Skocz do zawartości

Wielka zmiana dla rowerzystów i kierowców. Resort zrobił to po cichu


Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co czytałem i oglądałem afera nadmuchana. W ustawie rowerzysta nigdy nie miał pierwszeństwa przed autem. Miał je pieszy. W rozporządzeniu był błąd, który kłócił się z ustawą. Ustawa jest nadrzędna nad rozporządzeniem więc w przypadku różnic, ważne dla nas jest to, co jest w ustawie. W praktyce więc dla rowerzystów nic się nie zmieniło. Jeśli auto jedzie prosto a my przecinamy jego drogę, musimy przepuścić auto. Jeśli auto skreca a my jedziemy prosto, auto musi nas przepuścić. Jest to też zgodne z instynktem samozachowawczym. 

Sprawę opisał facet na kanale motoprawda na youtube. 

Odnośnik do komentarza

"Jeśli auto jedzie prosto a my przecinamy jego drogę, musimy przepuścić auto."

"Prosto" to dosyc niejednoznaczne okreslenie. Bo DDR tez biegnie PROSTO. I droga samoch. tez biegnie PROSTO. A krzyzuja sie pod katem prostym.

Jak okreslic w takim przypadku kto "przecina" czyja droge?

Po drugie, jesli juz tak definiujemy pierwszeństwo, to nalezy zwrocic uwage na oznaczenia na jezdni (i DDR i drogi). A tam wyraznie widac kto ma linię przerywaną do przeciecia. A co to oznacza? A no to, ze przed taką linią nalezy sie zatrzymac, bo wjezdza sie na "cudzy teren" (czyli DDR).

Zauwazmy ze to nie DDR ma przerywaną linię w poprzek tylko droga poprzeczna. Co tu nie jest jasne?

Tak to rozumiem.

P.S. "Instynkt samozachowawczy" dyktuje: przepusc wszystkich, bo jak sie ktos pomyli, mimo ze to Ty masz pierwszenstwo, to marny Twoj los...

Odnośnik do komentarza

Na rysunku auto ma pierwszeństwo. Jakby jakieś auto skręcało z tej drugiej ulicy, wtedy musiało by przepuścić. 

Jeśli auto jedzie podrzędna i włącza się do ruchu to wtedy jednak auto musi przepuścić rowerzystę. Ogólnie jeśli jest krzyżyk, gdzie ddr przecina ulice to pierwszeństwo ma auto. Chyba, że przed drogą zeskoczysz z roweru to masz pierwszeństwo jako pieszy, auto musi stanąć, możesz wtedy wsiąść ma rower będąc już na ulicy bo będąc na ulicy już masz pierwszeństwo jako rower ?

wiem, bez sensu. 

Odnośnik do komentarza

Sens jest taki żeby kierowca miał szansę zareagować. Niestety ale jak jestem w PL to widzę, że nie brakuje oszołomów walących na przejazd na pełnym gazie. Infrastruktura rowerowa jest częsro bezmyślnie prowadzona (ogranoczona widoczność rowerów ze względu na krzaczory, ogrodzenia, ekrany czy  zaparkowane samochody). W niemca większość przejść i przejazdów bez ruchu kierowanego jest na podwyższeniu, które wymusza zwolnienie samochodu ale też są szykany dla rowerzystów przed dojechaniem do przejazdu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...