27,5 cala (650B) – kolejny rozmiar kół rowerowych

Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.Ledwie rozmiar 29er (czyli tak naprawdę 28″ na grubych oponach) rozgościł się na rynku – a już producenci starają się nas uszczęśliwić kolejnym rozmiarem kół – tym razem 27,5″ (650B). Czas oczywiście pokaże czy to był strzał w dziesiątkę, czy marketingowy niewypał. Według producentów ten rozmiar kół ma oferować wszystkie zalety 29-calowców czyli stabilność i mniejsze opory toczenia, jednocześnie nie mieć wad tak dużych kół. Jak dotąd pojawiają się pojedyncze opony, amortyzatory, obręcze – a praca nad kolejnymi modelami ponoć aż wrze.

Jak podaje serwis bikerumor.com Nino Schurter wygrał w marcu wyścig Pucharu Świata na prototypowym rowerze Scotta z kołami 27,5 cala – co prezentuje poniższe zdjęcie.

650B opony rowerowe 27,5 cala
Nino Schurter na rowerze z kołami 27,5 cala. Fot. bikerumor.com

Jesteśmy przyzwyczajeni, że w rowerach różne części mają swoje rozmiary. Składając lub remontując rower można wymieniając ramę, mostek, amortyzator, kierownicę, rozmiar kół – dopasować rower do własnych upodobań. Tym zresztą zajmuje się bike fitting. Pozostaje pytanie ile jeszcze nowych rozmiarów kół producenci wprowadzą na rynek? Mówi się, że od przybytku głowa nie boli, a standard 26″ szybko nie umrze (o ile w ogóle) – więc niech producenci spokojnie pracują nad kolejnymi nowościami – jeśli tylko nie zapomną o starych standardach :)

Myślę, że za kilka lat okaże się, które rozmiary kół najbardziej odpowiadają konsumentom – i takie pozostaną na placu boju. Ciekawe czy w rowerach szosowych pojawią się jakieś nowe pomysły. W zmniejszenie kół raczej nie wierzę, ale być może ktoś pokusi się o przygotowanie większych niż 28 cali kół :)