnie – niektóre od razu, inne po czasie. Ponieważ jeżdzę w SPD jakieś 95% czasu, przy okazji kupna nowego roweru szukałem dość długo modelu, który byłby dwustronny a jednocześnie dałoby się na nim jeździć w normalnych butach – ale priorytetem była dla mnie wygoda SPD.

    Ostatecznie wybrałem model M530 i jestem bardzo zadowolony – w SPD super, wygoda jak w M520, bez SPD nie jest szczególnie wygodnie ale podparcie jest pewne i da się pedałować. Polecam. Gdybym jeździł więcej w zwykłych butach, pewnie zdecydowałbym się na coś typu M424. Do nakładek na pewno nie wrócę.

    • No właśnie zastanawiają mnie takie pedały jak Ty masz, albo te przygotowane pod bardziej ekstremalną jazdę. Kilka osób już pisało, że da się na nich jeździć w zwykłych butach, ale patrząc na nie z boku, to jakoś mnie to nie przekonuje.

      https://uploads.disquscdn.com/images/50b8bd056a190744fac601e354bb29fd1e57546099cb0e2d022ac7d31e3aa11c.jpg

      • M530 to tak naprawdę M520 z ramką naokoło. Ona jest pomyślana jako większe podparcie dla buta, żeby lepiej przekazywać siłę. Mam buty ze sztywną podeszwą więc nie robi mi to żadnej różnicy, za to ramka wyraźnie pomaga w pedałowaniu kiedy nie ma się na nogach SPD. Ale nie jest to szczególnie wygodne, szczególnie w tenisówkach. Za to wygoda wpinania w SPD dokładnie jak przy M520. Jak pisałem wcześniej – bez SPD jeżdzę może raz w miesiącu. Gdybym jeździł tak częściej, pewnie wybrałbym bardziej uniwersalne rozwiązanie.

        To, co wysłałeś (M424 ale też np M545 i pewnie kilka innych modeli) działa nieco inaczej – SPD i platforma są połączone sprężyście i SPD się chowa w platformie praktycznie na płask, kiedy się na nim staje. Trochę mniej wygodnie jest trafić blokiem do wpięcia ale za to bez SPD jeździ się prawie jak na platformach. Więc w praktyce jest lepiej niż to wygląda na zdjęciach :)

        Np widać to tutaj (0:55):
        https://youtu.be/TdVAvG8iCnA