Skocz do zawartości

Gravel z napędem 1x11 za ~8 tyś. zł


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuję zakup nowego roweru typu gravel i proszę o pomoc. Obawiam się, że z powodu tego że jestem totalnie nowy w temacie rowerowym popełnię błąd albo nie wezmę pod uwagę wszystkich opcji.

Na chwilę obecną wytypowałem 3 rowery, które mają oczekiwany przeze mnie napęd z jednym blatem:

  • Rondo Ruut AL1
  • NS Bike Rag+ 1
  • Romet Boreas 2

Romet wydaje się być najtańszy z tych wszystkich (7k w Decathlonie na promocji) i ma podobną konfigurację. Z wyglądu chyba najbardziej podoba mi się Rondo.

Mam 187cm wzrostu i z graveli jeździłem póki co na:

  • Rondo w rozmiarze L i XL, XL był lepiej dopasowany
  • NS Bike RAG+1 w rozmiarze XL, był zdecydowanie za długi, daleko miałem do sterów
  • Triban GRVL w rozmiarze L, jazda wynajęty z Decathlona na test czy baranek mi odpowiada, ten niestety miał za mało miejsca na łapę ale inne były już ok (np. w Rondo)

Prosiłbym o rady która z tych opcji jest waszym zdaniem najlepsza. A może zupełnie coś innego czego nie udało mi się znaleźć?

Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, diff napisał(a):

Witam,

Planuję zakup nowego roweru typu gravel i proszę o pomoc. Obawiam się, że z powodu tego że jestem totalnie nowy w temacie rowerowym popełnię błąd albo nie wezmę pod uwagę wszystkich opcji.

Na chwilę obecną wytypowałem 3 rowery, które mają oczekiwany przeze mnie napęd z jednym blatem:

  • Rondo Ruut AL1
  • NS Bike Rag+ 1
  • Romet Boreas 2

Romet wydaje się być najtańszy z tych wszystkich (7k w Decathlonie na promocji) i ma podobną konfigurację. Z wyglądu chyba najbardziej podoba mi się Rondo.

Mam 187cm wzrostu i z graveli jeździłem póki co na:

  • Rondo w rozmiarze L i XL, XL był lepiej dopasowany
  • NS Bike RAG+1 w rozmiarze XL, był zdecydowanie za długi, daleko miałem do sterów
  • Triban GRVL w rozmiarze L, jazda wynajęty z Decathlona na test czy baranek mi odpowiada, ten niestety miał za mało miejsca na łapę ale inne były już ok (np. w Rondo)

Prosiłbym o rady która z tych opcji jest waszym zdaniem najlepsza. A może zupełnie coś innego czego nie udało mi się znaleźć?

Napisz jakiego rodzaju jazda Cię interesuje - czy bardziej sportowa czy może spokojne wycieczki, czy głównie asfalty czy lekki teren. Triban ma dla mnie taką wadę, że ma krótki rozstaw osi - jak szosówka. Nie udało mi się znaleźć informacji jaki rozstaw ma Rondo. Rag ma bardziej sportową geometrię - niżej kierownica (mniejsza wartość stack).

Odnośnik do komentarza
W dniu 21.06.2023 o 09:52, diff napisał(a):

Planuję jazdę głównie rekreacyjną na długie dystanse, w grę wchodzą zarówno szosy jak i szutry, oraz okazjonalne jazdy po terenie bardziej nierównym.

Nie planuję się ścigać ani jeździć na czas.

Z tych modeli co podałeś to Rondo (chociaż, ja bym nie wybrał bo Rondo i Rag to grupa 7Anna – a ja się kiedyś do nich zraziłem)

 

Z graveli polecanych w internetach: Rondo Ruut, Specialized Diverge, Orbea Terra, Cube Nuroad, Focus Atlas, Merida Silex, Canyon Grizl / Grail, Cannondale Topstone

 

Jeżdżę na Specu Diverge i polecam, szczególnie wersje z Futureshockiem (amortyzacja w rurze sterowej) – tylko on jest ponad podany przez Ciebie budżet. Możesz poszukać używanego Comp E5, ale od roku 2021 kiedy została poprawiona geometria. Dla mnie plusem geometrii Speca jest niska rura podsiodłowa, która w połączeniu z karbonową sztycą daje dodatkową amortyzację (daje też duży bezpieczny przekrok).

Mój kolega jeździ na Cubie Nuroad – jest zadowolony. Natomiast Nuroad w rozmiarze XL ma moim zdaniem zbyt stromy kąt główki, przekłada się to też na krótszy rozstaw osi.

Rozmawiałem kiedyś z posiadaczem Canyona - też był zadowolony.

Pewnie trochę tak jest, że każdy chwali to co ma ?

 

Merida jest polecana dla osób szukających maksymalnie wyprostowanej pozycji.

 

Wszystkie te rowery mają taki obecny standard: sztywne osie, hydraulikę i karbonowy widelec. Mają też fabrycznie takie sobie koła. Sprawdź też jakie maksymalnie opony wchodzą do każdego z nich - takie minimum to 42-43mm.

 

Wybierz ten który Ci się najbardziej podoba i na którym jest Ci najwygodniej.

Odnośnik do komentarza

@diff

Weź sobie tego Ridleya.

https://ridley.pl/produkt/kanzo-a-sram-apex-1x11-hdb/

Też mam 187 cm, na L czułem się idealnie. 5500 zł i jeszcze się zalapiesz na voucher 300 euro na ciuchy Ridleya, które opylisz spokojnie za 4-5 stówek więc ostatecznie rower się zamknie w 5k (no chyba że się wstrzelisz z rozmiarówką i sobie zostawisz), a w tym budżecie nic go nie przebije: świetna geometria ramy, hamulce hydrauliczne, sztywne osie i Apex 1x11.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...