Skocz do zawartości

Rower do 3000 zł na trasy około 100km


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Poszukuję roweru do jazdy turystycznej (lecz nie trekingowy a koniecznie MTB) , mniej więcej po 100 km . Wycieczki jednodniowe więc bez zbędnych bagaży. Obecnie jeżdżę na rowerze Kross Hexagon x6 rocznik 2014 , koła 26 cali. Chciałbym przesiąść się na coś "lepszego" i koniecznie z kołami 29 cali :). Trasy pokonuje jedynie w celu turystycznym, nie ścigając się i nie pobijając rekordów prędkości. Trasę 100 km pokonuję mniej więcej w 6 godzin wiec nie jest zbyt szybko :). Teren mieszany i po lesie i po asfalcie lecz przede wszystkim asfalt.  Ps. Mam 175 cm wzrostu. Z góry dziękuje za pomoc :)

Odnośnik do komentarza

Ja Ci mogę polecić Cube LTD Pro 29, który mam od 2 lat (mam model 2015) i bardzo sobie chwalę. (Od razu mówię, że nie mam porównania z innymi 29er.).

Ma dość rekreacyjną geometrię, niemęczącą na długich trasach. Po założeniu sensownych opon (ja mam Rocket Ron w wersji evo) można bardzo sprawnie się przemieszczać w zróżnicowanym terenie : błoto, piach, asfalt, a opory toczenia i tak małe, pomimo dość wysokiego bieżnika.

Wcześniej przez wiele lat jeździłem rekreacyjnie na crossie 28 cali, ale jednak ten 29er jest zdecydowanie bardziej wszechstronny i wygodniejszy też.

Z tym, ze ja więcej jeżdżę po bezdrożach : piachy, korzenie itp. po asfalcie też, ale jak mogę to unikam.

Jak sobie założysz mniej terenowe opony, to na asfalt będzie bardzo dobrze, wg mnie, na pewno lepiej niż na kołach 26 cali.

 

Aha, i ten mój Cube ma mocowanie do bagażnika, na takie dłuższe wycieczki to się może przydać, a nie wszystkie 29er mają. Nawet jak obecnie jeździsz z plecakiem, to warto mieć mocowania, w razie jakbyś się kiedyś zdecydował jednak na założenie sakw.

Odnośnik do komentarza

No faktycznie, odrobinę droższy, tak ze 4000 trzeba by zapłacić. W tym modelu cenę robi głównie amortyzator ze sprężyną powietrzną.

Jak masz głównie po asfalcie jeździć, to można wybrać tańszy model amortyzatora, i wtedy wychodzi w okolicach budżetu : http://www.arkus.sklep.pl/rower-cube-attention-29-czarnoniebieski-2017-p-10081.html?zenid=5bfd4fcd98ffa19d15b8c11e3b5e8602

Odnośnik do komentarza

No właśnie, kolega napisał że musi być MTB na kołach 29, a do takiego stylu jazdy, czyli bardziej szosowego, to może kupić coś bardziej szosowego ?  :)

Koło 28 cali z oponą 42 mm i koło 29 cali z oponą 42 mm to jest to samo koło. A amortyzator na asfalcie nie jest potrzebny. Czy musi być koniecznie 29 mtb z amorkiem ?

Odnośnik do komentarza

W budżecie do 3k są Romery Mustangi i bardzo fajny Cube Attention SL. Jeśli nie zamierzasz jeździć w ciężkim terenie to szukałbym roweru na osprzęcie Deore lub Alivio i amortyzatorze olejowo-sprężynowym Rockshox a ostatecznie Suntour XCR bo taki jest bardzo tani w utrzymaniue w przeciwieństwie do amortyzatorów powietrznych. Warto też przejrzeć ofertę Kellysa.

Odnośnik do komentarza

Generalnie im cięższy teren tym osprzęt i amor powinien być lepszy. Wyższe grupy MTB lepiej zmieniają przełożenia pod obciążeniem. W ciężkim terenie amor powietrzny zwykle lepiej sobie radzi niż olejowo-sprężynowy. Ale dobry olejowo-sprężynow taki jak Rockshox radzi sobie podobnie jak tani powietrzny gorszej firmy takiej jak Suntour. A jest tańszy w utrzymaniu. Z tym że jak dużo ważysz to golenie o szerokości 30mm mogą w cięższym terenie długo nie pociągnąć. Optymalny były Rockshox Recon TK Coil albo Rockshox XC30/XC32 TK Coil.

Odnośnik do komentarza

Szczerze mówiąc w ogóle się nie znam na tych wszystkich piastach, osprzętach , na amortyzatorach olejowo-sprężynowym :D dla mnie to jest czarna magia. Rzeczywiście amortyzator nie musi być jakiś suuuper , ledwo go używałem na moich starym rowerze choć chce żeby był uniwersalny. Dużo też jeżdżę po lasach , widzę jakiś las od razu tam jadę i podziwiam przyrodę :) Ten Cube Attention 29 wygląda rzeczywiście nieźle ( jak na moje nowatorskie oko ). Obecnie jeżdżę ma takim rowerze https://www.expertbike.pl/kross-hexagon-x6-czarnobialozolty-mat-model-2014-p-192.html i poszukuje czegoś podobnego ale z lepszym osprzętem i większymi kołami . Z drugiej strony bardzo polubiłem ten rower , można zmienić koła na większe np 29 ?

Odnośnik do komentarza

No, kół większych, szczególnie 29 to nie wstawisz, nie zmieszczą się zwyczajnie.

W osprzęcie warto nabyć trochę orientacji, jak chcesz coś lepszego kupić, poszperać, poczytać, nawet taki poradnik (pierwszy z brzegu): http://wrower.pl/sprzet/hierarchia-grup-mtb-shimano,5959.html 

Moim zdaniem, jak tylko jest kaska, to warto kupić lepszy. Ten model co masz teraz jest na dość budżetowym (żeby nie powiedzieć mocno budżetowym) osprzęcie, Jak zmienisz na model osprzętu o klasę czy dwie wyższy, to będzie różnica w odczuciach z jazdy. Dodatkowo większe koła tez swoje zrobią.

Odnośnik do komentarza

Ten Cube Attention 29 http://www.arkus.sklep.pl/rower-cube-attention-29-czarnoniebieski-2017-p-10081.html?zenid=5bfd4fcd98ffa19d15b8c11e3b5e8602 wygląda naprawdę nieźle i nie wiem czy to własnie nie na niego padnie mój wybór :) . A co sądzicie o rowerach podpiętych na tym forum do 3000 zł ?  https://roweroweporady.pl/jaki-rower-kupic-do-3000-zlotych/. Romet Mustang 29 1 wygląda kusząco lecz niestety jest bardzo trudno dostępny.

Odnośnik do komentarza

Ktoś mi podpowiedział na FB że za ok. 3,5k znalazł Merida Big Nine 500 2018. Jest to rower wyposażony w amor powietrzny Manitou na lekkiej, potrójnie cieniowanej ramie z nowymi technologiami m.in Boost, ważący 12,4kg.

Jakbyś chciał mogę dać kontakt do kolegi, który handluje Meridą, możesz próbować negocjować cenę.

Sądzę że musisz dokonać wyboru czy wolisz amor powietrzny czy olejowo-sprężynowy. Powietrzny lepiej wybiera nierówności i można go bardzo dobrze dostosować do swojej wagi. Ale jest kosztowniejszy w serwisie (ok. 300 zł raz na 1/2 lata). Olejowo sprężynowy nie ma takich możliwości dostosowania do wagi ale jest tani w serwisie (ok. 100 zł raz na kilka lat). Jeśli zamierzasz jeździć w cięższym terenie w jakim jeżdżą na MTB po lasach z podjazdami, zjazdami po singlach i korzeniach to powietrzny taki jak w Attention SL lub Merida Big Nine 500 będzie lepszym wyborem. Jeśli raczej w lekkim terenie po gruntówkach, szutrach i bitych ścieżkach leśnych to wolałbym olejowo-sprężynowy jak w Cube Analog lub Attention (bez SL).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...