Przepisy rowerowe

Spis wszystkich wpisów na blogu, które dotyczą przepisów rowerowych. Staram się co jakiś czas dopisywać nowe, wartościowe dla rowerzystów tematy. Przepisów w tym temacie jest sporo, ale tak naprawdę najważniejsze dotyczą oświetlenia, obowiązkowego wyposażenia roweru, a także kwestii po jakich drogach należy się poruszać – kiedy można jechać po chodniku, czy trzeba jeździć drogami rowerowymi itd. Ostatnio popularnym tematem stały się rowery elektryczne, które też są obwarowane pewnymi przepisami. Trochę osób interesuje się także rowerami z silnikiem spalinowym, na ten temat też pisałem na blogu.

Dodatkowo w tym spisie znajdziesz także informacje o tym, czy można jeździć na rowerze po alkoholu, czy da się kupić rower na firmę, a także czy można rozmawiać przez telefon jadąc rowerem. Warto przyswoić sobie podstawowe przepisy, tak aby nie tylko nie narazić się na mandat, ale także by nie stwarzać zagrożenia i (niepotrzebnego) utrudnienia dla innych uczestników ruchu.

 

1. Kiedy można jechać rowerem po chodniku

2. Jak wyrobić kartę rowerową

3. Prawa i obowiązki na drodze rowerowej

4. Podsumowanie ostatnich zmian w przepisach dla rowerzystów i kierowców

5. Oświetlenie roweru

6. Rower z silnikiem

7. Spanie na dziko na wyjazdach

8. Przewożenie roweru w tramwaju i autobusie

9. Zakupy przez internet – jakie masz prawa

10. Dylemat dwóch zielonych świateł

11. Jazda rowerem po alkoholu

12. Rower na firmę

13. Infrastruktura, która pomaga rowerzystom w jeździe

14. Mandat za rozmowę przez telefon na rowerze

15. Trzecia tablica rejestracyjna na bagażniku samochodowym

 

Wpisy przemyśleniowo-felietonowe o przepisach:

1. 150 cm dla rowerzystów

2. Piesi na pasach – hiszpańskie przemyślenia

3. Czy zaostrzenie przepisów pomoże rowerzystom?

4. Plaga pieszych na drodze rowerowej

4 komentarze

  • Cześć,
    przepisy dotyczące śluz nadal nie są dla mnie jasne. Czy na skrzyżowaniu z obrazka, gdzie śluza jest za czerwonym światłem, wolno rowerzyście ominąć samochody, przejechać obok czerwonego światła i ustawić się na śluzie?
    Dodatkowo, czy dopuszczalne byłoby tutaj ominięcie czerwonego światła i wjechanie na drogę dla rowerów (w lewo lub w prawo) jeśli na przejeździe jest zielone światło?

    • Hej, a co to za miasto i skrzyżowanie ulic? Faktycznie, wygląda to na pierwszy rzut oka dziwnie, ale muszę to zobaczyć „na żywo” :)

      Jeżeli chodzi o kwestię wjechania na drogę dla rowerów, to ustawodawca nie przewidział chyba takich kwestii :) Ale moim zdaniem można albo po prostu tam wjechać, jeżeli tylko nie będzie to przeszkadzało pieszym czy kierowcom. Albo można zsiąść z roweru, przeprowadzić go przez przejście dla pieszych do drogi rowerowej, wsiąść i jechać dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.