Skocz do zawartości

Opór w napędzie


Marek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Dopadł mnie problem, z którym remontowo bym sobie pewnie poradził, gdybym potrafił określić jego przyczynę :) Ad rem. Od kilku dni czuję opór podczas pedałowania, który nie wynika z twardych przełożeń. Jest obecny również na miękkich, oczywiście łatwiejszy do pokonania, ale wciąż wyczuwalny. Można to porównać do obracania korbami w gęstym syropie :D Początkowo stawiałem na brud, ale wczorajsze czyszczenie nie pomogło, opór znów się pojawił - czyszczony cały napęd, bez rozbierania suportu, piast itp. Po prostu usunięcie brudu z kasesty, przerzutki, blatów i mycie łańcucha. Piast nie rozbierałem, bo koła (na łożyskach maszynowych) kręcą się bez oporu i rozkręcone ręką spokojnie wykonują co najmniej kilkanaście obrotów. Podobnie korby, bez problemu i bezszelestnie kręcą się co najmniej kilka razy - bez łańcucha. Kółka wózka przerzutki również nie mają oporu, poza tym chyba by nie były w stanie generować oporu, który wyczułbym nogami :) Być może coś nie tak jest z przerzutką, ale nie umiem tego stwierdzić. Z obserwacji - kiedy rower toczę do tyłu korby również się kręcą w tył, być może to objaw czegoś? Ktoś rozpoznaje? :)

Przerzutka Shimano XT RD-M786-SGSL, Shadow Plus, kaseta shimano HG-50, suport XT hollowtech II, koła mavic crosroc XL.

Odnośnik do komentarza

kiedy rower toczę do tyłu korby również się kręcą w tył, być może to objaw czegoś? Ktoś rozpoznaje? :)

[/font][/color]

To akurat normalne, gdy koło kręci się w tył, blokuje się bębenek.

 

A zdejmowałeś kasetę do czyszczenia?

 

I jeszcze jedno, czy opór pojawia się tylko gdy jedziesz na rowerze (siedzisz) czy jest też wyczuwalny gdy rower nie jest obciążony (np na stojaku)??

Odnośnik do komentarza

Ja kiedyś miałem lekki opór gdy za mocno dokręciłem nakretke kasety

 

Jest to technicznie niemożliwe, by zbyt duże napięcie w tym miejscu powodowało opór toczenia..

 

Sprawdź, czy tylne koło siedzi sztywno. Być może jest niedokręcone/niedociśnięte i podczas pedałowania je pochylasz i opona trze o ramę.

Pożycz na chwilę koło z innego roweru, to będziemy wiedzieć, czy przyczyny szukać np. w bębenku, czy gdzieś zupełnie indziej.

Odnośnik do komentarza

Przejechane ok. 3000 km, ale nie sądzę że zajechałem suport XT :D wikrap, koło dokręcone (oś 12mm), opona nie trze na bank, jeżdżę na hans dampf, a jej klocki byłoby słychać w sąsiednim województwie gdyby tarły o ramę :D

piękny tekst! :D ja jednak wolę cichutkie race kingi :)

 

zakładając, że z napędem jest wszystko ok (bo w końcu sprawdziłeś :p) i nie sugerując się ruchem korby przy toczeniu roweru do tyłu (to całkowicie normalne) może... warto przyjrzeć się hamulcom? krzywa tarcza, coś nie tak z zaciskiem... (raczej o przód niż tył chodzi skoro tył się kręci bez oporów. właściwie nic poza napędem czy hamulcami nie jest w stanie wygenerować oporu, który czuć przy pedałowaniu.

Odnośnik do komentarza

Dla potwierdzenia na szybko znaleziony temat z innego forum http://www.forumrowe...kreci-z-oporem/

 

Tam mowa o skręcaniu osi, a nie pierścienia kasety..

 

 

Po tym skręceniu wystąpił opór na obrocie kasety. Po poluzowaniu wróciło do normy...

 

Jakim niby cudem, skoro kaseta siedzi na bębenku i pierścień wkręca się w bębenek, a cały bębenek radośnie kręci się na łożyskach zupełnie niezależnych od pierścienia?

Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to że krawędź bębenka mogłaby na tyle się odgiąć, żeby tarła o korpus piasty. Wydaje mi się to mało prawdopodobne, ale doświadczenie ważniejsze od teorii.

Odnośnik do komentarza

Od kilku dni czuję opór podczas pedałowania

 

A jak jest podczas jazdy bez pedałowania? Bo to pozwoli wyeliminować sporo przyczyn.

 

Jeżeli opór czujesz tylko podczas pedałowania, a "na luzie" rower toczy się dobrze, to znaczy, że nie jest to wina hamulców i piast.

 

A jeżeli napęd jest czysty i nasmarowany, to jedyne co mi zostaje, to suport.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...