Kierownica rowerowa – budowa i rodzaje

Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad na YouTube. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)Kierownice rowerowe możemy podzielić według budowy na dwie główne grupy: proste oraz gięte. Materiały z jakich produkowane są kierownice rowerowe, to najczęściej aluminium, stal oraz karbon. Aluminium to najpopularniejszy materiał, kierownice są całkiem wytrzymałe i lekkie (zwłaszcza wycieniowane). Dobra (mocna) stal jest stosowana w BMX-ach, tańsza stal pojawia się w tanich kierownicach, zakładanych w tanich rowerach. Warto zwrócić uwagę czy stal jest nierdzewna, ponieważ w tanich kierownicach może być problem po jakimś czasie, z pojawiającym się rdzawym nalotem. Karbon jest dobrym wyborem dla osób maksymalnie odchudzających rower. Warto pamiętać, że włókno węglowe jest mniej odporne na uderzenia.

Kierownica MTB

Kierownice proste – są praktycznie proste (stosuje się niewielkie wygięcie rzędu 5 stopni), lekkie – ponieważ używa się w nich mniej materiału niż w giętych oraz najbardziej wytrzymałe konstrukcyjnie.Kierownica baranek

Kierownice gięte – do tej grupy zaliczamy kilka rodzajów kierownic: turystyczne, zjazdowe, do rowerów typu BMX, do rowerów szosowych (tzw. baranek). Każda z tych kierownic jest w odpowiedni sposób powyginana – by ułatwić jazdę na rowerze.

Długość kierownicy: jest to sprawa indywidualna, zależy w dużym stopniu od rozpiętości ramion danej osoby, a także osobistych preferencji. W rowerach górskich kierownice mają najczęściej 56-66 centymetrów długości, w rowerach szosowych kierownice mają zwykle 40-44 centymetry długości.
Wszystkie kierownice poza szosowymi można spokojnie skracać.

Średnica kierownicy: kierownice najczęściej mają średnicę (tzn. zwykle tylko ich środkowa część, którą mocujemy do mostka): 25.4 mm lub 31.8 mm. Inne średnice są rzadko spotykane i lepiej wystrzegać się mostków i kierownic z inną średnicą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 

10 komentarzy

 • Cześć:) szukam informacji na temat wzniosu kierownicy. Jak się go mierzy i jakie są typowe wzniosy w różnych typach kierownic? A może już pisałeś o wzniosie na blogu, a ja przeoczyłam? Pozdrawiam!

 • Dzień dobry. Mojemu rowerowemu koledze pękła dzisiaj kierownica. Dobrze, że już praktycznie zsiadał, bo byłoby nieszczęście.U majstra rowerowego dowiedział się, że dwa dni temu też ktoś miał taki przypadek. Mam pytanie – co mogło być przyczyną takiej awarii i jak się tego ustrzec. Czy są jakieś terminy gwarancji na kierownicę, czy trzeba po jakimś ,,przebiegu,, kierownicę wymieniać, jakie trwalsze – aluminiowe, czy stalowe itd. Będę wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości. Pozdrawiam.

  • Cześć, nie napisałaś jakim rowerem jeździ Twój kolega i w jaki sposób go wykorzystuje.

   Generalnie, dobra kierownica (jeżeli nie ma wady fabrycznej), jeżeli nie skaczemy na rowerze, powinna wytrzymać długie, długie lata.

   Wystarczy nie kupować kierownic za 20 złotych, tylko wydać te 40-50 zł przynajmniej. A do ostrej jazdy – coś jeszcze lepszego.

 • Która średnica jest lepsza 25.4 mm czy 31.8 mm, ostatnio moda jest na 31.8 ja mam 25.4 czy warto przechodzić na 31.8 ?

 • Co sądzicie o kierownicach rowerowych prostych w przedziale cenowym 10zł do 25zł. Na allegro jest tego sporo.
  Jeszcze jedno pytanie,z jakiego materiału kupić kierownice stal czy alu?

  • Hej, kierownica jak kierownica, byleby była markowa. Te tańsze są po prostu cięższe. I polecałbym jednak aluminiowe, mam takie sobie doświadczenia z rdzewieniem tych stalowych.

 • Cześć. Kupiłem Rometa Mistral Urban, który ma bardzo szeroką kierownicę tj 680mm. Czym ją skrócić – szlifierka, piłka? Czy może sprzedać taką jaka jest i kupić nową krótszą?

  • Spokojnie szlifierką z tarczą do metalu pójdzie :) Piłką nie polecam, chyba, że masz jakąś bardzo dobrą, a potem papierem ściernym wyrównasz zadziory.

 • Na ramie nie będzie wybitego żadnego kraju produkcji. Nie trzeba się specjalnie wybierać do sklepu rowerowego, aby o tym wiedzieć. Ale to tylko taka informacja na marginesie. Poza tym masz całkowitą rację, nikt nie produkuje ram u siebie w kraju, a na pewno nie największe firmy. Nie ma to żadnego ekonomicznego uzasadnienia. I nie ma znaczenia czy mówimy o polskiej marce, czy niemieckiej, brytyjskiej, francuskiej, włoskiej itd. Wszyscy importują.

  Natomiast rower to coś więcej niż tylko rama i przykręcone do niej elementy. Pomimo tak wielu firm zajmujących się produkowaniem/projektowaniem/składaniem/montowaniem/importowaniem, każdy rower jest inny. I dlatego powstało to zestawienie. Pisząc w dużym uproszczeniu: nie musisz produkować mąki, aby mieć piekarnię.