Skocz do zawartości

Wymiana napedu deore xt


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, to mój pierwszy post.

Chciałbym sie poradzić odnosnie wymiany/modernizacji napedu deore xt. Posiadam rower trekkingowy ktm double disk, korbe 48/36/26 m752(duza tarcza od lx, raczej koncówka, octalink), kaseta cs 400, manetki xt 750, przerzutka rd m750 xt, przednia brak. Mieszkam w sudetach, troche  górek jest, czesto zjezdzam na lesne szlaki. Mam pare koncepcji, ale nie wiem na co sie zdecydowac:

1. Wymiana korby na LX/slx nową + przerzutka przód 3x9. Czy manetki xt ja obsłuza bezproblemowo? Co z tylna przerzutka i łancuchem?

2. Zmiana na nowy komplet  3x10 deore/deore xt t6000, t8000 3x10. Co z bebnem tylnej osi?

3. Czy przejsc na naped z 2 blatami przód. Czy to sie nadaje do trekkingu?W jakiej konfiguracji?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza

Czemu chcesz wymieniać korbę?

Napęd 3x jest spoko do roweru trekkingowego, nie przechodziłbym na 2x. 3x da Ci mniejsze przełożenia na podjeździe i większe na zjeździe, w górach super. Manetki grupy shimano alivio, deore itp są kompatybilne ze sobą, możesz sobie mieszać i do manetki deore xt zamontować przerzutkę tourneya.

Ja bym na Twoim miejscu nie kombinował z wymianą całego napędu a naprawił to, co masz. Wydaje mi się, że kaseta 9s i 10s są ze sobą kompatybilne, ale 3x9 moim zdaniem powinno już starczyć, dużej różnicy nie poczujesz a wydasz sporo pieniędzy.

Prawdopodobnie nie potrzebujesz jakiejś super przerzutki z przodu, chyba, że jeździsz bardziej sportowo, ale to trekking więc wątpię. Ja ostatnio wymieniałem mojemu tacie starą przerzutkę deorę z przodu na nową acerę. Zmiana diametralna i to na plus - koszt zabiegu z 50 zł z nowymi linkami. Ja bym na Twoim miejscu poszedł właśnie w przednią przerzutkę acera/alivio, maks deore.

Co do korby - niektórzy piszą o tym, jakie diametralne różnice są między zewnętrznymi łożyskami a kwadratem czy octalinkiem, ja mając rowery na presfit, na hallowtech II i na kwadracie osobiście różnic nie czuję. Przy składaniu roweru na nowo bym wolał coś ze sztywną osią, mając kwadrat czy octalink bym specjalnie tego nie wymieniał. Jeśli masz starte blaty, wymień ten blat i tyle.

Odnośnik do komentarza

Jezdzilem na takim lub podobnym XT latami. Najwieksza zaleta trekkinga jest trzyrzedowa korba dajaca bardzo duza elastycznosc. Przejscie na 2x spowoduje ze straci wszelkie zalety. Nic bym nie zmienial tylko doprowadzil do ladu to co masz. Sam zmienialem u siebie korbe na lepsza co kompletnie nic nie dalo. Moge zalecic tylko zmiane linek i pancerzy na nowe i porzadne i zakup lancucha Campagnolo Record C9 za ok. 120 zl na ktorym przejezdzalem ponad 10k km. Reczye wydaj na dobre dwu lub trzywarstwowe klocki hamulcowe, nowe fajki i porzadne opony.. Z suportami mialem problemy. Deore byl do dupy. Neco na lozyskach maszynowych byl znacznie lepszy. Sudety to Niedzwiedzica, Palczyk itd?  Bylem tam na wyscigu rok temu. Brakuje Ci jakichs przelozen?

Odnośnik do komentarza

OK, dzieki za rady. Widze, ze nie ma sensu kupowac nowego zestawu ani suportu. Wiec moze wymieniłbym blaty na nowe od m660 slx (czy wejda do tych ramion?) i dokupie uzywke 761 xt na przód ? Bedzie to współpracować? Czy potrzebny bedzie łancuch waski x, czy normalny? w sumie i kaseta juz troche zjechana, moge dołozyc do cs 770, czy nie warto, zagra z korba slx? Czy tez cs 80 slx?

Mam problem z napedem, zgubiłem podkładkę od korby20/18/1mm, moze ktos potrafi znaleźć, ja wyczerpałem pomysły.

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...