Skocz do zawartości

Zamiana korby Deore FC-M5100 26-36 na ALTUS 9-rz 36/22 - czy to zadziała


Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu kupiłem rower z napędem 2x8 (Altus):
Korba: 22-36 kwadrat
Kaseta: 11-13-15-18-21-24-28-34
Zakres: 506%

Bardzo mi nie pasowała kwadratowa korba, więc zmieniłem na Deore FC-M5100 26-36 i tym niestety zredukowałem sobie zakres do 453% - ale na korbie HT2 zależało mi bardziej, a nie mogłem znaleźć nic co by miało blaty 22-36.

Niedawno żona kupiła sobie nowy rower, który jej pasuje w całości. Zatem mogę sobie "co nieco" przełożyć z jej starego roweru, tzn.
- tylną przerzutkę RD-M4120 SGS 10rz DEORE (i oczywiście manetkę), pojemność 41T
- kasetę CS HG50 11-13-15-17-19-21-24-28-32-36
- przednią przerzutkę FD-M6025 34.9 DS DualP 34/38T, pojemność 10T

Nieco podniosłoby mi to zakres napędu w dolnym zakresie.

To tyle tytułem wstępu. Przechodząc do pytania:
Wczoraj znalazłem to: https://www.decathlon.pl/p/mechanizm-korbowy-mtb-dwublatowy-altus-9-rz-36-22-z-suportem-hollowtech-ii/_/R-p-201512

Korba HT2 22-36 czyli idealnie to, co miałem na początku, ale na sztywnej osi (szkoda, że wcześniej na to nie trafiłem). Cena też b. atrakcyjna. Kusi zatem, żeby zamienić obecną korbę Deore na wspomnianego Altusa.
Pytanie - czy to zadziała?

Wiem, że dziwnie wygląda taka zamiana downgrade, ale bardzo mi zależy na miękkich przełożeniach, bo prawie zawsze jeżdżę z przyczepką rowerową, a obecny napęd 2x8 po przekładce korby ledwo daje radę. Waga, design i koksiarskie napisy "Deore" nie są dla mnie najważniejsze. Chcę sztywną oś i poprawnie działający miękki napęd ?

Odnośnik do komentarza

Faktycznie, ściana tekstu a nie napisałem tego wprost...

Korba Altus jest na 9rz łańcuch, a kaseta jaką chce przełożyć ze starego roweru jest 10rz (obecnie jest 8rz). 

Pytanie 1: czy łańcuch 10rz będzie dobrze pracował z korbą 9rz?

Pytanie 2: czy te przerzutki ogarną zwiększenie zakresu kasety o 2 ząbki? 

Odnośnik do komentarza

Wszystkie korby 9 i 10 rzędów są z grubsza kompatybilne. Łańcuch 9rz od 10rz różni się tylko grubością zewnętrznych blaszek. Odległość między blatami korby 9rz i 10rz jest taka sama. Łańcuch możesz założyć 10 lub 11. Nie ma znaczenia. Wózek SGS bez problemu uciąga się do 36 zębów.

Teoretycznie pojemność przerzutki sprawdza się tak:
Różnica między blatami korby (36-22) + różnica między koronkami kasety (36-11) = 14+25 = 39

Odnośnik do komentarza

Dziękuję Wam za odpowiedzi.

Na razie przełożony tył napędu - czyli z tyłu dostałem 2 ząbki więcej. Przy okazji wyszło, że przednia przerzutka z roweru żony jest na węższą rurę niż ma mój rower, więc tego przełożyć się nie dało, ale zamieniłem manetki (żeby w przyszłości nie rozbierać na nowo kokpitu) i teraz z przodu jest manetka Deore a przerzutka to Altus. I to działa ?

Korby nie zdążę już wymienić przed najbliższym wyjazdem, ale jak się zmiana wydarzy to wrócę z informacjami ?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...