Skocz do zawartości

Największe rowerowe błędy językowe [YT]


Rekomendowane odpowiedzi

To nie tak. W muzyce (jako zespół grający przed gwiazdą wieczoru) zapisujemy support przez dwa p. I czytamy jako "saport".

Właśnie doczytałem, że według słownika Doroszewskiego nazwa suport (w technice) pochodzi od francuskiego support.

Tyle że suport rowerowy po francusku to "Boîtier de pédalier" ?

Dlatego zakładam, że słowo suport mogło dostać się do języka polskiego najpierw w obrabiarkach/tokarkach, a potem przeniosło się do rowerów.

doroszewski.png

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Słyszałem głosy, że zębatka jest niepoprawna. Ale! Jeżeli wszyscy zaczynają mówić w dany sposób, to dane słowo/zwrot może zostać uznane za poprawne.

Tak jak ktoś ostatnio zwrócił mi uwagę na "dedykowany" w kontekście przeznaczony do czegoś, np. "klucz dedykowany do odkręcania suportów". To kalka z angielskiego "decicated" i faktycznie nie jest to poprawne użycie tego słowa. Jednak znów pojawia się pewne "ale" ? Dedykowany w tym znaczeniu pojawił się już w Słowniku potocznej polszczyzny. Minie trochę czasu i już będzie poprawne. Język jest giętki i czasem nie ma sensu trwać w pewnych schematach na siłę.

Odnośnik do komentarza

Poniewaz ruszyłes temat mądrzył sie będe bez wyrzutów sumienia: 

1. Zębatka- listwa zębata. Występuje w bramach przesuwnych.

2. Ośka- część stała na której coś sie toczy. Obustronnie z reguły podparta. Np. ośka koła rowerowego albo półośka w samochodzie.

3. Wał- coś co sie obraca przenosząc moc -- np. w suporcie /co tez jest nazwą dziką ale nie mam lepszej/

4. Tryb - koło zębate pracujące z innym kołem zębatym.

5. Koło zębate łańcuchowe - poprawna nazwa tych ... cos tam w tylnym kole. Albo między pedałami. Jeżeli nazywamy to zębatka to z wyrzutami sumienia. 

6. Olej -- smarowy, węglowodór z destylacji ropy. Nie mylić z oliwą do smażenia co jest kwasem tłuszczowym. Podobieństwo jak etanol i ocet. Olej rzepakowy to efekt nieuctwa co zaszedł za daleko. Tak jak piec i kocioł. Okręt i statek. 

Tak sie tylko wymądrzam. Wiem że kijem Wisły nie zawrócę ale powinniśmy się co najmniej starać stosować poprawne nazewnictwo bo to świadczy o kulturze ogólnej. To nie kosztuje wiele. 

Hej! 

Odnośnik do komentarza

Język ewoluuje. Do tego zasadą w słowotwórstwie (a niekiedy i w ortografii) jest to, że większość ma rację - tak jak pisze Łukasz, gdy jakieś nowe słowo zaczyna być powszechnie używane, to wchodzi do oficjalnego kanonu, najpierw jako dopuszczalna alternatywa lub forma, a finalnie najczęściej staje się równorzędne do tego pierwszego. Purystą językowym owszem, można być, ale to walka z wiatrakami. Purysta z czasem będzie postrzegany jako dziwak, bo jego sposób mówienia stanie się mocno niedzisiejszy. Są ludzie, którzy ciągle używają staropolszczyzny. Brzmi to co najmniej dziwnie, a przecież kiedyś te słowa czy sformułowania były zupełnie normalne (a nawet jedynie słuszne).

PS. Jeśli jesteśmy już przy poprawności, to: 'przesuwnych', nie 'przesównych' ? Alternatywa dla 'przesuwalnych' (które wolę) ale nie chce mi się grzebać, co było pierwsze ? 

Odnośnik do komentarza
W dniu 16.04.2022 o 21:33, baca350 napisał:

Wał - ośka 

zna ktos różnicę?? 

Oczywiście.

Wał - mechaniczny element napędzany albo napędzający, czyli poruszający się, obracany przez siły.

Oś - mechaniczny element będący w równowadze, nieporuszający się (suma momentów sił = "0" ). Taka słynna odmieniana tutaj na wiele sposobów "oś sztywna". 

Odnośnik do komentarza

No cóż, robi wrażenie. Ładne rowerki. Ale to juz sztuka dla sztuki dla majętnych kolekcjonerów. 

Po co komu Konigsegg w autach, czy Patek Philip w zegarkach, albo pióro wieczne Mont Blanc za 5000 dol. ?? Bo ludzie prózni sa i nie ma na to rady. Ponadto trzeba majętnym ludziom umożliwic wydawanie kasy za to co lubią. Tysiące ludzi ma zajęcie, kasa krąży. 

Gdyby nagle ludzie zmądrzeli i wydawali swoje pieniądze rozsądnie i bez fajerwerków to gospodarka mogła by to odczuc negatywnie. Widocznie tak musi być. 

Jak wygram w lotto grubą kassę to wam opiszę jak wydaje pieniądze człowiek rozsądny. 

Kupie rower na 10 kg wagi bo mieszkam na pięterku. Cena nie będzie grała roli. 

A potem dokupię nową chatę do roweru. 

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, baca350 napisał:

Gdyby nagle ludzie zmądrzeli i wydawali swoje pieniądze rozsądnie i bez fajerwerków to gospodarka mogła by to odczuc negatywnie.

Wtedy pewnie każdy jeździłby Dacią. A rowery wyłącznie z Media Expert albo Decathlonu. Nudno by było.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...