Trenażer rowerowy – jaki kupić

Trenażer rowerowy umożliwia jazdę na rowerze podczas złej pogody (śnieg, deszcz, błoto), a także rozgrzewkę przed wyścigiem. Co musisz wiedzieć o trenażerach? Wyróżniamy dwa główne rodzaje trenażerów: rolki oraz trenażery magnetyczne. Na rynku dostępne są również trenażery powietrzne (ale są to niestety mało wydajne modele, a kosztują niewiele mniej, niż magnetyczne) oraz olejowe (które z kolei są dość drogie i bywają awaryjne).

W tej chwili już za ok. 500 zł można stać się właścicielem przyzwoitego trenażera rowerowego. Warto nie żałować pieniędzy na trenażer, odwdzięczy się nam za to bezproblemową pracą i relatywnie cichym działaniem. Mimo, że są w sprzedaży tańsze sprzęty, ja polecam trzymanie się dwóch firm: Elite oraz Tacx.

Jak trenażer rowerowy

 

Rolki – wymagają ciągłego utrzymywania równowagi. Nie pozwalają nawet na chwilę nieuwagi, co z drugiej strony ma swój plus, w postaci szybciej mijającego czasu. Rolki nie stawiają oporu, jedynie taki jak przerzutki w rowerze są w stanie wygenerować. Są całkiem tanie.

Trenażer rowerowy trening
Trenażer magnetyczny – opór stawiany jest przez magnesy. Wyższe modele posiadają regulację oporu w manetce na kierownicy, żelową rolkę wyciszającą hałas, a także możliwość podłączenia do komputera.

Do roweru można założyć licznik. Podczas jazdy na rolkach – normalnie – do przedniego koła. Przy trenażerze magnetycznym – do tylnego.

Warto kupić oponę specjalnie przygotowaną do jazdy na trenażerze rowerowym. Można ją kupić zarówno w rozmiarze 26″ jak i 28″. Jest gładka i wykonana z twardszej gumy – tak by ścierała się wolniej.

Zamieściłem test trenażera Elite Volare Mag Alu – zapraszam do lektury.
Przeczytaj również – jak sobie radzić z nudą podczas jazdy na trenażerze.