Kierownica rowerowa – budowa i rodzaje

Kierownice rowerowe możemy podzielić według budowy na dwie główne grupy: proste oraz gięte. Materiały z jakich produkowane są kierownice rowerowe, to najczęściej aluminium, stal oraz karbon. Aluminium to najpopularniejszy materiał, kierownice są całkiem wytrzymałe i lekkie (zwłaszcza wycieniowane). Dobra (mocna) stal jest stosowana w BMX-ach, tańsza stal pojawia się w tanich kierownicach, zakładanych w tanich rowerach. Warto zwrócić uwagę czy stal jest nierdzewna, ponieważ w tanich kierownicach może być problem po jakimś czasie, z pojawiającym się rdzawym nalotem. Karbon jest dobrym wyborem dla osób maksymalnie odchudzających rower. Warto pamiętać, że włókno węglowe jest mniej odporne na uderzenia.

Kierownica MTB

Kierownice proste – są praktycznie proste (stosuje się niewielkie wygięcie rzędu 5 stopni), lekkie – ponieważ używa się w nich mniej materiału niż w giętych oraz najbardziej wytrzymałe konstrukcyjnie.

Kierownica baranek

Kierownice gięte – do tej grupy zaliczamy kilka rodzajów kierownic: turystyczne, zjazdowe, do rowerów typu BMX, do rowerów szosowych (tzw. baranek). Każda z tych kierownic jest w odpowiedni sposób powyginana – by ułatwić jazdę na rowerze.

Długość kierownicy: jest to sprawa indywidualna, zależy w dużym stopniu od rozpiętości ramion danej osoby, a także osobistych preferencji. W rowerach górskich kierownice mają najczęściej 56-66 centymetrów długości, w rowerach szosowych kierownice mają zwykle 40-44 centymetry długości.
Wszystkie kierownice poza szosowymi można spokojnie skracać.

Średnica kierownicy: kierownice najczęściej mają średnicę (tzn. zwykle tylko ich środkowa część, którą mocujemy do mostka): 25.4 mm lub 31.8 mm. Inne średnice są rzadko spotykane i lepiej wystrzegać się mostków i kierownic z inną średnicą.

 • Hirohisa

  Na ramie nie będzie wybitego żadnego kraju produkcji. Nie trzeba się specjalnie wybierać do sklepu rowerowego, aby o tym wiedzieć. Ale to tylko taka informacja na marginesie. Poza tym masz całkowitą rację, nikt nie produkuje ram u siebie w kraju, a na pewno nie największe firmy. Nie ma to żadnego ekonomicznego uzasadnienia. I nie ma znaczenia czy mówimy o polskiej marce, czy niemieckiej, brytyjskiej, francuskiej, włoskiej itd. Wszyscy importują.

  Natomiast rower to coś więcej niż tylko rama i przykręcone do niej elementy. Pomimo tak wielu firm zajmujących się produkowaniem/projektowaniem/składaniem/montowaniem/importowaniem, każdy rower jest inny. I dlatego powstało to zestawienie. Pisząc w dużym uproszczeniu: nie musisz produkować mąki, aby mieć piekarnię.

 • Kamil

  Cześć. Kupiłem Rometa Mistral Urban, który ma bardzo szeroką kierownicę tj 680mm. Czym ją skrócić – szlifierka, piłka? Czy może sprzedać taką jaka jest i kupić nową krótszą?

  • Spokojnie szlifierką z tarczą do metalu pójdzie :) Piłką nie polecam, chyba, że masz jakąś bardzo dobrą, a potem papierem ściernym wyrównasz zadziory.

 • Zielony

  Co sądzicie o kierownicach rowerowych prostych w przedziale cenowym 10zł do 25zł. Na allegro jest tego sporo.
  Jeszcze jedno pytanie,z jakiego materiału kupić kierownice stal czy alu?

  • Hej, kierownica jak kierownica, byleby była markowa. Te tańsze są po prostu cięższe. I polecałbym jednak aluminiowe, mam takie sobie doświadczenia z rdzewieniem tych stalowych.

 • Piotr Kozłowski

  Która średnica jest lepsza 25.4 mm czy 31.8 mm, ostatnio moda jest na 31.8 ja mam 25.4 czy warto przechodzić na 31.8 ?