Skocz do zawartości

OCTANE ONE OMG vs. Specialized Stumpjumper Alloy


Rekomendowane odpowiedzi

Pełny szacun. Nie było moim celem namawianie na HT'ka , tym bardziej stalowego. Obawiam się tylko, że nie przetestowałeś w pełni NS możliwości, co możesz dokonać jedynie w górkach. Jakie tam masz założone oponki ? To połowa sukcesu. Nie daj się zwieść, że będą opory toczenia na asfalcie. Minimum 2.4 " to must have. Ja po pierwszej przesiadce na stalowego EL Roy'a wiedziałem, że to jest to, czego podświadomie szukałem. Zmieniłem jedynie w nim napęd na ukochany XT. Heble 4-o tłoczkowe w stocku i bez żalu po 2 latach rozstałem się z supelekkim XC marine teamem. Skończyło się wreszcie dmuchanie-chuchanie na napęd, na ramę. Wjeżdżam wszędzie (i zjeżdżam) o każdej porze roku tam, gdzie chcę. Kiedy przyjechałem na przegląd do serwisu, gdzie robię przeglądy rowerów żony i młodych, chłopcy z obsługi  piali z zachwytu jak dzieci na widok stalówki. W zimie - jak przeżyję:)  - (przed chwilą wróciłem z nocnego przelotu) planuję jeszcze uzupełnić park o lekkiego speca w karbonie w wersji XC do długodystansowych przejazdów lub ewentualnie canyona luxa, też w wersji XC.

Wg mnie nie da się porównać HT do fulla. Można jedynie wykazać zalety jednego i wady drugiego.

Wrzuć w wyszukiwarkę lub YT: "SZTYWNIAK vs. FULL - czy warto wybrać hardtaila do enduro ... YouTube · Dirt It More"

 

Odnośnik do komentarza

Ja miałem ciekawe obserwacje jak byłem na Słowacji w Rużomberoku. Obok jest bike park Malino Brdo. Te słynny co niedźwiedź ganiał po trasie :)
Pojechaliśmy w bodajże 9 osób o różnym stopniu zaawansowania i na różnych rowerach. Parę dziewczyn, parę chłopaków i ja z młodym.
Dwóch chłopaków było na enduro. Jeździli z nami tylko 2 dni. Odstawali na podjazdach po 20-30 minut i się po dwóch dniach zniechęcili bo wyciąg nie działał i raczej jeździli w okolicach koliby z piwem :)
Ja, młody i moja przyjaciółka byliśmy na HT. Pod górę było super. Ale z góry było słabo. Mój młody poleciał wszystko na oponach 2 cale ale ja z przyjaciółką to dawaliśmy z buta na co bardziej stromych zjazdach. Bardzo odczułem brak myk-myka i od razu było czuć że miałem za cienkie opony 2.1 cala.
Najlepiej przygotowany był organizator, który miał fulla XC na oponach 2,4 cala z myk-mykiem. I pod górkę i z górki nie było problemu.
Z moich znajomych którzy mieli fulle enduro, wszyscy oprócz jednego, który ma Canyona Spectrala się ich pozbyli. Albo mają fulle downcountry albo elektryki który wciągają ich na górę zamiast wyciągu.
Natomiast jak korespondowałem z ludźmi mieszkającymi w okolicach Bielska to tam fulle enduro nadal są popularne.
Kolega mechanik który miał bardzo dobrze wyposażonego HT trailowego z Foxem 34 i XTR też się go pozbył po tym jak pożyczył ode mnie XC XT. Stwierdził że trail na równinę się kompletnie nie nadaje. Teraz ma fulla downcountry.

Odnośnik do komentarza

Masz w zupełności rację. Nie można mieć ciastka i zjeść ciastka. W cytowanym wyżej filmiku gościu sensownie opowiada o plusach i minusach HT vs. full. Rzetelnie i bez ogródek. Jak ktoś jeździ w grupie , to będzie odstawał na HT w zjazdach i w końcu ulegnie presji = załamie się, dołączy do grupy i nabędzie fulla. Wygoda to drugi czynnik. Jeśli ktoś lubi cały dzień przebywać w naturze z rowerem i to jest dla niego priorytetem, i spędzać czas również na podjazdach (bez wyciągów), to tylko HT.

Dokładnie ta sama idea przyświeca w SKI - TOURING. Z tych samych powodów ta dyscyplina jak i narciarstwo zjazdowe  mają się dobrze. Co kto lubi. Dramat zaczyna się jak rider nie wie czego naprawdę potrzebuje, jak nie wie w jaki sposób chce spędzać czas. Jak w życiu zresztą.

Odnośnik do komentarza

Żeby wiedzieć co się potrzebuje na rowerze to często potrzeba niestety długich lat. Zarówno full downcountry jak i elektryk są potencjalnie na moim radarze.

Co do Ski Touringu to jest to fascynująca dziedzina której nigdy nie rozpoznałem. Mój kolega z którym przejeździłem tysiące km na rowerze się tym para. Obserwowałem też na Stravie treningi młodego Mistrza Świata Juniorów w kolarstwie i spędził cała zimę łącząc biegówki ze Ski Tourami. Z tym że jest pewien podstawowy problem. Potrzebny jest śnieg :) On mieszka w Tyrolu więc zimą wydaje się go mieć pod dostatkiem. 

Natomiast u nas jest z nim dramat. Mojemu młodemu trener zaplanował zgrupowanie na biegówkach. Sprawdzaliśmy wczoraj i ani w Zieleńcu ani w Jakuszycach czyli w dwóch najbardziej kultowych miejscówkach ni ma pogody na narty. Plusy w najbliższych dniach. Tam gdzie mamy miejscówkę w Tyrolu pomiędzy dolinami Pitztal i Kaunertal, na wysokości 1300m, temperatury dochodzące do +8. Jedynie na lodowcu we Włoszech na 2000 w Maso Corto -8 i śnieg. Ale daleko i drogo.

Odnośnik do komentarza

W sezonie w Toruniu koleżanka organizowała co tydzień jeżdżenie na mtb w grupie. Na 30 osob Na początku przyszło paru chlopakow z rowerami enduro, z 5 na kolejne jazdy przyszło już tylko 2, później 1 i później 0. Odstawali, nie byli w stanie trzymać tempa narzuconego przez koleżankę, które jednak była w stanie trzymać moja dziewczyna na tanim ht. Sztywne fulle xc idą za to w drugą stronę i na trasach bez mocnych podjazdów odstawiają lekkie ht, nie są to duże różnice. Ht też bez większych problemów na zjazdach potrafię się utrzymać za fullami, ale większą frajda i granicą bezpieczenstwa jest na fullu. 

Mój wyscigowy ht rzeczywiście lepiej podjeżdża niż full, ale fullem xc mając mocną nogę spokojnie można spędzić cały dzień na trasach enduro zjeżdżając i podjeżdżając. 

Różnica między fullem enduro a fullem downcountry jest taka, że ja w Bielsku podjeżdżam na fullu xc a chłopaki enduro pchają. 

Mając karbonowego ht nigdy nie podchodziłem do roweru z obawa, że coś się może połamać. Zaliczyłem już parę gleb podczas których ja się połamałem z których rower wyszedł bez szwanku. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...