Skocz do zawartości

Odnowa Rometa ( POMOC W KOMPATYBILNOŚCI CZĘŚCI )


Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym odnowić mój rowerek ponieważ nie stać mnie na obecny moment na coś lepszego więc postanowiłem odnowić mojego romeciora.

 

W poniższym linku znajdziecie fotki rometa oraz zdjęcie ze spisem części które chciałbym zakupić do niego.

Najcięższą sprawą jest dla mnie dobór przerzutki tył i przód oraz manetki do zmiany biegów Czy wgl możliwa jest wymiana Manetki z przerzutkami czy lepiej zostawić stare ? 

Prosiłbym Serdecznie o wstępny przegląd kompatybilności wybranych przeze mnie części.

Za pomoc z góry dziękuję.

 

https://1drv.ms/f/s!AkWHJ6Wm46GnhhOgy0JgUlopcXP1
 

Odnośnik do komentarza

Nie będzie się bardziej opłacało kupić gotowe koła ? Jak pytasz czy będą pasować szprychy, nyple, itp,. to zakładam, że nie zaplatałeś sam i chyba nie planujesz ?

Coś mi też manetek brakuje do zmiany biegów, jak chcesz mieć napęd 3x8,  to możesz dać klamkomanetki zamiast osobnych manetek do hamulców i zmiany przełożeń.

Np. takie : :http://rowerek.pl/Products/Show/3074541/Klamkomanetka_Shimano_Acera_ST_EF510_3_rz_V_Brake_lewa_czarnahttp://rowerek.pl/Products/Show/3290297/Klamkomanetka_Shimano_Acera_ST_EF510_8_rz_V_Brake_prawa_czarna

Ja takie ostatnio kupiłem do mojego rowerka (wcześniej miałem jakieś gripshifty) i jest dużo lepiej.

Przerzutki bym wyczyścił i jeżeli działają, to bym zostawił (po sprawdzeniu czy tylna obsłuży 8 rzędów).

Do tego wymiana pancerzy i linek, bo pewnie też dawno nie były zmieniane. No i łańcuch, jak kasetę zmieniasz, to pewnie też, nie kupuj taniego Shimano.

 

Tak nawiasem, to rama coś jakby podrdzewiała, może warto ją dokładniej obejrzeć, bo może cała operacja nie ma sensu, jak rama jest uszkodzona ? A przynajmniej ponaprawiać te uszkodzenia lakieru.

Nie wiem czy nie taniej by wyszło kupić coś używanego na w miarę sensownym osprzęcie w dobrym stanie ?

Np, pierwszy lepszy z brzegu, który znalazłem na Allegro (na pierwszy rzut oka wygląda nieźle, oczywiście rozmiar też musi pasować + do dokładniejszego sprawdzenia)  :  http://allegro.pl/cross-scott-metrix-40-acera-3x8-kola-28-m-48cm-i7075454363.html#thumb/10 

 

Albo jak ma być po taniości, to w tym co masz wymienić tylko to co jest faktycznie popsute, ewentualnie po prostu doczyścić i odrdzewić.

Tak jak planujesz, czyli wstawienie np. drogich piast do tego Rometa, nie bardzo ma sens, wydasz sporo kasy a rower i tak będzie i słabo wyglądał i raczej słabo jeździł też.

Odnośnik do komentarza

Nie będzie się bardziej opłacało kupić gotowe koła ? Jak pytasz czy będą pasować szprychy, nyple, itp,. to zakładam, że nie zaplatałeś sam i chyba nie planujesz ?

Coś mi też manetek brakuje do zmiany biegów, jak chcesz mieć napęd 3x8,  to możesz dać klamkomanetki zamiast osobnych manetek do hamulców i zmiany przełożeń.

Np. takie : :http://rowerek.pl/Products/Show/3074541/Klamkomanetka_Shimano_Acera_ST_EF510_3_rz_V_Brake_lewa_czarnahttp://rowerek.pl/Products/Show/3290297/Klamkomanetka_Shimano_Acera_ST_EF510_8_rz_V_Brake_prawa_czarna

Ja takie ostatnio kupiłem do mojego rowerka (wcześniej miałem jakieś gripshifty) i jest dużo lepiej.

Przerzutki bym wyczyścił i jeżeli działają, to bym zostawił (po sprawdzeniu czy tylna obsłuży 8 rzędów).

Do tego wymiana pancerzy i linek, bo pewnie też dawno nie były zmieniane. No i łańcuch, jak kasetę zmieniasz, to pewnie też, nie kupuj taniego Shimano.

 

Tak nawiasem, to rama coś jakby podrdzewiała, może warto ją dokładniej obejrzeć, bo może cała operacja nie ma sensu, jak rama jest uszkodzona ? A przynajmniej ponaprawiać te uszkodzenia lakieru.

Nie wiem czy nie taniej by wyszło kupić coś używanego na w miarę sensownym osprzęcie w dobrym stanie ?

Np, pierwszy lepszy z brzegu, który znalazłem na Allegro (na pierwszy rzut oka wygląda nieźle, oczywiście rozmiar też musi pasować + do dokładniejszego sprawdzenia)  :  http://allegro.pl/cross-scott-metrix-40-acera-3x8-kola-28-m-48cm-i7075454363.html#thumb/10 

 

Albo jak ma być po taniości, to w tym co masz wymienić tylko to co jest faktycznie popsute, ewentualnie po prostu doczyścić i odrdzewić.

Tak jak planujesz, czyli wstawienie np. drogich piast do tego Rometa, nie bardzo ma sens, wydasz sporo kasy a rower i tak będzie i słabo wyglądał i raczej słabo jeździł też.

 

Hej, 

Sorki że tak późno odpisuję ale miałem kilka spraw na głowie, cieszę się że zainteresowałeś się moim postem.

 

Co do zaplatania koła itp to nie ma problemu bo sklep w którym kupuje części dopasowuje rozmiary szprych i zaplata oraz centruje koło na urządzeniach od Park Toola.

 

Co do klamkomanetek to super pomysł nawet nie pomyślałem o tym żeby to użyć.

 

Obecnie mam napęd 2x z przodu i faktycznie chciałbym to zmienić na 3x ogólnie interesowało by mnie 3x z przodu oraz 8x z tyłu.

 

Okej a co do tego taniego shimano czy te które dodałem do koszyka są z kategorii tych tanich i tandetnych ? Czy może polecałbyś coś lepszego ?

 

Co do ramy to byłem w serwisie z rowerkiem ale zrezygnowałem potem z jego naprawy ponieważ finansowo słabo było, jednakże facet powiedział żebym go na złom nie dawał bo rama pancerna stalowa i że jest zdrowa. Jednak skontrolowałem jej stan i jedynie lakier schodzi.

 

Co do kupna roweru to jednak jest to duży koszt a w rowerze za 600-700 zł nie ma niektórych części które ja bym chciał aby tam były, jeżeli już kupuję rower to raczej go składam bo wiem co tak naprawdę mam w nim ( jednym słowem jest w pełni spersonalizowany pode mnie )  :-)

Odnośnik do komentarza

Za 500, klasy jak rower mojego młodego, którym dojeżdża do szkoły:

http://allegro.pl/rower-bulls-cross-48-rama-do-przegladu-i7079073293.html

 

No rowerek bardzo fajny tylko mnie właśnie rażą takie rzeczy jak brak loga firmy z piast potem nie wiadomo kto to robił, ale ogólnie sprzęcik fajny.

Dlatego też chciałbym stworzyć rower który będzie miał raczej markowe części budżet można zawsze zwiększyć bo ogólnie mam zamiar całkowicie zrezygnować z samochodu i dojeżdżać do pracy rowerem. Bedzię trochę ruchu, bardziej eko ;-)

Odnośnik do komentarza

@MuertosKamilos

 

Ok, rozumiem, tyko nie zdziw się jak końcowy koszt wyjdzie wysoki. Dodatkowo dojdzie koszt warsztatu, chyba że sam chcesz robić (co ja osobiście polecam), tylko, że wtedy jeszcze trzeba doliczyć koszt narzędzi, a trochę tego jest : klucz do kasety, bacik do kasety, klucz do korb i jeszcze kilka innych.

Plus pancerze, linki, łańcuch, klocki i co tam jeszcze brakuje na Twojej liście.

Co do osprzętu Shimano, to nie warto zbyt drogiego dawać w tym przypadku : Tourney, Altus wystarczy, czy tez Acera jak trafisz w podobnej cenie, zresztą dla 8 rzędów i tak już nic wyżej nie ma.

Tylko łańcuch warto dać lepszy niż HG40, bo strasznie jest marny (ja używam Connex, podobno dobre są też KMC, ale nie sprawdzałem).

Odnośnik do komentarza

to ze zdjęcia to na pewno twój rower? ja tam widzę napęd 3x6, korba ma trzy blaty, 

 

tak jak poprzednicy, nie brnij w ten rower :(

 

teraz masz super okazję, na allegro są raty 0%, i jest wyprzedaż rowerów z zeszłego rocznika, i skoro masz "zamiar całkowicie zrezygnować z samochodu" i pracujesz, to to co chcesz przeznaczyć na "wskrzeszanie trupa" i przyszłe oszczędności, przeznacz na raty; już nie pamiętam, ale jak kupowałem niedawno telefon to można było wsiąść chyba nawet 20-24 rat, przy rowerze kosztującym dajmy na to 1000 zł [od takich sum można kupić przyzwoite crossy/fitnessy mniejszych firm] będziesz miał ratę miesięczna 50 zł, a to tyle co 3 zestawy kebab danie ;D 

 

no i będziesz miał nowy i wygodny rower, którym nie wstyd będzie wybrać się na weekendową wycieczkę :), a tak to na ty "ulepie" już po tygodniu, możesz stwierdzić że jazda nim do pracy wyczerpuje bardziej niż sama praca, cały czas coś skrzypi, coś trzeba poprawiać lub nie działa jako powinno, rower okaże się studnią bez dna, aż wyląduje gdzieś w kącie i wrócisz do samochodu :P

Odnośnik do komentarza

to ze zdjęcia to na pewno twój rower? ja tam widzę napęd 3x6, korba ma trzy blaty, 

 

tak jak poprzednicy, nie brnij w ten rower :(

 

teraz masz super okazję, na allegro są raty 0%, i jest wyprzedaż rowerów z zeszłego rocznika, i skoro masz "zamiar całkowicie zrezygnować z samochodu" i pracujesz, to to co chcesz przeznaczyć na "wskrzeszanie trupa" i przyszłe oszczędności, przeznacz na raty; już nie pamiętam, ale jak kupowałem niedawno telefon to można było wsiąść chyba nawet 20-24 rat, przy rowerze kosztującym dajmy na to 1000 zł [od takich sum można kupić przyzwoite crossy/fitnessy mniejszych firm] będziesz miał ratę miesięczna 50 zł, a to tyle co 3 zestawy kebab danie ;D 

 

Hej dzięki za radę.

A czy byłbyś w stanie przedstawić mi jakiś konkretny model roweru tak do 1000 zł ? 

Fajnie by było gdyby piasty miały producenta konkretnego a nie jak w przypadku Krossa No-Name 

 

Bo za bardzo nie znam się na markach rowerów, wiem jedynie że scott to bardzo dobra firma 

Odnośnik do komentarza

Hej dzięki za radę.

A czy byłbyś w stanie przedstawić mi jakiś konkretny model roweru tak do 1000 zł ? 

Fajnie by było gdyby piasty miały producenta konkretnego a nie jak w przypadku Krossa No-Name 

 

Bo za bardzo nie znam się na markach rowerów, wiem jedynie że scott to bardzo dobra firma 

 

Wydaje mi się, że żebyś osiągnął sensowny cel, bez wydawania (marnowania) pieniędzy warto by było ustalić jaki efekt końcowy chcesz uzyskać, Możliwości jest sporo, podam kilka dla przykładu:

 

- chcesz się pobawić w samodzielne serwisowanie / składanie : ok, ten Romet co masz nadaje się na takie eksperymenty znakomicie, tylko zacznij od czegoś prostego, np. wyczyść napęd, wymień klocki, opony, itp., bez wydawania od razu kilkuset zł na drogie części.

 

- budżet do ok. 1000 zł, solidny, markowy rower na dojazdy do pracy, możliwie tani, bez zabaw warsztatowych (co najwyżej przegląd) :  w tym wypadku kup używany, propozycje które dostałeś od nas, to nie są jakieś no-name, marketowe, tylko rowery od renomowanych dostawców, bez porównania z tym co masz obecnie, piasty nie są no-name, wystarczy poszukać w specyfikacji danego modelu, albo nawet spytać na forum (np. do tego Scota co jest na Allegro masz pełną specyfikację tutaj : https://www.rei.com/product/865722/scott-metrix-40-bike-2014).Oczywiście jest też ryzyko, brak gwarancji, itp.

 

- podobnie jak wcześniejszy punkt, z tym, że chcesz wydać więcej, w okolicach 2000, tu już można coś sensownego (markowego z niezłym osprzętem) nowego kupić

 

- masz trochę więcej kasy ( 2000-3000  +), chcesz zlecić montaż pod własne potrzeby przez serwis, to już musisz się z nimi dogadać co chcesz, będzie drożej niż kupno nowego, lepiej pewnie nie, ale jak będziesz chciał mieć jednocześnie piasty Deore czy Novatec kosztem słabszej reszty, to jest to jakaś opcja (kosztowna).

 

Innych sensownych rozwiązań szczerze mówiąc nie widzę.

Dopóki się nie określisz którą z tych opcji wybierasz, to naprawdę jest trudno coś sensownego doradzić.

Odnośnik do komentarza

jeździłem na piastach krossa, tych no-name, teraz też kupiłem koła krossa (pod tarcze i na kasetę, komplet za bagatela 200 zł!!!) na joytech, zrobiłem już na nich 1,5 tys km i się kręcą, mi to wystarcza (na wiosnę może je przesmaruję, a może nie :P), ważę ok. 75kg, kół nie katuję na górkach, krawężnikach więc są nadal proste,

 

te niedrogie firmowe pewnie tez będą kulkowe i niewiele się różnic, a komplet nowych markowych maszynowych + koszt zaplatania + koszt dobrych nowych szprych + dobre obręcze (bo chyba chińszczyzny nie wsadzisz, jak już tyle zapłacisz za piasty), to nawet nie chce mi się liczyć,

Odnośnik do komentarza

Coś takiego z grubsza by mogło być, tylko akurat ten co podlinkowałeś, to jest 14 cali, jeśli dobrze widzę, czyli dla osoby bardzo niskiej, chyba że taki ma być.

Wg mnie nie musisz ograniczać się do Scota, jest jeszcze sporo innych dobrych marek (kolejność przypadkowa) : Trek, Specialized, Giant, Cube, Merida, Author i jeszcze kilkanaście innych, też wartych polecenia.

Ważne żeby nie trafić jakiegoś makrocasha. Jak będziesz miał wątpliwości co do marki, to pytaj na forum, na pewno ktoś zweryfikuje.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...