Rozmiar ramy roweru – jaki wybrać?

Rozmiar ramy to jeden z kluczowych parametrów, które musimy wziąć pod uwagę przy zakupie roweru. Dobrze dobrany rozmiar sprawi, że na rowerze będzie się nam jeździło wygodnie, szybko i bezpiecznie. Natomiast za mały lub co gorsza – za duży rower, będzie powodować frustrację i zniechęcenie do jazdy. Warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego rozmiaru ramy, tak aby potem cieszyć się z nowego jednośladu przez długi czas.

Jak sprawdzić rozmiar ramy rowerowej?

Jak sprawdzić rozmiar ramy rowerowej

To umowne określenie, identyfikujące jeden z wymiarów ramy rowerowej. Przyjęło się, że w rowerach górskich/crossowych/trekkingowych/miejskich (tu przeczytasz więcej o rodzajach rowerów) rozmiarem jest długość pionowej rurki ramy (mierzona od środka suportu). Zwykle mierzona jest od środka suportu do środka poziomej rurki ramy (zielona kreska na zdjęciu powyżej), czasem do końca rurki podsiodłowej (czerwona kreska).

W przypadku rowerów szosowych/przełajowych/gravelowych, najczęściej rozmiar ramy to efektywna długość górnej rury ramy (niebieska linia).

Przyjęło się (nie pytajcie dlaczego), że rozmiar brany od rury podsiodłowej podajemy w calach (13 cali, 15 cali, 17 cali itd.), ale rozmiar brany od poziomej rurki – w centymetrach (52 centymetry, 54 centymetry itd.).

Jaką ramę wybrać – S, M, L czy XL?

Producenci rowerów zaczęli opisywać rozmiary ram symbolami XS, S, M, L, XL – żywcem wziętymi z odzieżowej rozmiarówki. Zapomnijcie o nich! Wiele osób (zwłaszcza panów) wychodzi z założenia, że „noszę koszulki w rozmiarze L, to przecież nie kupię roweru w rozmiarze S – jak jakieś dziecko„! To błędne myślenie i rozmiar roweru nie ma nic wspólnego z rozmiarem noszonej odzieży.

Dodatkowo, to że u jednego producenta pasuje ci M-ka, nie znaczy, że u innego nie będzie dobra S-ka, albo L-ka… Nie ma żadnego standardu w opisywaniu rozmiaru ram odzieżowymi symbolami.

Przy okazji zapraszam do obejrzenia odcinka wideo Rowerowych Porad, w którym opowiadam jak dobrać rozmiar ramy. Będzie mi miło jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)

Rozmiar ramy roweru do wzrostu

Przekrok ramy rowerowej
Zdjęcie ilustracyjne. Przekrok najlepiej zmierzyć będąc boso. Fot. Garry Knight

Wzrost to tylko jeden z parametrów, na które trzeba spojrzeć podczas wyboru rozmiaru roweru. Drugim z nich jest przekrok, który powie nam czy w rowerze uda się ustawić siodełko na odpowiedniej wysokości, a także czy staniemy nad ramą.

Jak zmierzyć swój przekrok? Stań boso w lekkim rozkroku przy ścianie, między nogi wsuń książkę (a najlepiej poziomicę) i przesuń ją maksymalnie do góry, dociskając do krocza. Przyda się druga osoba, która zmierzy teraz odległość od grzbietu książki do ziemi.

Znając swój wzrost i przekrok, możesz sprawdzić poniżej, jaka mniej więcej rama będzie dla Ciebie dobra. Ale! Podkreślam to kilka razy w tym tekście: nie traktuj tego wyniku jako wyroczni! To tylko wstępne określenie rozmiaru ramy, weryfikacja powinna nastąpić w sklepie. Ramy różnią się geometrią, są mniej i bardziej sportowe, mają różne proporcje.

Rozmiar ramy: rower górski z kołami 27,5 i 29 cali

  • Wzrost: 150-160 cm i przekrok: 66-76 cm – rama 14 cali (przy 160/73-76 przymierzyłbym się także do ramy 15 cali)
  • Wzrost: 161-170 cm i przekrok: 66-78 cm – rama 15 cali (przy 170/78-81 przymierzyłbym się także do ramy 17 cali)
  • Wzrost: 171-183 cm i przekrok: 74-86 cm – rama 17 cali (przy 182/84-89 przymierzyłbym się także do ramy 19 cali)
  • Wzrost: 184-193 cm i przekrok: 79-91 cm – rama 19 cali (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy 21 cali)
  • Wzrost: 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama 21 cali

Warto pamiętać, że jeżeli producent przygotowuje dany model w tym samym rozmiarze, ale z dwoma wielkościami kół, to przekrok w modelu z kołami 29 cali będzie o ok. 2 centymetry wyższy. Warto to wziąć pod uwagę przymierzając się w sklepie, czy nie zawiśniemy krokiem na ramie.

Autor: Michał Lalik, 1enduro.pl

Kupując rower all-mountain/enduro możesz także zerknąć na tabelę, którą przygotował Michał z bloga 1enduro.pl Parametr reach (tzw. zasięg, czyli odległość pomiędzy środkiem mufy suportowej, a środkiem rury sterowej) oraz ETT (effective top tube length czyli efektywna długość górnej rurki ramy) danego roweru znajdziecie w tabelce na stronie każdego producenta.

Jak dobrać rozmiar w rowerze szosowym/gravelowym

  • Wzrost: 160-165 cm i przekrok: 66-76 cm – rama ok. 51-52 cm (efektywna długość poziomej rury ramy). Przy 165/71-76 przymierzyłbym się także do ramy 53-54 cm
  • Wzrost: 166-173 cm i przekrok: 69-81 cm – rama ok. 53-54 cm (przy 173/76-81 przymierzyłbym się także do ramy 55 cm)
  • Wzrost: 174-180 cm i przekrok: 74-84 cm – rama ok. 55 cm (przy 180/81-86 przymierzyłbym się także do ramy 56 cm)
  • Wzrost: 181-185 cm i przekrok: 76-86 cm – rama ok. 57 cm (przy 185/86-89 przymierzyłbym się także do ramy 58 cm)
  • Wzrost: 186-193 cm i przekrok: 79-91 cm – rama ok. 58 cm (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy 60 cm)
  • Wzrost: 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama ok. 60 cm

Rower crossowy/trekkingowy/miejski – jaka rama do wzrostu

W przypadku damskiej ramy w rowerze miejskim, czy trekkingowym także należy patrzeć na przekrok. Nie chodzi o miejsce pod ramą, bo tu tego nie będzie brakować, ale o możliwość poprawnego ustawienia siodełka. Za duża rama może sprawić, że siodełko nawet w najniższym ustawieniu będzie za wysoko.

  • Wzrost: 150-160 cm i przekrok 66-76 cm – rama XS – 14/15 cali (przy 160/73-76 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze S)
  • Wzrost: 161-173 cm i przekrok 66-81 cm – rama S – 16/17 cali (przy 173/78-83 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze M)
  • Wzrost: 174-183 cm i przekrok 74-86 cm – rama M 18/19 cali (przy 183/81-86 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze L)
  • Wzrost: 184-193 cm i przekrok 79-91 cm – rama L 20/21 cali (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze XL)
  • Wzrost 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama XL 22/23 cale

A ja mam inny rozmiar ramy, a rower mam dobry!

Nie ma w tym nic dziwnego, rowery różnią się od siebie geometrią. Sama długość pionowej czy poziomej rurki to nie wszystko, liczy się także wysokość główki ramy, kąty, stack, reach. Na to jak będziesz się czuć na rowerze wpływa także długość wspornika kierownicy (niejednokrotnie jego wymiana na centymetr dłuższy lub krótszy, potrafi znacznie zmienić nasze odczucia za kierownicą). My też różnimy się budową ciała – przy tym samym wzroście możemy mieć różną długość nóg czy rąk.

Niemniej jeżeli masz 170 cm wzrostu i jeździsz na góralu z ramą 19 lub 21 cali to zdecydowanie coś jest nie tak :\

W każdym razie, wynik który znajdziesz powyżej, traktuj jedynie jako punkt wyjścia. Ostatecznego wyboru i tak najlepiej dokonać w sklepie po przymiarce (a jeszcze lepiej po jeździe próbnej).

Przekrok ramy

Informacja o naszym przekroku jest bardzo ważna jeszcze z jednego powodu. Każda rama rowerowa, w każdym rozmiarze, ma trochę inny przekrok. Nie każdy producent podaje ten parametr, ale na szczęście staje się to coraz powszechniejsze. Znając swój przekrok, możemy bez wychodzenia z domu sprawdzić, czy po zsunięciu się z siodełka „na ramę”, nie będziemy wisieć kroczem na górnej rurze (nie dotyczy to oczywiście rowerów miejskich/trekkingowych z „damską” ramą).

Przekrok ramy rowerowej
Rysunek z geometrią ramy roweru Cannondale Trail

Dodaj do swojego przekroku ok. 1,5 cm dla butów szosowych i 2,5 cm dla butów MTB. W przypadku rowerów szosowych Twój przekrok w butach powinien być większy przynajmniej o 1 centymetr niż ten na ramie, dla rowerów górskich o co najmniej 5 centymetrów.

Ale z przekrokiem to też nie jest taka jednoznaczna kwestia. Osoby o krótkich nogach w stosunku do reszty ciała, mogą mieć problem, ponieważ rama teoretycznie dobra do wzrostu, może okazać się za wysoka, a mniejszy rozmiar ramy, gdzie uda się już nad nią stanąć, okaże się za mała. Czy pisałem już o tym, aby wybrać się do sklepu i poprzymierzać do różnych rowerów w różnych rozmiarach? :)

Mam krótkie nogi, co teraz?

Chodzi oczywiście o krótkie nogi w stosunku do wzrostu. Jak to sprawdzić? Nie dokopałem się do jednoznacznych norm określających przeciętną długość nóg. Ale dobrym punktem odniesienia może być chociażby tabela ze wzrostem i długością nóg od Gianta, którą wstawiłem poniżej. Jeżeli dla Twojego wzrostu, Twój przekrok znajduje się na skrajnie lewym polu (albo wręcz wypada poza skalę), to można powiedzieć, że masz niski przekrok. Co wtedy?

Musisz liczyć się z tym, że możesz (ale nie musisz) być zmuszony do zakupu roweru w rozmiarze mniejszym, niż wynika to z zalecanego wzrostu (żeby nie zawisnąć na ramie kroczem, albo żeby rura podsiodłowa nie była maksymalnie wsunięta do ramy). Może się też okazać, że dany rower po prostu nie jest dla Ciebie (dzieje się tak zwłaszcza w przypadku rowerów gravelowych/przełajowych) – niektóre ramy mają bardzo wysoko poprowadzoną górną rurę ramy i zwyczajnie nie uda Ci się stanąć nad ramą. Albo gdy się to uda, okaże się, że pasuje Ci najmniejszy rozmiar ramy, który jest na tyle krótki, że nie da się tego wyrównać długością mostka w zadowalający sposób.

W każdym razie warto sprawdzić, czy przypadkiem nie masz krótkich nóg, tak żeby nie złapać się tylko na patrzenie na swój wzrost.

Za mały rower co robić
Przejaskrawiony przykład za małej ramy w rowerze. Fot. Robert Batina

Nie mam opcji przymierzenia się w sklepie do roweru – co zrobić?

Zdarza się i tak, że zakup przez internet to jedyna opcja. Oczywiście masz prawo do zwrotu zakupionego roweru, ale wiadomym jest, że lepiej tego uniknąć. Co wtedy? Niektórzy producenci wysyłkowi (dystrybuujący rowery głównie przez internet) oferują na swoich stronach kalkulator rozmiaru, gdzie po podaniu przynajmniej wzrostu i przekroku, otrzymujemy podpowiedź, jaki rozmiar ramy roweru będzie dla nas najlepszy (taki kalkulator ma m.in. Canyon).

Sposobem może być także sprawdzenie geometrii roweru, na którym aktualnie jeździcie (czy jeździ kolega/koleżanka i ich rower Wam pasuje). Jeżeli rozmiar Wam odpowiada, sprawdźcie najważniejsze wymiary i poszukajcie roweru, który z grubsza będzie podobny.

Często dwa rozmiary ramy pasują

To też nie jest tak, że nie da się jeździć na rowerach ciut (podkreślam – CIUT!) za małych lub ciut za dużych. Da się. Wyliczony rozmiar nie jest wyrocznią i często spotykam się z sytuacją, że na tym samym rowerze może jeździć mama i córka, które różnią się wzrostem i długością nóg. Ale tak czy siak, na rowerze musisz czuć się dobrze. Mówi się, że gdy wypadniemy gdzieś pomiędzy dwoma rozmiarami ramy, do sportowej jazdy można kupić mniejszą ramę (zwłaszcza w przypadku roweru szosowego), natomiast do bardziej relaksacyjnej większy rozmiar ramy, by była wygodniejsza. Nie jest to jednak żadna wyrocznia, każdy musi to sprawdzić sam. Zwiększenie rozmiaru ramy sprawi, że będziemy mieli dalej kierownicę, czyli plecy bardziej się wyciągną. Niekoniecznie musi to być dla każdego wygodna opcja.

Podsumowanie

Jak widać wybór rozmiaru ramy rowerowej to nie jest taki błahy temat. Oczywiście, nie ma się czego bać i mając trochę cierpliwości, na pewno uda się Wam znaleźć rower, który będzie idealnie dopasowany do Waszej budowy ciała, potrzeb i wymagań. A jeżeli oprócz rozmiaru ramy wahacie się nad wyborem roweru, zapraszam do lektury moich wpisów o tym jaki rower kupić w konkretnym przedziale cenowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

690 komentarzy

  • Czy opierane sie kroczem o rame definitywnie dyskwalifikuje taki rower. Napaliłem sie na hexagona R6 bo bardzo mi sie podoba ale rozmiar M wygląda na za duży. W sklepie sprzedawca namawiał mnie na inny twierdząc ze S bedzie za mały, ale jakoś nie wierze w jego czyste intencje bo koniecznie chciał mi wcisnąć jakiegoś Gianta. Mam 176 cm wzrostu ale niezbyt długie nogi, tylko 74 cm.

    • Hej, w rowerze MTB opieranie się o ramę raczej dyskwalifikuje. W crossowym, szosowym czy fitnessowym już mniej, bo tam jest inna geometria ramy. Ale jeżeli tylko na rowerze czujesz się niekomfortowo, to od razu go odpuść. Przejdź się do innego sklepu i zobacz rozmiar S. Tak jest najlepiej zrobić i sprawdzić po prostu samemu.

  • Witam. Od niedawna przeglądam ten pasjonujący blog jako typowy rowerowy lamer i żółtodziób i nasunęły mi się pytania przed zakupem nowego roweru. Mierzę 169 cm, a długość nogi 70 cm. Z wszelkich wyliczeń wynika, że powinienem szukać crossa/trekking o ramie 17″ (myślę albo o typowym męskim: http://www.activsport.eu/product-pol-19574-Rower-trekkingowy-meski-Kross-Grand-Trekking-Alu-17-uniw.html?gclid=COmmvr_A3s4CFQoTGwodnpYCJQ, albo o czymś damkopodobnym, tj. z niską ramą jak np. tutaj: https://allegro.pl/rower-spartacus-cross-1-0-aluminiowy-shimano-2016-i6437681378.html albo https://allegro.pl/rower-trekkingowy-spartacus-globetrotter-nowy-2016-i6445640659.html?reco_id=d2ad8851-6c9a-11e6-8e10-56847afe9799&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product). Wiem, że to nic szczególnego jakościowo, ale na moje potrzeby (ok. 100 km tygodniowo ze wskazaniem na szosę – 80% – i płaski las) absolutnie wystarczy. Który w ogóle byłby najsensowniejszy?
    Pytam, bo rekreacyjnie jeżdżę starą damką Alfira na kołach 24″ o długości pod siodłem 48 cm z odległością 50 cm od kierownicy i dobrze mi na niej (choć pewnie wyglądam niezbyt poważnie). Jak zatem dobrać właściwą ramę do tych rowerów? Nie mam możliwości sprawdzenia w sklepach, bo tych w okolicy niewiele, a i asortyment skromny. Gdybym wybrał ten damkopodobny, może wejść w ramę 19″

    • Hej, ja staram się nigdy nie pisać definitywnie – taka i taka rama na pewno będzie Tobie pasować. Nawet jeżeli w sklepach w okolicy asortymentu jest mało, warto zajrzeć, przymierzyć się do tego co mają na próbę.

      Możesz też napisać do Spartacusa, niech doradzą ze swojej strony co wybrać. Nic im nie sugeruj i zobaczysz czy pokryje się to z Twoimi obliczeniami. Ja bym celował w Spartacusa, bo te rowery mają sztywne widelce. Rower będzie lżejszy i odpadnie jeden element, który może się szybko popsuć.

  • Zastanawiam się nad odpowiednim doborem ramy nowego roweru crossowego (wybór padnie między cross evado 7,0 a unibike xenon). Mam 178,5 cm wzrostu oraz długość nóg około 79 cm. Czy powinienem celować w ramy 19 czy raczej 21 cali (w evado 21 cali rama rzeczywiście wbijała mi się już trochę w ciało, xenona 21 cali niestety nie znalazlem w zadnym sklepie stacjonarnym) ?

  • cześć,

    mam pytanie do autora:

    „Zdarza się bowiem, że jakaś marka bierze swoją rozmiarówkę „z kosmosu”, jak chociażby Cube na którym jeżdżę. Na rysunku poniżej widać grafikę ilustrującą wymiary ramy w rozmiarze 53 cm. Skąd Cube wziął ten rozmiar do dziś nie wiem. Dla mnie ma ona rozmiar 49 cm (19-19,5 cala).”

    czy e takim razie ta rama nie jest dla Ciebie za mała? pytam ponieważ też mi wychodzi rozmiar 53 w Cube

  • cześć,

    mam pytanie do autora:

    „Zdarza się bowiem, że jakaś marka bierze swoją rozmiarówkę „z kosmosu”,
    jak chociażby Cube na którym jeżdżę. Na rysunku poniżej widać grafikę
    ilustrującą wymiary ramy w rozmiarze 53 cm. Skąd Cube wziął ten rozmiar
    do dziś nie wiem. Dla mnie ma ona rozmiar 49 cm (19-19,5 cala).”

    czy e takim razie ta rama nie jest dla Ciebie za mała? pytam ponieważ też mi wychodzi rozmiar 53 w Cube

    • Chodzi o to, że rower w którym pionowa rurka ramy ma 49 cm, Cube oznacza jako 53 cm. I nie wiem czemu tak robi. Mi z tabelki wychodzi 49 cm i taką mam ramę. I leży idealnie.

  • Cześć Łukasz, już od jakiegoś czasu czytamy razem z żoną Twojego bloga. Jest bardzo ciekawy i pomocny. Dzięki za wiele dobrych porad itd.
    W związku z tym, że masz dużą wiedzę w temacie rowerów, ośmiele się prosić o pomoc w doborze ramy Cuba cross race 2016r. Wiem, że również jezdzisz cubem więc ta marka nie jest Ci obca.

    Moja żona posiada przełajówkę Giant tcx 2 z 2011r. Ja posiadam starego treka fuel (fulla) i niestety mm czasem problem żeby za nią nadążyć. Jezdzimy głównie po asfaltach, jednak z uwagi na to, że mieszkamy na wsi drogi polne też lubimy.

    Ten Cube brdzo mi się podoba. Teraz kwestia ramy. 53 czy 56?
    Mam 176 cm. Długość nogi 79cm. Giant mojej żony to rozmiar M – 54cm. Jest dla mnie ok.
    Długość mostka to 14cm tak jak w cube 56.

    Będziemy jezdzić raczej drogami utwardzonymi i dlatego uważam, że raczej 56.

    Czy możesz mi pomóc? Niestety nie mam możliwości przetestowania. W żadnym sklepie w lublinie rower nie jest dostępny od ręki. Tylko na zamówienie i tylko 56. W dystrybucji jest tylko 56. Na allegro jest jedna sztuka 53.

    Z góry Ci dziękuję za odpowiedź.

    Pozdrawiam

    • Cześć,
      z teoretycznych wyliczeń wychodzi rozmiar 53 cm. I powiem Ci, że gdybym sam miał kupować, to chyba bym się zdecydował właśnie na taki rozmiar. Sam mam 175 cm wzrostu i nogę 78 cm, więc zbliżone wymiary do Twoich. I teraz mam rower Cube SL Road Pro, w rozmiarze właśnie 53 cm (w terminologii Cube, bo on ma pionową rurkę 49 cm, ale dla tej ramy liczy się jak dla trekkingowych).

      Tak czy owak, brałbym rozmiar 53 tego Cross Race.

      • Dzięki z odpowiedź. To mam zagwozdkę. Facet w sklepie internetowym twierdzi, że sam ma ten model w rozmiarze 56 i wzrost 176. Mówi, że przymierzał się do 53 ale był za mały – szczególnie przy skręcie uderzał w baranek kierownicy.

  • Czy męska rama 17″ Kands Maestro będzie odpowiednia dla dziewczyny ze wzrostem 162 cm? Wg wyliczeń w przekroku luzu jest na max 2 cm i nie wiem czy decydować się na męską ramę czy lepiej może pozostać przy damskiej?
    Do tej pory jeździłam na damskiej, ale kupując nowy rower chciałam męską ramę bo wygląda estetyczniej wg mnie ;)

      • Noga raczej nie jest za długa 73 cm xD
        Damska rama 17″ pasowałaby pewnie idealnie, ale nie wiem jak będzie w przypadku męskiej. Odwiedziłam kilka sklepów rowerowych i w każdym kategorycznie odradzano mi męską ramę, nawet nie dali mi przymierzyć się :/
        Jeden sprzedawca powiedział, że nawet w przypadku mężczyzn trudno dobrać ramę, gdy mają niski wzrost

        • Jeżeli nie dali się przymierzyć do ramy, to po prostu wybierz się do sensownych sklepów, gdzie obsługa będzie bardziej ogarnięta i pozwoli (ej, po to te rowery tam są) przysiąść się do każdego roweru jakiego tylko będziesz chciała.

          • Dzięki za odpowiedź ;)
            Przymierzyłam się do męskiej ramy Meridy i jest na styk, 0 cm luzu, więc chyba sobie odpuszczę męską ramę i jednak zdecyduje się na damską.
            A czytałam różne opinie o ramach Kands/Lazaro, że są dość duże, tzn. że 19″ Kandsa w rzeczywistości jest rozmiarem 21″, przy moim niskim wzroście 162 cm powinnam mieć 17″ kwestia tylko czy ona nie będzie wymiarowo bliżej 19″

          • Ciężko mi powiedzieć. Zawsze gdy jest jakiś dylemat z wyborem rozmiaru ramy, najlepiej wybrać się do sklepu i poprzymierzać do wybranych modeli i rozmiarów.

  • Mam pytanie do rozmiarówki Cube. Planuje kupić model SL Road albo Road Pro. Moje wymiary to 189cm wzrostu oraz rozkrok ~92cm. Według przelicznika wychodzi 23cale/58,59cm. Która to będzie rozmiarówka Cube? 59 czy 62cm? Dzięki!

    • Cześć, będzie to dokładnie 62 cm według oznaczeń Cube. Oni jakoś dziwnie oznaczają swoje rowery :) Trzeba patrzeć na długość pionowej rurki ramy.

      • Witam,

        też mam pytanie odnośnie SL Road Pro. Mam 185cm wzrostu, a długość nogi to 89-90cm. Mnożąc długość nogi przez wartość podana dla rowerów szosowych (0,665) wychodzi mi 59cm, jednak zauwazylem tu gdzies ze dla rowerow fitnessowych uzywa Pan miary 0,63 (?) i wtedy wychodzi juz okolo 56cm. Cube SL Road ma własnie wymiary 56,59,62 i sam juz nie wiem ktora byla by dla mnie najlepsza. Nie mam niestety mozliwosci przymierzenia się do roweru na żywo.

        Z góry dziękuję za odp

        • Hej, jeżeli chodzi o SL Road, to patrzyłbym na przelicznik dla rowerów crossowych. Ten model nie ma typowo szosowej ramy, geometria jest trochę inna.

          W Twoim przypadku lądujesz pomiędzy rozmiarem 59 a 62 (w terminologii Cube). Ciężko mi powiedzieć, który rozmiar byłby lepszy. Może się okazać, że oba, tylko na jednym z nich będziesz czuł się po prostu lepiej.

  • Hej, ja mam natomiast taki problem że po wykonaniu pomiarów (wzrost 172 noga do krocza 77-76) wychodzi mi rama 19 cali dla roweru crossowego. Niby wszystko ok ale poprzeczka jest niebezpiecznie blisko krocza jak zejdę z siodła. Rower Leader Fox sumava – Pan jak w SPEC zobaczył to powo wiedział że za duża rama…
    No i mam problem – wymiary ramy podręcznikowe a belka za wysoko. Czy to możliwe?
    Czy poprawnie mierze długość nogi – od podłogi do miejsca gdzie zaczynają się klejnoty? :)
    Krocze sensu stricte jakby nie było jest trochę wyżej :)

    • Odległość od krocza jest istotna głównie w rowerach górskich i tam jak zauważysz, w większości ram, górna rura zdecydowanie szybciej opada. Z prostego względu – jeździ się w ciężkim terenie i łatwiej o wywrotkę. Czasem trzeba też pomóc sobie nogą :)

      W rowerach crossowych, szosowych, fitnessowych, trekkingowych, ryzyko wywrotki jest dużo, dużo mniejsze, nie trzeba też zazwyczaj operować nogami by łapać równowagę. Dlatego pozioma rurka nie opada tak szybko.

      Według mnie, nie musisz mieć specjalnie wielkiego luzu między ramą, a kroczem, bo i po co. Ale oczywiście musi być taki, żebyś mógł swobodnie stanąć.

      • Łukaszu, dzięki za odpowiedź. Z ciekawostek – rower 19” dobrany przez sprzedawcę i kupiony 12 lat temu. Teraz gdzie nie idę proponują mi 17” – a tabelarycznie tak jak pisałem wychodzi mi 19”. Czyżby zmiana tendencji/ mody? ;)

  • Witam , mam pytanie nie wiem czy dobrze trafiłem , otóż zastanawiam się nad kupieniem amortyzatora przedniego do dość starego roweru z ramą 21 cali (Arsus & Romet) , mój wysłużony amor https://allegro.pl/amor-zoom-26-escape-327-1-srebrny-i6329578980.html niestety muszę go wymienić , czy jest możliwość kupienia amora z blokadą , i na co muszę zwracać uwage , z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

    • Cześć, do tekstu o amortyzatorach zbieram się już długo :) Ale w dużym skrócie – musisz zmierzyć długość swojego obecnego widelca (od osi piasty do końca korony widelca). Bo powinieneś założyć widelec o zbliżonej długości. Do tego musisz wiedzieć czy masz stery A-Head czy klasyczne. No i czy rura ma średnicę 1 cala czy 1 i 1/8 cala.

  • Witam,
    Poszukuję damskiego roweru trekingowego (koła 28″, dynamo w piaście, bagażnik, błotniki, przedni amortyzator, ) dla dziewczyny, która ma 183 cm wzrostu i długość nogi 88 cm. Bazując na teoretycznych wyliczeniach oraz po rozmowie z kilkoma sprzedawcami ustaliłem, że najlepszym rozmiarem ramy będzie 55-56 cm. Niestety okazało się, że jest ogromny problem, ponieważ większość producentów kończy rozmiarówkę na 19″ lub 50 cm i nawet nie ma do czego się przymierzyć. Koszt roweru ze średnim-wyższym osprzętem to max 3000 zł. Czy ktoś jest w stanie coś doradzić? Bardzo proszę o pomoc.
    Pozdrawiam Maciek

    • Cześć, nie pozostanie Ci nic innego, jak przeglądanie ofert producentów. Wejdź na katalog Bikeworld’u, gdzie będziesz miał podanych producentów. Następnie zajrzyj do każdego na stronę (nie patrz w katalogu, lepiej to zrobić bezpośrednio u producenta). I jest szansa, że coś uda Ci się znaleźć.

      A w pierwszej kolejności zajrzyj do Batavusa, obejrzeć model Boulevard V8, który ma ramę 57.

  • Cześć, mam 167 cm wzrostu i długość nogi 81 cm. Jaki rozmiar ramy powinnam wybrać w rowerze crossowym / trekkingowym? Przymierzałam się w sklepie do 17-calowej i 19-calowej i nie potrafię zdecydować, która lepsza. 17-stka wydawała mi się trochę za mała, ale mogła to być kwestia źle ustawionego siodełka. Z powyższej tabeli wynika za to, że z taką długością nogi powinnam mieć ramę 20 cali. Będę wdzięczna za rozwianie wątpliwości.

    • Hej, tabelka podaje jedynie wstępny rozmiar ramy. Jeżeli masz dużo dłuższe nogi, w stosunku do reszty ciała, to może się okazać, że mniejszy rozmiar będzie lepszy (w sensie, że np. 19″). Jeżeli na 17″ czułaś się niedobrze, a na 19″ lepiej, to bierz spokojnie 19 cali.

  • Hej .Kupiłam dzisiaj rower! Rama 21 cali. Duuzzzyyy jak na mnie bo mam trochę ponad 160 cm wzrostu. O tyle byłam zaskoczona( po przejechaniu nim około 7 mil testowych)że w życiu nie jechało mi się tak dobrze na żadnym z moich rowerów. Czy uważasz że to dobrze że kupiłam jako osoba przy niskim wzroście taki duży rower? Czy nie będę żałować? Trochę myślałam o męskiej ramie, ale generalnie mu nie przeszkadza, kiedy stoję obiema nogami na ziemi. Jest na styk. Co sądzisz?

    • Hej, jeżeli czujesz się na nim dobrze, to dobrze. Moim zdaniem rama (jakiegokolwiek typu) jest za duża i prędzej czy później, zaczniesz to odczuwać, że coś jednak nie gra i mogłoby być lepiej.

  • Hej, czy mogę poprosić o poradę? Przeczytałam wszystkie komentarze ale nadal mam problem :)
    Mam 173 wzrostu, nogi na prosto od wewn. ok 84-5cm, typ roweru KROSS LEA R4 damski MTB. W sklepie sprzedawca polecił mi r M 19″ (nie mają S 17″ nigdzie w PL by porównać) jako moj idealny rozmiar, zaś na stronie producent podaje na moj wzrost właśnie S. Na 19″ czuję problemy ze zwrotnoscią roweru. Jednak sprzedawca twierdzi, ze na 17″ będę ocierac kolanami o brodę i że zdecydowanie dla mnie jest r M. Zaufalbys sprzedawcy?

    • Z mojej tabelki też wychodzi Ci 19″, jesteś wysoka i masz długie nogi, więc ten rozmiar powinien być dla Ciebie optymalny. Może w sklepie miałaś źle ustawione siodełko (za wysoko) i stąd wrażenie złej zwrotności?

      Ale! To nie znaczy, że rama 17″ będzie na Ciebie za mała. Musiałabyś sprawdzić :) Zajrzyj może do innego sklepu, przymierz się do podobnego roweru, nawet innej firmy na ramie 17″. Każdy producent ma trochę inną geometrię ramy, ale aż takich różnic nie ma.

      Tak czy owak, ciężko mi coś na odległość doradzić. Najważniejsze na rowerze, żebyś czuła się dobrze, miała dobrze ustawione siodełko i nie musiała się za bardzo wyciągać do kierownicy. Na tego typu rowerze powinno się siadać naturalnie, bez przyjmowania nietypowej pozycji. Czuję w kościach, że 19″ jest dla Ciebie, ale przejedź się na próbę inną 17″ i się zastanów.

  • Witam

    Mam 184 cm wzrostu i długość do kroku to ok 85 cm, dla trekingowego roweru wychodziło by że rama 21″ , chcę sobie kupić trekingowego diamanta z olx
    – jest super rowerek ale rama 20″ – rower jest daleko więc nie mogę go przymierzyć – jak pan sądzi czy taka 20 tka będzie pasować ? nie będzie zbyt mały dla mnie ?

    Chciałbym dodać że zależy mi jeździe w pozycji jak najbardziej prostej (problemy z kręgosłupem)

    bedę wdzięczny za szybką poradę

    • Cześć, cal aż takiej różnicy nie robi. Aczkolwiek warto przymierzyć rower przed zakupem.

  • Cześć,
    Chciałbym kupić rower Kands Maestro, ale nie mam gdzie zrobić przymiarki. Mam 176cm wzrostu i 84cm „w kroku” w butach. Brać w ciemno ramę 21″ czy próbować przymiarki na jakimś podobnym rowerze, np Kross Evado 3?

    • Warto oczywiście porównać do innych rowerów. One czasami różnią się trochę geometrią, ale zasadniczo jeżeli Kross Ci podpasuje, to i Kands powinien być okej.

  • Przymierzałam się do Gianta Live Thrive 1 i tak szczerze powiedziwszy ciężko mi ocenić. Ramka fitnesowa dosyć długa jak na moje 173 cm (83 rozkrok), bo 55 cm (rozmiar M). Generalnie dosięgałam kierownicy bez problemu, nie musiałam się wyciągać ani nic, jechało się też elegancko, dopóki nie trzeba było zakręcić (nie do końca jestem pewna, czy to wina braku przyzwyczajenia do większych kół, bo do tej pory jeździłam na 26 cali, czy tego, że rama jest właśnie za duża i dlatego mało skrętna). Siodełko było co prawda dość nisko, bo inaczej bym nie dosięgała pedałów. Sprzedawcy w sklepie twierdzą, że rama okej, ale tak ciężko mi uwierzyć, że do 173 wrostu aż 55 cali? Jeszcze mam opcję przymierzyć mniejszy o rozmiar z ramą 53 i to jest rozmiar S. Łukaszu, co o tym myślisz? Czy lepiej mniejszą i bardziej skrętną, ewentualnie z dłuższym wspornikiem kierownicy, jeśli zajdzie taka potrzeba, czy zostać przy 55 cm, skoro generalnie wygodnie? Jak przymierzałam w różnych sklepach rowery (fitnes i szosowe) zawsze mi wybierano 55, twierdząc, że „to mój rozmiar”. Według twojej tabeli taka rama powinna być zdecydowanie za duża.

    • A nie, teraz spojrzałam na kolumnę z szosówką i widzę, że tam jest 55 do nogi 83. Jednak głównie przymierzałam ze slopem, więc nieklasyczną ramę szosową, a zatem chyba powinno się patrzeć trochę inaczej?

    • Hej, moja tabelka podaje długość pionowej rurki ramy, nie poziomej. Ale z tego też wiele nie wyniknie, bo w tym rowerze pionowa rurka jest bardzo krótka i bardziej przypomina te w rowerach górskich.

      Najważniejsza sprawa to przejechać się na tej mniejszej ramie. Jeszcze tego nie zrobiłaś? :) Zobaczysz jaka jest różnica na tamtej ramie i choćbyś miała spędzić w sklepie pół godziny na jeżdżeniu raz na jednym, raz na drugim, to w końcu coś zdecydujesz.

      • A, okej, zakładałam cały czas, że to rozmiar poziomej ^^ Dziś wypróbuję mniejszą, bo już dzwoniłam do sklepu, by się umówić (najpierw muszą złożyć rower, bo mają w kartonie). Wtedy zobaczymy :)

      • A więc tak, okazuje się jednak, że tamta byłaby za mała :) To jednak prawda, że nic nie zastąpi przymiarki. Natomiast dzisiaj udało mi się znaleźć sklep, który sprzedaje meridy i na dodatek mieli na stanie speeder (alleluja!!! :D). Przejechałam się i wrażenia mam mieszane. Jechał niesamowicie gładko i praktycznie bez wysiłku (po płaskim przy spokojnej jeździe długo kręciły koła bez kręcenia korbą), chyba nawet wygodniejszy był od Gianta i zdecydowanie bardziej skrętny, ale jakąś dziwną miał kierownicę (kształt rurki lekko opadał w dół) i małą odległość koła od pedałów – raz przy skręcie nawet zachaczyłam butem, mimo że przymierzałam ramę 54 cm (takie miała oznaczenie rozmiaru na ramie). Łukaszu, wiem, że testowałeś speedera, ale 5000, bo widziałam twój filmik. Czy ty też miałeś takie wrażenie? Jaką ramę testowałeś do swojego wzrostu? Ponoć zahaczanie jest winą za małego rozmiaru, ale do mojego wzrostu większy na pewno odpada. Może taką nietypową fizjonomię ma ten model, że trzeba uważać z pozycją stopy na pedale?

        • Kierownica to najmniejszy problem, zawsze możesz ją wymienić na inną, albo skrócić tą co będzie przy pomocy szlifierki kątowej.

          Ja na tym, który testowałem czułem się dobrze, choć to był rozmiar 53, a teoretycznie dla mnie najlepszy byłby 50. Mam 175 cm wzrostu i nogi 78 cm. Ale musiałbym porównać do mniejszego rozmiaru czy na mniejszym czułbym się jeszcze lepiej. Bo to nie jest tak, że dobrze Ci będzie tylko na jednym rozmiarze, często te obok siebie są dobre, tylko jeden lepszy, bardziej dopasowany do Ciebie.

  • Hej, przymierzam się do zakupu nowego roweru.Chciałem wydać maks 1000zł, ale
    po przeczytaniu Twojego artykułu jestem już jednak prawie zdecydowany na spartacusa elite alivio.
    Mam 172cm , długość nogi 80cm +-1,waga ponad 100kg
    Sprzedawca ze sklepu spartacusa powiedział, że rama 17” będzie dla mnie ok.Teraz jeżdżę na bardzo już wysłużonym rowerze marketowym i wygląda na to, ze był dla mnie za duży.Długość rury podsiodłowej to 48 cm czyli rozmiar 19”.Wyjmując siodełko i stając nad , rama już dotyka krocza;)W teorii rama 17” spartacusa pasowałaby więc idealnie.Rowerem jeżdżę rekreacyjnie.
    Przyznam szczerze, że spodobał mi się również kands comp er 27.5 głownie za sprawą hydraulicznych hamulców, choć cena wyższa:-)
    W jego przypadku rama 18” zapewne?

    • Cześć, mogę Ci doradzić tyle, że najlepiej kupić rower na którym się dobrze czujesz. Sama długość pionowej rurki ramy to jedynie wstępny wyznacznik. No i często nie znajdzie się idealnych proporcji innych wymiarów roweru.

      Jeżeli chodzi o Decathlon, to na swojej stronie podają geometrię, trzeba zerknąć do galerii danego roweru. W przypadku 540-tki nie wiem czy to błąd czy faktycznie tak jest, ale podają, że rozmiar M to 17″, a L to 17,5″, choć ciężko mi uwierzyć, żeby robili tak gęsto zestopniowane rozmiary.

      • Rozumiem, a porównując 540 z kands comp er to który lepiej wybrać?
        Nie mogę niestety znaleźć wymiarów 540.
        Kandsa musiałbym zamawiać przez neta , 540 jest na miejscu, oba mają hamulce hydrauliczne

        • Oba rowery są do siebie dość podobne. Na korzyść B’Twina przemawia to, że pewnie będziesz miał serwis od razu na miejscu i oni ponoć bardzo dobrze podchodzą do wszelkich reklamacji.

          • „Nieważne jak wysoko podniosę siodełko” – siodełko ustawia się pod siebie, a nie jakkolwiek. Poczytaj o jego ustawianiu, żebyś nie jeździł potem ze źle ustawionym, bo albo Ci ścięgna nawalą, albo będziesz pedałował piętami:

            https://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/

          • Może źle się wyraziłem.Chodziło mi o to , że wyciągając siodełko (jak dla mnie już dość znacznie)na ramie M, dalej czułem pięty na pedałach, czyli było wyciągnięte sporo a jednak za mało.Jedyny plus M to trochę lepsze zawracanie na małej przestrzeni.

  • Witam ponownie i dziękuję za odp na pocztę.A przeczytałem ja dopiero dziś a my w
    środę zdecydowalismy ,że kupimy krossy i zaskoczony byłem kiedy
    zobaczyłem u Pana na stronie,że to dobre rowery w cenie do 2500 zł a miały być do 2000tyś zł;))Czyli
    mamy dobry gust;)I dobrze nam doradzono.A rowerki to kross level b3 i lea czyli te co pan
    polecił;)Pozdrawiam

  • Cześć Łukasz.
    Mam 180cm wzrostu, długość nogi 81cm.
    Zamierzam kupić rower Radon Skil 7.

    http://www.bike-discount.de/de/kaufen/radon-skill-7.0-465254

    Niestety nie można go nigdzie przymierzyć. Zastanawiam się nad rozmiarem 53 lub 56. A Ty jak myślisz? Czy rozmiar za duży może zrobić wielką różnicę?
    Przymierzałem tego Cuba rozmiar 56 i wydawał się ok

    http://www.bike-discount.de/de/kaufen/cube-sl-road-pro-grey-black-flashgreen-479126/wg_id-27

    I ostatnie pytanie – Jakie pedały do tego radona byś polecił? (raczej platformy)

    Wielkie dzięki !!!

    • Cześć, mówiąc o Cube myślisz o ich oznaczeniu 56? Jeżeli tak, to rama ma pionową rurkę o długości 52 cm, Cube od dawna coś kombinuje przy oznaczeniach. Ale właśnie przy Twojej długości nogi, takie 52 cm by pasowały – czyli w przypadku Radona rozmiar 53 cm, bo tam pionowa rurka ma 51 cm (Boże, jak kręcą :)

      Jeżeli chodzi o pedały, to nie mam większego rozeznania w pedałach nie-SPD. Moja dziewczyna jeździ od dawna na Accent Axium i bardzo sobie chwali, mają dobrą przyczepność i buty się po nich nie ślizgają. I nie ma z nimi żadnych problemów.

      Jeżeli SPD, to sam jeżdżę na Shimano PD-M540, wcześniej na PD-M520 i oba modele polecam.

      • Dzięki za odpowiedź,
        tak chodziło mi o oznaczenie Cuba 56 :)
        Rozwiązałeś mi problem, zamawiam 53.
        Super blog, wyczerpujące informacje.

        • Łukasz jeszcze muszę się Ciebie doradzić. Bo ostatnio natrafiłem na taki rowerek i zrobił mi się mętlik w głowie :)

          Merida Speeder 300

          Mogę go mieć za 3200 zł.
          Jeszcze widziałem model z zeszłego roku stówkę taniej,
          Jak on się ma do tego Radona?
          Rozmiar 52, czy 54?

          Nie sądziłem, że zakup roweru, to może być taka ciężka decyzja ;)

          • Osprzętowo ten rower wygląda podobnie do Radona, tylko ma aluminiowy widelec (Radon ma karbonowy), ale za to ma hamulce tarczowe a nie V-Brake.

            Jeżeli Radona możesz kupić dużo taniej, to ja bym raczej skłaniał się ku tej opcji. Nie uważam aby hamulce tarczowe były koniecznie potrzebne w rowerze typu fitness. Chociaż, nie powiem, korci mnie, że gdy będę wymieniał kiedyś rower, to wezmę z tarczówkami :) Pewnie jak będę wymieniał rower to i tak już innych nie będzie :D

  • Pisałem do IfinitiBike co do wielkości ramy Spartakusa cross 4 ,więc mam 175 cm wzrostu i długość nogi wewnątrz 81 cm .według twojej tabelki jeśli dobrze czytam powinna to być rama 20 cali ale według Infiniti dla mnie akurat 17 cali więc nie wiem sam. najlepiej byłoby podjechać posiedzieć ale za daleko troszkę.

  • Witam Mam 197cm wzrostu 100kg wagi.Czy może mi Pan doradzić jakiego roweru górskiego szukać?Dodam,że będę jezdził po asfalcie drogach leśnych górskich itd czyli wszędzie -).Kwota na nowy max 2000tyś zł.Czy znajdę coś mądrego??Rozumiem,że rama 23 cale a koła 29 tak??Oglądałem dziś ale kwoty min 2500tyś a na necie widzę różne Proszę o odp Pozdrawiam

    • Cześć, do Twojego wzrostu faktycznie najlepszym wyborem byłyby koła 29″. Rozmiar ramy też największy jaki się da :) Możesz kontrolnie sprawdzić w tabelce w tym wpisie czy tyle wyjdzie.

      Polecane przeze mnie rowery do wybranej kwoty znajdziesz tutaj:
      https://roweroweporady.pl/jaki-rower-kupic/

  • Witam.
    Jestem dość mocno zainteresowany zakupem roweru Kross Hexagon R8 2016 rok. Borykam się natomiast z problemem dotyczącym wyboru rozmiaru ramy. Mam 191 cm wzrostu i rozmiar nogi po wewnętrznej 91 cm. W jednym ze sklepów zasugerowano, że najlepszym rozmiarem ramy dla mnie będzie 21”. Natomiast w drugim sklepie sprzedawcy uparli się co do rozmiaru 23″ – że tylko ten rozmiar jest idealny. No i jestem w kropce. Większość tabeli i wyliczeń na wszelakich forach wskazują 21″. Przejechałem się zarówno na 21″ jak i 23″ i dalej ciężko zdecydować. Niby na rowerze 23″ jestem w stanie stojąc nad ramą unieść przednie koło na wysokość 5-8 cm aczkolwiek jak wspomniałem wszelkie wskazania tabel wskazują rozmiar 21″.
    Prosiłbym o jakąś wskazówkę ułatwiającą podjecie decyzji. Rower ma służyć głównie rekreacyjnie, a wspomniany model definitywnie musi być zakupionym modelem :)
    Z góry dzięki :)

    • Cześć, jeżeli jeździłeś rowerami z oboma rozmiarami ramy, to sam powinieneś poczuć na jakiej czujesz się lepiej. Sama długość nogi to jedno, ale pozostaje jeszcze kwestia chociażby długości poziomej rurki ramy, co nie jest już tak łatwo wyliczyć. Lepiej samemu to sprawdzić.

      Moja dziewczyna gdy kupowała rower, to też wahała się pomiędzy dwoma rozmiarami, bo oba jej pasowały. Ty też możesz być na styku pomiędzy rozmiarami i po prostu weź ten, który Ci lepiej leży.

  • Hey Łukasz,

    bardzo fajny blog! Szukam właśnie roweru trekkingowego (na długie wyprawy i miasto) i Twój blog, a kontkretnie wpisy i artykuły są bardzo pomocne w rozkminianiu świata rowerowego :)

    Znalazłem w niemieckim internecie (sam też mieszkam w Niemczech) fajny rower, nieużywana nóweczka z roku 2007 firmy Victoria, z magazynu, 24 biegi Alivio, hamulce V-Brake Deore, ale nie wiem czy nie będzie za mały.. Wysokość ramy jest 53 cm a długość górnej rury poprzecznej między siedzeniem a kierownicą (na Twoim rysunku to 545 mm) to 58 cm. Ja mam wzrost 186 cm i dł. nogi po wew. 86 cm.

    Wiem, że nie jesteś w stanie mi powiedzieć na 100% czy będzie pasował czy nie, ale ja go mogę dostać tylko przesyłką, a więc bez „przymiarki”.. W ogłoszeniu jest napisane, że nadaje się do ludzi o wzroście 168-178.. Czy jest wykluczone, że ten rower będzie do mnie pasował? Czy da się to i owo doregulować (albo tanio przebudować kierownicę), żebym mógł na nim w miare wygodnie jeździć?

    Pozdrawiam
    Andrzej

    PS: Wrzucam zdjęcie:

    • Cześć,
      jeżeli rama jest zdecydowanie za duża albo za mała, to dopasować ją pod siebie będzie można, ale jazda i tak nie będzie komfortowa.

      Jeżeli chodzi o ten rower, to jedyne co mogę poradzić, to wybranie się do najbliższego sklepu rowerowego. Przymierz się (po ustawieniu siodełka) do kilku modeli i od razu sam się zorientujesz jaka rama Tobie najbardziej pasuje. I będziesz mógł porównać jej wymiary z tą Victorią.

  • Witam, czy jeśli mam warunki fizyczne pod 55,5 cm to będzie odczuwalny dyskomfort przy jeździe na 53 cm?

    • Sama długość pionowej rurki ramy to nie wszystko. To się w sumie niweluje ustawieniem siodełka. Chodzi też chociażby o długość poziomej rurki, która jest w pewien sposób skorelowana z tą pionową. Najlepiej rower przed zakupem przymierzyć. Bo może się okazać, że ten 53 będzie leżał idealnie, a może się okazać, że będzie dużo za mały właśnie ze względu na poziomą rurkę.