Skocz do zawartości

Cube Acid vs Merida Big nine 300


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

przeczytałem dziesiątki tematów.

Zależy mi na komfortowej pozycji, nie będę się ścigał. Będę jeździł asfaltem, szutrem, jak synek podrośnie również lasem

Chciałem do jazdy rekreacyjnej kupić Kross Hexagon 8 albo Kellys Spider 70 (2700 zł kosztują oba), ale napisaliście, że to padło i lepiej dołożyć do lepszego roweru. 

Zatem za 5000 mogę mieć nowego Cube Acid z 2021. Co ciekawe z lepszymi hamulcami niż dwusetki albo Tektro. Na minus w przypadku moich zastosowań Sram NX i brak sztywnych osi? 

https://allegro.pl/oferta/rower-cube-acid-29-grafitowy-xl-21-2021-12791427504

Alternatywą jest Big Nine 300, którego mogę mieć za 3900. 

https://allegro.pl/oferta/rower-merida-big-nine-300-anthracite-black-xl-13629938335

Cube ma lepsze hamulce, amor, piasty, napęd, generalnie w tej cenie myślę że bardzo dobrze to wygląda. Pytanie czy to nie przerost formy nad treścią i powinienem wybrać bardziej uniwersalną Meride? 

Pomóżcie:) 

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Tamten z 2021 miał lepsze hamulce, ale poczytałem Wasze wpisy na forum i koszty serwisu NXa to jakiś kosmos. 

Big Nine jest kiepski. Teraz pytanie: 

Ta rama z Light jest godna dopłaty 1000 zł? Oprócz ramy ma jeszcze lepsze piasty, a tak to ten sam rower. 

Rozumiem, że pozycja z komfortowej zmieni się na mniej komfortową?

Myślałem, żeby kupić Big Nine Light i mieć bazę (ramę) pod modyfikacje. 

Tylko nie rozumiem czemu nie ma sztywnych osi, skoro bez Light ma?

Jak nie, to biorę tego Attention z linka powyżej (super cena!) i będę jeździł po parkach ?

 

Odnośnik do komentarza

Bez Light nie ma sztywnych osi. To taka zwykła rekreacyjna rama ważąca przypuszczalnie ok. 2000-2200 gramów. Lite ma sztywne osie i waży 1800 z groszami i jest wykonana z innego, lepszego stopu aluminium. Pozycja się zmieni. Ale jeśli występuje słowo upgrade, lub rozbudowa to Lite. Bez Lite kupić jak nic nie zamierzasz modyfikować i będzie to rower do okazjonalnych wypadów. Jeśli do intensywnej eksploatacji to Lite.

W przypadku napędów 12-rzędowych znacząco droższe są kasety i trochę droższe łańcuchy. Napędy Sram dużo gorzej reagują na najmniejsze skrzywienie haka przerzutki niż Shimano. Ich zaletą jest lepsze oczyszczanie się z błota niż Shimano co ma znaczenie dla tych co się ścigają i jeżdżą w ciężkich warunkach. Kasety Sram są zwykle nitowane co uniemożliwia wymianę pojedynczych koronek. W Shimano pierwszych 6-8 które najczęściej zajeżdżamy jest oddzielnie i można wymienić każdą z osobna. Do rekreacji zalecam napęd Shimano 2x10 lub 1x11. Opis kaset Shimano 11x masz tu:

https://roweroweporady.pl/f/topic/6277-kasety-mtb-11-rzędowe-slx-cs-m7000-xt-cs-m8000/#comment-47906

 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, tomaszslask napisał(a):

 

Rozumiem, że pozycja z komfortowej zmieni się na mniej komfortową?

(...)

Jak nie, to biorę tego Attention z linka powyżej (super cena!) i będę jeździł po parkach ?

 

Pozycja zmieni się diametralnie. Dla mnie np. light jest już nie do przyjęcia, ale każdy ma inną budowę ciała, więc po prostu się przymierz.

Tak, ceny są bardzo dobre, sklep chyba wiarygodny, od lat już działa w tym samym miejscu. Jak kupowałem poprzedni rower 5 lat temu to między innymi tam je oglądałem.

Odnośnik do komentarza

Gate bardzo przyzwoite rowery. Merida zdecydowanie lepsza rama. Jest chore że nie bardzo można znaleźć MTB z napędem 2x10 lub 2x11. Producentom jest po prostu taniej produkować 1x11 lub 1x12. No i marketing promuje takie napędy. W 2018 Specialized miał w ofercie rower Chisel Expert w wersji 1x na Sram GX i 2x11 na Shimano SLX. Na Rebie, niezłych hamulcach i niezłych kołach. Na wyprzedaży posezonowej kosztowały 6-6,5k. Miałem oba. I komu to przeszkadzało? Obecnie mam Speca na 2x11.  nie zamierzam zmieniać na 1x12.

Odnośnik do komentarza

Teraz dostępność jest wciąż kiepska. 

Odnoszę wrażenie, że wiedza doradców w sklepie jest taka sobie. 

Proszę zatem wypowiadających się w tym temacie ekspertów o ostateczną poradę. 

Cube Attention SLX 22" 

R: 440 S: 656 

Przymierzałem się i rama jest za wysoko.  Mam 86 cm przekroku i 187 cm wzrostu, długie łapy do tego, trochę jak Ork z Mordoru. 

Merida 500 Lite XL: 

R: 455 S: 642, tak samo. Za wysoka rama. 

Online Gate 30 L: 

R: 450 S: 624 

Online Cube Attention SL 2019 rozmiar 19" 

R: 407 S: 633

Zamawiać go (Attention SL 2019) w ciemno? ? Czy będę jeździł na nim wyprostowany jak na miejskim rowerze? 

Podsumowując udało mi się przymierzyć dwa modele rowerów. Nie mam możliwości wsiąść na Gate 30 L oraz Cube Attention 19 2019 - o którym marzę, żeby był dobry ;(

Rozum podpowiada Kellys, chyba nie mam innej opcji prawda? 

 

 

Odnośnik do komentarza

Na Cube będziesz wyprodukowany dużo bardziej niż na Kellys Gate. Ten z 2019r w rozmiarze 19" będzie też miał wystarczająco długą rurę podsiodłową i sztycę. Co do wysokości ramy to już by trzeba przymierzyć. Bo mówisz o tym że jak być zeskoczył z siodła to żeby rura nie uszkodziła ważnych części ciała? Czy że siedzisz zbyt wyprostowany?

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Bonnum napisał(a):

Na Cube będziesz wyprodukowany dużo bardziej niż na Kellys Gate. Ten z 2019r w rozmiarze 19" będzie też miał wystarczająco długą rurę podsiodłową i sztycę. Co do wysokości ramy to już by trzeba przymierzyć. Bo mówisz o tym że jak być zeskoczył z siodła to żeby rura nie uszkodziła ważnych części ciała? Czy że siedzisz zbyt wyprostowany?

Bycie bartdziej wyprostowanym niż pochylonym to zaleta i cel sam w sobie. 

Na Cube Attention 22" z 2022 i 2023 rama była za wysoka. Mam za niski przekrok. Na 20" była odpowiednia, ale Pan w sklepie mnie okrzyczał, że to za.maly rower dla mnie. 

Tutaj jeszcze dokładna geometria Attention SL z 2019:

https://archiv.cube.eu/en/2019/203160

Naprawdę jest szansa, że 19" będzie odpowiednie? 

Odnośnik do komentarza

Nie słuchaj ludzi, mierz sam.

Każdy ma inne proporcje ciała. Ja np mam 185cm, długie nogi a krótki tłów i jeżdżę na 19" Cube Analog z 2017r. Niestety w obecnych 18" nie da się już tak bardzo wysoko siodełka ustawić przez krótszą rurę podsiodłową.

Dla Ciebie więc też 19 powinna być ok, ale nie ma to jak przymierzyć.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...