Schwalbe One – długodystansowy test opon szosowych

Od dawna ciągnie mnie do lekkich i szybkich opon. Przez kilka ładnych lat jeździłem na gumach Schwalbe Kojak o szerokości 35 mm i miałem w sumie dwa komplety tych opon. Łysole sprawowały się naprawdę dobrze, o czym możecie przeczytać w podlinkowanym wpisie, ale mi po głowie chodził zakup czegoś węższego. W końcu jakiś czas przed zeszłorocznym Bike Challenge podjąłem decyzję – kupuję opony o bardziej szosowej szerokości.

Schwalbe One Opinie

Szerokość 28 mm

Dwa słowa o wyborze szerokości. Miałem okazję nieraz jeździć na oponach 23C i 25C, więc zdawałem sobie sprawę, że nie są zbyt wygodne, zwłaszcza te najwęższe. Ostatecznie poszedłem w stronę 28 mm – wychodząc z założenia, że nie poświęcę całego komfortu, na rzecz niższej wagi i lepszego przyspieszania. Dodatkowo szersza opona zwiększa trochę nasze bezpieczeństwo, dając większy margines błędu na dziurach.

Schwalbe One Test

Dlaczego Schwalbe One?

Wybór producenta był stosunkowo prosty – od lat, nie tylko ja, ale i spora część mojej rodziny oraz znajomych, używa opon Schwalbe (powinni mi odpalać jakiś procent od sprzedaży, bo klientów ode mnie przyszło na pewno wielu). U tego niemieckiego producenta mamy trzy rodziny opon typowo szosowych – najtańsze Lugano (oraz wzmocniona wersja Lugano Endurance), ale tam nie ma zwijanej wersji 28C. Średniej klasy Durano (oraz wzmocniona wersja Durano DD i ekstremalnie wzmocniona wersja Durano Plus) – ale tam zwijana opona 28C jest niewiele lżejsza od Kojaka 35C (290 versus 330 gramów), co mnie nie satysfakcjonowało. No i zostaje topowy model One (oraz bezdętkowa Schwalbe Pro One), gdzie opona 28C waży katalogowo 245 gramów (moje po ponad roku jazdy ważą 250 gramów, tak więc nowe będą ciut więcej).

Waga opon

Czemu waga opon była dla mnie tak istotna? Wymieniając je, chciałem poczuć jak największą różnicę. Oczywiście już węższe opony, dające się napompować do wyższego ciśnienia, dałyby niższy opór toczenia. Ale mając do tego lżejsze ogumienie – rowerem będzie jeszcze łatwiej przyspieszać i potem tę prędkość utrzymać. Czy to efekt placebo, ewentualnie dający nieistotne w moim przypadku sekundy? Być może tak, ale kupując najwyższy model, dodatkowo dostajemy najlepszą mieszankę gumy użytą do produkcji i co ciekawe, producent deklaruje, że model One ma trochę lepszą ochronę przeciwko przebiciom niż cięższy model Durano.

Schwalbe One opony

Odporność na przebicia

Szacuję, że przejechałem na tych oponach ok. 4000 kilometrów. Do tej pory nie załapałem ani jednego kapcia, a przynajmniej nie mogę sobie przypomnieć, aby się tak stało :) Raz miałem problem ze schodzeniem powietrza, ale to była wina poluzowanego wkładu w wentylu Presta. Staram się nie wjeżdżać w tłuczone szkło czy duże dziury, ale wiadomo jak bywa na naszych drogach, wszystkiego się nie ominie. Dodatkowo nieraz zjeżdżałem z asfaltu na krótkie, szutrowe odcinki. Opona nosi ślady użytkowania, ma trochę mikro-dziurek, ale nadal nie udało mi się jej przebić :)

Opony szosowe na deszcz

Wrażenia z jazdy

Schwalbe podaje, że model One zbudowany jest z trzech typów gumy (Triple Compound w wersji wyścigowej OneStar), a dodatkowo wyposażono ją w antyprzebiciową wkładkę V-Guard. Bla, bla, bla :) Nie za bardzo interesuje mnie, ile warstw gumy jest w oponie, ma to po prostu dobrze działać. I One robią swoją robotę wyśmienicie. O braku problemów z przebijaniem już pisałem. Jeżeli chodzi o prowadzenie, to nie mam do tych opon żadnych zastrzeżeń, bardzo fajnie „kleją się” do asfaltu, jednocześnie tocząc się bardzo lekko. Da się na nich jechać także w deszczu, choć oczywiście, jak przy każdych oponach, musimy trochę zwiększyć czujność. Zwłaszcza gdy dopiero zaczyna padać i na drodze leży piasek i kurz, który pod wpływem wody zamienia się w śliskie „masełko”. Ale na to nie ma rady, a Jedynki i tak radzą sobie dużo lepiej niż tańsze opony.

Opony szosowe na bruk

Czy jeździ się na nich wygodnie?

Jeżeli chodzi o komfort jazdy, mogę powiedzieć jedno: są na pewno wygodniejsze od opon 23C czy 25C :) Ale sporo daje karbonowy wspornik siodełka, widelec, rama (w tej kolejności), dużo pod kątem amortyzacji wstrząsów pomaga także szosowa kierownica „baranek”. Natomiast nie ma się co oszukiwać, że opona 28 mm zapewni nam komfort porównywalny z szerokością 35/40/45 mm. Trzeba liczyć się z tym, że napompowana do 7 barów (czyli dokładnie w połowie zalecanego zakresu ciśnienia 6-8 barów) łyknie drobne pęknięcia asfaltu, ale gdy wjedziemy na gorszej jakości nawierzchnię – trzeba będzie trochę zwolnić.

Wymiana opon

Dla wielu osób ważną informacją może być łatwość zakładania i zdejmowania opon z obręczy. W moim przypadku (obręcz o szerokości wewnętrznej 18 mm) dopiero na ostatnim etapie montażu potrzebna jest łyżka do opon. Wystarczą dwa ruchy bez większego siłowania się, aby opona siadła na obręczy. Przy zdejmowaniu także potrzebna jest łyżka (a najlepiej dwie), ale tu również One szybko poddają się naszej woli. Generalnie zdjęcie tych opon w plenerze nie sprawia żadnego problemu, tylko lepiej mieć ze sobą plastikowe łyżki do opon. Te opony występują tylko w wersji zwijanej, a takie zwykle zakłada się łatwiej niż modele z drutem na obwodzie.

Schwalbe One

Czy warto kupić opony Schwalbe One

Ja mam o nich jak najlepszą opinię. Nie zawiodły mnie ani razu i sprawdziły się w różnych warunkach. Jeżeli tylko szukasz lekkich, zwijanych, całkiem wytrzymałych w tej kategorii wagowej (mam nadzieję, że One pozwolą jeszcze przejechać drugie 4000 km, zanim będę musiał je wymienić na nowe) i bezkompromisowych opon, a nie przeszkadza Ci wydatek ok. 150-160 złotych za sztukę (aczkolwiek warto polować na promocje) – to będziesz z nich zadowolony.Aby napisać komentarz pod wpisem, nie musisz się rejestrować! Wystarczy, że podasz swoją nazwę i e-mail oraz zaznaczysz ptaszkiem "Wolę pisać jako gość". Trzeba odhaczyć jeszcze dwa okienka od góry, gdzie zgadzacie się na przetwarzanie Waszych danych. Zapraszam do komentowania - odpisuję na wszystkie pytania, nawet w starych wpisach.