Kierownica rowerowa – budowa i rodzaje

Kierownice rowerowe możemy podzielić według budowy na dwie główne grupy: proste oraz gięte. Materiały z jakich produkowane są kierownice rowerowe, to najczęściej aluminium, stal oraz karbon. Aluminium to najpopularniejszy materiał, kierownice są całkiem wytrzymałe i lekkie (zwłaszcza wycieniowane). Dobra (mocna) stal jest stosowana w BMX-ach, tańsza stal pojawia się w tanich kierownicach, zakładanych w tanich rowerach. Warto zwrócić uwagę czy stal jest nierdzewna, ponieważ w tanich kierownicach może być problem po jakimś czasie, z pojawiającym się rdzawym nalotem. Karbon jest dobrym wyborem dla osób maksymalnie odchudzających rower. Warto pamiętać, że włókno węglowe jest mniej odporne na uderzenia.

Kierownica MTB

Kierownice proste – są praktycznie proste (stosuje się niewielkie wygięcie rzędu 5 stopni), lekkie – ponieważ używa się w nich mniej materiału niż w giętych oraz najbardziej wytrzymałe konstrukcyjnie.

Kierownica baranek

Kierownice gięte – do tej grupy zaliczamy kilka rodzajów kierownic: turystyczne, zjazdowe, do rowerów typu BMX, do rowerów szosowych (tzw. baranek). Każda z tych kierownic jest w odpowiedni sposób powyginana – by ułatwić jazdę na rowerze.

Długość kierownicy: jest to sprawa indywidualna, zależy w dużym stopniu od rozpiętości ramion danej osoby, a także osobistych preferencji. W rowerach górskich kierownice mają najczęściej 56-66 centymetrów długości, w rowerach szosowych kierownice mają zwykle 40-44 centymetry długości.
Wszystkie kierownice poza szosowymi można spokojnie skracać.

Średnica kierownicy: kierownice najczęściej mają średnicę (tzn. zwykle tylko ich środkowa część, którą mocujemy do mostka): 25.4 mm lub 31.8 mm. Inne średnice są rzadko spotykane i lepiej wystrzegać się mostków i kierownic z inną średnicą.Aby napisać komentarz pod wpisem, nie musisz się rejestrować! Wystarczy, że podasz swoją nazwę i e-mail oraz zaznaczysz ptaszkiem "Wolę pisać jako gość". Trzeba odhaczyć jeszcze dwa okienka od góry, gdzie zgadzacie się na przetwarzanie Waszych danych. Zapraszam do komentowania - odpisuję na wszystkie pytania, nawet w starych wpisach.