Skocz do zawartości

Nowy rower dla niskiej dziewczyny :D


Rekomendowane odpowiedzi

Hej!
Poszukuje nowego roweru, budżet jakim dysponuje to 5k+/- (najlepiej do 5k). 
Mam 1,57m wzrostu więc myślę, że rama XS, koła 27,5. Jeżdzę raczej głównie po lasach (mam ich dużo w okolicy), zaliczyłam też velo Czorsztyn, velo Dunacej, szlak rowerowy wokół Tatr i inne asfaltowe drogi. Trasy od kilku do kilkudziesięciu km. dziennie. Mój styl jazdy raczej do spokojnych nie należy, nie straszne mi korzenie, kamienie, kałuże, piach, na płaskim czy z górki lubie się rozpędzać :D.

Znalazłam kilka rowerów ale nie znam się kompletnie na osprzęcie dlatego proszę was o pomoc w wyborze. Jak to baba patrzyłam głównie na kolor :D
Trek X-caliber 7 2021 - https://sprint-rowery.pl/rower-gorski-trek-x-caliber-7-2021
Trek X-caliber 8 2021 - https://sprint-rowery.pl/rower-gorski-trek-x-caliber-8-2021
Trek Roscoe 5 - https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-szlakowe/roscoe/roscoe-6/p/33192/
Grand Canyon 6 WMN - https://www.canyon.com/pl-pl/rowery-gorskie/trail-bikes/grand-canyon/grand-canyon-6-wmn/2616.html

Z chęcia poczytam rady i spojrzę za innymi rowerami. Proszę też o wyrozumiałość, nie jestem na bieżąco w temach rowerowych, mój aktualny rower ma już kilkanaście lat, mexller x26 proline o wadze 18kg. Nie znam się na nowinkach, osprzęcie, trendach i tym podobnych.
Z góry dziękuje za każdą radę ?

Odnośnik do komentarza

Jeśli lubisz się rozpędzać z górki to potrzebujesz roweru z lepszymi hamulcami. Wszystkie powyższe Treki mają liche. Canyon ma ciut lepsze. Xcaliber 7 i 8 mają lepsze amortyzatory, tj powietrzne RockShoxy, pozostałe mają sprężynowe Suntoury.

37 minut temu, mambusia napisał:

Jak to baba patrzyłam głównie na kolor

Nie tylko baby patrzą na kolor :)

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Piwpaw napisał:

Jeśli lubisz się rozpędzać z górki to potrzebujesz roweru z lepszymi hamulcami. Wszystkie powyższe Treki mają liche. Canyon ma ciut lepsze. Xcaliber 7 i 8 mają lepsze amortyzatory, tj powietrzne RockShoxy, pozostałe mają sprężynowe Suntoury.

Nie tylko baby patrzą na kolor :)

W moim aktualnym rowerze mam zwykle hamulce szczękowe i dają radę. Jeśli tarczowe są lepsze (a tak zrozumiałam czytając różne artykuły) to na pewno odczuje różnice na plus i tak.

Czyli sprężyna powietrzna (w Canyon) to tak na prawdę sprężyna ale z jakąś dodatkową regulacją?

Szczerze mówiąc poza moim rowerem (amortyzatory tylko sprężynowe) nie miałam okazji jeździć na powietrznych. Bardzo odczuwalna jest różnica między nimi? np.  droga wysypana kamieniami, na której potrafi wytrząść.

Odnośnik do komentarza

A sory, faktycznie Canyon ma powietrzną. To jest Suntour XCR powietrzny, najniższy model. Tam jest normalna regulacja za pomocą pompki, tak jak we wszystkich powietrznych. Ale Rockshoxy są lepsze. Ponieważ jesteś drobną osóbką to powietrzny będzie lepszy, bo możesz sobie ustawić go pod swoją wagę. Sprężyny z reguły są dostosowane do średniej wagi w okolicach 70-80 kg i mają bardzo ograniczony zakres regulacji. Przy Twojej wadze sprężyna będzie za twarda i możesz nie odczuć działania amortyzatora. Dobry amortyzator sprężynowy taki jak Rockshox z dobrze dobraną spreżyną do wagi też potrafi działać bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza

Potrzebujesz roweru mniej więcej na ramie w rozmiarze 15 cali, w tej cenie zdecydowanie z amortyzatorem powietrznym, jakiś rockshock lub manitou. Jeśli chcesz jeździć szybciej po asfalcie, napęd 2x10 lub 2x11 (pod warunkiem, że zmieniasz opony na bardziej szosowe, niż standardowe mtb. Jeśli wolisz las, napędy 1x12 też są spoko. Na sprężynowe suntoury bym w ogóle nie patrzył w tej kategorii cenowej. Masz o tyle fajnie, że albo koła 27,5 albo 29 cali. Sram CX raczej odrzuć, ze sramu NX, z shimano deore lub slx. Hamulce przyzwoite są od mt 400, mt 200 w trekach to nieporozumienie. 
Jeździłem na x caliber 7 - słaby, Roscoe 5 to jakaś pomyłka z ceną za 5 k - to jest półka osprzętu roweru z deca za 2100 zł. 
Z podesłanych najfajniejszy grand canyon - co prawda tylko sr suntour, ale chociaż powietrzny. 
Ja bym szukał dalej, wybrałaś póki co rowery z droższej półki. 
Różnica między sprężyną a powietrzem jest bardzo odczuwalna, dodatkowo, amortyzator powietrzny waży prawie o 1 kg mniej. Dla drobnej osoby różnica w wadze 1 kg to dużo. 

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Oskarr napisał:

amortyzator powietrzny waży prawie o 1 kg mniej

Aż kilogram to raczej nie, chyba, że porównujemy takiego Suntoura XCM i Manitou. Między Rockshoxem sprężynowym, a np. popularnym powietrznym Rockshoxem Judy to różnica jest kilkaset g (na pewno mniej niż pół kilo).

Ale przy tej wadze użytkownika to wchodzi w grę raczej tylko powietrzny.

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...