Skocz do zawartości

Rekomendacja komputera/nawigacji/licznika do sparowania z sensorami i mapami


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś jeździłem po Kampinosie. Kolega ma Garmina 830, ja Wahoo Roama. Wyszło takie małe praktyczne porównanie.
 

Dojechaliśmy gdzieś wgłąb lasu (zasięg sieci kom słaby) i ustawialiśmy trasę powrotną. Kolega nie był w stanie wyeksportować trasy ze smartfona do komputerka. Wygląda na to, że np z mapy.cz eksportuje się gpx do aplikacji connect garmina, a następnie synchronizuje komputerek z serwerem. Aplikacja connect nie wysyła (lub nam się nie udało) po blutooth do komputerka i jak zasięg sieci słaby lub brak to d..a. Chyba, że można jakoś inaczej, może ktoś wie jak?

U mnie było bez problemu. Trasa na mapy.cz (którą mam w komórce i mogę być offline). Export gpx przez blutooth do roama w kilkanaście sekund.

(Wiem, że można w garminie bezpośrednio wpisać adres. Ale wpływ na przebieg trasy żaden).

Odnośnik do komentarza

Jak robił to za pomocą Garmin Connect to musi to wyeksportować do chmury co bez połączenia GPRS jest niemożliwe. Logiczne wydaje się żeby było to peer-to-peer po Bluetooth. W okolicach Roztoki, Wierszy, Długiej Góry też zwykle nie mam zasięgu. Natomiast po 20 latach doświadczeń w informatyce twierdzę że Bluetooth to śmieć i nie można na nim polegać.

Tu jest aplikacja która to robi:
https://apps.garmin.com/de-DE/apps/fac50ef3-77b2-466c-9f4f-4dcb2feb49a3

BT posiada różne profile. Żeby działać w trybie peer-to-peer oba urządzenia muszą obsługiwać usługę/profil File Transfer Profile. Nie wiem czy to robią i posiadają odpowiedni program/funkcję do obsługi takiego profilu. Jak widać Wahoo to posiada.

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Chertan napisał(a):

830 nie ma opcji wgrania gpx bezpośrednio z telefonu w trakcie aktywności, można to zrobić tylko przez 2 aplikacje IQ, jak napisał Jacek. Natomiast już to normalnie działa w 840.

Czyli słabo to działa w 830. 

W Roamie mogę zakończyć wgraną trasę bez kończenia aktywności i wgrać inną trasę. Na koniec wycieczki mam ślad całości, a nie kawałki (bo rozumiem tak będzie w 830)

Odnośnik do komentarza
Czyli słabo to działa w 830. 
W Roamie mogę zakończyć wgraną trasę bez kończenia aktywności i wgrać inną trasę. Na koniec wycieczki mam ślad całości, a nie kawałki (bo rozumiem tak będzie w 830)
Jak już sobie uświadomisz to ograniczenie, to tak nie drażni, zwłaszcza, że te narzędzia świetnie to obchodzą. Ślad masz całości, całej aktywności od startu do końca, nawet jak zmienisz trasy w trakcie. Więc aż tak źle nie jest.
Odnośnik do komentarza

No niestety ale kolosalnym ograniczeniem dla urządzeń nawigacyjnych jest brak możliwości wgrywania map alternatywnych. Miałem bolta v1 i przez poł roku czasu jeżdżąc po ściezkach rowerowych nad Wislą, jeździłem wg niego po krzaczorach bo Wahoo  nie raczyło zaktualizować swoich map w formacie mapbox, gdzie inne mapy (OSM, Googlemaps, UmpPcPL) miały je dawno. Jest sporo ciekawych map które w niektórych rejonach są niesłychanie szczegółowe. O braku przesuwania mapy nie ma co wspominać ale to było kuriozum ( jak zjechałeś z trasy to nie wiedziałeś gdzie ona jest). Podobnie ze śladem gpx. Wskazówki nawigacyjne obsługiwało tylko z portali RideWithGps i Komoot. Inne Gpxy nie były nawigowalne. W Garminie wystarczyło w ostateczności po prostu wrzucić gpx-a do odpowiedniego folderu (np po połączeniu kabelkiem z tel). Widget Komoot jest też w Garminie. bardzo łatwo się synchronizuje i pobiera z niego (Komoota) trasy.

@jajacek do widgetu gimporter potrzebna jest jeszcze na smartfonie apka gexporter. 

Mówisz 20 lat doświadczeń w informatyce ? Hmm... 

Fajna była też apka do Locusa (działała przez BT bez zasięgu GSM) Infit -Outfit. Niestety od Androida 11 wzwyż już nie działa (prywatne foldery)

@Pepe75 830 to juz starsza wersja. Zresztą nie ma co porównywać z Roamem bo to jest również licznik stricte treningowy. Wraz z zegarkami Garmina i całym ich ekosystemem tworzą platformę nie porównywalną z niczym (całodobowy monitoring  aktywności i kondycji ciała).

A tak a'propos w 840/1040  oprócz wielu innych jest fajna funkcja treningowa - przewodnik mocy. Posiadając pomiar mocy można sobie zaplanować treningową traskę z określoną mocą a licznik podaje na bieżąco docelową moc na określonych odcinkach. Przewodnk mocy można zdefiniować też bezpośrednio z licznika na podstawie istniejącego tracka a w trakcie treningu można ,nawet mienić poziom trudności.

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, dfq napisał(a):

No niestety ale kolosalnym ograniczeniem dla urządzeń nawigacyjnych jest brak możliwości wgrywania map alternatywnych. Miałem bolta v1 i przez poł roku czasu jeżdżąc po ściezkach rowerowych nad Wislą, jeździłem wg niego po krzaczorach bo Wahoo  nie raczyło zaktualizować swoich map w formacie mapbox, gdzie inne mapy (OSM, Googlemaps, UmpPcPL) miały je dawno. Jest sporo ciekawych map które w niektórych rejonach są niesłychanie szczegółowe. O braku przesuwania mapy nie ma co wspominać ale to było kuriozum ( jak zjechałeś z trasy to nie wiedziałeś gdzie ona jest). Podobnie ze śladem gpx. Wskazówki nawigacyjne obsługiwało tylko z portali RideWithGps i Komoot. Inne Gpxy nie były nawigowalne. W Garminie wystarczyło w ostateczności po prostu wrzucić gpx-a do odpowiedniego folderu (np po połączeniu kabelkiem z tel). Widget Komoot jest też w Garminie. bardzo łatwo się synchronizuje i pobiera z niego (Komoota) trasy.

@jajacek do widgetu gimporter potrzebna jest jeszcze na smartfonie apka gexporter. 

Mówisz 20 lat doświadczeń w informatyce ? Hmm... 

Fajna była też apka do Locusa (działała przez BT bez zasięgu GSM) Infit -Outfit. Niestety od Androida 11 wzwyż już nie działa (prywatne foldery)

@Pepe75 830 to juz starsza wersja. Zresztą nie ma co porównywać z Roamem bo to jest również licznik stricte treningowy. Wraz z zegarkami Garmina i całym ich ekosystemem tworzą platformę nie porównywalną z niczym (całodobowy monitoring  aktywności i kondycji ciała).

Wahoo roam i Garmin 830 wyszły w tym samym roku - skoro w wahoo dało się zrobić przesył po blutooth to i w garminie by się dało

Do garmina chyba można wgrywać zewnętrzne mapy ? Eazymut oferuje wersje z dodatkową mapą

Odnośnik do komentarza

Oczywiście, można do garmina wgrywać różne wersje map OpenStreetMap czy  UMPPcPL(w niektórych miejscach bardzo szczegółowa, np ścieżki w PN Bory Tucholskie) . Eazymut oferuje taką turystyczną mapę (średniej jakości - miałem ją w Feniksie 6x pro ). Lepsze (więcej) ścieżki rowerowe, turystyczne ma Mapy.cz( np lokalne ścieżki rowerowe gmin Roztocza). Na niej można sobie fajne trasy powyznaczać (zwłaszcza terenowe) a tracka wgrać do Garmina. Często tak robie i ewentualnie  konfrontuję z Komootem (przewyższenia, obrazki dróg).

odnośnie Komoota - teraz jest taka akcja - kto zarejestruje w marcu w Garminie conajmniej 4 aktywności rowerowe po min. 30 minut może dostać darmowe 3 miesiące Komoot Premium (zwykle płatny abonament).

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, dfq napisał(a):

Oczywiście, można do garmina wgrywać różne wersje map OpenStreetMap czy  UMPPcPL(w niektórych miejscach bardzo szczegółowa, np ścieżki w PN Bory Tucholskie) . Eazymut oferuje taką turystyczną mapę (średniej jakości - miałem ją w Feniksie 6x pro ). Lepsze (więcej) ścieżki rowerowe, turystyczne ma Mapy.cz( np lokalne ścieżki rowerowe gmin Roztocza). Na niej można sobie fajne trasy powyznaczać (zwłaszcza terenowe) a tracka wgrać do Garmina. Często tak robie i ewentualnie  konfrontuję z Komootem (przewyższenia, obrazki dróg).

odnośnie Komoota - teraz jest taka akcja - kto zarejestruje w marcu w Garminie conajmniej 4 aktywności rowerowe po min. 30 minut może dostać darmowe 3 miesiące Komoot Premium (zwykle płatny abonament).

Mapy.cz używam na telefonie/kompie - tak jak napisałeś, są świetne.

Spróbuję na zegarku garmina zrobić te 4 aktywności i zobaczę czy warto komoota premium mieć.

Odnośnik do komentarza

@Pepe75 169 nie 172 (!)

Oczywiście muszą to być aktywnosci na zewnątrz  (nie trenażer). Ja swoje juz mam ukończone (trzeba zdobyć odznakę "komoot" w Garmin Connect) ale na razie nie aktywuję (zimą mało jeżdżę)  - aktywacja musi nastąpić najpoźniej przed 15 kwietnia. Też jestem ciekaw czy warto mieć Komoota Premium.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...