Rozmiar ramy roweru – jaki wybrać?

Rozmiar ramy to jeden z kluczowych parametrów, które musimy wziąć pod uwagę przy zakupie roweru. Dobrze dobrany rozmiar sprawi, że na rowerze będzie się nam jeździło wygodnie, szybko i bezpiecznie. Natomiast za mały lub co gorsza – za duży rower, będzie powodować frustrację i zniechęcenie do jazdy. Warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego rozmiaru ramy, tak aby potem cieszyć się z nowego jednośladu przez długi czas.

Jak sprawdzić rozmiar ramy rowerowej?

Jak sprawdzić rozmiar ramy rowerowej

To umowne określenie, identyfikujące jeden z wymiarów ramy rowerowej. Przyjęło się, że w rowerach górskich/crossowych/trekkingowych/miejskich (tu przeczytasz więcej o rodzajach rowerów) rozmiarem jest długość pionowej rurki ramy (mierzona od środka suportu). Zwykle mierzona jest od środka suportu do środka poziomej rurki ramy (zielona kreska na zdjęciu powyżej), czasem do końca rurki podsiodłowej (czerwona kreska).

W przypadku rowerów szosowych/przełajowych/gravelowych, najczęściej rozmiar ramy to efektywna długość górnej rury ramy (niebieska linia).

Przyjęło się (nie pytajcie dlaczego), że rozmiar brany od rury podsiodłowej podajemy w calach (13 cali, 15 cali, 17 cali itd.), ale rozmiar brany od poziomej rurki – w centymetrach (52 centymetry, 54 centymetry itd.).

Jaką ramę wybrać – S, M, L czy XL?

Producenci rowerów zaczęli opisywać rozmiary ram symbolami XS, S, M, L, XL – żywcem wziętymi z odzieżowej rozmiarówki. Zapomnijcie o nich! Wiele osób (zwłaszcza panów) wychodzi z założenia, że „noszę koszulki w rozmiarze L, to przecież nie kupię roweru w rozmiarze S – jak jakieś dziecko„! To błędne myślenie i rozmiar roweru nie ma nic wspólnego z rozmiarem noszonej odzieży.

Dodatkowo, to że u jednego producenta pasuje ci M-ka, nie znaczy, że u innego nie będzie dobra S-ka, albo L-ka… Nie ma żadnego standardu w opisywaniu rozmiaru ram odzieżowymi symbolami.

Przy okazji zapraszam do obejrzenia odcinka wideo Rowerowych Porad, w którym opowiadam jak dobrać rozmiar ramy. Będzie mi miło jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)

Rozmiar ramy roweru do wzrostu

Przekrok ramy rowerowej
Zdjęcie ilustracyjne. Przekrok najlepiej zmierzyć będąc boso. Fot. Garry Knight

Wzrost to tylko jeden z parametrów, na które trzeba spojrzeć podczas wyboru rozmiaru roweru. Drugim z nich jest przekrok, który powie nam czy w rowerze uda się ustawić siodełko na odpowiedniej wysokości, a także czy staniemy nad ramą.

Jak zmierzyć swój przekrok? Stań boso w lekkim rozkroku przy ścianie, między nogi wsuń książkę (a najlepiej poziomicę) i przesuń ją maksymalnie do góry, dociskając do krocza. Przyda się druga osoba, która zmierzy teraz odległość od grzbietu książki do ziemi.

Znając swój wzrost i przekrok, możesz sprawdzić poniżej, jaka mniej więcej rama będzie dla Ciebie dobra. Ale! Podkreślam to kilka razy w tym tekście: nie traktuj tego wyniku jako wyroczni! To tylko wstępne określenie rozmiaru ramy, weryfikacja powinna nastąpić w sklepie. Ramy różnią się geometrią, są mniej i bardziej sportowe, mają różne proporcje.

Rozmiar ramy: rower górski z kołami 27,5 i 29 cali

  • Wzrost: 150-160 cm i przekrok: 66-76 cm – rama 14 cali (przy 160/73-76 przymierzyłbym się także do ramy 15 cali)
  • Wzrost: 161-170 cm i przekrok: 66-78 cm – rama 15 cali (przy 170/78-81 przymierzyłbym się także do ramy 17 cali)
  • Wzrost: 171-183 cm i przekrok: 74-86 cm – rama 17 cali (przy 182/84-89 przymierzyłbym się także do ramy 19 cali)
  • Wzrost: 184-193 cm i przekrok: 79-91 cm – rama 19 cali (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy 21 cali)
  • Wzrost: 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama 21 cali

Warto pamiętać, że jeżeli producent przygotowuje dany model w tym samym rozmiarze, ale z dwoma wielkościami kół, to przekrok w modelu z kołami 29 cali będzie o ok. 2 centymetry wyższy. Warto to wziąć pod uwagę przymierzając się w sklepie, czy nie zawiśniemy krokiem na ramie.

Autor: Michał Lalik, 1enduro.pl

Kupując rower all-mountain/enduro możesz także zerknąć na tabelę, którą przygotował Michał z bloga 1enduro.pl Parametr reach (tzw. zasięg, czyli odległość pomiędzy środkiem mufy suportowej, a środkiem rury sterowej) oraz ETT (effective top tube length czyli efektywna długość górnej rurki ramy) danego roweru znajdziecie w tabelce na stronie każdego producenta.

Jak dobrać rozmiar w rowerze szosowym/gravelowym

  • Wzrost: 160-165 cm i przekrok: 66-76 cm – rama ok. 51-52 cm (efektywna długość poziomej rury ramy). Przy 165/71-76 przymierzyłbym się także do ramy 53-54 cm
  • Wzrost: 166-173 cm i przekrok: 69-81 cm – rama ok. 53-54 cm (przy 173/76-81 przymierzyłbym się także do ramy 55 cm)
  • Wzrost: 174-180 cm i przekrok: 74-84 cm – rama ok. 55 cm (przy 180/81-86 przymierzyłbym się także do ramy 56 cm)
  • Wzrost: 181-185 cm i przekrok: 76-86 cm – rama ok. 57 cm (przy 185/86-89 przymierzyłbym się także do ramy 58 cm)
  • Wzrost: 186-193 cm i przekrok: 79-91 cm – rama ok. 58 cm (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy 60 cm)
  • Wzrost: 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama ok. 60 cm

Rower crossowy/trekkingowy/miejski – jaka rama do wzrostu

W przypadku damskiej ramy w rowerze miejskim, czy trekkingowym także należy patrzeć na przekrok. Nie chodzi o miejsce pod ramą, bo tu tego nie będzie brakować, ale o możliwość poprawnego ustawienia siodełka. Za duża rama może sprawić, że siodełko nawet w najniższym ustawieniu będzie za wysoko.

  • Wzrost: 150-160 cm i przekrok 66-76 cm – rama XS – 14/15 cali (przy 160/73-76 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze S)
  • Wzrost: 161-173 cm i przekrok 66-81 cm – rama S – 16/17 cali (przy 173/78-83 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze M)
  • Wzrost: 174-183 cm i przekrok 74-86 cm – rama M 18/19 cali (przy 183/81-86 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze L)
  • Wzrost: 184-193 cm i przekrok 79-91 cm – rama L 20/21 cali (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze XL)
  • Wzrost 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama XL 22/23 cale

A ja mam inny rozmiar ramy, a rower mam dobry!

Nie ma w tym nic dziwnego, rowery różnią się od siebie geometrią. Sama długość pionowej czy poziomej rurki to nie wszystko, liczy się także wysokość główki ramy, kąty, stack, reach. Na to jak będziesz się czuć na rowerze wpływa także długość wspornika kierownicy (niejednokrotnie jego wymiana na centymetr dłuższy lub krótszy, potrafi znacznie zmienić nasze odczucia za kierownicą). My też różnimy się budową ciała – przy tym samym wzroście możemy mieć różną długość nóg czy rąk.

Niemniej jeżeli masz 170 cm wzrostu i jeździsz na góralu z ramą 19 lub 21 cali to zdecydowanie coś jest nie tak :\

W każdym razie, wynik który znajdziesz powyżej, traktuj jedynie jako punkt wyjścia. Ostatecznego wyboru i tak najlepiej dokonać w sklepie po przymiarce (a jeszcze lepiej po jeździe próbnej).

Przekrok ramy

Informacja o naszym przekroku jest bardzo ważna jeszcze z jednego powodu. Każda rama rowerowa, w każdym rozmiarze, ma trochę inny przekrok. Nie każdy producent podaje ten parametr, ale na szczęście staje się to coraz powszechniejsze. Znając swój przekrok, możemy bez wychodzenia z domu sprawdzić, czy po zsunięciu się z siodełka „na ramę”, nie będziemy wisieć kroczem na górnej rurze (nie dotyczy to oczywiście rowerów miejskich/trekkingowych z „damską” ramą).

Przekrok ramy rowerowej
Rysunek z geometrią ramy roweru Cannondale Trail

Dodaj do swojego przekroku ok. 1,5 cm dla butów szosowych i 2,5 cm dla butów MTB. W przypadku rowerów szosowych Twój przekrok w butach powinien być większy przynajmniej o 1 centymetr niż ten na ramie, dla rowerów górskich o co najmniej 5 centymetrów.

Ale z przekrokiem to też nie jest taka jednoznaczna kwestia. Osoby o krótkich nogach w stosunku do reszty ciała, mogą mieć problem, ponieważ rama teoretycznie dobra do wzrostu, może okazać się za wysoka, a mniejszy rozmiar ramy, gdzie uda się już nad nią stanąć, okaże się za mała. Czy pisałem już o tym, aby wybrać się do sklepu i poprzymierzać do różnych rowerów w różnych rozmiarach? :)

Mam krótkie nogi, co teraz?

Chodzi oczywiście o krótkie nogi w stosunku do wzrostu. Jak to sprawdzić? Nie dokopałem się do jednoznacznych norm określających przeciętną długość nóg. Ale dobrym punktem odniesienia może być chociażby tabela ze wzrostem i długością nóg od Gianta, którą wstawiłem poniżej. Jeżeli dla Twojego wzrostu, Twój przekrok znajduje się na skrajnie lewym polu (albo wręcz wypada poza skalę), to można powiedzieć, że masz niski przekrok. Co wtedy?

Musisz liczyć się z tym, że możesz (ale nie musisz) być zmuszony do zakupu roweru w rozmiarze mniejszym, niż wynika to z zalecanego wzrostu (żeby nie zawisnąć na ramie kroczem, albo żeby rura podsiodłowa nie była maksymalnie wsunięta do ramy). Może się też okazać, że dany rower po prostu nie jest dla Ciebie (dzieje się tak zwłaszcza w przypadku rowerów gravelowych/przełajowych) – niektóre ramy mają bardzo wysoko poprowadzoną górną rurę ramy i zwyczajnie nie uda Ci się stanąć nad ramą. Albo gdy się to uda, okaże się, że pasuje Ci najmniejszy rozmiar ramy, który jest na tyle krótki, że nie da się tego wyrównać długością mostka w zadowalający sposób.

W każdym razie warto sprawdzić, czy przypadkiem nie masz krótkich nóg, tak żeby nie złapać się tylko na patrzenie na swój wzrost.

Za mały rower co robić
Przejaskrawiony przykład za małej ramy w rowerze. Fot. Robert Batina

Nie mam opcji przymierzenia się w sklepie do roweru – co zrobić?

Zdarza się i tak, że zakup przez internet to jedyna opcja. Oczywiście masz prawo do zwrotu zakupionego roweru, ale wiadomym jest, że lepiej tego uniknąć. Co wtedy? Niektórzy producenci wysyłkowi (dystrybuujący rowery głównie przez internet) oferują na swoich stronach kalkulator rozmiaru, gdzie po podaniu przynajmniej wzrostu i przekroku, otrzymujemy podpowiedź, jaki rozmiar ramy roweru będzie dla nas najlepszy (taki kalkulator ma m.in. Canyon).

Sposobem może być także sprawdzenie geometrii roweru, na którym aktualnie jeździcie (czy jeździ kolega/koleżanka i ich rower Wam pasuje). Jeżeli rozmiar Wam odpowiada, sprawdźcie najważniejsze wymiary i poszukajcie roweru, który z grubsza będzie podobny.

Często dwa rozmiary ramy pasują

To też nie jest tak, że nie da się jeździć na rowerach ciut (podkreślam – CIUT!) za małych lub ciut za dużych. Da się. Wyliczony rozmiar nie jest wyrocznią i często spotykam się z sytuacją, że na tym samym rowerze może jeździć mama i córka, które różnią się wzrostem i długością nóg. Ale tak czy siak, na rowerze musisz czuć się dobrze. Mówi się, że gdy wypadniemy gdzieś pomiędzy dwoma rozmiarami ramy, do sportowej jazdy można kupić mniejszą ramę (zwłaszcza w przypadku roweru szosowego), natomiast do bardziej relaksacyjnej większy rozmiar ramy, by była wygodniejsza. Nie jest to jednak żadna wyrocznia, każdy musi to sprawdzić sam. Zwiększenie rozmiaru ramy sprawi, że będziemy mieli dalej kierownicę, czyli plecy bardziej się wyciągną. Niekoniecznie musi to być dla każdego wygodna opcja.

Podsumowanie

Jak widać wybór rozmiaru ramy rowerowej to nie jest taki błahy temat. Oczywiście, nie ma się czego bać i mając trochę cierpliwości, na pewno uda się Wam znaleźć rower, który będzie idealnie dopasowany do Waszej budowy ciała, potrzeb i wymagań. A jeżeli oprócz rozmiaru ramy wahacie się nad wyborem roweru, zapraszam do lektury moich wpisów o tym jaki rower kupić w konkretnym przedziale cenowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

690 komentarzy

  • cześć Łukaszu, od dawna śledzę twojego bloga
    Mam pytanie – planuje zakup roweru, mój wybór padł na Tribana 100.
    Pamiętam, że testowałeś ten rower i ocena była pozytywna.
    Mam 180 cm, 82 cm w przekroku i zastanawiam się nad wyborem rozmiaru ramy – M czy L. Do obu się przymierzałem i w sumie w miarę mi pasowały, ale wykombinowałem że lepiej kupić mniejszy rozmiar (będzie lżejszy i bardziej skrętny w ciasnych leśnych duktach) i ewentualnie jeżeli by okazał się ciut za mały – to wymienić mostek na odrobinę dłuższy
    Coś podpowiesz? Pozdrawiam :)

    • Cześć, według wytycznych Decathlonu, wypadasz gdzieś pomiędzy rozmiarami. Osobiście wybrałbym M-kę, bo jeżeli mam do wyboru ramę mniejszą i większą (obie pasujące), to wolę mniejszą – będzie faktycznie trochę zwrotniejsza dla Ciebie i nie będziesz na niej tak wyciągnięty jak na większym rozmiarze. Różnica w wadze będzie pomijalna, nawet jej nie poczujesz :)

  • Witam.
    Mam krótkie pytanie Merida speeder500, czy Canyon roadlite 7.
    Cena nie jest najważniejsza.
    Dzięki za podpowiedź

    • Cześć, jeżeli mówimy o tegorocznym Canyonie, to w tym zestawieniu wybrałbym Meridę.

      Ale zerknij jeszcze na wyprzedażowego Canyona AL SL 8.0: https://www.canyon.com/pl/fitness/roadlite/roadlite-al-sl-8-0.html

      Kwestia czy będzie Ci pasował kolor i rozmiar ramy. Dostajesz w nim fajne, systemowe koła DT Swiss, sztywne osie i korbę Shimano Ultegra. Ale już Merida jest bardzo fajnym rowerem. Roadlite 7 zresztą też, ale ma już słabszy osprzęt od Meridy.

  • Witam

    Proszę o pomoc.Poszukuje roweru typu fitness z prostą kierownicą w
    przedziale cenowym 4500-6000 zł. Kompletnie nie znam się w dobraniu
    odpowiedniej dla siebie ramy. Mam 165 cm wzrostu o wadze 65kg,długość
    wew.nogi 73-74 cm,komfortowa pozycja była by bardziej wyprostowana ze
    względu na problem z kręgosłupem ale nie za bardzo.Mam kilka typów i
    bardzo proszę o poradę, który z nich byłby dla mnie odpowiedni do jazdy
    po utwardzonych drogach-szosa itp. Wolałbym mieć możliwość zamontowanie
    opon z wkładką antyprzebiciową typu SmartGuard Schwalbe.

    https://www.canyon.com/pl/fitness/roadlite/roadlite-sl-8-0.html

    https://www.rowerymerida.pl/.

    htmlhttps://www.cannondalebikes.pl/rowery/2019-urban-fitness/fitness/quick/quick-disc-1

    https://www.giant-bicycles.com/pl/fastroad-sl-1-2019

    Dzięki za po

    • Cześć,
      zacznę od końca – jeżeli chodzi o opony, to do każdego roweru założysz opony z wkładką antyprzebiciową. Kwestia tylko ich szerokości i czy zmieszczą się do ramy, ale to można ocenić albo po zakupie roweru, albo w sklepie, ew. szukając relacji posiadaczy konkretnego roweru.

      Jeżeli chodzi o pozycję za kierownicą, to mówiąc zupełnie wprost – najlepiej będzie, jeżeli wybierzesz się do sklepu i przymierzysz do wybranych ram i rozmiarów. Ciężko zdalnie ocenić, co dla Ciebie będzie oznaczała bardziej wyprostowana pozycja.

      Na rowerach fitnessowych zwykle nie siedzi się skulonym, jak na super-sportowym rowerze szosowym, ale również nie jest to pozycja z roweru miejskiego, gdzie siedzimy z mocno wyprostowanymi plecami. Jest to gdzieś pomiędzy, ale z lekkim przechyłem na szosowe rowery.

      Co do rozmiaru ramy, to celowałbym oczywiście w coś mniejszego, ale też warto się przymierzyć, bo każdy z nas jest inny i ma chociażby inne proporcje długości nóg do wzrostu.

      Pod kątem osprzętu najciekawiej wypada tutaj Canyon i Merida. Plusem Canyona są sztywne osie w ramie i widelcu (ułatwiają montaż kół, ponieważ tarcza zawsze ląduje tam, gdzie powinna, co jest przydatne przy częstym zdejmowaniu kół) oraz założono tam korbę Shimano Ultegra. Ale za to Merida jest tańsza + będziesz miał możliwość przymierzenia się do niej w Polsce.

  • Cześć
    Jednego nie kapuję. Dlaczego mówi się, że dla większego komfortu lepiej wziąć ramę trochę za dużą, a dla sportowej jazdy trochę za małą? Przecież dłuższa rama wymusza bardziej wyciągniętą pozycję.

    Ten Triban 520, którego testowałem to był jednak L, a nie M. Przy moich 178 cm chyba lepszy będzie M. Tak przynajmniej podaje Decathlon w rozpisce. Ja raczej wolę bardziej wyprostowaną pozycję niż leżącą.

    • To o czym piszesz dotyczy sytuacji, gdy przymierzasz się w sklepie do dwóch rozmiarów i oba są okej, bo jesteś gdzieś na styku rozmiarów (pod kątem wzrostu i długości nóg).

      Ale jeżeli kupisz trochę za dużą ramę i okaże się, że np. po stanięciu okrakiem nad nią, zahaczasz klejnotami o górną rurę (zwłaszcza w rowerze górskim), to już za bardzo nic z tym nie zrobisz. Może się to pojawić zwłaszcza u osób takich jak ja, które mają dość krótki przekrok w stosunku do wzrostu. Większe ramy często pasują do mojego wzrostu, ale już przekrok nie i muszę brać mniejszy rozmiar.

  • Witam mam pytanie , jak jeżdżę rowerem
    MTB giant talon 4 z 2015r i mam go w rozmiarze L a L to niby odpowiednik 20cali to rower w sklepie sprzedali mi za duży tak ?
    Mam 180 wzrostu i przekrok 82 cm a z tabelki która wrzuciłeś powinienem dostać rozmiar M

  • Dzień dobry,
    Mam rower crossowy rama 19. Długość nogi 86 cm, wzrost 180 cm. Według przelicznika powinienem mieć rozmiar 21, tyle, że teraz mam tylko 3 cm od krocza do górnej rury. Ogólnie jeździ mi się wygodnie, ale po dłuższej wycieczce trochę bolą mnie nadgarstki. Czy według Pana jest to kwestia rozmiaru ramy (tzn. 21 byłaby lepsza)?

    • Dodam jeszcze, że to jest rower crossroad 5.0 (zrobiony przez firmę Kross). Na ich stronie przelicznik jest taki sam, jak dla rowerów mtb, co dla mnie jest dziwne, bo obliczałem według przelicznika dla rowerów trekkingowych. https://uploads.disquscdn.com/images/2c631e931f2cf221ee523c801b738441d99f400052ced9c88939b6a8665aa5cd.png

    • Hej, rama 20-21 cali (rurka podsiodłowa ok. 52 cm) powinna być na Ciebie akurat. 3 cm od górnej rury jest spoko, to nie rower górski, gdzie ten prześwit teoretycznie powinien być większy, ale to nie jest aż tak zależne od rozmiaru ramy, co bardziej od poprowadzenia górnej rury. W każdym razie jeżeli nie ocierasz niczym ramy, to jest dobrze :)

      Jeżeli chodzi o nadgarstki, to jak wsiądziesz na rower, przyjrzyj się czy nie masz ich zbyt mocno zgiętych. Teoretycznie idealnie by było, gdyby nadgarstki były w jednej linii z ramionami, pomagają w tym ergonomiczne chwyty kierownicy, które tak ustawiają dłoń. Ale równie dobrze pomóc mogą Ci rękawiczki z żelowymi wstawkami, które odciążą uciskane nerwy na dłoniach.

      Ciężko powiedzieć bez zobaczenia na żywo jak to wygląda. Natomiast na pewno bym tego nie lekceważył, tylko szukał przyczyny.

      • Ja osobiście uważam dokładnie odwrotnie , jeżeli kolega ma wzrost 180 cm i długie nogi bo 86 cm ( ja mam 179,5 i nogę 87 ) to znaczy że ma krótki tułów a to oznacza że duża rama wcale nie będzie dla niego dobra bo będzie się musiał mocno wyginać i stąd pojawiają się bóle nadgarstków pleców i szyi . Ja miałem ten właśnie problem bo sugerowałem się długością nogi . Do tego mam długą szyję . To powoduje że dobieranie roweru według długości nogi czy wzrostu kompletnie się u mnie nie sprawdza , lepiej się czuję na mniejszych rowerach ( z reguły wybieram rozmiar M ) . Powinno się zwracać uwagę na proporcje ciała . Bo zupełnie inaczej na tym samym rowerze będzie się czuła osoba o wzroście 180 cm i nodze 82 cm a osoba o wzroście 180 cm i nodze 87 cm i odwrotnie przy nodze 87 cm i wzroście 185 cm będzie inaczej niż nodze 87 i wzroście 180 cm . Tabelki z rozmiarami można sobie wsadzić między książki .

        • Zgadzam się, nic nie zastąpi przymierzenia się do roweru w sklepie (nie mówiąc o jeździe próbnej, bo to już w ogóle bajka). Rowery też są różne, o różnych proporcjach długości rurek, kątach itd. Tabelki są tylko pomocnicze, a i tak trzeba wszystko skonfrontować z rzeczywistością.

          Tak samo w przypadku Sq72 – trzeba byłoby go zobaczyć na tym rowerze. Może mniejsza rama wcale nie byłaby dobra. Może wystarczy w obecnym rowerze wymienić mostek na krótszy. A może problem z nadgarstkami bierze się z innej przyczyny. Można gdybać.

  • Witam zamierzam zakupić rower Cube Stereo 120 black/blue model 2018 , według wyliczeń powinienem zakupić przy rozmiarze koła 27,7- 19,5 a przy 29-20,4. Mam pytanie jak to się ma do roweru typu full gdzie rozmiary ramy są trochę inne ? I jeszcze jedno pytanie czy jeżeli cena na ten konkretny model jest obniżona z 6800zł na 5800 to czy można spodziewać się niższej np. w październiku bądź szybciej? I czy ten model ma manualne blokowanie amora tylnego np. na sfalt. Z góry dziękuję za informację zwrotną

    • Cześć, jeżeli chodzi o rozmiar, to nie ma niestety nic lepszego, niż przysiąść się do wybranych rozmiarów i samemu sprawdzić.

      A 15% to „standardowa” zniżka na początek, którą daje wiele marek. A czy będzie większa wyprzedaż? To już ryzykowna sprawa. Może będzie, może nie będzie. Wszystko zależy od liczby sztuk tych rowerów w sklepach. Jeżeli będzie ich mało i szybko się rozejdą, no to sam wiesz :)

  • Panie Łukaszu,
    Zastanawia mnie tylko czy pomiar ma być rzeczywiście bez obuwia- wszak z moimi butami mtb to są jakieś 3 cm różnicy…

    • A jak zmienisz buty na inne, które będą miały mniejszy bieżnik? :) Te wszystkie wzory wynikają z przyjętych proporcji i należy je traktować jedynie jako wyjściową bazę. Bo rowery mają różną geometrię, są wyższe, niższe, bardziej i mniej agresywne. Tak czy siak bez sprawdzenia roweru w sklepie, albo dokładnego porównania z geometrią obecnego roweru się nie obędzie.

  • Witam. Planuję zakupić rower do jazdy zarówno po szosach jak i terenie (sporo wzniesień) są to głównie utwardzone drogi ale ze żwirem, drobnymi kamieniami, dużą ilością piachu, igliwia, pobocza szos wyglądają podobnie. Obecnie używam Arkus Classic z męską ramą koła 26, niestety przy częstym używaniu na dłuższych trasach(nawet 10 km) jazda jest niekomfortowa, cierpną dłonie dokuczają mięśnie pleców, przedramion. Przez długi okres czasu z uwagi na uraz ścięgna Achillesa roweru używałam na dystansie paru km i niezbyt często,więc nie było to odczuwalne. Mam 167 cm wzrostu, długość nogi po wewnętrznej to 77 cm. Zastanawiałam się nad rowerem Spartacus Cross damka wspomnianym przez pana na blogu, nie wiem tylko jaki rozmiar ramy mam wybrać 17/19 oraz czy sprawdzi się w opisanych warunkach przy częstym używaniu na trasie 15- 30 km. Proszę o podpowiedź, jeżeli miał pan okazję sprawdzić ten rowerek lub tez co wynika z pańskiego doświadczenia.

    • Hej,
      jeżeli cierpną Ci dłonie, dokuczają mięśnie pleców, to masz za dużą ramę. 19″ to rozmiar dla osoby o wzroście bliżej 185 cm. Przy Twoim celowałbym bardziej w coś z ramą 16″.

      Nie kupuj nic przez internet na razie. Wybierz się do kilku sklepów rowerowych, przymierz do różnych rowerów w różnych rozmiarach i sama oceń, na którym będzie Ci najwygodniej. Sprzedających słuchaj, ale nie wierz im do końca, zwłaszcza w zapewnienia, że mimo, że nie mają akurat mniejszego rozmiaru do przymiarki, to jak pojeździsz, do się przyzwyczaisz do większego (autentyk, który osobiście słyszałem!).

  • Witam. Zastanawiam się nad kupnem roweru. Po obejrzeniu kilku Twoich filmów na YT zdecydowałem, że będzie to rower szosowy lub fitnessowy (bardziej jestem za tym drugim ze względu na uniwersalność). Miałeś styczność z rowerami KS CYCLING? Są tanie, podobają mi się wizualnie ale nie znam się kompletnie na osprzęcie. Nie mam też możliwości zobaczyć tych rowerów na żywo. Musiałbym kupić w ciemno.
    Pozdrawiam

  • Witam przymierzam sie do zakupu roweru kross evado 6.0 mam 185 wzrostu i 83cm od ziemi do krocza i wedlug obliczen firmy kross z tabel wynika ze powinienem wziac rower o rozmiarze 19cali pisalem do sklepu w ktorym byl ten rower i sprzedawca pod moj wzrost poleca zdecydowanie rozmiar 21 . Dodam ze moj brat ma rower crosowy kands rozmiar 19 i pasuje idealnie prosze o jakas porade pozdrawiam

    • Hej,
      1) wybierz się do sklepu i przymierz do takiego Krossa, to będzie najlepsze rozwiązanie

      2) Sprawdź sam wymiary roweru Twojego brata i porównaj z tym co podaje Kross na swojej stronie

      3) Masz dość krótkie nogi w stosunku do wzrostu (tak jak ja), więc może być tak, że dla wzrostu dobra będzie rama 21″, ale dla samych nóg 19″.

      I według mnie, Ty jesteś właśnie pomiędzy tymi dwoma rozmiarami. Raczej z naciskiem na 19 cali, ale tak jak pisałem wyżej – najlepiej wybrać się do sklepu i przymierzyć do obu tych rozmiarów.

  • chce kupic rower cannondale quick 1 disc 2017 i nie wiem jaki rozmiar ramy. mam 177 i przekrok 86. mój dylemat to M czy L

    • Cześć, dobór rozmiaru ramy to temat, którego niestety mój wpis nie wyczerpuje. I chyba żaden nie wyczerpie, bo ludzie różnią się od siebie budową ciała a także preferencjami co do pozycji za kierownicą.

      Byłoby najlepiej, gdybyś przysiadł się do tego roweru przed zakupem, a jeżeli kupujesz wysyłkowo, to popatrz w okolicznym sklepie czy nie mają czegoś podobnego i porównaj z tym Cannondale’m.

  • Witam,

    Potrzebuję porady co do rozmiaru który wybrać. Rower to RIVERSIDE 120 B’TWIN. Niestety na stronie są tylko wersje S,M,L. Rower będzie do jazdy na działeczkę z dzieckiem w foteliku – około 3km więc cudów od samego sprzętu nie oczekuję ;)
    Mam 171,5 cm wzrostu oraz około 77 cm długośc nogi.

    • Hej, oczywiście najlepiej wybrać się do Decathlonu i przymierzyć. Ale wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że M-ka powinna być okej.

  • Przecież to się nie trzyma kupy. Jakie znaczenie ma długość rurki na której osadzone jest siodełko. Ważna jest odległość od suportu do wierzchu siodełka czyli prawie długość nogi, a rurka, która wg ciebie jest rozmiarem ramy może być znacznie krótsza, bo ramy często mają inny kształt niż ta na rysunku. Nic się nie mówi o długość ramy i rodzaj kierownicy, a to przecież wpływa na to jaką pozycję przyjmiemy za kierownicą, czyli o komforcie jazdy.

    • „Jakie znaczenie ma długość rurki na której osadzone jest siodełko.”

      Zwykle ramy rowerowe budowane są według standardowych prawideł. Tzn. proporcje pionowej rurki ramy są zachowane w stosunku do poziomej (wirtualnie poprowadzonej).

      „Ważna jest odległość od suportu do wierzchu siodełka czyli prawie długość nogi”

      Jest istotna (choć nie tylko ona), ale niewielu producentów podaje zakres w jakim można ustawić siodełko.

      „a rurka, która wg ciebie jest rozmiarem ramy może być znacznie krótsza, bo ramy często mają inny kształt niż ta na rysunku.”

      Tak, zgadza się. Przy nietypowych ramach (przy typowych zresztą też), warto sprawdzić w sklepie, która rama najbardziej nam pasuje. Czasami też, gdy rama jest mocno opadająca, producenci podają nie tylko długość pionowej rurki, ale także jej wirtualną długość.

      „Nic się nie mówi o długość ramy”

      Jest to cecha, która przyjęła się przy określaniu rozmiaru ramy szosowej. Choć i tak trzeba tam patrzeć na jej stosunek do pionowej rurki ramy, bo wiele tutaj zależy od geometrii. Oczywiście do tego dochodzą takie elementy jak długość główki ramy, stack, reach. To co znajdziesz w tym wpisie, to jedynie punkt wyjścia do dalszego sprawdzania rozmiaru.

      „i rodzaj kierownicy, a to przecież wpływa na to jaką pozycję przyjmiemy za kierownicą, czyli o komforcie jazdy.”

      Jeżeli chodzi o szerokość czy gięcie kierownicy, to zawsze możemy ją skrócić/wymienić na inną. Tak samo zresztą ze wspornikiem kierownicy. Jest cała masa osób (w tym ja), które nie są do końca „standardowej” budowy. Np. przy danym wzroście mają dość krótkie, albo bardzo długie nogi i patrząc po nogach – pasuje im rama np. 17″, a po wzroście 19″. I wszystkie kalkulatory internetowe wymiękają. Ja np. nie jestem w stanie wyliczyć odpowiedniego rozmiaru ramy na stronie Canyona, bo podaje on, że osób o takich parametrach jak ja – 175 cm i przekrok 74 cm po prostu nie ma :) i zalecają kontakt z obsługą.

      W innym przypadku, np. przy tabelce producenta odnośnie Gianta AnyRoad, wypadałem na styku rozmiaru S i M. I tak naprawdę bez przymierzenia się w sklepie, trudno byłoby ocenić, który rozmiar wybrać. Bo oba pewnie by mi pasowały, ale na jednym z nich czułbym się zdecydowanie lepiej :)

    • Cześć, ja bym celował w ramę 19 cali. Ale warto oczywiście przed zakupem przymierzyć się do tego rozmiaru.

      • Jak dzwoniłem do sklepu do powiedzieli na podstawie wzrostu, że 17 cali, nie pytali o przekrok. Dodatkowo zastanawiam się jak jest ze zwrotnością roweru z większą ramą bo planuję jeździć
        z dzieckiem 4 letnim w foteliku montowanym z tyłu do ramy.

        • A to kupujesz przez internet czy stacjonarnie? Najlepiej wybierz się do kilku sklepów i poprzymierzaj do różnych modeli, w różnych rozmiarach (ustawiając siodełko oczywiście).

          I poczujesz na którym czujesz się najlepiej, a potem w domu porównaj geometrię z wybranym Unibike (sama informacja że to 17 czy 19 cali nie zawsze wiele mówi).

          Często wypada się też pomiędzy rozmiarami i można wedle uznania wziąć mniejszy lub większy rozmiar.

    • Pytasz o rower szosowy? Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli pozioma rurka ramy będzie miała 53 cm, to rower może być trochę za mały. Ale niektórzy lubią krótkie ramy szosowe i dopasowują je do siebie wymieniając mostek. Ale… takie rzeczy trzeba robić z głową i najlepiej po przymierzeniu się do roweru w sklepie, a najlepiej korzystając z profesjonalnego bikefittingu.

  • Witaj,
    mam mały dylemat odnośnie wielkości ramy. Spodobał mi się Cube SL Road Race model 2015. Nie zaprzeczam że ma bardzo przyjemną cenę :) tylko ze ostały się jedynie ramy oznaczone jako 53cm. Roweru nie mam niestety jak „przymierzyć” na żywo do siebie (znajduje się jakieś 600km ode mnie – kompletnie inna część kraju) stąd pytanie czy taka rama powinna być odpowiednia dla mnie czy jednak za mała
    mam 180cm wzrostu i długość nogi około 79cm

    • tak przy okazji – czytając Twoje testy widziałem właśnie Cuba SL Road. Może pamiętasz jak maksymalnie szerokie opony przyjmie rama i obręcze? docelowo to chciałbym z tego takiego „wana be gravel” zrobić z prosta kierownica :)

      • Na pewno wchodziły Schwalbe CX Comp 38C (kwestia czy przednia przerzutka na to pozwoli w obecnym modelu, ale powinna). Czy uda się wsadzić coś szerszego, tego nie wiem, bo nie próbowałem. Do jazdy po bezdrożach, opony 32-35-38C w zupełności mi wystarczają.

    • Ten rozmiar był na mnie idealny, a mam 175 cm wzrostu, nogę mierzoną przy skórze po wewnętrznej 79 cm, przekrok ok. 76 cm.

      Ale nie podejmę się strzelania, czy na Ciebie będzie dobry. Zakładam, że tak, najwyżej trzeba będzie pokombinować nad zmianą mostka na dłuższy. Ale to nie znaczy, że taka rama będzie Ci pasować, bo nie każdy lubi ciaśniejsze ramy.

    • Cześć, warto się przymierzyć do wybranego roweru przed zakupem. Ale z grubsza, przy tym wzroście rama 56 może być okej. Ale w niektórych przypadkach rama 54 też na styk może być dobra, kwestia osobistych preferencji, niektórzy lubią ciaśniejsze ramy.

  • Czesc, ciesze sie, ze trafilam na Twojego bloga, mam nadzieje, ze pomozesz :) mam w planie zakup dwoch rowerow, dla siebie i corki. Dla corki, znalazlam rower Kettler Berlin city, rozmiar ramy 50, troche obawiam sie, czy nie bedzie za duzy, bo corka ma dlugosc nogi wewnatrz okolo 73 cm. Dla mnie Batavus mambo, mam 178 cm wzrostu i dlugosc wewnetrzna nogi 88 cm, czy rama 57 cm, teoretycznie przewidziana na 175-185 cm, nie bedzie za mala, niestety na damskie wieksze sie nie natknelam. Pozdrawiam i dzieki z gory za pomoc.

    • Cześć, a masz możliwość przymierzenia się do tych rowerów przed zakupem?

      W przypadku Mambo, zaufałbym producentowi, który podaje dla Ciebie właśnie rozmiar 57 cm. Ale również polecałbym przymierzyć się przed zakupem, aby rozwiać wątpliwości.

      • Dziekuje za odpowiedz:) niestety te rowery tylko przez internet, szukam w miejscu gdzie mieszkam, ale nie ma. Juz wiem, ze Kettler bedzie na pewno za duzy dla corki, bo maksymalnie obnizone siodelko ma 85-87 cm od podloza do gornej czesci siodelka. Musze szukac cos o mniejszej ramie, ale na kolach 28 cali, masz moze jakies propozycje.

  • Mam wielki problem z doborem roweru. Mam upatrzony rower Trek Superfly 6, który prawie dziś kupiłem. Byłem pewny, że rozmiar na sklepie to 19,5 a okazało się, że jest to 21,5. Sprzedawca twierdzi, że dla mnie 21,5 będzie lepsze. Mierzyłem inny model Treka w rozmiarze 19,5 i ciężko mi stwierdzić czy był lepszy. Miałem za mało czasu na dokładne przymiarki. Zmierzyłem przekrok (stałem w butach + książka między nogi z dociskiem…tak chyba trzeba to mierzyć)…wyszło 88cm w sportowych butach bo nie posiadam jeszcze typowych do wpinania w pedały spd. Dodam, że jak stałem nad ramą to nie wydaje mi się aby luz do klejnotów wynosił 10cm. Jakaś pomoc?

    • Cześć, jeżeli miałeś do dyspozycji dwa rozmiar ramy, sam powinieneś poczuć, czy jest okej, czy 19,5 nie jest na Ciebie za małe. Odległość do krocza może być różna, w zależności od opadania górnej rury ramy. Czy powinno być to 10 cm? Różnie się o tym mówi, ja nie mam wyrobionego zdania, jak to powinno być w góralach.

  • Witam, potrzebowałbym pomocy w doborze rozmiaru ramy. Chodzi o opisywanego Cube’a SL Road Pro tyle tylko że z 2017. Znalazłem dobrą ofertę ale mają tylko rower w rozmiarze 56 (52 cm rura podsiodłowa), mój wzrost to 186, noga 83 cm. Także teoretycznie według współczynnika 0.63 powinien być ok ale ile kalkulatorów tyle zdań :/ jeden pokazuje 53 inny 54 a kolejny 55 cm.
    Dzięki za pomoc.

    • Cześć,
      ja mam 175 cm wzrostu i nogę 79 cm. Dla mnie idealnie pasował rozmiar 53 (pionowa rurka 49 cm).

      Jesteś ode mnie sporo wyższy, 53 będzie moim zdaniem trochę za mała (oczywiście można kombinować z wymianą mostka na dłuższy, ale lepiej tego nie zakładać). Raczej celowałbym w rozmiar większy, czyli 56.

  • chcę kupić rower XC, mam 162 cm, noga 73 cm, według różnych przeliczeń wychodzi mi rama 16″, przymierzałam w sklepie 15″ i 17″, na obu jechało mi się dobrze, doradzono mi, abym wzięła 17″ ze względu na bardziej sportową sylwetkę. Ale czytając różne fora wnioskuję, ze większość poleca wybrać jednak mniejszą ramę. Jak myślisz, która będzie lepsza?

    • Cześć, bardziej sportową pozycję za kierownicą, będziesz miała na mniejszej ramie. Do tego rower będzie zwrotniejszy. Wielu zawodników i zawodniczek XC wybiera właśnie mniejsze ramy, oczywiście potem dopasowując mostek, kierownicę, ramiona korby pod siebie. Ale oni mają od tego sztab specjalistów :)

      Ja też wolę ciut (podkreślam – ciut) za małe ramy, niż ciut za duże. A najbardziej wolę takie, gdzie siadam i czuję, że jest idealnie :) Ale to już kwestia osobistych preferencji. Zawsze można, tak jak napisałem wyżej, pokombinować z długością i wzniosem mostka, podkładkami pod mostkiem (w miarę możliwości) i dopasować rower idealnie do siebie.

      Którą ramę wybrać? Ciężko mi powiedzieć, nie widząc Cię na żywo na obu rowerach. Ja bym spędził jeszcze trochę czasu w sklepie, bez natarczywych spojrzeń sprzedających i sam bym się zastanowił. Moja dziewczyna też kiedyś długo wahała się między dwoma sąsiadującymi rozmiarami. I sama musiała dojść do tego, który był dla niej lepszy.

      • dzięki za odpowiedź ;)
        najgorsze jest to że dla mnie oba są ok pod względem wygody, nie wiem na ile komfort przy robieniu kółek w sklepie przełoży się na komfort w terenie. Nie jestem wysoka, ale rama 15″ wydawała mi się zawsze mała, dla osób max do 160 cm, z drugiej strony przy moim wzroście 162 cm nie będzie dla mnie za mała. W sklepie przymierzałam 15″, ale zastanawiam się tez nad 15″ ze sklepu internetowego, porównując geometrię obu marek są one bardzo zbliżone, jednak Reach w obu się różni, w jednym jest 363 mm, a w drugim 392 mm (ten przymierzałam), to spora różnica, a nie wiem jaki powinien być Reach dla mojego wzrostu :/

  • Siemano, czy mógłby mi ktoś doradzić co do rozmiaru ramy jaką mam wybrać w tym rowerze https://www.giant-bicycles.com/pl/contend-sl-2-2017 ? Użyłem kalkulatora ale moje wymiary średnio się z tym pokrywają. Rozważam zakup roweru w rozmiarze M/L Czy to dobry wybór ? Wynik jaki otrzymałem to :
    Top Tube Length 56.5 – 56.9 Cm
    Seat Tube Range CC 57.6 – 58.1 Cm
    Seat Tube Range CT 59.3 – 59.8 Cm
    Stem Length 10.8 – 11.4 Cm
    BB Saddle Position 76.2 – 78.2 Cm
    Saddle Handlebar 57.2 – 57.8 Cm
    Saddle Setback 7.5 – 7.9 Cm
    Seatpost Type Setback

      • Cześć, zobacz jeszcze tę tabelkę, przygotowaną przez Gianta:
        https://giantcdn-qu2qwwv2de7wv85rz.stackpathdns.com/remote/www.giant-bicycles.com/_upload_ca/bikes/series/sizingsheets/2017_GIANT_CONTEND_SIZING.jpg

        W Twoim przypadku będzie wzrost 5′ 11″ i długość nogi 34″, czyli rozmiar ramy tak jak piszesz M/L.

  • Chcę kupić rower Cube z ramą 53cm
    Tak jak czytałem masz dokładnie taki sam rozmiar ramy Cube i jesteś zadowolony z wyboru.
    Czy możesz mi zdradzić swoje wymiary wewn. nogi i wysokość?
    Ja mam ospowiednio ok. 75cm /176cm. Ciekawe czy podobno jesteśmy rozmoarowo..

    • Chodzi Ci o Cube SL Road? Na mnie rozmiar 53 cm (pionowa rurka ramy 49 cm) był idealny, a mam 175 cm wzrostu i 79 cm nogi (mierzone po wewnętrznej, przekrok mam ok. 76 cm).