Skocz do zawartości

jajacek

Użytkownicy
  • Postów

    13 607
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

12 obserwujących

Profile Information

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Warszawa Bemowo

Ostatnie wizyty

56 001 wyświetleń profilu

Osiągnięcia jajacek

Wytrawny forumowicz

Wytrawny forumowicz (4/4)

  1. 400 Ojro na promocji 😉 DT Swiss GR 1600 Spline® 25 700C Disc Sram XDR Boost Wheelset Wheel 28" | Bike-Discount
  2. Jak czyszczę łańcuch to przecieram opony W5 do łazienek z Lidla 😉
  3. Rower nie ma mocowania na 6 śrub. Co najwyżej koła mają takie mocowanie. Koła mogą być na 6 śrub lub Centerlock. Nie ma to znaczenia dla montażu w ramie. Jeśli koła są na Centerlock a takich tarcz nie masz, to zalecany jest ich zakup. Zabawa z adapterami to chyba szkoda czasu. Chyba wszystkie nowe koła kompatybilne z tubeless mają taśmę tubeless. Koła w standardzie hookless mają maksymalne ciśnienie 5 barów podczas użytkowania ich bez dętki. Obręcz hookless nie może być jeżdżona na wyższych ciśnieniach bez dętki. Grozi to spadnięciem opony z rantu lub uszkodzeniem obręczy podczas pompowania zbyt dużego cisnienia. Im szersze opony tym niższe ciśnienie. Te koła są zoptymalizowane pod oponę szerokości 28 mm. Można używać szersze opony tracąc trochę na aerodynamice. Maksymalne ciśnienie 5 bar powoduje, że są to koła dla kogoś ważącego maksymalnie ok. 85 kg przy użytkowaniu opon 28 mm. Lub ok. 100 kg przy oponie 32 mm. Zipp po ostatnich problemach ze spadającymi oponami GP 5000, we współpracy z firmą Goodyear, zaprojektował nową oponę, która ma być znacznie bardziej bezpieczna. Na stronie Zipp jest lista kompatybilnych opon. Polska firma Dandy Horse ostrzega żeby nie używać opon GP 5000 S TR z jakimikolwiek kołami karbonowymi typu hookless. Koła Zipp zawsze miały dość przeciętne piasty. W tańszych modelach stosowano średniej lub niskiej jakości łożyska. Robi to prawie każdy producent w modelach, które nie są topowe. W kołach Campagnolo/Fulcrum ze średniej półki łożyska rzadko przeżyją jeden sezon. Zmienia się je na tańsze po 20 zł jak ja ostatnio albo na droższe po 40-50 zł, które mogą przejechać do 100 tys km. To samo jest w piastach DT 350. W DT 240s są już dobre łożyska. We wszystkich kołach Zipp jakie mamy wymienialiśmy łożyska na porządne. Koła które zamierzasz kupić w ofercie Zipp, są kołami z najniższej półki. Natomiast z piastami nic nam się nie dzieje. Uszczelnienie rzeczywiście jest słabe ale od tego jest dobry mechanik, żeby tam nałożył odpowiedni smar. Im gorsze warunki użytkowania tym częściej należy serwisować piasty.
  4. Ludzie nie bardzo chcą inny napęd niż 1x12 w MTB. Ale zależy też od ceny. Ja mam teraz 1x11 i okazuje się że na równinę nigdy mi nie zabrakło. Mam 34 oval i kasetę 11x46. 46 wrzucam na stromych podjazdach. Miałem 2x11 i 34x24 z przodu i 11x42 z tyłu. Też było ok ale zimą przednia przerzutka śniegiem lub błotem się zabijała. Zmieniając na 12 musiałbym zmienić manetkę i bębenek. Kasety i łańcuchy byłyby droższe. Optymalne kosztowo to było 2x10. Korba 36x22 i w pełni stalowa kaseta 11x36. Co do rowerów to mam szosę endurance, szosę race, której prawie nie używam ale stoi jako zapas dla młodego, hardtaila MTB i przełajo-gravela. Fitness, wcześniej był używany jako bułkowóz stoi na balkonie. Wszędzie gdzie go używaliśmy jeździmy teraz na tym przełajo-gravelu. Fulla raczej kupię jak młody skończy studia co powinno nastąpić za pół roku i dostanie się do jakiegoś płacącego z sensem zespołu. Czyli zapewne za pół roku albo za półtora. Będzie można wtedy przełączyć wajchę na moje potrzeby.
  5. Co do szprych to trzeba zapytać jakiegoś kołodzieja. Ostatnio widzę prawie tylko szprychy straight pull. Co do ilości szprych pod 90 kg. Wszystko zależy od jakości piast, jakości obręczy i doboru szprych. Mam w MTB Newmeny które mają 28/28. Łatwo ze mną nie mają. Jeździłem na nich jak ważyłem 100. Teraz ważę 87. Od zakupu, przez ponad rok ani razu nie centrowałem. Miałem natomiast DT Swiss X1700 i były ciągłe problemy z centrowaniem. Tam chyba było 24/28. Tak samo było w kołach Speca na piastach Formula mających zaplot 24/28. Fulcrum Red Metal 5 które posiadam też mają 28/28. Więc chyba jest to taki w miarę optymalny wybór między lekkością a wytrzymałością w MTB. Z drugiej strony w szosie miałem Campagnolo Zonda mające chyba 16 i 21 szprych. Zrobiłem na nich jakieś 30k km w tym bruki i szutry i nigdy nie centrowałem. 32 szprychy to się stosowało pod touring, pod sakwy lub kogoś bardzo ciężkiego.
  6. Jakby co takie koła 2 dni temu wystawił mój kolega Mirek Bieniasz prowadzący sklep Bieniasz Bike w Tarnowie. Cena 1999. Jak chcesz dam kontakt. Nie wiem czy to tanio czy drogo. Mirek ma swój kanał na YT. Mega doświadczony zawodnik. Nowe koła DT SWISS Piasty DT 350 Straightpull 142x12mm/100x100mm , Obręcze Gravel DT SWISS G540 , Szprychy DT SWISS double butted, Nypel DT Squorx Pro Lock, opcjonalnie za dopłatą Opony Wolfpack Super Speed, gwarancja, faktura lub paragon.
  7. No MTB to jednak do jazdy w terenie sluzy 🙂 Na gravelu jade jakies 10% szybciej niz na MTB. A na szosie kolejne 10-15% szybciej.
  8. To kwestia poziomu akceptowalnego masochizmu 🙂 Dopóki nie było amortyzowanych rowerów MTB to wszyscy jeździli na sztywnych i albo akceptowali że jest cholernie niewygodnie i tak ma być albo tak jak ja, rezygnowali z jazdy w terenie takimi rowerami. Na MTB powróciłem po kilkunastu latach jak zmieniły się ramy z 26 cali na 29 , zmieniła się geometria i dobre amory staniały do akceptowalnego poziomu. Gravel przejedzie dokładnie taką samą drogę. Jazda nim w terenie innym niż gładki jest niekomfortowa. Dal jednych bardziej, dla drugich mniej. Więc użytkownik może to zaakceptować, zmienić opony na szersze (jeśli rower pozwala, ostatni trend to 2 cale), dołożyć amortyzację lub sprzedać i dać sobie spokój. Cześć ludzi kupuje amortyzowane mostki jak kolega @sl66 na naszym forum czy mój kumpel, ekstremalnie twardy gość jeżdżący ultra po 3000 km i prawie zawsze stojący na podium. Albo kupuje gravela z amorem jak mój drugi kumpel ważący 100 kg, który przeszedł przez mostki i mikro amortyzację i skończył na gravelu z pełnym amorem.
  9. Opinie są różne. Posiadam szosę typu endurance na grupie mechanicznej. Akurat Campagnolo Super Record ale to nie ma znaczenia. Posiadam też szosę race na elektryce, na Ultegrze Di2. Dla mnie nie ma to większego znaczenia czy elektryczna czy mechaniczna. W prędkości nic to nie zmienia. Ale mój syn twierdzi że dla niego ma kolosalne znaczenie. Na pewno precyzja zmiany biegów na elektryce jest trochę lepsza. Czy dobre koła są jakimś game changerem? Też chyba nie jak ktoś się nie ściga. Mam owszem dwie a nawet chyba trzy pary dobrych kół karbonowych Zipp i Roval. Ale jeżdziłem latami na aluminiakach i też mi wystarczały. Kupiłem Zippy (używane za 3k) bo to zawsze dla mnie była oznaką prestiżu i jakości i mi się podobały. Jakbym się ścigał to kupiłbym tego na Di2, sprzedałbym te koła Gianta i kupił jakieś do ścigania. Ogólnie TCR jest rowerem wyścigowym. Natomiast jak kto go wykorzystuje to jego sprawa. Dobre koła karbonowe dodadzą ok. 1-1,5 km/h przy 35-38 km/h w stosunku do aluminiaków. A ile w stosunku do tych najtańszych karbonowych Gianta? Bardzo niewiele. Dla jednych dobre koła są warte dopłaty, dla innych nie.
  10. Za 900 Euro są "normalne" koła czołowego producenta: ZIPP 303 S Wheelset - 28" | Carbon | Hookless | Centerlock - 12x100mm | 12x142mm - Shimano/SRAM 10/11-speed - black
  11. Tez sadze ze to jakis JoyTech lub cos podobnego. Ja bym tego nie kupil. Nie tylko ze wzgledu na piasty. Bo jesli mowimy o.kolekcjize stozkiem 42 mm to sa to obrecze majace 23 mm szerokisci zewnetrznej.czyli de facto po opone 23 mm. Wiec jakis muzealny design. Wszyscy przeszli na szersze opony i standardem w szosie sa opony 28 mm a coraz czescie tez 30 i 32 mm. Giant na swojej stronie pisze ze jego nowsze obrecze maja 22,4 mm wewnetrznie i 30 mm zewnetrznie. Czyli wlasnie pod opony 28-32 mm. Az dziwi ze Giant nie skumal trendu bo moje kola Roval pod szczeki z roku 2016 mialy 29,4 mm szerokosci zewnetrznej. Ale Giant byl zawsze slaby jesli chodzi o design i trendy.
  12. Giant ma dwa podobne modele. Jeden kompletne dziadostwo wazace chyba kolo 1800 gramow na piastach Gianta. Drugi z sensem na piastach DT 350 jesli dobrze pamietam. Jak to te pierwsze to szkoda kasy. W Niemczech kupisz znacznie lepsze Zipp 303S za ok. 900 Euro.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...