Skocz do zawartości

Drętwienie lewej ręki, uczucie braku balansu


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, zasiadłem ostatnio na 60km pierwsze w 2023 no i czuję że coś nie tak mam z ustawieniem. W poprzednim sezonie miałem to samo ale wmawiałem sobie że muszę się przyzwyczaić. Wydaje mi się że lecę do przodu, siodło na 0, wysokość tu kombinowałem z przekrokiem -10, pięta na pedał oraz mnożąc. Nadal mam uczucie że lecę w przód, testy na trenazerze to potwierdzają jak puszczam kierownicę. Pomaga usadzenie tyłka mocno do tyłu (siodło prox vl-1966) aczkolwiek nadal coś jest nie tak. Według apek pomiarowych mieszczę się w normach kątów, jedna jedynie miała problem z reachem do kiery ale wystarczyło mocniej się pochylic i było ok, może coś zdjęcie podpowie czy ogólna pozycja jest ok

 

Rama 56, wzrost 186, przekrok 87

 

 

image-min.png

Odnośnik do komentarza

Prawidłową poradą jest bike fitting. Koszt 500+

Krzyształowej kuli to nie mamy a takie zdjęcie nie za wiele się nadaje. 
Ja chcesz po taniości to mogę tylko sugerować online fitting za pomocą Competitive Cyclist Bike Calculator. Trzeba wejść przez VPN z amerykańskim IP bo z EU nie wpuszcza.
Z opisu mogę jedynie wnosić że masz za długi reach i być może siodło do zmiany. Nie wiadomo też jaki masz rozstaw kości kulszowych a co tym idzie jak powinna być prawidłowa szerokość siodła. Setback ustawia się do długości kości udowych i do tej pozycji dostosowuje się dosięg do kierownicy.
Najpierw trzeba ustawić pozycję a potem kupić jakieś siodło z sensem. Jakoś nie wierzę żeby firma od chińskich lampek sprzedawała dobre siodła. 

Odnośnik do komentarza

Siodło akurat produkcji Velo sygnowane prox. Fitting robiłem na myvelofit i tam według apki jest ok. Swoją drogą te kalkulatory w stylu Competitive Cyclist, pomimo podania poprawnych wartości pokazują np. że siodło powinienem mieć na wysokości 90cm przy przekroku 87. Na to wychodzi, że pomiar według kalkulatora robiony pewnie ma być w bucie ale nadal wydaje mi się że to nadal wysoko 

Rozstaw 12.9cm, siodło 145mm

 

Odnośnik do komentarza

Wiele lat temu ustawiłem się na podstawie danych z kalkulatora Competive Cyclist. Po paru latach poszedłem na bike fitting. Poprawki były kosmetyczne bo wszystko z grubsza było dobrze ustawione.

Piszesz kompletne bzdury odnośnie ustawienia siodła. Mam przekrok 84,5. Przekrok mierzy się bez butów. Kalkulator pokazuje mi 74,6 do 76,6. Należy przyjąć tę niższa wartość. 
Reguła Lemonda to przekrok x 0.883 = 74.6 I tam mam ustawione.

U Ciebie będzie to 87 x 0.883 = 76,8. To jest odległość od środka korby do szczytu siodła mierzona z grubsza po linii sztycy podsiodłowej. 

W tym kalkulatorze są stosowane trzy sugestie. Competive Fit, Eddy Fit i French Fit. Należy wybrać Eddy Fit.

Najważniejsze wartości to saddle setback czyli o ile ma być przesunięte do tyłu siodełko od osi korby i saddle-handlebar czyli odległość od końca siodełka do kierownicy. Resztę dopasowujesz do tej wartości skracając lub wydłużając mostek i stosując kierownicę z odpowiadającym gięciem.

Drętwienie ręki może mieć różne przyczyny. Związane z kręgosłupem piersiowym albo złym kątem ustawienia nadgarstka. Nikt przez internet tego nie zdiagnozuje.

Kierownicę ustawia się tak
https://bike.bikegremlin.com/wp-content/uploads/2016/05/sti-guideline.gif

Przy rozstawie 129 mm 145 mm szerokości siodła jest prawidłową wartością.

Odnośnik do komentarza

Jacku, metodę obliczania wysokości znam i ja stosuję dla swojej wysokości siodła, natomiast kalkulator pokazuje mi z goła inna wartość dla przekroku 87 daje bb sadle height w zależności od metody 89 -92 cm dlatego pomyślałem że tak zawyżając biorą pod uwagę grubość wkładki+ but i blok. 

Dobra mój błąd gdzieś na kompie wpisałem wartości i jest ok, spróbuję z tym ogarnąć 

Z katem klamek już kombinowałem dosyć sporo, i to raczej nie to. Siedząc na siodle wydaje mi się, że 

A) jest za krótkie

B) mostek jest za długi

Cóż coraz bardziej to wszystko przekonuje mnie żeby jednak podejść bo fittingu i mieć to z głowy, ale powstrzymuje mnie póki co myśl, że idąc gość po prostu zrobi drobną korektę i po wszystkim ?

Spróbuję jescze może polatać na fiziku który jest dłuższy może coś zmieni, żałuję tylko że nie ma w nim otworu:/

Dziekuje za pomoc 

Odnośnik do komentarza

Porządny bikefitter to spędza z zawodnikiem kilka godzin. Byliśmy z moim młodym na kilku fittingach u czołowych polskich bikefitterów. Teraz trzymamy się Wojtka Marcjonka, który obecnie robi fitting w CozmoBike w Warszawie..

Czy wszedłeś na ten kalkulator który podałem czy na inny? Bo jest niemożliwe żeby ten podawał takie wartości. To jest najbardziej renomowany kalkulator od lat.

Na pierwszy rzut oka to masz za długą pozycję. Z długości przekroku wynika że siodło powinieneś mieć jakieś 6-7 cm do tyłu w stosunku do osi korby.
Ja przy 175 wzrostu mam odległość od końca siodełka do kierownicy 53. Mój syn który ma 182 chyba 55. Twoja powinna być zbliżona.

Odnośnik do komentarza

Ale nie jesteś w kalkulatorze o którym mówiłem tylko w innym.

W Competitve Cyclist wprowadzam takie dane:

Measurements
-------------------------------------------
Inseam:                84
Trunk:                 61
Forearm:               34
Arm:                   67
Thigh:                 61
Lower Leg:             56
Sternal Notch:         150
Total Body Height:     175

I mam takie wyniki:

The Eddy Fit (cm)
-------------------------------------------
Seat tube range c-c:   55.6 - 56.1
Seat tube range c-t:   57.3 - 57.8
Top tube length:       53.8 - 54.2
Stem Length:           10.1 - 10.7
BB-Saddle Position:    74.6 - 76.6
Saddle-Handlebar:      53.1 - 53.7
Saddle Setback:        6.2 - 6.6

A inne kalkulatory mnie nie interesują.

A tobie pokazuje górną rurę raz 44 cm, raz 49 cm. No przecież to bzdura czyli podajesz złe dane ale wybierasz złe jednostki.

Jest instrukcja co jak mierzyć na YT.

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, jajacek napisał(a):

A jaką masz długość kości udowej? I jaki zasięg rąk? Możesz na ścianie zmierzyć

Przymierzylem ponownie,

Inseam 87

Sternal Notch  154

Total Height 186

Upper Arm 69

Lower Arm 36

Upper Leg 63

Lower Leg 58

Torso 63

zaokrąglane w dół(aktualnie mostek 110)

 

przy eddy fit

 

Top Tube Length 55.6 - 56 cm
Seat Tube Range CC 57.6 - 58.1 cm
Seat Tube Range CT 59.3 - 59.8 cm
Stem Length 10.4 - 11 cm
BB Saddle Position 77.6 - 79.6 cm
Saddle Handlebar 55.6 - 56.2 cm
Saddle Setback 7 - 7.4 cm
Seatpost Type Setback

 

Aktualnie saddle handlebar 57 a seatback 6.5, oba pomiary do czubka nosa siodła. Czyli cofając siodło zwieksze reach przez co jak dobrze rozumiem muszę dać krótszy mostek, żeby jakoś się w tym parametrze utrzymać?

 

Odnośnik do komentarza

No i teraz w końcu jest co trzeba :)

Przesuwasz siodełko jak trzeba, od jego końca do kierownicy masz mieć 55,5-56 cm. Długością mostka się nie przejmujesz. Dajesz taki żeby ta odległość była zachowana.
Z proporcji wynika że masz długie nogi i krótszy tułów i długie ręce. Od długości rąk będzie zależeć długość mostka, dlatego pytałem o zasięg rąk. Samemu ciężko te pomiary dobrze wykonać. 

Ale jeśli dobrze pomierzyłeś to masz ramię i przedramię dłuższe ode mnie ale będziesz siedział bardziej do tyłu niż ja i masz dłuższe nogi czyli musisz mieć większą odległość do kokpitu.

Jak uznasz że jesteś za bardzo wyciągnięty to trzeba albo skrócić mostek albo zastosować kierownicę typu short reach shallow drop.

Odnośnik do komentarza

Pomiary na 100% ok ? robione przez drugą osobę, miara z każdej strony po 2-3 razy i średnia więc myślę że ok ?

Czyli teraz siodło jescze do przodu z tego wynika, żeby ten wymiar siodło -kiera utrzymać w przedziale z kalkulatora (aktualnie 57cm). Nie przejmować się wtedy że ucieknie mi wymiar os supportu siodło ?

Dziękuję za poświęcony czas ?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...