Koła 29 cali czy 26 cali – rower 29er bez tajemnic

Koła 26 oraz 29 cali nazywamy tak od średnicy koła mierzonego razem z oponą. Wewnętrzna średnica obręczy 29era, odpowiada średnicy obręczy stosowanej w rowerach szosowych, trekkingowych, crossach, hybrydach, czyli z kołem 28 cali. Różnica w oponach do trekkingu oraz 29era polega na ich grubości. Te do rowerów z kołami 29 cali są szersze, a przez to również wyższe, dlatego ostatecznie całe koło ma około 29 cali.

Dodatkową sprawą jest geometria ramy, która jest diametralnie różna od trekkingów czy hybryd. Różni się też od rowerów na 26 calowych kołach – jest po prostu dopasowana do kół 29″. Ciekawy jest fakt, że duża część zawodników XC przesiadła się na rowery 29″.

Rower 29 27,5 czy 26 cali

Co daje jazda na 29erze? Różnica polega na innych właściwościach jezdnych takich kół. Koła 29” są po pierwsze stabilniejsze od ich mniejszych braci. Jest to najbardziej zauważalne przy dużych prędkościach, kiedy nawet najmniejsze wytrącenie z równowagi koła, może się źle skończyć. Druga sprawa – większe koło łatwiej pokonuje przeszkody terenowe. Po trzecie – 29er stawia mniejszy opór toczenia od roweru na 26” kołach. Po czwarte – powierzchnia styku opony z podłożem jest większa – co zwiększa bezpieczeństwo przy pokonywaniu zakrętów i jeździe po luźnym podłożu takim jak piasek, śnieg czy błoto.

Rower z kołami 29 cali ma również wady. Jest mniej zwrotny w porównaniu do roweru z kołami 26″. Jego masa jest większa – przez co gorzej przyspiesza. Plus kół 26″ wychodzi również podczas wypraw rowerowych poza Europę. Zwykle najłatwiej jest tam znaleźć części do rowerów własnie z kołami 26″.

Dużo więcej ciekawych informacji o rowerach 29″ znajdziecie na stronie rowerowanie.pl A tutaj sprawdzisz ceny rowerów z kołami 29 cali.Aby napisać komentarz pod wpisem, nie musisz się rejestrować! Wystarczy, że podasz swoją nazwę i e-mail oraz zaznaczysz ptaszkiem "Wolę pisać jako gość". Trzeba odhaczyć jeszcze dwa okienka od góry, gdzie zgadzacie się na przetwarzanie Waszych danych. Zapraszam do komentowania - odpisuję na wszystkie pytania, nawet w starych wpisach.