Rozmiar ramy to jeden z kluczowych parametrów, które musimy wziąć pod uwagę przy zakupie roweru. Dobrze dobrany rozmiar sprawi, że na rowerze będzie się nam jeździło wygodnie, szybko i bezpiecznie. Natomiast za mały lub co gorsza – za duży rower, będzie powodować frustrację i zniechęcenie do jazdy. Warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego rozmiaru ramy, tak aby potem cieszyć się z nowego jednośladu przez długi czas.
Jak sprawdzić rozmiar ramy rowerowej?
To umowne określenie, identyfikujące jeden z wymiarów ramy rowerowej. Przyjęło się, że w rowerach górskich/crossowych/trekkingowych/miejskich (tu przeczytasz więcej o rodzajach rowerów) rozmiarem jest długość pionowej rurki ramy (mierzona od środka suportu). Zwykle mierzona jest od środka suportu do środka poziomej rurki ramy (zielona kreska na zdjęciu powyżej), czasem do końca rurki podsiodłowej (czerwona kreska).
W przypadku rowerów szosowych/przełajowych/gravelowych, najczęściej rozmiar ramy to efektywna długość górnej rury ramy (niebieska linia).
Przyjęło się (nie pytajcie dlaczego), że rozmiar brany od rury podsiodłowej podajemy w calach (13 cali, 15 cali, 17 cali itd.), ale rozmiar brany od poziomej rurki – w centymetrach (52 centymetry, 54 centymetry itd.).
Jaką ramę wybrać – S, M, L czy XL?
Producenci rowerów zaczęli opisywać rozmiary ram symbolami XS, S, M, L, XL – żywcem wziętymi z odzieżowej rozmiarówki. Zapomnijcie o nich! Wiele osób (zwłaszcza panów) wychodzi z założenia, że „noszę koszulki w rozmiarze L, to przecież nie kupię roweru w rozmiarze S – jak jakieś dziecko„! To błędne myślenie i rozmiar roweru nie ma nic wspólnego z rozmiarem noszonej odzieży.
Dodatkowo, to że u jednego producenta pasuje ci M-ka, nie znaczy, że u innego nie będzie dobra S-ka, albo L-ka… Nie ma żadnego standardu w opisywaniu rozmiaru ram odzieżowymi symbolami.
Przy okazji zapraszam do obejrzenia odcinka wideo Rowerowych Porad, w którym opowiadam jak dobrać rozmiar ramy. Będzie mi miło jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)
Rozmiar ramy roweru do wzrostu
Wzrost to tylko jeden z parametrów, na które trzeba spojrzeć podczas wyboru rozmiaru roweru. Drugim z nich jest przekrok, który powie nam czy w rowerze uda się ustawić siodełko na odpowiedniej wysokości, a także czy staniemy nad ramą.
Jak zmierzyć swój przekrok? Stań boso w lekkim rozkroku przy ścianie, między nogi wsuń książkę (a najlepiej poziomicę) i przesuń ją maksymalnie do góry, dociskając do krocza. Przyda się druga osoba, która zmierzy teraz odległość od grzbietu książki do ziemi.
Znając swój wzrost i przekrok, możesz sprawdzić poniżej, jaka mniej więcej rama będzie dla Ciebie dobra. Ale! Podkreślam to kilka razy w tym tekście: nie traktuj tego wyniku jako wyroczni! To tylko wstępne określenie rozmiaru ramy, weryfikacja powinna nastąpić w sklepie. Ramy różnią się geometrią, są mniej i bardziej sportowe, mają różne proporcje.
Rozmiar ramy: rower górski z kołami 27,5 i 29 cali
- Wzrost: 150-160 cm i przekrok: 66-76 cm – rama 14 cali (przy 160/73-76 przymierzyłbym się także do ramy 15 cali)
- Wzrost: 161-170 cm i przekrok: 66-78 cm – rama 15 cali (przy 170/78-81 przymierzyłbym się także do ramy 17 cali)
- Wzrost: 171-183 cm i przekrok: 74-86 cm – rama 17 cali (przy 182/84-89 przymierzyłbym się także do ramy 19 cali)
- Wzrost: 184-193 cm i przekrok: 79-91 cm – rama 19 cali (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy 21 cali)
- Wzrost: 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama 21 cali
Warto pamiętać, że jeżeli producent przygotowuje dany model w tym samym rozmiarze, ale z dwoma wielkościami kół, to przekrok w modelu z kołami 29 cali będzie o ok. 2 centymetry wyższy. Warto to wziąć pod uwagę przymierzając się w sklepie, czy nie zawiśniemy krokiem na ramie.
Kupując rower all-mountain/enduro możesz także zerknąć na tabelę, którą przygotował Michał z bloga 1enduro.pl Parametr reach (tzw. zasięg, czyli odległość pomiędzy środkiem mufy suportowej, a środkiem rury sterowej) oraz ETT (effective top tube length czyli efektywna długość górnej rurki ramy) danego roweru znajdziecie w tabelce na stronie każdego producenta.
Jak dobrać rozmiar w rowerze szosowym/gravelowym
- Wzrost: 160-165 cm i przekrok: 66-76 cm – rama ok. 51-52 cm (efektywna długość poziomej rury ramy). Przy 165/71-76 przymierzyłbym się także do ramy 53-54 cm
- Wzrost: 166-173 cm i przekrok: 69-81 cm – rama ok. 53-54 cm (przy 173/76-81 przymierzyłbym się także do ramy 55 cm)
- Wzrost: 174-180 cm i przekrok: 74-84 cm – rama ok. 55 cm (przy 180/81-86 przymierzyłbym się także do ramy 56 cm)
- Wzrost: 181-185 cm i przekrok: 76-86 cm – rama ok. 57 cm (przy 185/86-89 przymierzyłbym się także do ramy 58 cm)
- Wzrost: 186-193 cm i przekrok: 79-91 cm – rama ok. 58 cm (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy 60 cm)
- Wzrost: 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama ok. 60 cm
Rower crossowy/trekkingowy/miejski – jaka rama do wzrostu
W przypadku damskiej ramy w rowerze miejskim, czy trekkingowym także należy patrzeć na przekrok. Nie chodzi o miejsce pod ramą, bo tu tego nie będzie brakować, ale o możliwość poprawnego ustawienia siodełka. Za duża rama może sprawić, że siodełko nawet w najniższym ustawieniu będzie za wysoko.
- Wzrost: 150-160 cm i przekrok 66-76 cm – rama XS – 14/15 cali (przy 160/73-76 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze S)
- Wzrost: 161-173 cm i przekrok 66-81 cm – rama S – 16/17 cali (przy 173/78-83 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze M)
- Wzrost: 174-183 cm i przekrok 74-86 cm – rama M 18/19 cali (przy 183/81-86 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze L)
- Wzrost: 184-193 cm i przekrok 79-91 cm – rama L 20/21 cali (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze XL)
- Wzrost 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama XL 22/23 cale
A ja mam inny rozmiar ramy, a rower mam dobry!
Nie ma w tym nic dziwnego, rowery różnią się od siebie geometrią. Sama długość pionowej czy poziomej rurki to nie wszystko, liczy się także wysokość główki ramy, kąty, stack, reach. Na to jak będziesz się czuć na rowerze wpływa także długość wspornika kierownicy (niejednokrotnie jego wymiana na centymetr dłuższy lub krótszy, potrafi znacznie zmienić nasze odczucia za kierownicą). My też różnimy się budową ciała – przy tym samym wzroście możemy mieć różną długość nóg czy rąk.
Niemniej jeżeli masz 170 cm wzrostu i jeździsz na góralu z ramą 19 lub 21 cali to zdecydowanie coś jest nie tak :\
W każdym razie, wynik który znajdziesz powyżej, traktuj jedynie jako punkt wyjścia. Ostatecznego wyboru i tak najlepiej dokonać w sklepie po przymiarce (a jeszcze lepiej po jeździe próbnej).
Przekrok ramy
Informacja o naszym przekroku jest bardzo ważna jeszcze z jednego powodu. Każda rama rowerowa, w każdym rozmiarze, ma trochę inny przekrok. Nie każdy producent podaje ten parametr, ale na szczęście staje się to coraz powszechniejsze. Znając swój przekrok, możemy bez wychodzenia z domu sprawdzić, czy po zsunięciu się z siodełka „na ramę”, nie będziemy wisieć kroczem na górnej rurze (nie dotyczy to oczywiście rowerów miejskich/trekkingowych z „damską” ramą).
Dodaj do swojego przekroku ok. 1,5 cm dla butów szosowych i 2,5 cm dla butów MTB. W przypadku rowerów szosowych Twój przekrok w butach powinien być większy przynajmniej o 1 centymetr niż ten na ramie, dla rowerów górskich o co najmniej 5 centymetrów.
Ale z przekrokiem to też nie jest taka jednoznaczna kwestia. Osoby o krótkich nogach w stosunku do reszty ciała, mogą mieć problem, ponieważ rama teoretycznie dobra do wzrostu, może okazać się za wysoka, a mniejszy rozmiar ramy, gdzie uda się już nad nią stanąć, okaże się za mała. Czy pisałem już o tym, aby wybrać się do sklepu i poprzymierzać do różnych rowerów w różnych rozmiarach? :)
Mam krótkie nogi, co teraz?
Chodzi oczywiście o krótkie nogi w stosunku do wzrostu. Jak to sprawdzić? Nie dokopałem się do jednoznacznych norm określających przeciętną długość nóg. Ale dobrym punktem odniesienia może być chociażby tabela ze wzrostem i długością nóg od Gianta, którą wstawiłem poniżej. Jeżeli dla Twojego wzrostu, Twój przekrok znajduje się na skrajnie lewym polu (albo wręcz wypada poza skalę), to można powiedzieć, że masz niski przekrok. Co wtedy?
Musisz liczyć się z tym, że możesz (ale nie musisz) być zmuszony do zakupu roweru w rozmiarze mniejszym, niż wynika to z zalecanego wzrostu (żeby nie zawisnąć na ramie kroczem, albo żeby rura podsiodłowa nie była maksymalnie wsunięta do ramy). Może się też okazać, że dany rower po prostu nie jest dla Ciebie (dzieje się tak zwłaszcza w przypadku rowerów gravelowych/przełajowych) – niektóre ramy mają bardzo wysoko poprowadzoną górną rurę ramy i zwyczajnie nie uda Ci się stanąć nad ramą. Albo gdy się to uda, okaże się, że pasuje Ci najmniejszy rozmiar ramy, który jest na tyle krótki, że nie da się tego wyrównać długością mostka w zadowalający sposób.
W każdym razie warto sprawdzić, czy przypadkiem nie masz krótkich nóg, tak żeby nie złapać się tylko na patrzenie na swój wzrost.
Nie mam opcji przymierzenia się w sklepie do roweru – co zrobić?
Zdarza się i tak, że zakup przez internet to jedyna opcja. Oczywiście masz prawo do zwrotu zakupionego roweru, ale wiadomym jest, że lepiej tego uniknąć. Co wtedy? Niektórzy producenci wysyłkowi (dystrybuujący rowery głównie przez internet) oferują na swoich stronach kalkulator rozmiaru, gdzie po podaniu przynajmniej wzrostu i przekroku, otrzymujemy podpowiedź, jaki rozmiar ramy roweru będzie dla nas najlepszy (taki kalkulator ma m.in. Canyon).
Sposobem może być także sprawdzenie geometrii roweru, na którym aktualnie jeździcie (czy jeździ kolega/koleżanka i ich rower Wam pasuje). Jeżeli rozmiar Wam odpowiada, sprawdźcie najważniejsze wymiary i poszukajcie roweru, który z grubsza będzie podobny.
Często dwa rozmiary ramy pasują
To też nie jest tak, że nie da się jeździć na rowerach ciut (podkreślam – CIUT!) za małych lub ciut za dużych. Da się. Wyliczony rozmiar nie jest wyrocznią i często spotykam się z sytuacją, że na tym samym rowerze może jeździć mama i córka, które różnią się wzrostem i długością nóg. Ale tak czy siak, na rowerze musisz czuć się dobrze. Mówi się, że gdy wypadniemy gdzieś pomiędzy dwoma rozmiarami ramy, do sportowej jazdy można kupić mniejszą ramę (zwłaszcza w przypadku roweru szosowego), natomiast do bardziej relaksacyjnej większy rozmiar ramy, by była wygodniejsza. Nie jest to jednak żadna wyrocznia, każdy musi to sprawdzić sam. Zwiększenie rozmiaru ramy sprawi, że będziemy mieli dalej kierownicę, czyli plecy bardziej się wyciągną. Niekoniecznie musi to być dla każdego wygodna opcja.
Podsumowanie
Jak widać wybór rozmiaru ramy rowerowej to nie jest taki błahy temat. Oczywiście, nie ma się czego bać i mając trochę cierpliwości, na pewno uda się Wam znaleźć rower, który będzie idealnie dopasowany do Waszej budowy ciała, potrzeb i wymagań. A jeżeli oprócz rozmiaru ramy wahacie się nad wyborem roweru, zapraszam do lektury moich wpisów o tym jaki rower kupić w konkretnym przedziale cenowym.
Panie Łukaszu, proszę o pomoc w doborze ramy roweru Greens Kensington przy wzroście 181 cm i przekroku 84. https://www.centrumrowerowe.pl/rower-trekkingowy-green-s-kensington-pd43370/?v_Id=233405 LUB https://greens-bikes.de/unsere-raeder/trekking/kensington/
Co innego mówi strona polskiego sklepu co innego niemiecka. Wybrać 20,5 czy 22 cale do komfortowej jazdy (damka) ? Nie chcę się garbić podczas jazdy.
Dziękuję !
mam 178 cm i ramę 60 cm. Jest za duża jakieś 5 cm (nie jestem w stanie oprzeć swobodnie obu nóg o ziemię siedząc na siodełku). Wcześniej jeździłem na damce i uwaga: siodełko miałem wyżej ustawione niż teraz. Mój nowy (lecz kupiony jako używany) rower jest super ale jeśli chodzi o bezpieczeństwo i wygodę to damki są zdecydowanie lepsze (jazda miejska). Miałem sytuację że przy gwałtownym hamowaniu rower (damka) stanął mi dęba na przednim kole. Bez problemu wtedy zeskoczyłem z siodełka i go przytrzymałem, żeby nie upadł na auto przede mną. Przy męskim rowerze byłoby to niemożliwe.
„Jest za duża jakieś 5 cm (nie jestem w stanie oprzeć swobodnie obu nóg o ziemię siedząc na siodełku).”
Zacznijmy od tego, że w mało którym rowerze jest to możliwe. Jeżeli ustawi się siodełko na poprawnej wysokości (jest to niezależne od rozmiaru ramy!), to w większości rowerów nie da się swobodnie postawić jednej stopy na ziemi, a co dopiero mówić o dwóch. Podeprzeć na przedniej części stopy – jak najbardziej. Ale nie stawać. Jeżeli się to udaje to znaczy, że mamy za nisko siodełko. No chyba, że konstrukcja ramy ułatwia ułożenie tak stóp, ale to się dzieje w niewielu przypadkach.
„Wcześniej jeździłem na damce i uwaga: siodełko miałem wyżej ustawione niż teraz.”
Wyżej w stosunku do czego? Siodełko niezależnie od rozmiaru i typu roweru ustawia się na mniej więcej tej samej wysokości w stosunku do środka suportu. Oczywiście wchodzą tu niuanse typu długość korby, geometria ramy czy rodzaj butów, ale mniej więcej jest to podobne, przecież nogi mamy zawsze tej samej długości.
„Miałem sytuację, że przy gwałtownym hamowaniu rower (damka) stanął mi dęba na przednim kole.”
Nie powinno tak się stać, no chyba, że hamujesz głównie przednim hamulcem. Jeżeli z tyłu miałeś hamulec „w pedałach” (torpedo), a z przodu szczękowy, to faktycznie mogło się tak zdarzyć. Osobiście polecam rowery z dwoma hamulcami szczękowymi/tarczowymi i hamowanie zawsze oboma.
Rower w takiej sytuacji oczywiście może się uślizgnąć, ale nie stanie na przednim kole.
Ocieranie butem o oponę to też nie jest wyrocznia. Każdy, ale to każdy kto wsiądzie na szosę 540 lub mniejszą będzie o nią ocierać ;) Od siebie dodam, jeździsz sportowo = max mała rama dla Twojego wzrostu ;) Turystycznie, na duże odległości = idealną będzie maksymalnie dopasowana do Twojego wzrostu. Okazjonalnie, najlepiej ciut za duża, wtedy rower będzie najwygodniejszy choć najmniej sportowy ;) Reasumując, jeśli ktoś ma 180 cm wzrostu to najszybciej pojedzie na rowerze z ramą 540, turystycznie najlepiej na 560, a okazjonalnie to nawet 580 się świetnie nada, bo mu karku i kręgosłupa nie połamie ;) Dla tego wzrostu bardziej skrajne wielkości już nie wchodzą w grę ;)
Dzien dobry
Panie Łukaszu, musze sie jeszcze dopytac, co Sądzisz o tych rowerach crossowych z hamulcami v-brek, (tylko takie mnie interesują bez tarczowych) i mam do wyboru oto takie co sa obecnie na oficjalnych stronach internetowych tych firm jak: SPARTACUS CROSS 4.0 , LAZARO X-FORCE V3 , VELLBERG EXPLORER 4.0 rocznik na 2024 , VELLBERG PROF 3.O – oczywiscie decyzje podejme sam, ale chcialbym jak Mozesz napisac pare slow od Siebie jak bys mial wybierac z tych co podalem wyzej to ktory bylby Ci najblizszy czy najbardziej przypasował ? KANDS z hamulcami v-brek i kasetą 9 rzedowa to widze ze niema takiego oprocz MAESTRO. Bylbym wdzieczny poniewaz ulatwilo by mi to jednak wybor gdzie jeszcze sie waham w ostatecznej decyzji .
Pozdrawiam milo Kazimierz
Vellberg Proof jest już niedostępny, zresztą ma dokładnie tę samą specyfikację co model Explorer 4.0.
Jeżeli chodzi o resztę rowerów to one są do siebie dość podobnie wyposażone. Niemniej:
– Lazaro wyróżnia się korbą z suportem na wielowypust Octalink (większa sztywność korby podczas pedałowania), manetką na kierownicy do blokowania amortyzatora i łożyskami maszynowymi w piastach
– Vellberg ma linki poprowadzone wewnątrz ramy (będą się mniej brudzić)
– Spartacus ma manetkę na kierownicy do blokowania amortyzatora
Wszystko to są detale, choć suport na Octalinku i maszynowe łożyska w piastach są kuszącą opcją. Niemniej w pierwszej kolejności patrzyłbym na wygodę i żeby rower Ci się podobał, bo osprzęt zawsze z czasem można wymienić.
Linka tu lub tam, w manetce coś tam…. To są pierdy!!!!! Koła na maszynach lub wianuszkach już nie! :) Ja wybieram maszyny, a gdzie lezie linka to mało mnie to interesuje :D Choć w sumie nie, bo schowaną ciężej przesmarować ;)
Jeszcze raz Kazimierz ,ale juz ostani raz odnosnie rozmiaru ramy-zmiarzylem w swoim triban rc100 rozmiar ”L” odleglosc od wspornika siodelka do konca mostka na kierownici (mostek identyczny z oryginalnym tylko 2 cm krotszy 9 cm ) i wyszlo 63cm, natomiat to co podaje Lazaro w tabelce dla rozmiaru ”17” wynosi 65cm (w lazaro ”19 jest juz 69cm)-to tak samo jak w triban rc 100 z mostkie 11 cm ,natomiast w LAZARO ”17” jest rura podsiodlowa 43cm a w ”19” 48cm
Wiec wywniosowalem ze rower z rozmiarem ”19” moze byc rowniez za dlugi – ale tak jak Łukasz pisales spartacus nie podaje tabelki z wymiarami tylko rozmiary 17, 19 21-tabelka w lazaro jest rowniez do rowerow Kands
Ppozdrawiam
Dziękuje Łukasz;
tez tak mysle ze jak jestem mniej wiecej na pograniczu dwoch rozmiarow roweru, to jak bym wybral mniejszy rozmiar ramy to niepowinno zaraz braknac dlugosci wspornika- Pani ktora zalecala wybrac spartacus rozmiar ”19” powiedziala ze ma 170 cm wzrostu ale nogi dlugie przekrok 85 cm i w swoim rowerze ”17′ miala juz maksymalnie wyciagnieta sztyce,ale nie powiedziala jaki rower ma /; ja kiedys kupilem w dekathlonie triban rc100 bez przymiarki i wybralem rozmiar ”L” i zaczela sie istna katorga-w koncu wymienilek kierownice na prosta.mostek o 2 cm krotszy i przesunalem maksymalnie siodelko do przodu i teraz w miare jest dobrze.
Jednak teraz dla komfortu wybiere rozmiar ”17” -jeszcze tylko tak sobie pomierze w swoim tribanie odlegloscipoziomej rury od wspornika do glowki ramy oraz od wspornika do konca mosta gdzie mocowana jeskierownica i potem przejrze tabele rozmiarow pokazana na stronie rowerow Lazaro i mniej wiecej te odleglosci porownam z rozmiarami i ”17” i ”19” choc wiadomo ze moga byc inne niz w rowerach spartacus,ale mysle ze jezeli jest tam podany w ”17” przekrok 75 cm to z moim przekrokiem nogi 83 cm powinno byc okej. Dziekuje pozdrawiam Kazimierz
Dzien dobry
Panie Łukaszu,mam juz obrany rower do zakupu i bedzie to Cross Spartakus 4.0 na rok 2024 i chodzi mi o rozmiar ramy tego roweru-mam 180 cm wzrostu i przekrok gdzies 82/83 cm, no i rozmiar ”17′ jest do 178cm wzrostu, natomiast rozmiar ”19” jest od 179cm do 185cm -to czy jak kupie tą o rozmiarze ”17” to bedzie juz napewno za mala ?-boje sie ze ta 19 bedzie za dluga wiec postanowilem zadzwonic do firmy, a takze wyslac maila i poprosilem zeby zmierzono dlugosc poziomej rury od pocztku siodelka do konca mostka gdzie mocowana jest kierownica tak jak ja to mierze na lokiec i Pani zmierzyla i wyszlo w ramie ”17” 50cm a w ”19” 52cm , pozniej te odleglosci zmierzylem w moim rowerze Triban z prosta kierownica i bylo to wlasnie 50cm co bylo dlamnie juz najwiekszym wyciagnieciem i to by mi pasowalo
kiedys przymierzylem tez meride speeder i dokladnie na lokiec bylo to samo i od razu wiedzialem ze rozmiar jest dobry-Pani mowi mi ze w rozmiarze ”17” moze byc juz maksymalnie wysunieta sztyca siodela i ze raczej ”19” byla by lepsza od ”17” ale niechce mi sie wierzyc ze braknie dlugosci sztycy albo bedzie widac juz ogranicznik -wiec prosil bym niech mi Pan krotko odpisze co mysli o tym i ktory rozmiar bezpieczniej bylo by brac.
Pozdrawiam Kazimierz
Cześć,
problem jest w tym, że Spartacus nie pokazuje nigdzie rysunku z geometrią tego roweru. Może się okazać, że oba rozmiary ramy będą Ci pasować, tylko mniejsza będzie zwrotniejsza i wygodniejsza (bardziej wyprostowane plecy, przez bliżej położoną kierownicę), a na większej będziesz trochę bardziej wyciągnięty (to można w pewnym zakresie ustawić, wymieniając wspornik kierownicy, choć gdyby rama była dużo za duża, to nic to nie da).
Tak czy owak, ja w ciemno tego dylematu nie rozstrzygnę. Najlepiej byłoby sprawdzić na żywo oba rozmiary. Natomiast samą długością wspornika nie powinno być problemu, nawet jeżeli producent włożył tam sztycę o długości 350 mm i będzie on za krótki, zawsze możesz go wymienić na 400 mm czy nawet dłuższy, jeżeli byłaby taka potrzeba (w co wątpię).
Sprawdzajcie swój wymiar TT … zmierzcie sobie jak siedzicie na siodełku od krocza do wygodnego ułożenia łokci na kierownicy w ugięciu .. łokcie powinny się opierać na kierownicy swobodnie /za blisko to rama za mała/ za daleko to rama za duża
Wsiąść na jakikolwiek rower i zgiąć się do pozycji na lemondkę /i niech ktoś zmierzy tę odległość … Tę odległość szukać na rower szosowy /pamiętając że ma wspornik 8 lub 10 cm/ uwzględnić też pochylenie wspornika to zwykle z 1 cm na minus
Na 170 to zwykle wychodzi rama 49 cm lub nawet 48; od 173 – 50 178 -51;52
Nie bolą wtedy plecy, nie drętwieją ręce, a siodełko dobiera się do wagi i stylu jazdy, no i oczywiście szerokości kłykci biodrowych. Gdy ciśniemy mocno to twardsze, gdy siedzimy to miękkie i czym więcej ważymy tym miększe /są tablice które określają rodzaj siodełka w zależności od tych trzech parametrów/
Cześć,
Zastanawiam się nad Unibike Fusion 27,5″ – są dostępne 16″ i 18″. Czy mając 167cm wzrostu i przekrok 76cm wystarczy rama 16″?
(Nie znalazłam nigdzie specyfikacji ramy tego modelu by móc to skalkulować i odnieść do moich wymiarów. Ponadto z szybkiego przelicznika na rower górski wychodzi mi rama 17″ wiec po środku.)
Cześć,
zdecydowanie warto przejść się do sklepu i przymierzyć. Przy Twoim wzroście raczej celowałbym w ramę 16 cali, ale… no właśnie, najlepiej jest się przymierzyć. Bo cale, calami, jedna rama opisana jako 16 cali może znacznie różnić się od innej ramy, też opisanej jako 16 cali.
Najbardziej martwił mnie przekrok, co do długości ramy to wbrew pozorom jest identyczna jak w unibike travers ( od środka rurki do środka rurki). Postawiłem rowery obok siebie i ustawiłem identycznie. Z sklepu od razu wracałem ” wierzchem „, niby niedaleko ale było bardzo ok.
Co ciekawe jeszcze wcześniej jeździłem koło 10 lat na unibike travers 23 rama.
Wiesz, wiele rzeczy można, ale nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie :)
Moja żona ma 168 cm wzrostu i dostała lata temu (zanim się poznaliśmy) w prezencie górala z ramą w rozmiarze, jeżeli dobrze pamiętam, 21 cali. Takiego miała wtedy znającego się na temacie narzeczonego :D I dawała radę jeździć na tamtym Kellys’ie, ale niedużo i niezbyt chętnie.
Wszystko zmieniło się, gdy za moją namową sprzedała ten rower i kupiła Cube’a Aim na ramie 16 cali jeżeli mnie pamięć nie myli (rozważała chyba też 14 cali, to było 10 lat temu, więc nie pamiętam za dobrze). I od razu zaczęła więcej jeździć :)
Część. Mam 186 cm wzrostu przekrok 90 cm. Planuje zakup Canyona Stoic 3. Ale dostępne są tylko rozmiary xl. Co byś poradził ?
Cześć,
przy Stoic’u na stronie Canyona widzę, że zarówno rozmiar L, jak i XL mają być (teoretycznie dostępne) dopiero we wrześniu. No chyba, że masz jakieś inne źródło :) Tak czy owak, XL-ki bez przymiarki tak w ciemno bym nie kupował.
Wczoraj rano xl była dostępna na lipiec…. Teraz są wszystkie rozmiary na wrzesień. Dzięki za pomoc ;)
Część
Przez ponad 8 lat jeździłem na unibike travers, rama 19. Było idealnie. Teraz zakupiłem unibike crossfire też z ramą 19.
Mam 172 cm i 80 przekrok. Jak stanę na rowerze to rurka jest blisko krocza, dotyka spodni ale luz jest. Mogę o kilka cm podnieść rower ( przednie koło) czy po lekkim ugięciu kolan usiąść na rurze.
Czy dobrze dobrałem ramę? Wszyscy twierdzą że powinienem mieć 17stke.
Cześć,
bez zobaczenia Ciebie na tym rowerze ciężko mi cokolwiek powiedzieć. Patrząc na geometrię Crossfire’a widzę, że rama w nim jest dość długa. Ale to Ty będziesz najlepiej czuł czy rower jest okej. No i warto byłoby porównać do 17-tki. Nie chodzi tylko o przekrok itd. bo z tym różnie bywa (długość nóg + geometria ramy nie muszą się ze sobą dogadywać). Bardziej chodzi o pozycję za kierownicą podczas jazdy.
Witam.
Wzrost 190 cm, przekrok 90cm.
Rower męski Kross Evado 7.0
Wybrać ramę 21 czy 23 cale ?
Brak możliwości przymiarki.
Jaka odległość od krocza do rury powinna być w rowerze krossowym ?
Cześć,
według Krossa jesteś gdzieś na pograniczu tych rozmiarów jeżeli chodzi o wzrost. Szczerze? Bez przymiarki bym nie kupował :) Może okazać się, że oba rozmiary będą na Ciebie okej. A może być też tak, że tylko jeden będzie dobry, a ten drugi zdecydowanie nie.
Jeżeli nie masz możliwości przymiarki do tego konkretnego modelu, to spróbowałbym z jakimś innym rowerem crossowym, a potem porównał sobie wymiary ramy w jednym i drugim.
Dzień dobry,
przepraszam, że zawracam głowę ale jestem laikiem. Znalazłem rower który mi się bardzo podoba link https://www.rosebikes.pl/rose-multisport-3-fitness-men-2693500. Zastanawiam się nad jego kupnem. Osoba sprzedająca twierdzi, że ma 190 cm i ten rower jest dla niej za mały. Ja mam 182 cm i przekrok 80cm. Wielkość ramy to 58. Bardzo proszę o pomoc czy ten rower będzie na mniej stanowczo za duży? Dodam tylko, że do sprzedawcy mam bardzo dużą odległość więc nie chciałbym jechać na darmo jak z góry będzie wiadomo, że jest za duży. Dziękuję bardzo za pomoc i odpowiedź.
Pozdrawiam!
Cześć,
masz ten sam „problem” z niskim przekrokiem co ja (175 cm wzrostu i przekrok 74 cm), jeżeli dobrze zmierzyłeś swój przekrok. To znaczy przy ramie teoretycznie dobrze dobranej do swojego wzrostu, będziesz musiał mocno wsunąć wspornik siodełka do ramy, żeby mieć je na dobrej wysokości. Stąd raczej zalecane jest trzymanie się dolnych granic rozmiarów dla Twojego wzrostu, nie górnych. Samo Rose dla przekroku 80 poleca rozmiar 19 cali w przypadku tego roweru.
Jeżeli rower ma rozmiar 58 czyli 23 cale, to będzie on na Ciebie za duży, czy z niskim przekrokiem czy bez :) Generalnie polecam Ci szukać roweru z opcją przymiarki. Kupowanie w ciemno, jeżeli nie ma się żadnego porównania z podobnym rowerem, jest bardzo trudne.
Witam, czy możecie mi powiedzieć czy jest jakaś różnica w rozmiarze ramy w Romecie Rambler 9.3/9.4 20″ i Mustangu M1 21″? Teoretycznie obydwa pasują dla mnie – rozmiar XL (191cm wzrost i przekrok 89cm).
Który bardziej bedzie odpowiedni i który lepszy?
Cześć,
najlepiej byłoby wybrać się do sklepu na przymiarkę. Różnic możesz poszukać wpisując nazwę modelu i dopisując geometria. W Google Grafika powinny być rysunki.
Dzień dobry,
Mam 178cm wzrostu i 87 cm przekroku stojąc w trampkach. Szukam damskiego roweru turystycznego/trekkingowego. Jaka rama powinna być dobra? Rózne portale podają 19, 20 albo 21 cali, pogubiłam się :)
Cześć,
wybierz się do sklepu i poprzymierzaj do różnych rowerów w różnych rozmiarach. Bo i ramy są nieraz różnie opisane i jest jak ciuchach, że S-ka, S-ce nierówna czy nawet 19 cali u jednego, to nie to samo co 19 u drugiego.
Dzień dobry, waham się nad dwoma rowerami trekkingowymi damskimi. Model Kross Trans 3.0 w rozmiarze DL (rama 19″) oraz Romet Gazela 3 w rozmiarze 20″. Czy różnica między wielkością tych 2 rowerów może być na tyle duża, że któryś będzie lepszy? Dodam, że mam wzrost 174 i dość wysoki przekrok (82-83 cm). Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Cześć,
najlepiej oczywiście przymierzyć się do obu rowerów i sprawdzić, który będzie Ci bardziej pasował. Oba powinny być teoretycznie dobre, ale czasem pojawiają się pewne niuanse, albo w budowie ramy, albo w budowie ciała.
Cześć, przepraszam, że zawracam głowę – już dość informacji i pomocy od Ciebie otrzymałem w komentarzach pod tematem dot. rowerów fitness. Udało mi się znaleźć rower – Meridę Speeder 300. Jestem zdecydowany, ale nie mam możliwości przymiarki – rozmiar S/M, czy M/L. Z kalkulatora Meridy wychodzę na granicy (dosłownie – raz trochę mniej, raz trochę więcej – w zależności, o której porze dnia się zmierzę ;) ). Z tego co widzę, polecasz zakup roweru mniejszego, ale czuję, że lepszy będzie M/L.
Obecnie jeżdżę „starym góralem” o wymiarach – górna rura 60 cm, rura podsiodłowa – 58 cm, baza kół 107 cm, wysokość górnej rury od podłoża 85 cm. – zaliczyłem kilka dłuższych wypadów i nie było źle. Merida jest trochę krótsza. Ja mam 174,5-175 cm, przekrok 81,3 cm, a ramię ok. 57 cm. Trudna decyzja. Będę wdzięczny za jakąś radę.
Cześć,
w obecnym rowerze masz za dużą ramę, widać to chociażby po przekroku, a jeżeli pionowa rurka ma 58 cm, to domyślam się, że siodełko nie jest zbyt mocno wysunięte do góry.
Speeder ma dość wysoko poprowadzoną górną rurkę ramy, ale przy Twoim przekroku to nie będzie problem. Jeżeli chodzi o wybór rozmiaru, to powiem tak – może się okazać, że oba będą na Ciebie dobre. I bez przymiarki obu, w tym samym sklepie, nie będziesz w stanie rozstrzygnąć, który będzie dla Ciebie lepszy.
Nie chcę brać na siebie odpowiedzialności za wybór rozmiaru ramy. Przejdź się po sklepach i przymierz do innych modeli rowerów fitnessowych, jeżeli uda Ci się coś znaleźć. Wtedy będzie łatwiej cokolwiek porównać.
Aż poszedłem domierzyć mojego stalowego rumaka. Rower ma górna rurę dokładnie na wysokości 83,5 cm (nie obijam się o nią, więc być może mój przekrok jest większy), rura podsiodlowa ma 59 cm, a siodełko wysunięte jest na 9 cm. I kurcze no jest mi na nim wygodnie. Zresztą po dłuższej przerwie ponownie wsiadłem na niego (a byłem już mocno nastawiony na wymianę) i zaskoczyło mnie to, jak przyjemnie i wygodnie się na nim jeździ. W przyszłym tygodniu powinienem być po zakupach i dam znać, jak poszło i na co się zdecydowałem.
No i padło na rozmiar M/L. Kręcę od 3 miesięcy i jest dobrze i wygodnie, nie żałuję, ale wymieniłem opony na Schwalbe G-One Allround o szerokości 35mm i chwyty na Merida GP-MD029 (z rogami). Więcej szczegółów pod tematem dot. rowerów fitness.
Dzień dobry. Proszę o poradę. Mam 164 cm wzrostu i 76 cm przekroku. Przymierzam się do zakupu Scott Scale 980. Koła 29 cali. Przy przymiarce Mki krok styka się z ramą, ale sprzedawca twierdzi że nie powinnam się tym przejmować. Ja jednak się trochę obawiam i zastanawiam czy jednak nie powinnam wziąć Ski. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Cześć,
Scott przy Twoim wzroście poleca ramę XS lub S. Przekrok w ramie M z tego co widzę ma prawie 78 cm, to sporawo jak na Ciebie, to prawda.
Co mogę polecić? Przymiarkę do rozmiaru S. To po pierwsze, po drugie – przymiarkę do innych rowerów dla porównania. Ramy różnią się od siebie geometrią (górna rura w Scottcie jest dość wysoko poprowadzona), warto je ze sobą porównać.
Inna sprawa, jeżeli M-ka ma być dobra dla wzrostu 164 cm, to dla kogo jest S-ka, a przede wszystkim XS-ka? :) Może sprzedający ma tylko M-kę na stanie i próbuje się jej za wszelką cenę pozbyć.
Cześć. Dziękuję za poradę. Potwierdza ona moje przypuszczenia. Również w międzyczasie skorzystałam z usługi bike fittingu, który wskazał Skę dla mnie. Do zobaczenia na szlaku rowerowym! :)
Cześć, planuję kupić rower ghost kato advanced 2021. Mam 178cm wzrostu i przekrok 81cm. Skłaniam się ku ramie w rozmiarze M ale jaka Twoim zdaniem będzie lepsza M czy L?
Cześć,
producent podaje, że M-ka i L-ka będą okej. Ja tak samo jak Ty, wybrałbym rozmiar M. Ale mówię tu o zakupie troszkę „w ciemno”, bo nic nie zastąpi przymiarki. Jednak jeżeli obie ramy są dobre, to mniejsza da lepszą kontrolę nad rowerem i lepsze jej „czucie”.