Stopka rowerowa – jaką kupić?

Nigdy w życiu nie spodziewałbym się, że zwykła stopka rowerowa może wywoływać tyle emocji :) W jednym z ostatnich odcinków na Youtube, dzieliłem się z Wami moimi przemyśleniami, na temat poziomu niektórych dyskusji w internecie. Nawiązałem do mojego przypadku, gdy szukając opinii na forach internetowych, jaką stopkę rowerową kupić – zamiast merytorycznych porad, znajdywałem tylko hejt na to akcesorium. Pod odcinkiem, który nagrałem, spora część komentarzy, też dotyczyła stopki, mimo, że to był jedynie podany przeze mnie przykład :)

Rowerowy świat podzielił się na pół. Jedni nie wyobrażają sobie jazdy bez stopki, ponieważ ułatwia postawienie roweru, zwłaszcza gdy jedziemy z ciężkimi sakwami. Dla innych stopka jest zbędna, brzydka i w dodatku utrudnia odchudzanie roweru. Ale ja dzisiaj nie o tym :) Ten tekst jest dla zdecydowanych, aby stopkę kupić. A reszta niech odwraca oczy, jeżeli ich tak bardzo stopki w oczy kłują.

Jaką stopkę rowerową kupić? W sklepach znajdziesz kilka ich typów, różniących się sposobem mocowania. Musisz dobrać je do swojego roweru, ponieważ nie wszystkie będą do niego pasowały. Przestrzegam przed kupowaniem najtańszych modeli, zwłaszcza wtedy, gdy chcesz jeździć z sakwami. Choć najtańsze podpórki można kupić już za kilka-kilkanaście złotych, nie są to modele, które darzę zaufaniem, że wytrzymają większe obciążenie.

 

Najpopularniejsze sposoby mocowania podpórek rowerowych:

Stopka podpórka rowerowa

Stopka mocowana z tyłu roweru – chyba najpopularniejszy typ rowerowej podpórki. Bardzo uniwersalne rozwiązanie – pasuje do praktycznie każdego typu roweru, a montuje się ją do tylnego trójkąta ramy. Mocowanie może być tylko do dolnej rurki, albo dłuższe, bardziej stabilne, do dwóch rurek ramy. Jeżeli masz hamulce tarczowe, lepszym wyborem będzie stopka z mocowaniem jak na zdjęciu powyżej. Choć na rynku jest dużo stopek uniwersalnych, regulowanych – ja osobiście polecam zakup stopki, idealnie dopasowanej do Twojego roweru. Regulacja to kolejny element, który może się popsuć, a przecież i tak reguluje się ją raz. No chyba, że ktoś używa tej samej stopki w kilku rowerach (jest ktoś taki?).

 

Jaką stopkę rowerową kupić?
fot. Egan Snow

Podpórka montowana centralnie (boczna) – mocujemy ją śrubą do specjalnie przygotowanego otworu, który znajduje się na początku tylnego trójkąta ramy (za korbą i pionową rurką). W taki otwór najczęściej wyposażone są rowery miejskie bądź trekkingowe – choć wiele zależy od konkretnego roweru. Jest to według mnie trochę mniej stabilny system. Głównie z powodu mocowania na tylko jedną śrubę, co może prowadzić do luzowania się stopki (jest to domena zwłaszcza tanich podpórek). Na jej plus działa to, że nie odstaje od ramy, co wizualnie lepiej wygląda.

 

Podpórka stopka centralna
fot. Gavin Anderson

Podpórka montowana centralnie (dwustronna) – zasadą działania przypomina te z motocykli czy skuterów. Nie podpiera ona roweru z boku, tylko od spodu. Jest to rozwiązanie najczęściej spotykane w rowerach miejskich. Czy to dobry sposób na „parkowanie” roweru? Trudno mi się wypowiedzieć, ponieważ nigdy nie miałem takiej stopki. Przy lekkim rowerze na pewno nie jest to złe rozwiązanie. Pewne wątpliwości miałbym przy rowerze turystycznym, obładowanym ciężkimi sakwami. W internecie można natknąć się na niezbyt pochlebne opinie na ten temat. W przypadku takiej stopki, stawiałbym jedynie na porządne rozwiązania – wydaje mi się, że kupno lichej podpórki, szybko może okazać się złą inwestycją. Stopka ta, tak jak i poprzednia mocowana jest jedną śrubą do otworu w tylnym trójkącie ramy. Na plus podpórki centralnej mogę zapisać fakt, że rower po podparciu stoi pionowo i nie przechyla się.

 

Przednia stopka podpórka low rider

Przednia stopka rowerowa (do bagażnika typu low rider) – jeżeli wybierasz się na długi, daleki wyjazd rowerowy, być może rozważasz założenie przedniego bagażnika na widelec/amortyzator. To pozwoli zabrać więcej bagażu, ale jednocześnie sprawi, że rower będzie cięższy i mniej stabilny. Oprócz założenia tylnej podpórki, warto zamontować także przednią stopkę, mocowaną do bagażnika. To pozwoli na bezstresowe i stabilne podparcie roweru.

 

Pedały ze stopką

Stopka rowerowa w pedale – przeczesując internet znalazłem również ciekawostkę. Stopkę zintegrowaną w pedale rowerowym Wellgo C-193. Stopka podczas jazdy ukryta jest w lewym pedale, a wyjmujemy ją jedynie wtedy, gdy chcemy podeprzeć rower. Producent zapewnia, że pedały są wykonane z najwyższej jakości materiałów, a ich waga wynosi jedyne 280 gramów za parę. Jedynym zgrzytem może być cena, w Polsce pedały kosztują ok. 250-280 złotych. Nie jest to zatem tania zabawa. Bardzo trudno jest mi wypowiedzieć się o jakości tych pedałów, ponieważ nawet w internecie ciężko znaleźć o nich opinię. Traktuję je jako ciekawy gadżet.

 

A Wy? Używacie stopki? Ja kupiłem ostatnio podpórkę Pletscher Multi, ponieważ irytowało mnie na wyjazdach z sakwami szukanie miejsca, gdzie mógłbym oprzeć rower. A wierzcie mi, nie zawsze da się takie miejsce znaleźć, zwłaszcza w przydrożnych krzakach :) Plan mam taki, żeby zakładać ją tylko na wyjazdy, na co dzień aż tak jej nie potrzebuję. Ale gdy tylko będę miał już wyrobione zdanie na jej temat, na pewno przygotuję test tej stopki.