Rozmiar ramy to jeden z kluczowych parametrów, które musimy wziąć pod uwagę przy zakupie roweru. Dobrze dobrany rozmiar sprawi, że na rowerze będzie się nam jeździło wygodnie, szybko i bezpiecznie. Natomiast za mały lub co gorsza – za duży rower, będzie powodować frustrację i zniechęcenie do jazdy. Warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego rozmiaru ramy, tak aby potem cieszyć się z nowego jednośladu przez długi czas.
Jak sprawdzić rozmiar ramy rowerowej?
To umowne określenie, identyfikujące jeden z wymiarów ramy rowerowej. Przyjęło się, że w rowerach górskich/crossowych/trekkingowych/miejskich (tu przeczytasz więcej o rodzajach rowerów) rozmiarem jest długość pionowej rurki ramy (mierzona od środka suportu). Zwykle mierzona jest od środka suportu do środka poziomej rurki ramy (zielona kreska na zdjęciu powyżej), czasem do końca rurki podsiodłowej (czerwona kreska).
W przypadku rowerów szosowych/przełajowych/gravelowych, najczęściej rozmiar ramy to efektywna długość górnej rury ramy (niebieska linia).
Przyjęło się (nie pytajcie dlaczego), że rozmiar brany od rury podsiodłowej podajemy w calach (13 cali, 15 cali, 17 cali itd.), ale rozmiar brany od poziomej rurki – w centymetrach (52 centymetry, 54 centymetry itd.).
Jaką ramę wybrać – S, M, L czy XL?
Producenci rowerów zaczęli opisywać rozmiary ram symbolami XS, S, M, L, XL – żywcem wziętymi z odzieżowej rozmiarówki. Zapomnijcie o nich! Wiele osób (zwłaszcza panów) wychodzi z założenia, że „noszę koszulki w rozmiarze L, to przecież nie kupię roweru w rozmiarze S – jak jakieś dziecko„! To błędne myślenie i rozmiar roweru nie ma nic wspólnego z rozmiarem noszonej odzieży.
Dodatkowo, to że u jednego producenta pasuje ci M-ka, nie znaczy, że u innego nie będzie dobra S-ka, albo L-ka… Nie ma żadnego standardu w opisywaniu rozmiaru ram odzieżowymi symbolami.
Przy okazji zapraszam do obejrzenia odcinka wideo Rowerowych Porad, w którym opowiadam jak dobrać rozmiar ramy. Będzie mi miło jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)
Rozmiar ramy roweru do wzrostu

Wzrost to tylko jeden z parametrów, na które trzeba spojrzeć podczas wyboru rozmiaru roweru. Drugim z nich jest przekrok, który powie nam czy w rowerze uda się ustawić siodełko na odpowiedniej wysokości, a także czy staniemy nad ramą.
Jak zmierzyć swój przekrok? Stań boso w lekkim rozkroku przy ścianie, między nogi wsuń książkę (a najlepiej poziomicę) i przesuń ją maksymalnie do góry, dociskając do krocza. Przyda się druga osoba, która zmierzy teraz odległość od grzbietu książki do ziemi.
Znając swój wzrost i przekrok, możesz sprawdzić poniżej, jaka mniej więcej rama będzie dla Ciebie dobra. Ale! Podkreślam to kilka razy w tym tekście: nie traktuj tego wyniku jako wyroczni! To tylko wstępne określenie rozmiaru ramy, weryfikacja powinna nastąpić w sklepie. Ramy różnią się geometrią, są mniej i bardziej sportowe, mają różne proporcje.
Rozmiar ramy: rower górski z kołami 27,5 i 29 cali
- Wzrost: 150-160 cm i przekrok: 66-76 cm – rama 14 cali (przy 160/73-76 przymierzyłbym się także do ramy 15 cali)
- Wzrost: 161-170 cm i przekrok: 66-78 cm – rama 15 cali (przy 170/78-81 przymierzyłbym się także do ramy 17 cali)
- Wzrost: 171-183 cm i przekrok: 74-86 cm – rama 17 cali (przy 182/84-89 przymierzyłbym się także do ramy 19 cali)
- Wzrost: 184-193 cm i przekrok: 79-91 cm – rama 19 cali (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy 21 cali)
- Wzrost: 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama 21 cali
Warto pamiętać, że jeżeli producent przygotowuje dany model w tym samym rozmiarze, ale z dwoma wielkościami kół, to przekrok w modelu z kołami 29 cali będzie o ok. 2 centymetry wyższy. Warto to wziąć pod uwagę przymierzając się w sklepie, czy nie zawiśniemy krokiem na ramie.

Kupując rower all-mountain/enduro możesz także zerknąć na tabelę, którą przygotował Michał z bloga 1enduro.pl Parametr reach (tzw. zasięg, czyli odległość pomiędzy środkiem mufy suportowej, a środkiem rury sterowej) oraz ETT (effective top tube length czyli efektywna długość górnej rurki ramy) danego roweru znajdziecie w tabelce na stronie każdego producenta.
Jak dobrać rozmiar w rowerze szosowym/gravelowym
- Wzrost: 160-165 cm i przekrok: 66-76 cm – rama ok. 51-52 cm (efektywna długość poziomej rury ramy). Przy 165/71-76 przymierzyłbym się także do ramy 53-54 cm
- Wzrost: 166-173 cm i przekrok: 69-81 cm – rama ok. 53-54 cm (przy 173/76-81 przymierzyłbym się także do ramy 55 cm)
- Wzrost: 174-180 cm i przekrok: 74-84 cm – rama ok. 55 cm (przy 180/81-86 przymierzyłbym się także do ramy 56 cm)
- Wzrost: 181-185 cm i przekrok: 76-86 cm – rama ok. 57 cm (przy 185/86-89 przymierzyłbym się także do ramy 58 cm)
- Wzrost: 186-193 cm i przekrok: 79-91 cm – rama ok. 58 cm (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy 60 cm)
- Wzrost: 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama ok. 60 cm
Rower crossowy/trekkingowy/miejski – jaka rama do wzrostu
W przypadku damskiej ramy w rowerze miejskim, czy trekkingowym także należy patrzeć na przekrok. Nie chodzi o miejsce pod ramą, bo tu tego nie będzie brakować, ale o możliwość poprawnego ustawienia siodełka. Za duża rama może sprawić, że siodełko nawet w najniższym ustawieniu będzie za wysoko.
- Wzrost: 150-160 cm i przekrok 66-76 cm – rama XS – 14/15 cali (przy 160/73-76 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze S)
- Wzrost: 161-173 cm i przekrok 66-81 cm – rama S – 16/17 cali (przy 173/78-83 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze M)
- Wzrost: 174-183 cm i przekrok 74-86 cm – rama M 18/19 cali (przy 183/81-86 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze L)
- Wzrost: 184-193 cm i przekrok 79-91 cm – rama L 20/21 cali (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze XL)
- Wzrost 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama XL 22/23 cale
A ja mam inny rozmiar ramy, a rower mam dobry!
Nie ma w tym nic dziwnego, rowery różnią się od siebie geometrią. Sama długość pionowej czy poziomej rurki to nie wszystko, liczy się także wysokość główki ramy, kąty, stack, reach. Na to jak będziesz się czuć na rowerze wpływa także długość wspornika kierownicy (niejednokrotnie jego wymiana na centymetr dłuższy lub krótszy, potrafi znacznie zmienić nasze odczucia za kierownicą). My też różnimy się budową ciała – przy tym samym wzroście możemy mieć różną długość nóg czy rąk.
Niemniej jeżeli masz 170 cm wzrostu i jeździsz na góralu z ramą 19 lub 21 cali to zdecydowanie coś jest nie tak :\
W każdym razie, wynik który znajdziesz powyżej, traktuj jedynie jako punkt wyjścia. Ostatecznego wyboru i tak najlepiej dokonać w sklepie po przymiarce (a jeszcze lepiej po jeździe próbnej).
Przekrok ramy
Informacja o naszym przekroku jest bardzo ważna jeszcze z jednego powodu. Każda rama rowerowa, w każdym rozmiarze, ma trochę inny przekrok. Nie każdy producent podaje ten parametr, ale na szczęście staje się to coraz powszechniejsze. Znając swój przekrok, możemy bez wychodzenia z domu sprawdzić, czy po zsunięciu się z siodełka „na ramę”, nie będziemy wisieć kroczem na górnej rurze (nie dotyczy to oczywiście rowerów miejskich/trekkingowych z „damską” ramą).

Dodaj do swojego przekroku ok. 1,5 cm dla butów szosowych i 2,5 cm dla butów MTB. W przypadku rowerów szosowych Twój przekrok w butach powinien być większy przynajmniej o 1 centymetr niż ten na ramie, dla rowerów górskich o co najmniej 5 centymetrów.
Ale z przekrokiem to też nie jest taka jednoznaczna kwestia. Osoby o krótkich nogach w stosunku do reszty ciała, mogą mieć problem, ponieważ rama teoretycznie dobra do wzrostu, może okazać się za wysoka, a mniejszy rozmiar ramy, gdzie uda się już nad nią stanąć, okaże się za mała. Czy pisałem już o tym, aby wybrać się do sklepu i poprzymierzać do różnych rowerów w różnych rozmiarach? :)
Mam krótkie nogi, co teraz?
Chodzi oczywiście o krótkie nogi w stosunku do wzrostu. Jak to sprawdzić? Nie dokopałem się do jednoznacznych norm określających przeciętną długość nóg. Ale dobrym punktem odniesienia może być chociażby tabela ze wzrostem i długością nóg od Gianta, którą wstawiłem poniżej. Jeżeli dla Twojego wzrostu, Twój przekrok znajduje się na skrajnie lewym polu (albo wręcz wypada poza skalę), to można powiedzieć, że masz niski przekrok. Co wtedy?
Musisz liczyć się z tym, że możesz (ale nie musisz) być zmuszony do zakupu roweru w rozmiarze mniejszym, niż wynika to z zalecanego wzrostu (żeby nie zawisnąć na ramie kroczem, albo żeby rura podsiodłowa nie była maksymalnie wsunięta do ramy). Może się też okazać, że dany rower po prostu nie jest dla Ciebie (dzieje się tak zwłaszcza w przypadku rowerów gravelowych/przełajowych) – niektóre ramy mają bardzo wysoko poprowadzoną górną rurę ramy i zwyczajnie nie uda Ci się stanąć nad ramą. Albo gdy się to uda, okaże się, że pasuje Ci najmniejszy rozmiar ramy, który jest na tyle krótki, że nie da się tego wyrównać długością mostka w zadowalający sposób.
W każdym razie warto sprawdzić, czy przypadkiem nie masz krótkich nóg, tak żeby nie złapać się tylko na patrzenie na swój wzrost.

Nie mam opcji przymierzenia się w sklepie do roweru – co zrobić?
Zdarza się i tak, że zakup przez internet to jedyna opcja. Oczywiście masz prawo do zwrotu zakupionego roweru, ale wiadomym jest, że lepiej tego uniknąć. Co wtedy? Niektórzy producenci wysyłkowi (dystrybuujący rowery głównie przez internet) oferują na swoich stronach kalkulator rozmiaru, gdzie po podaniu przynajmniej wzrostu i przekroku, otrzymujemy podpowiedź, jaki rozmiar ramy roweru będzie dla nas najlepszy (taki kalkulator ma m.in. Canyon).
Sposobem może być także sprawdzenie geometrii roweru, na którym aktualnie jeździcie (czy jeździ kolega/koleżanka i ich rower Wam pasuje). Jeżeli rozmiar Wam odpowiada, sprawdźcie najważniejsze wymiary i poszukajcie roweru, który z grubsza będzie podobny.
Często dwa rozmiary ramy pasują
To też nie jest tak, że nie da się jeździć na rowerach ciut (podkreślam – CIUT!) za małych lub ciut za dużych. Da się. Wyliczony rozmiar nie jest wyrocznią i często spotykam się z sytuacją, że na tym samym rowerze może jeździć mama i córka, które różnią się wzrostem i długością nóg. Ale tak czy siak, na rowerze musisz czuć się dobrze. Mówi się, że gdy wypadniemy gdzieś pomiędzy dwoma rozmiarami ramy, do sportowej jazdy można kupić mniejszą ramę (zwłaszcza w przypadku roweru szosowego), natomiast do bardziej relaksacyjnej większy rozmiar ramy, by była wygodniejsza. Nie jest to jednak żadna wyrocznia, każdy musi to sprawdzić sam. Zwiększenie rozmiaru ramy sprawi, że będziemy mieli dalej kierownicę, czyli plecy bardziej się wyciągną. Niekoniecznie musi to być dla każdego wygodna opcja.
Podsumowanie
Jak widać wybór rozmiaru ramy rowerowej to nie jest taki błahy temat. Oczywiście, nie ma się czego bać i mając trochę cierpliwości, na pewno uda się Wam znaleźć rower, który będzie idealnie dopasowany do Waszej budowy ciała, potrzeb i wymagań. A jeżeli oprócz rozmiaru ramy wahacie się nad wyborem roweru, zapraszam do lektury moich wpisów o tym jaki rower kupić w konkretnym przedziale cenowym.
Mam problem z wyborem wielkosci ramy. Mam 193cm wzrostu długość nogi 94cm. Przymierzam sie do zakupu Gianta TCR Advance,tylko jaki rozmiar L Czy XL? W L sztyca jest wysunieta do max przy mojej dlugosci nogi,niby wszystko w normie ale nie wiem czy może zdecydować się na XL, będzie troche mniejsza różnica w wysokości kierownicy do siodełka. Producent podaje że L jest do 193cm a XL od 189cm.Co wybrać?
Cześć,
według tabelki Gianta, dla Twojego wzrostu (6’4″) i długości nóg (37″) odpowiedni rozmiar to XL: https://images.giant-bicycles.com/b_white,c_pad,h_1000,q_80/np0bgqv2gya6czrbewtv/sizingsheet.jpg
Warto byłoby się przymierzyć do tego rozmiaru, aby to zweryfikować.
Witam :) po sentymentach i ponad 10 latach z moim trekkingiem Gudereit nadszedł czas na mały upgrade i przymierzam się do zakupu UNIBIKE FLASH EQ GTS -warto? według moich obliczeń powinienem się zmieścić w 19″, ale to już muszę sprawdzić
To przystępnie wyposażony rower i jak najbardziej warto go kupić.
Witam
Mój wzrost to 189cm A przekrój 84cm
Przymierzalem ale do kupna cannondela track 4 i niestety nie kupiłem nic. Nie potrafiłem zdecydować xl nie zotawial nic luzu w kroku L natomiast dawała lekko pochylona pozycje jak by lekko za krótka rama. Która rame wybrać?
Cześć,
jeżeli czujesz, że z mniejszym rozmiarem jest coś nie tak, szukaj innego roweru dla porównania. Może po prostu ten rower nie jest dla Ciebie.
Witam, przymierzam się do zakupu roweru Cube SL Road Race tylko dylemat rozmiar ramy… 50 czy 53 przy 168 cm wzrostu i 78 cm nogi w.? jeszcze zastanawiam się nad model tańszym SL ROAD Pro 800 zł mniej, czy 105 znacznie lepszy od tiagry? widelec karbonowy lepszy niż aluminiowy przy węższych oponach 35c? trochę się naczytałem, poza wagą nie nie ma różnicy… jaka jest twoja opinia na ten temat? warto droższy model?
Mam podobny dylemat tylko 170 wzrostu i przekrok 78. Zastanawiam się nad Cube Cross EXC rama 50 czy 54.
@Anna Proponowałbym wybrać się do sklepu i przymierzyć. Obstawiam, że lepszym rozwiązaniem będzie mniejsza rama, ale to warto sprawdzić.
Cześć,
ja mam 175/74 i przez ładnych parę lat jeździłem na ramie 53 cm (wedle nomenklatury Cube, bo co te 53 oznacza, to do dziś nie wiem). Przy Twoim wzroście raczej celowałbym jednak w rozmiar 50.
Różnica cenowa pomiędzy Tiagrą a 105 to jakieś 450 złotych, aluminiowy a karbonowy widelec to różnica powiedzmy 200-250 złotych, w wyższym modelu masz też zwijane opony, a nie drutowe (niższa masa), różnica w cenie to ok. 90 zł na parze.
Brakuje informacji jakie piasty Cube zastosował w kołach w modelu SL Road Race, czy te same co w modelu Pro, czy coś lepszego. W każdym razie ta różnica w katalogowych cenach się spina, dostajesz lepszy napęd, opony i widelec.
Czy warto? Popatrzyłbym na początek na ceny wyprzedażowe, może porównując je, różnica w cenie się zmniejszy. Druga sprawa – jeżeli szukałbyś rozmiaru 50, będziesz miał większe pole do negocjacji cenowych, bo to jednak trochę mniej chodliwy rozmiar,
a przynajmniej tak mi się wydaje.
Różnica między tymi rowerami nie jest jakaś kolosalna, ale jednak to spory przeskok. Jeździłem na alu widelcu, potem na karbonowym i różnicy aż takiej nie czułem, jednak na tym alu nie robiłem jeszcze aż tak często dłuższych tras. Różnica w oponach to tylko waga, ale zawsze to jakiś bonus psychologiczny :)
Już Tiagra działa dobrze, jeździłem rowerami z tym napędem i chodziło to fajnie. No ale jednak co 105, to 105 :) Masz nie tylko dodatkowy bieg i niższą masę, ale także działa to po prostu trochę płynniej i przyjemniej. Ciężko to oddać słowami, ale to w sumie największa różnica pomiędzy tymi rowerami moim zdaniem i
do Shimano 105 chętnie bym dopłacił, jeszcze raz podkreślając, że Tiagra też jest spoko.
Cześć, noszę się z zamiarem kupna roweru gravel, zastanawiam się nad Marin Four Corners lub Kelys Soot 30. Ostatnio pojechałem z zamiarem zakupu Marina, na miejscu mieli tylko rozmiar L i wydawało mi się, że rama jest jakaś za krótka – niestety nie było rozmiaru XL. Mam możliwość zamówienia XL przez internet tylko zauważyłem, że jest dosyć duży przeskok, jak uważasz tabelkowo do moich parametrów lepszy będzie rozmiar XL czy ta L’ka ? Ewentualnie jak ze Soot’em 30 ? M czy L ? Mój wzrost 184, Przekrok 84/85. Dylemat straszny a nie chce się bawić w odsyłanie roweru.
Z ciekawości daj znać co sądzisz o Kross Esker 2.0. Wizualnie bardzo leży mi ten rower, ale przeczytałem dużo opinii, że cena z kosmosu i trochę mnie to odtrąciło :p
Pozdrawiam !!
Cześć,
Eskera można kupić już poniżej 3000 zł – to dobra cena. Soot też fajny. Four XL teoretycznie powinien Ci pasować, niemniej bez przymiarki to tylko przypuszczenia.
Hej, jeśli chodzi o soot to bierz L. Ja mam 180/85 i mam L i jest bardzo ok. Jesteś wyższy ode mnie więc tym bardziej myślę, że L będzie dużo lepszym wyborem niż M.
Bardzo przydatny poradnik ;) ja rower akurat mam bardzo dobrze dopasowany, Musiałam mieć 17″ bo inne po prostu były mi za duże. Ale …. ja rower kupowałam dawno. I przydałoby się powymieniać niektóre rzeczy jak np pedały rowerowe. na co właściwie powinnam zwrócić uwagę ? Chodzi mi o pedały platformowe, nie zatrzaskowe czy inne cuda ;)
Jeżeli jeździsz typowo rekreacyjnie, to patrz na to, żeby pedały były ładne :) I żeby kosztowały chociaż te 30-40 złotych, bo poniżej tego nie wróżę im długiej żywotności.
Witam Panie Łukaszu. Od pewnego czasu nachodzi mnie myśl żeby kupić sobie rower padło na firmę CUBE , był by to cube nature 28″ 2019 rower crossowy, sęk w tym że nie mam teraz możliwości wypróbowania roweru w sklepie i jestem zmuszony kupić rower przez internet, ale nie wiem jaką ramę dopasować do moich wymiarów 180cm. wzrost a wewnętrzny wymiar nogi to 83 bardzo proszę o fachową poradę ponieważ ciężko rozeznać się z tabeli CUBE. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Cześć,
spróbuj przysiąść się chociaż do kilku innych rowerów, aby sprawdzić jaki rozmiar ramy będzie Ci odpowiadał. A potem porównaj geometrię z Cube. Obstawiam, że dla Ciebie okej będzie rama 54 cm, niemniej warto to zweryfikować.
Niestety coraz więcej producentów oznacza rozmiar ramy za pomocą liter. Np. S, M, L, itp.
Oznaczanie symbolami czy rozmiarami calowymi i tak trzeba brać przez palce i samemu zajrzeć do rysunku z geometrią, a potem przymierzyć się w sklepie.
Cześć,
Mam 182/82 i pytanie o rower szosowy, bo jest promocja na Venture sport od Jamisa, ale największy rozmiar to 51cm. Nie wiem jak się to przekłada na wzrost i czy ten rower nie jest zbyt mały, Ciężko dojść z rozmiarami na ich stronie, bo nijak nie ma odniesienia do wzrostu, a jedynie rozmiary ramy…
Będzie zdecydowanie za mały. Ta rama ma górną rurę o efektywnej długości 52,6 cm, a Ty potrzebujesz ramy 56/58 i najlepiej przymiarki przed zakupem, jeżeli nie jeździłeś wcześniej na szosie i nie masz punktu odniesienia.
witam
nosze sie zamiarem zakupu szosówki .Mam 176 cem wzrosty, przekrok ok 80cm
Rózne firmy dlam moich parametrów podają rózne wymiary ramy : S-M labo 52-55 cm:)
wybrałem sobie rower o ramie 54 – pytanie czy nie będzie on za duzy ?
czy moje wymiary mieszczą sie w limitach wielkości ramy ?
czy ewentualna drobna modyfikacja główki polepszy komfort jazdy ?
Pozdrawia
Waldek
Cześć,
a jaki rower wybrałeś? Ja mam 175 cm wzrostu i przekrok 74 cm i pod kątem wzrostu najbardziej pasują mi właśnie ramy 53-54 cm. Z wysokością już jest gorzej, bo przy tak niskim przekroku większość ram jest na mnie za wysoka,
ale w Twoim przypadku jak pionowa rurka będzie miała 46-52 cm to będzie dobrze.
Oczywiście zawsze polecam przysiąść się do roweru przed zakupem i sprawdzić czy jest okej. Drobne modyfikacje są jak najbardziej możliwe, ale to musisz pojeździć żeby wyczuć czy np. nie chciałbyś sobie wydłużyć/skrócić mostka, albo zmienić jego kąt.
Witam,
posiadam rower trekkingowy (Merida Crossway), rozmiar ramy 55 cm przy wzroście 190 cm i długości nogi 88 cm. Ciągły ból tyłka, a ostatnio ból łokci i kolan doprowadził mnie do poszukiwań odpowiedzi na pytanie czy aby ta konkretna rama nie jest dla mnie za mała / duża.
Zauważyłem że większość część dystansów jakie pokonuję przejeżdżam na wyprostowanych rękach, stąd zapewne ból łokci ale tylko przy takiej postawie siedzę stosunkowo wyprostowany i sięgam kierownicy. Jakich korekt powinienem dokonać żeby ustąpiły bóle i jazda stała się bardziej komfortowa? Dążyć do bardziej wyprostowanej pozycji czy próbować się bardziej na rowerze „położyć’?
Pozdrawiam.
Michał.
Cześć,
geometria roweru crossowego pozwala przyjąć pozycję pośrednią, gdzieś pomiędzy taką z wyprostowanymi plecami, jak na rowerze miejskim, a sportową, znaną z wyścigowych rowerów szosowych. Niemniej tego typu rower powinien dawać komfort jazdy.
Ciężko mi przez internet powiedzieć czy rozmiar ramy masz dobrze dobrany, warto wybrać się do dobrego sklepu rowerowego, gdzie podpowiedzą Ci czy wszystko jest okej, czy niekoniecznie.
Ból kolan to znak, że siodełko może być źle ustawione (nie tylko góra-dół, ale także przód-tył): https://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/
hej, jaki rower poleciłbyś dla dziewczynki w wieku 9 lat, wzrost 125 cm, przekrok 58cm? Mi wychodzi rama 13” a koło 20” ale nic takiego nie mogę znaleźć.
Cześć,
grunt to przejść się po sklepach i poprzymierzać. Faktycznie jest to taki wzrost, że stoi się pomiędzy kołami 20 a już 24 cale. Nie sugeruję zakupu roweru z większymi kołami, bo jeżeli będzie dużo za duży to zniechęci do jazdy. Niemniej po prostu warto wybrać się do sklepu i
poprzymierzać. Po wieku domyślam się, że to komunistka, ale zawsze można jej powiedzieć, że to będzie dla kogoś innego, a ona pomoże w zakupach :)
Witaj! Czy w tabeli z rozmiarami w rubryce rowerów szosowych podajesz wymiar pionowej rurki czy jak wcześniej w tekście opisałeś jest to wymiar górnej rury ramy? W tekście mówisz że mtb to pionowa a szosa z reguły górna? To jaką podajesz w tabeli? pozdrawiam
Cześć,
„Co oznacza otrzymany wynik?
Jest to teoretyczna długość pionowej rury ramy roweru.”
W zeszłym roku kupiłem trek crocett disc 5 i po przeczytaniu tego artykułu zastanawiam się czy nie dałem się trochę naciągnąć sprzedawcy mówiącemu że ten rozmiar będzie idealny, fakt zostałem zmierzony i od razu została mu dobrana rama ta i tylko ta czyli rozmiar 56 przy wzroście 182 i przekroku 84,5 rower podczas jazdy jest niesamowicie zwrotny i pozwala się kontrolować,ale czasami mam wrażenie że jestem zbyt skurczony, mam zamiar pokombinować z siodełkiem i kierownica. ale główny problem to zaczepianie butem o oponę podczas skrętu, gdy jeżdżę w butach rowerowych wpinanych jest ok, ale gdy chce przejechać się w codziennym obuwiu to wtedy zaczynam zaczepiać butem o oponę i muszę pilnować się by stawiać stopę bardziej z tylu. Taka jazda w codziennych butach wydaje mi się wtedy nienaturalna. Czy rower dobiera się do butów rowerowych,czy raczej mam za małą ramę? Zastanawiam się nad tym ponieważ rozważałem zmianę pedałów na platformowe by rower stał się bardziej uniwersalny i by używać go co dzień do po prostu przemieszczania się. Zauwazylem to dopiero po jakimś czasie od zakupu, a gdy przymiezalem się do roweru miał założone pedały platformowe. Ciekawe czy wymiana ich coś zmieni..
Cześć,
Crockett to rower przełajowy, one z założenia są dość krótkie. Sam Trek dla Twojego wzrostu i przekroku poleca bardziej rozmiar większy (58), szkoda że przy zakupie nie przymierzyłeś się do większej ramy, ale zapewne sprzedający miał tylko ten rower i kombinował.
Ale nie wszystko stracone, zawsze możesz wymienić wspornik kierownicy na 1-2 cm dłuższy. To niestety nie pomoże z problemem ocierania butami o koło. To może być wina za małej ramy, ale także wada konstrukcyjna roweru, tak się czasem niestety zdarza.
Co bym zrobił na początek? Wybrał się do sklepu gdzie mają Crocketta w rozmiarze 58 i przymierzył się do niego jak się na nim czujesz, i czy też będzie problem z ocieraniem się opony o buty.
Witam, chce kupić krossa level 3 ale mam problem w doborze ramy, mam wzrost 194cm i przekrok 94.5cm. Zastanawiam się nad ramą w rozmiarze 21(L) lub 23(XL) przy kołach 29″. Nie mam możliwości przymierzenia dlatego proszę o rade
Za odpowiedz dziękuje :)
Patrząc po samym wzroście, to według Krossa jesteś na styku pomiędzy tymi rozmiarami. Porównałbym z wymiarami roweru, na którym obecnie jeździsz.
Cześć Łukasz . Pytanko o Krossa Evado 6 w rozmiarze ramy S – 17 . Mam podobny wzrost jak ty – 176 cm i przekrok 77 cm . Przymierzałem się do ramy M- 19 i niestety jest dla mnie za duża . Boję się jednak że S będzie za mała . Idealnie by była rama rama tak z 17.5 . Kross jednak takich nie robi , nawet 18 w Evado nie ma . Na 19 opierałem się na ramie i słabo się z tym czułem . Masz jakieś doświadczenie z tymi ramami?
Obecnie mam Gianta Rock – rama 19 – koła 26 .
Cześć, tak może być, że mieścisz się pomiędzy rozmiarami i za wiele się z tym nie zrobi. Oczywiście można kombinować z Evado w rozmiarze 17″ i wymienić w nim np. mostek na dłuższy, ale bez przymiarki ciężko powiedzieć co będzie.
Ew. zostaną poszukiwania innego roweru.
Witam.Chce kupić Romet Wagant wg moich wymiarów 178/82 musze mieć ramę 20cali której w Romecie nie ma.Pytanie lepiej 19 czy 21 cali??Rower będzie kupiony przez Internet więc nie mam możliwości przymiarki.Dzieki za podpowiedź.
Może się okazać, że oba będą pasować, a może się okazać, że żaden z nich. Radziłbym mimo wszystko udać się na wycieczkę w celu przymiarki, żeby uniknąć kłopotliwego odsyłania roweru w razie złego doboru ramy.
Witam, zastanawiam się nad zakupem roweru Cube Analog 29″ na stronie producenta podane są wymiary dla ram 19 i 21 cali. Która była by bardziej odpowiednia przy wzroście 184cm i przekrok 84-85 cm? 19 miałem możliwość przymierzenia, 21 jedynie do zamówienia z internetu. Pozdrawiam.
Wypadasz gdzieś pomiędzy rozmiarami, może się okazać, że oba rozmiary będą dobre, tylko na którymś z nich będziesz się lepiej czuł. Ciężko mi powiedzieć, który wybrać.
Dzień dobry. Zastanawiam się nad dwoma rowerami firmy Kalkhoff lub Focus. Cel jazdy to trekking/cross. Jaki rozmiar ramy poradziłbyś? Wzrost 178, wew. cześć nogi 83,5. Szukałem konkretnych rozmiarówek firmowych ale coś topornie to szło…
Cześć, oczywiście najlepiej byłoby się przymierzyć do wybranego roweru w dwóch sąsiednich rozmiarach. Ale celowałbym w Focusie w ramę 19 cali (50 mm pionowa rurka ramy). To moje wstępne wyliczenie, warto to sprawdzić na żywo.
dlaczego rama zawsze obija mi jądra czy to wina jąder czy ramy ??? Owijam ramę otuliną do rur CO i trochę to łagodzi „bicia” czy to dobry pomysł???
Zacny trolling milordzie. Wymień ramę na mniejszą, albo cały rower. To się nie będą obijać.
Witam mam 168 cm wzrostu przekrokj jakieś 75 cm zastanawiam się nad zakupem scotta scale 960 pytanie m czy s mieszczę się w obu rozmiarach dziekuje
Cześć,
przekrok w M nie jest dla Ciebie za duży? Ja bym celował w rozmiar S.
Hej. Wspominałeś o dziwnej rozmiarówce rowerów cube. Otóż mam 186cm wzrostu, długość nogi mierzona od kroku… do podłogi to około 91cm. Gravel cube 58 wydaje się za mały, szosa cube 60 wydaje się lepsza. Znalazłem używkę gravela o rozmiarze 59 czy będzie dobry? Nie wiem. Piszę „wydaje się” bo nie jeździłem nigdy na rowerze o takiej geometrii i ciężko mi stwierdzić który rozmiar jest jakby dobry, wiadomo siedzi i jeździ się inaczej. Jaki Twoim zdaniem rozmiar Cube był by odpowiedni dla moich gabarytów? Pozdrawiam
Pisząc o „dziwnej” rozmiarówce, chodziło mi tylko o oznaczenia rozmiarów. Same proporcje ram to już inna sprawa i tu u każdego producenta może wyglądać to inaczej.
Jeżeli chodzi o zakup roweru, to niestety, ale najlepiej przysiąść się do wybranej sztuki i sprawdzić osobiście czy będzie pasować wszystko.
Witam, rower MTB Cube rama 21, koła 29, i czuję że jednak ten rower jest trochę za duży, tak jakby brakuje tej długości w rękach, na początek przesunięte siodełko niewiele zmieniło. Mam pytanie czy warto kombinować z kierownicą czy lepiej sprobować go sprzedać i kupić z mniejszą ramą.
Cześć, pamiętaj o tym, że przesuwając siodełko do przodu, może się okazać, że podczas pedałowania ustawiasz nogi w nieprawidłowej pozycji. Zajrzyj do wpisu o tym jak ustawić siodełko i przy pomocy drugiej osoby, sprawdź czy nie masz ustawionego go za bardzo do przodu (czy linia wypuszczona z kolana, nie wypadnie za bardzo do przodu).
Druga sprawa – czy jesteś w stanie, w butach, swobodnie stanąć nad ramą? Jeżeli nie – to od razu wymieniłbym rower albo samą ramę (kwestia kalkulacji co się bardziej opłaca, nowa, aluminiowa rama Cube kosztuje ok. 800 zł).
Jeżeli brakuje niewiele, możesz próbować wymienić mostek na trochę krótszy, może kierownicę na lekko giętą. Ale jeżeli rower jest ewidentnie za duży, to będzie tylko pudrowanie. Tak było z moją Moniką lata temu, dostała kiedyś (gdy się jeszcze nie znaliśmy) rower górski, może nawet z ramą 21 cali (przy wzroście 168 cm). Odkąd ją znam, narzekała na ten rower, ale z braku laku na nim jeździła. Próbowaliśmy podmiany wspornika kierownicy na krótszy, ale tak jak pisałem – to było tylko pudrowanie trupa i oczywiście nic nie dało. Szybko sprzedała ten rower i kupiła sobie wtedy górala Cube, na ramie 16 cali z tego co pamiętam, czyli dzień a noc w stosunku do tego co miała.
Przejdź się po sklepach, przymierz się do rowerów z mniejszą ramą i zobacz czy jak usiądziesz na takim to poczujesz, że „to jest to”.
Po dłuższej jeździe bolały mnie kolana, być może z tego powodu, że to siodełko było przesuwane. Jak stoję to mam jeszcze kilka cm do ramy. Mierzyłam 19 i 21. 19 wydawała mi się za mała jeżeli chodziło o nogi a długości rąk ok, przy 21 brakuje mi tej długości w rękach. Spróbuję jeszcze z kierownicą, jeżeli to nic nie da to wymienię na mniejszą ramę. Dziękuję za odpowiedź.
Jeżeli z kierownicą nic nie da, to popatrz jeszcze na rowery innych producentów. Ramy różnią się geometrią, przy tej samej wysokości, są krótsze i dłuższe ramy i czasem nie każdy rower musi nam pasować.
Witam, jakiego jesteś wzrostu i jaki przekrok? Również zastanawiam sie pomiędzy Cube z rama 19 a 21 z kolami 29″
Mam 180 cm.
A jeżeli chodzi o przekrok to na granicy między 19 a 21
Cześć braci rowerowej…
Proszę o komentarze który wybrać model roweru :
https://www.wysepka.pl/rowery/4840-22107-rower-scott-sub-cross-10-men-2019.html#/23-rozmiar_ramy-l
http://www.unibike.pl/xenon.html
Scott sama firma w sobie chociaż różnie mówią i piszą i pewnie jakość też może już nie taka jak kiedyś , ale to takie gdybanie i jakieś komentarze na stronach www. Jak to się ma do UNIBIKE ? To solidna Polska firma która na pewno przykłada się do montażu i spawania ram aluminiowych ( Polski montaż zawsze był bardzo dobry i dokładny ) ,osprzęt rowerów porównywalny .
Teraz mam unubike vipera 21′ i jestem bardzo zadowolony z niego ale przyszła pora na zmianę na model wyższy . Czekam na wasze opinie może coś pomogą mi w podjęciu decyzji chociaż skłaniam się do Unibike bo już mam i jestem zadowolony ale może pora coś zmienić …
Nie wydaje mi się, żeby Unibike spawał w Polsce ramy, jak u większości producentów (poza małymi manufakturami, produkującymi pod konkretnego klienta), ramy zapewne przychodzą gotowe. Może u nas są tylko malowane.
Jeżeli chodzi o rowery to oba są bardzo porządne. Osprzęt też mają dość podobny. Scott ma dwie klasy wyższą korbę, ale różnicy poza wagą aż takiej nie będzie. Za to Unibike ma dwie klasy lepsze hamulce, co już będzie czuć, ma także manetki Shimano XT dopasowane klasą do przerzutek, co też będzie czuć, będą pracować dużo przyjemniej niż zestaw w Scottcie.
Niemniej wybrałbym rower, na którym lepiej się czujesz i który bardziej Ci pasuje. Osprzęt oba mają bardzo dobry.
Help !
Chcę kupić mężowi szosówkę (Giant) na urodziny i ma to być niespodzianka. Jak dobrać rozmiar w takim wypadku ?
Czy sugerować się rozmiarem ramy roweru, na którym jeździ (trekking Author) ?
Ma 182 cm wzrostu, przekroku nie znam.
Będę bardzo wdzięczna za jakąkolwiek podpowiedź.
Cześć, zawiązać mężowi opaskę na oczy i zabrać go do sklepu rowerowego. Po żadnym pozorem nie kupuj mu roweru, zwłaszcza szosowego, jako niespodzianki! On MUSI się do niego przymierzyć przed zakupem.
Wszelkie tabelki i wyliczenia są jedynie po to, by wiedzieć mniej więcej, czego szukać, ale bez ostatecznego przymierzenia się lepiej nic nie kupować.
A chcesz mu kupić bardziej sportowy model czy z geometrią typu endurance?
Dzięki, poczytałam trochę i chyba tak trzeba będzie zrobić, nie ma wyjścia.
Chociaż niespodzianka byłaby fajniejsza :)
To jest jeden z tańszych modeli – Contend.
Witam, mam 170 cm wzrostu i przekrok 81 cm. Chciałabym kupić rower hybrydowy i większość ma rozmiar ramy albo 17 cali albo 20 cali I nie wiem jaki wybrać.?
Cześć,
hybrydowy czyli jak rozumiem crossowy? Z damską czy męską ramą? Jakie rowery masz na oku?
Polecam wybrać się do sklepu i poprzymierzać do różnych rowerów, żebyś sprawdziła co Ci najbardziej odpowiada. Rama 17 cali powinna być na Ciebie akurat, ale to warto sprawdzić.
Witam
Wybrałem scotta sub cross 10 , lepiej się na nim czuję i bardzo dobrze mi leży , dziękuję za sugestię,pozdrawiam
Hej Łukasz,
Z Twojego vloga wiem, że miałeś Krossa Inzai w rozmiarze M. Również chciałbym go zakupić i pytanie odnośnie Twojej opinii odnośnie rozmiaru ramy, mam 179cm wzrostu i ok. 78cm rozkroku. Celować w ramę M czy L?
Mierzyłem rozmiar L w sklepie, niestety nie mieli M-ki. Przy staniu w rozkroku nad ramą było OK, podejrzewam, że mogłoby być kilka cm więcej luzu, ale było ok. Natomiast podczas jazdy wydawało mi się, że kierownica jest trochę za daleko ode mnie i brakuje mi rąk.
Teraz pytanie czy to kwestia za dużej ramy czy też niedopasowanej wysokości siodełka? Nie regulowałem ze sprzedawcą siodełka, jednak wydaje mi się, że wysokość była w porządku.
Co myślisz?
A szkoda, że nie ustawiłeś (w miarę) siodełka, zobaczyłbyś też, jak wysoko wysunięte miałeś siodełko (być może byłoby bardzo wsunięte). Na moje oko M-ka powinna być dobra. Być może jesteś akurat między dwoma rozmiarami i M-ka powinna być okej. Na mnie nie była za mała.
Drodzy Koledzy i Koleżanki,
wiem, że pytanie trochę nie na miejscu, ale wiem, że w tym zakątku internetu otrzymam najbardziej fachową pomoc :-) Czy orientujecie się, które sklepy rowerowe w Trójmieście (i okolicach) dysponują rowerami gravelowymi, głównie interesują mnie te na stalowych ramach? Zamierzam przesiąść się z obecnego trekkinga właśnie na gravel, ale tu napotykam na problem – tych rowerów po prostu nie ma w sklepach, albo to tylko ja źle szukam? Nie chcę kupować roweru przez internet bez przymierzania, bo kiedyś już tak zrobiłem i to był błąd, który szybko się zemścił. Nie mam jeszcze upatrzonego modelu, ważniejsze jest dla mnie aby rama do mnie pasowała. Na początku kwietnia będzie Bike Expo, mam nadzieję, że przynajmniej tam uda się pomacować tego i owego, ale bardzo chętnie przyjmę wszelkie wskazówki :-)
Cześć, z doświadczenia wiem, że trzeba się niestety udać na maraton po sklepach. Ale myślę, że w Trójmieście na pewno coś znajdziesz. Jeżeli szukasz informacji na szerszą skalę, zajrzyj z tym pytaniem na grupę Tour de Rowerowe Porady na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/TourDeRowerowePorady/
u żuchlińskiego w gdyni może warto sprawdzić? wszak to największy sklep w Polsce
Nie wiem jak ze stalowymi rowerami, ale u Dre Rowery (Gdynia/Gdańsk) raczej na pewno nie będziesz mieć problemów z testowaniem sprzętu. Jakoś pod koniec kwietnia mają być dni testowe, jakiś gravel ma tam być (https://www.facebook.com/events/2297508393643810/). Teoretycznie w 7annie też powinni być przychylni (w końcu mają tam swoje własne produkty), ale z mojego doświadczenia – mają problemy z kontaktem/komunikacją z klientami/zainteresowanymi.