Skocz do zawartości

Gravel vs Cross - rower na dłuższe dystanse i wyprawy [6-8k]


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Na początek kilka słów o mnie: 32 lata, średnio robię około 4 - 5 tys. kilometrów rocznie. Na krótkie treningi po okolicy mam rower fitness Lazaro Aero (wystarczający dla moich potrzeb). Mam trochę problemów z kręgosłupem szyjnym zdiagnozowanych w tym roku (umiarkowana dyskopatia, trochę przeciążeń i wypuklin), przy czym raczej nie wynikają one z jeżdżenia na rowerze, a z innych treningów, które robię w zły sposób oraz siedzącego trybu życia. Wzrostu mam 186 cm, wagi 83 kg, przekrok to 84 cm.

Sprzedaję aktualnie rower Cube Attention SL z 2021 roku (https://www.olx.pl/d/oferta/rower-cube-attention-sl-2021-roz-xl-stan-bdb-doinwestowany-CID767-ID10hAo0.html?bs=olx_pro_listing). Z rowerem nie dogadywałem się zbyt dobrze od samego początku i nie dogaduję mimo wielu przeróbek i prób ratowania sytuacji (regulowany mostek, inne sztyce, zmiana siodełek, ustawianie roweru itd.). Wydaje mi się, że kupiłem 3 lata temu rower zbyt duży, gdyż mam rozmiar XL. Specyfikacja i geometria znajduje się pod linkiem: https://archiv.cube.eu/pl/2021/403150.

Jestem aktualnie na etapie poszukiwania nowego roweru. Moje trasy to około 70 % asfalt, 30 % teren (nic hardkorowego, ścieżki leśne i polne). Zależy mi na w miarę wygodnym rowerze do pokonywania długich dystansów (kilkudniowe wyprawy albo jednodniówki +100 km) oraz aby móc zamontować w nim bagażnik (jeżdżę z sakwami). Moja technika jazdy jest dość średnia i chciałbym mieć rower, który dość pewnie się prowadzi. 

W pierwszej kolejności myślałem o gravelu i byłem już wstępnie zdecydowany na Krossa Eskera 6.0 (na uwadze miałem też rowery: Merida Silex 400, Sensę Modena GRX, Unibike Geos, Cube Nuroad Pro i Marin Gestalt 2). Zastanawiam się jednak, czy przy moich dolegliwościach oraz dotychczasowych doświadczeniach będzie to najlepszy wybór. Druga z możliwych opcji to rower crossowy. Moim pierwszym rowerem w dorosłym życiu był w 2016 r. Lazaro Integral V3, który był właśnie crossem i jeździło mi się na nim całkiem dobrze w tamtych czasach. W przypadku crossów nie robiłem jakichś głębszych researchów dotyczących konkretnych modeli.

Byłbym wdzięczny za Waszą opinię oraz o doradzenie ewentualnie jakichś modeli crossowych z dobrym wyposażeniem, które spełniałyby moje oczekiwania. Co do napędu - dostosuję się. Cube ma Deore XT 1x12 i jest OK, a Lazaro Aero ma Alivio 3x9 i też jest w mojej ocenie w porządku.

Pozdrowienia!

 

Odnośnik do komentarza

Na gravelu komfortu może nie być poza asfaltem. Pozycja będzie dużo bardziej pochylona. A przy braku amortyzatora jazda w lesie będzie udręką. W tym budżecie możesz kupić jednego z najlepszych crossów, Radon Scart Light 10.0. Ale podobno są problemy z dostępnością. Jedyny dobry amortyzator w crossach to RockShox Paragon Gold. No i pytanie czy jeźdisz pitu-pitu to wtedy może być napęd 1x czy powyżej 25 km/h i wtedy napęd 2x lub 3x.

Odnośnik do komentarza

Ten Cube w rozmiarze XL ma reach 425mm i stack 642mm. Jak na Twój wzrost to nie jest duża rama - ona jest krótka i wysoka. Patrząc na zdjęcie z OLX, jeżeli siodełko jest na wysokości na jakiej jeździłeś to podejrzewam, że przekrok masz większy niż 84cm.

Dla porównania w moim mtb rozmiar M jest reach 430mm i stack 605mm, a mam 175cm wzrostu i przekrok 84cm. Nie znalazłem informacji jakiej długości jest mostek w Cubie, ale przy kącie główki 69st mógłby być np dł 80mm. 

Jeżeli na tym Cubie nie jest Ci wygodnie to moim zdaniem nie pakuj się w gravela, bo będzie zdecydowanie bardziej pochylona i wyciągnięta sylwetka. Jedyne wyjątki to: Merida Silex do roku 2023, Marin 4C, Breezer Radar - modele bardziej w kierunku turystyki z bardziej wyprostowaną pozycją. Musiałbyś poprzymierzać.

 

Możesz się też przymierzyć do Rockridera expl540 w rozmiarze L i XL (jesteś na pograniczu rozmiarów). To taki turystyczny mtb z mocowniami do bagażnika. 

Lka - reach 450mm i stack 630mm (+ mostek 60mm)

XLka - reach 470mm i stack 659mm (+ mostek 60mm)

Odnośnik do komentarza

Dzięki za Waszą opinię!

Zmierzyłem ponownie przekrok (tym razem chyba już prawidłowo) i wyszło 86 cm, wychodzi na to, że trochę więcej, niż pierwotnie podałem, ale nadal moje nogi są dość krótkie.

Mimo wszystko na Cube czuję przede wszystkim, że zjeżdżam na siodełku i że zbyt dużo ciężaru spoczywa na moich rękach i dłoniach (Selle Royal Respiro Moderate Men) do przodu (mam ustawione je na płasko oraz na środku w płaszczyźnie przód-tył). Co do wysokości ramy - gdy stanę z ramą między nogami, to prześwitu między kroczem, a ramą jest niewiele.

Mam tego Radona Scart Light 10.0 na radarze, faktycznie z dostępnością ciężko. Niemniej, chyba warto poczekać 🙂 Pytanie: czy lepiej rama 56 czy 60 przy moich parametrach?

Odnośnik do komentarza

Cube miałeś odpowiedni do wzrostu. Ale to bardzo specyficzny rower. Bardzo wysoki i bardzo krótki. Jechałem na rozmiarze 19 cali i był dla mnie za krótki. A na wysokość ok. Mam 175 wzrostu, przekrok jakieś 84,5.

W normalnej rozmiarówce jesteś pod koniec 56 a blisko 58. Radon ma jakies wskazani na swojej stronie które o ile pamiętam są z sensem.

Odnośnik do komentarza
59 minut temu, Maciek92 napisał(a):

Mimo wszystko na Cube czuję przede wszystkim, że zjeżdżam na siodełku i że zbyt dużo ciężaru spoczywa na moich rękach i dłoniach (Selle Royal Respiro Moderate Men) do przodu (mam ustawione je na płasko oraz na środku w płaszczyźnie przód-tył). 

Jeżeli założyłeś sztycę bez offsetu to ciężar Twojego ciała przesunął się do przodu, czyli na ręce. 
Jeżeli masz oryginalną sztycę z offsetem to ją załóż, a ewentualnie skróć mostek do np 80mm (nie wiem jaki masz ten regulowany). Poszukaj na YouTube kanał „wstał sprzed kompa” - chłopak opowiada o ustawianiu pozycji na rowerze. Optymalnie dla Ciebie by było zrobić Bikefitting u fizjoterapeuty, który uwzględni Twoje dolegliwości.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...