Skocz do zawartości

Jaki rower wybrać do XC


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Mam rower do ćwiczenia umiejętności jazdy XC Giant Rincon na kołach 26", 12kg wagi i chciałbym go zostawić do jazdy zimią.Waże 83kg ,87cm w  przekroku,183cm wzrostu i chciałbym kupiç rower XC, lekki do  jazdy 90%w terenie i  10% asfaltem,który dobrze przyspiesza z lekimi kołami .W przyszłości chciałbym się na nim pościgać w zawodach XC. Jeżdrzę rowerem w terenie 2-3 razy w tygodniu po 2 godz.,a w niedzielę jeżdżę większą połowę dnia do 100km .Mam 3 typy z Rockridera z tego dwa nowe model Race.

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-xc-100-s-29/_/R-p-304208?mc=8558247&snrai_campaign=vQdGsDy78g39&snrai_id=ae3a344a-fde3-42c5-ab27-9b0592dbd9aa

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-rockrider-race-740-nx-gx-eagle/_/R-p-323483?mc=8615562

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-rockrider-race-900-gx-eagle-i-mavic-crossmax-aluminium/_/R-p-330242?mc=8615530 

Ten ostatni ma 2 konfiguracje kół  i napędu.

Odnośnik do komentarza

Fajnie, że w końcu pokazali race 900, czuje jednak rozczarowanie... W stosunku do XC 900 rower podrożał o 2200 albo o 3000 zł a oferuje w zasadzie to samo. Z powyższych chyba bym się decydował na race 740 jeśli jeździsz po w miarę równych powierzchniach. W przypadku ścigania po kiepskiej nawierzchni z dużą ilością nierówności to szedłbym w fulla. Np. w serii milko mazury wygrywają hard taile, w pomeranii na pomorzu wygrywają hardtaile, w bike maratonach z dłuższymi i technicznymi zjazdami wygrywają raczej fulle. 

Ścigać się możesz w zasadzie na wszystkim, nie ma tego co zbytnio odkładać, zabawa przednia. 

Jeśli od czasu do czasu chcesz się pościgać a więcej się bawisz na rowerze, odkrywasz miejsca i chcesz jeździć po górach - full XC pokroju tego XC 100 s. 

Mając wydać 11k na rower zamiast polowania na race 900 kupiłbym race 900 s. 
Na wyścigu Race 740 będzie szybszy niż XC 100 s, 
XC 100 s będzie lepszy na single enduro, race 740 będzie lepszy na wycieczkę parodniową w stylu bike packing. 
Jak chcesz przyoszczędzić a wiesz, że nie będziesz walczył o pierwszą 10 na zawodach to możesz iść jeszcze w XC 120. 
Jak chcesz bardzo przyoszczędzić to możesz się nawet ścigać na expl 540 za 3500. Taki EXPL w porównaniu do XC 120 na godzinnej pętli straci z 20 sekund, w stosunku do Race 740 około 30 sekund, do Race 900 z 40 sekund. 
Jak chcesz się ścigać o pudło to taki race 740 + wymiana kół na lekkie, najlepiej karbony, ale to okolice 4k. W granicach 12 k jest fajnie skonfigurowany rower cube (chyba) @jajacek go ostatnio podsyłał. 

Moim zdaniem XC 900 z rebą, sram tl i aluminiowych mavicachc nie jest warty 11k. Race 740 z karbonowymi kołami objedzie tego XC 900. 

Odnośnik do komentarza

Dzięki Oskarr ?.

Jeżdżę w około komina  (Jura Krakowsko-Częstochowska).Co proponujecie na ten teren? I co sądzicie o drugiej opcji  kół karbonowych w ofercie Dehatlon Rockrider Race 900 (Opcja 2

Reynolds TR309/289 XC 29,
1665 g,
obręcze z włókna węglowego, z gładkimi brzegami, Tubeless Ready,
szerokość: wewnątrz 30/28 mm,
piasty: Reynolds TR MTN,
Szprychy (przód/tył): 24/28 - Sapim Sprint,
mocowanie tarcz Centerlock.
Dożywotnia gwarancja (konieczna rejestracja na stronie Reynolds).

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj zmierzyłem dokładnie jakie mam  wymiary: przekrok  89,5 wzrost 182.5 cm.Na stronie Cuba wychodzi rozmiar ramy  Reactiona XL na L .Porównałem z Rokraiderem Reace 740  który ma  rozmiar L od 175cm-184cm i zobaczcie co wyszło  poniżej w linku.Doradzcie jaki rozmiar ramy Rocraidera C:62 będzie dla mnie lepszy.    https://bikeinsights.com/compare?geometries=629b452e1fc95d001c65e37a,61add2ff3b14ec00251e2fe7,

Odnośnik do komentarza

Masz podobne proporcje jak mój syn. On ma 182 wzrostu i przekrok 90,5. Osoby z takimi proporcjami potrzebują w miarę możliwości rower wysoki i krótki. "Normalny" rozmiar XL nie wchodzi w grę. Mój młody się ściga na szosie na ramie w rozmiarze M, w MTB na L, 19 cali. Jest to reprezentant Polski po profesjonamym bike fittingu.

Poniżej masz porównanie kilku rowerów, w tym Epica mojego młodego, Cube C:62 2021 i Rockrider Race 900. Jak widać Epic i Rockrider mają w miarę standardową geometrię wyścigową i wtedy prawidłowym rozmiarem jest L, 19 cali. Cube jak zwykle ma krótszą górną rurę i wyższy stack. Może być tak że na XL z krótkim mostkiem będzie się dobrze czuł ponieważ ma podobny reach jak tamte dwa w L. Musisz sobie sprawdzić tylko geometrie za 2022 bo w bazie z której korzystam nie ma tych danych. Jeśli chcesz agresywną pozycję brałbym L a jak nie masz dużej elastyczności kręgosłupa i chcesz trochę wygody to XL z krótkim mostkiem.

https://geometrygeeks.bike/compare/cube-reaction-c-62-2021-l-19,specialized-epic-hardtail-comp-carbon-world-cup-2017-l,rockrider-race-900-2022-l,cube-reaction-c-62-2021-xl-21/

Jeśli dobrze pamiętam to Radon ma też podobnie skonfigurowany rower jak Cube.

Karbonowe koła MTB mają szansę pożyć pod warunkiem użytkowania z wkładką antydobiciową i na mleku.
 

Odnośnik do komentarza

Dzięki Jajacek?.

Rowerami Radon interesuję się od   3 lat.Mają dobry stosunek komponentów do ceny ,ale przeczytałem dużo opini negatywnych o  serwisie gwarancyjnym i  odpuściłem ponieważ jes to firma wysyłkowa. Geometria Cyba C:62w 2022 jest taka sama jak 2021. Jacku  czy dobrze zrozumiałem że twój młody jeździ też na Cube C:62.?

Jak  tak, to proszę spytaj młodego która geometria rowerów mu najbardziej spasowała przy podobnych proporcjach.

 

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...