Rower z silnikiem spalinowym

Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad na YouTube. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)Rower z dołączonym silnikiem spalinowym (czyli taki pół-motorower) nie jest wcale nowym pomysłem. W Polsce już w latach 50-tych i 60-tych sprzedawano silniki, które doczepiane były pod kierownicą roweru, a napęd był przekazywany za pomocą rolki bezpośrednio na oponę.
Obecnie silniki spalinowe w rowerach nie cieszą się wielką popularnością (choć gorąca dyskusja w komentarzach, zdaje się temu przeczyć). Są dość ciężkie, niewygodne w obsłudze i co najgorsze – głośne. Plusem jest malutkie spalanie i prosta budowa. Gotowe zestawy do samodzielnego montażu na rowerze, można kupić już za 400-500 zł i taka niewygórowana cena, to też plus w porównaniu do jeszcze dość drogich rowerów elektrycznych.

Silnik do roweru
Rysunek z elektroda.pl

Silnik montowany jest między rurkami ramy, bak zakłada się najczęściej na górnej rurze, a manetkę oczywiście na kierownicy. Cały zestaw waży około 10 kilogramów i potrafi rozpędzić rower do 45 km/h przy silniku 50cc, a nawet 60 km/h z silnikiem 80cc.Jak założyć silnik do roweru
fot. State Library Victoria Collections

Jak wygląda taki silnik zamontowany już w rowerze można zobaczyć np. na tym nagraniu:

Mimo kilku niezaprzeczalnych zalet, wydaje mi się jednak, że dalszy rozwój oraz spadek cen rowerów elektrycznych (podstawowy model kupi się już za 1500 złotych) sprawią, że silniki spalinowe przejdą w końcu na zasłużoną emeryturę. Ich największa wada, czyli generowany hałas oraz nie dla każdego przyjemny zapach – wydaje się być cechą odstraszającą od zakupu i użytkowania. Choć – oczywiście jest liczna grupa miłośników takich moto-rowerów.

Przepisy dotyczące silników spalinowych w rowerze

Warto również pamiętać o przepisach. Rower z silnikiem spalinowym, by można było legalnie się nim poruszać – może mieć silnik do 50 centymetrów sześciennych pojemności (czyli tak zwany silnik pomocniczy), a także musi zachować cechy roweru. To znaczy, że będzie można się nim poruszać pedałując – bez włączonego silnika. Więcej o przepisach dotyczących silnika spalinowego w rowerze, przeczytasz po kliknięciu w link.

A jak wyglądały jedne z pierwszych rowerów z silnikiem spalinowym, przekonałem się w muzeum motoryzacji Skody w Mlada Boleslav. Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć w podlinkowanym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 

200 komentarzy

 • Czołem, przymierzam się do montażu wspomagania do mojego 30 letniego rometa-vikinga. Zastanawiam się nad elektrykiem lub spaliną (popularny chiński dwusuw 50/80). Mam trzy pytania do wtajemniczonych, doświadczonych fachowców i praktyków:

  1) Jak wygląda sprawa hamulców w rowerze z silnikiem dwusuwowym? Czy montując dźwignię uruchamiającą sprzęgło (?) musimy usunąć jeden z hamulców? Czy jeden hamulec v-brake wtedy wystarczy?
  2) Czy można w takim rowerze hamować silnikiem? Co z ew. problemami (zatarcie niesmarowanego silnika)
  3) Czy pedałowanie z wyłączonym silnikiem jest (pomijając większą wagę) jakoś utrudnione? Czy tylne koło, obracając się porusza łańcuchem silnika (tam nie ma wolnobiegu, zębatka jest mocowana na sztywno do szprych) – czy da się bez problemu przejechać 10-15 km. bez uruchomionego silnika?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

 • Witam nie sądzę żeby rowery z silnikami spalinowymi poszły do lamusa, te silniki mają też wiele zalet.
  Silniki pomocnicze są produkowane od ponad 100 lat, mają wielu zwolenników a rowery z silnikami elektrycznymi są jeszcze w powijakach, ja często jeżdżę po 250 km. dziennie a mam 60 lat, żeby przejechać taki dystans z silnikiem elektrycznym musiałbym ciągnąć 100 kilogramową przyczepkę z akumulatorami, jakoś wszyscy jeżdżą samochodami i spaliny i hałas im nie przeszkadzają.
  Pozdrawiam Andrzej Moraczewski Lublin

  • Witam Panie Andrzeju,
   dziękuję za Pana komentarz. Muszę sprostować kilka nieścisłości, które wkradły się do niego.

   “rowery z silnikami elektrycznymi są jeszcze w powijakach”

   Rower elektryczne są z nami od 1892 (tak, tak tysiąc osiemset!). Niemniej dopiero powstanie baterii litowo-jonowych oraz miniaturyzacja silników pozwoliły na rozwój elektryków.

   “ja często jeżdżę po 250 km. dziennie a mam 60 lat, żeby przejechać taki dystans z silnikiem elektrycznym musiałbym ciągnąć 100 kilogramową przyczepkę z akumulatorami”

   Panie Andrzeju, mamy dwudziesty pierwszy wiek, nie dziewiętnasty :) Akumulator Shimano o pojemności 500 Wh, który wystarczy do wspomagania na dystansie 80-120 km (bez szaleństw w górach) waży 2,6 kilograma.
   Zgadzam się, na trasę 250 km musiałby Pan zabrać drugi akumulator, a może i trzeci, w zależności od profilu trasy i wiatru. Niemniej nawet przy dwóch dodatkowych akumulatorach, ważyłyby one ok. 5 kilogramów, a nie 100.

   “jakoś wszyscy jeżdżą samochodami i spaliny i hałas im nie przeszkadzają”

   Proszę mi wierzyć – nie wszyscy jeżdżą i wielu osobom hałas oraz spaliny przeszkadzają. Ale cóż mogą począć. Sam nie jestem przeciwnikiem samochodów, niemniej niestety zaczyna to wszystko iść w bardzo złą stronę – ludzie kupują za dużo samochodów,
   bo te tanieją. A te auta potem stoją całymi dniami, zajmując miejsca parkingowe na osiedlach (bo ktoś pojechał drugim, albo i trzecim samochodem). Ja kiedy tylko mogę – zostawiam samochód i jadę rowerem. I nie chciałbym aby na drodze rowerowej wyprzedzał mnie hałasujący motorower.

 • mam pytanko posiadam chinski silnik do roweru i nie chce odpalic i iskra jest wymienione wszystkie uszczelki paliwo jest i nadal nie odpala jaka moze być przyczyna prosze o pomoc

  • źle wymieszane paliwo, mogło zatkać gaźnik. Łatwo sprawdzić, odkręć świecę i wlej z 5ml. paliwa prosto na tłok. Zakręć świecę i odpal go (najlepiej na wiertarkę). Jak zagada to zdejmij gaźnik i przedmuchaj dyszę bo jest pewnie zatkana olejem.

 • Witam. Zainteresowałem się tematem. Do rzeczy. Dzwoniłe dziś do wydziału ruchu w komendzie wojewódzkiej. W świetle obecnych przepisów do policji przyszły pisma z interpraetacja prawną mówiacę że wszystkie rowery z silnikami spalinowymi maja być traktowane jako pojazdy niedopuszczone do ruchu drogowego. Czyli mozliwość mandate do 500 pln. To ostudziło moje zapendy :(

  • Ale się boisz Łatwo Cię zastraszyć. Ja tam będę jeździł z takim silnikiem i mam wszystko gdzieś…Po co szukać dziury w całym i mnożyć obawy.
   Wsiadać łac paliwo i jeździć!

  • Sąd Najwyższy. W wyroku z dnia 4 lutego 1993 r., wydanym przez Izbę Karną (KRN 254/92) stwierdził, że:

   „Pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym jest każdy pojazd drogowy lub szynowy napędzany umieszczonym na nim silnikiem, jak również maszyna samobieżna i motorower. Nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności nie przekraczającej 50 cm3 pod warunkiem, że zachowają wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów.”

   Sąd Najwyższy raz jeszcze podtrzymał swoje stanowisko, odnosząc się do interpretacji kodeksu drogowego z 1997 r. (poprzednia sentencja dotyczyła przepisów z 1983 r.). W wyroku z dnia 25 października 2007 r. (sygn. III KK 270/07) orzekł następująco:

   „Obowiązująca ustawa karna, jak i ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r., Nr 58, poz. 515) nie definiują określenia „pojazd mechaniczny”, jakkolwiek ta druga w art. 2 jednoznacznie odróżnia pojęcie: „pojazdu silnikowego” od „roweru”, stanowiąc, iż tym pierwszym jest „pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego”, zaś tym drugim „pojazd jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem”. Za pojazdy mechaniczne należy uznać pojazdy zaopatrzone w poruszający je silnik (pojazdy samochodowe, maszyny rolnicze, motocykle, lokomotywy kolejowe, samoloty, helikoptery, statki wodne i inne), jak również pojazdy szynowe zasilane z trakcji elektrycznej (tramwaje, trolejbusy). Jeżeli chodzi o inne – niemechaniczne – pojazdy, to będą nimi w szczególności zaprzęgi konne, rowery, a także statki żaglowe, szybowce. Ponadto nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, które zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy, umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów.”

 • witam ja chciałem spytac o silnik który by sie nadawał do dalekiej podrózy rowerem chodzi o to ze planuje pojechac z Kielc do wiednia budapesztu i bratysławy razem około 1500km i w planie mam także wycieczke rowerową dokoła Bałtyku to koło 3000km lub dokoła bałkan tez 3000km z odwiedzemiem Stanbułu to juz dalekie dystanse.Do tego dochodzi ciezar ja waze 75kg i torba podóznicza to około 95kg.co radzice na tak dalekie podróze czy opłaca sie rower z napedem czy moze lepiej kupic skuter

  • Hej, niestety nie jestem zupełnie biegły w modelach silników, ani podróżowaniu z silnikiem. Warto popytać na forach poświęconych silnikom w rowerach.

 • Ludzie, jacy wy nieelastyczni jesteście, jak dajecie się robić w konia jakimś urzędasom, którzy nigdy na rowerze nie siedzieli! Dla mnie rower nadal jest rowerem, nieważne, czy dołożę do niego silnik elektryczny czy spalinowy, mogę do niego sobie nawet kierownicę od opla dodać i to nadal będzie rower! Cóż, nie dziwię się, że w tej naszej Polsce jest źle skoro tak sobie na wszystko pozwalacie. Nie rozumiem tego, zamiast walczyć o własne prawa, to wy walczycie o prawa urzędów. Ech…

 • mam pytanie mam ukończone 15 lat i kartę rowerową czy gdybym sam sobie taki silnik spalinowy z pojemnością do 50 c to mógł bym na nim legalnie jeździć

 • chyba predzej rowery elektryczny wygina albo przepadna a spalinowe silniki do rowerow czy rowery spalinowe beda do konca swiata !!!

 • Witam chciałem się zapytać jakie silnik ma wymiary ponieważ nie wiem czy zmieści się w dość nietypowej ramie roweru unibike emotion gts (eq). Z góry dziękuję z odpowiedzi.

  • Hmmm… o jaki silnik pytasz? Myślę, że z takim pytaniem najlepiej zwrócić się do osób, które sprzedają silniki do rowerów.

 • silniki spalinowe do rowerow skoncza sie jak skonczy sie ropa naftowa wtedy wroci epoka kamienia lupanego bo caly transport jest na tym oparty na ropie a wogole w 2100 ludzkosc wyginie i dobrze bo gdyby nie to juz nikt po roku 2080 niemogl by skosztowac przyjemnosci jaka daje rower spalinowy piekny dzwiek silnika rowerego ktory mi sie podoba i zapach

 • toniutoniu: Proszę Cię, użyj wyszukiwarki. Prawdopodobnie jako pierwszy wynik pojawi się firma w której i ja kupowałem. Trochę samodzielności. Pozdrawiam.

 • na All… widzę “WYKRĘTAK DO ŚRUB 2,4-4MM PROFESJONALNY” – 6,50 PLN, może warto zamówić i spróbować. Inna możliwość – rozwiercić na większą średnicę i wkręcić tuleję gwintową – ja ostatnio zakładałem w velosolex’ie tulejki samogwintujące bo gwinty pompy paliwa były popsute – koszt ~1,20/szt. Jak nie to cylinder nowy… na olx “Silnik rowerowy cylinder + tłok KPL 50 ccm sprawdź zestaw naprawczy” 110 zl. razem z tłokiem. Powodzenia!

 • Nie można nic przyspawać bo nic nie wystaje urwała się w środku w połowie gwintu w cylindrze jak by było można przyspawać to by było dobrze. Ślusarz odpada a ten wykrętak da radę tam szpilka to M6 to wykrętak Max M4.

 • Toniutoniu: jesli umiesz spawac mozesz sprobowac przyspawac ostroznie do urwanej szpilki kawalek sruby i probowac wykrecic. Inny sposob: ostroznie zapunktowac srube i nawiercic i sprobowac wykrecic wykretakiem do urwanych srub. Najlatwiej zaniesc do slusarza/tokarza i poprosic o naprawe.

 • Witam.
  Nie udało mi się kupić kranika, żaden nie spasował.
  Teraz mam inny problem, urwała się szpilka od tłumika w środku cylindra nic nie wystaje próbowałem rozwiercić, ale wiertło zaczęło z chodzić na bok, na razie jeżdżę na jednej śrubie.
  Może znacie dobry sposób na wykręcenie tej szpilki?

 • toniutoniu: tak trzymać, jeszcze trochę pokombinujesz i może się uda naprawić kranik. Co do kapiącego oleju – ustawiłeś iglicę na pozycję mieszanki uboższej – tj. więcej powietrza&mniej benzyny (i oleju ma się rozumieć). Najwidoczniej to jest pozycja w której gaźnik miesza powietrze z benzyną i olejem w bardziej odpowiednim stosunku – powstała mieszanka daje radę spalić się w silniku i nie wylatuje wydechem w zauważalnej ilości.

 • Problem z kranikiem chwilowo rozwiązany, do środka włożyłem podkładkę gumową, wyrzuciłem sprężynującą podkładkę i skręciłem na sztywno kranik w pozycji cały czas otwarty, na razie nie cieknie. Problem będzie dopiero jeśli zawiesi się pływak.

  Jeśli chodzi o moje wcześniejsze pytanie, dotyczące wycieku oleju z tłumika, to na iglicy przełożyłem zabezpieczenie na pierwszy rowek od góry i przestało kapać.

 • a ja niechce miec np. nieoryginalnego kranika chce miec oryginalny kranik do silnika rowerwego

 • toniutoniu: weź bak albo sam kranik do sklepu z częściami do skuterków/motorków chińskich, powinni jakiś dopasować, zwłaszcza od jakiegoś motoroweru.

 • Cieknie z pod obrotowego zaworka, wszystko jest gumowa uszczelka i sprężynująca podkładka, dokręcone na max.
  Wymieniałem na mocniejszą sprężynkę i stosowałem dodatkową uszczelkę, ale nie pomogło.

  Chcę wymienić na inny, ale nie wiem na jaki ewentualnie jakąś redukcje tak, aby dopasować np. kranik z WSK lub komara.

 • Toniutoniu,
  U mnie wyciek był nie z kranika, a z otworu, w który wkręca się ten kranik do baku.
  Założyłem taśmę teflonową na gwint kraniku i tak go wkręciłem jeszcze raz i zadziałało.
  Życzę powodzenia!

 • Toniutoniu – skąd cieknie? może brakuje okrągłej gumowej uszczelki między kranikiem a zbiornikiem? jeśli cieknie spod obrotowego zaworka to trzeba sprawdzic czy uszczelka pod zaworkiem jest dobra i byc moze mocniej docisnac do niej zaworek. W srodku powinna byc okrągła spreżynka dociskająca zawór.

 • ja tak samo mam ze mi cieknie z kranika moze byc to tez dziurka w zbiorniku paliwa wez to pod uwage

 • Dziękuje za wyjaśnienia.
  Mam jeszcze jedno pytanie mianowicie kupiłem chiński silnik z zestawem,
  w zestawie jest kranik do zbiornika paliwa który cieknie nawet bardzo.

  Próbowałem uszczelnić na wszystkie sposoby, ale się nie udało, czy może jest jakiś zamiennik z innego motorka pasujący, nie chcę kupować drugiego takiego samego.

 • Toniutoniu: masz silnik dwusuwowy ze smarowaniem mieszanką benzyna-olej – ten rodzaj silnika wyrzuca zawsze trochę niespalonego oleju przez układ wydechowy – to normalne.

 • Witam. właśnie zostałem szczęśliwym posiadaczem chińskiego silnika 48cc, w trakcie montażu w pierwszej kolejności urwała się szpilka w cylindrze od strony tłumika, potem jeszcze parę innych komplikacji.

  Gdy już pokonałem przeszkody i po zamontowaniu odpaliłem to silniczek śmiga aż miło, jest tylko jeden problem paliwo do końca się nie spala i nadmiar jest wyrzucany jest z tłumika.
  Może ktoś wie jak to naprawić?

  Poza tym w trakcie docierania zaleca się nie przekraczać prędkości 20km/h.
  Zamontowałem silnik w rowerze na kole 28 cali i przy tej prędkości silnik gaśnie, w miarę minimalna prędkość 25-30 km/h.

 • Mam rower typu Spartamet, bardzo sympatyczna maszyna, gdyby nie błędy konstrukcyjne – tylna obręcz jako metalowy odlew (łatwo zgiąć, trudno wyprostować), w dodatku tylne koło trudno wyjąć np. do wymiany ogumienia, które przy tym obciążeniu często nawala :( Przydałaby się też jakaś amortyzacja tyłu, bo parę zjazdów z krawężników i dziękuję…

  Do tego nietypowe i drogie części… Ale gdy się gdzieś spieszę i nie mam czasu ani siły pedałować – taki rower z silnikiem jest bardzo przydatny. Udaje mi się dojechać w połowę czasu, który bym poświęcił na pedałowanie. Prędkość max. 27 kph, pod górkę i pod wiatr nieco mniej (silnik nawet się przydławia na ostrym wietrze), ale wysiłek prawie zerowy, co jak nie mamy kiedy zjeść lub jesteśmy osłabieni – bywa zbawienne. Mimo wszystko litr benzyny jest tańszy niż solidny obiad (talerz kebab – 13-18 zł), a i na dłużej starcza (spalanie nieco ponad 1,5l/100km – na litrze ok. 50-70 km).

  A miny obsługi stacji benzynowej, gdy wlewam litr bezołowiowej pod bagażnik – bezcenne :D

 • Pozwól, że to ja będę interpretował stworzoną przeze mnie politykę komentarzy. Generalnie staram się tu utrzymywać możliwie przyjazną atmosferę, również bez “zawoalowanego” wyśmiewania innych.

  Doskonale zrozumiałem co napisałeś i taka uwaga, jak sam zauważyłeś, spowodowała dość szybką, czyjąś reakcję. Nie potrzebny mi tutaj dyskusyjny “flejm”, tak więc sam rozumiesz.

  Ja się nie poczułem dotknięty Twoim komentarzem, bo nie mam silnika przy rowerze. Ale niektórzy by mogli. Stąd moderacja. Ale nie bierz tego do siebie, bądź po prostu grzeczny :)

 • Łukaszu, widziałeś przecież że mój wpis był zaledwie żartobliwą ironia nacechowaną odrobina absurdu.
  A popełniłem go tylko po to, aby rozluźnić nieco wątek po ciężkich spalinowych rozważaniach.

  Odnoszę także wrażenie, że nie naruszyłem żadnego z warunków zawartych w polityce komentarzy. Moja zawoalowana i nieco rozbudowana uwaga o możliwości zatrucia się “dwusuwowymi” spalinami nikogo nie obrażała. Koniec końców „JANUSZA” także nie ja wymyśliłem.

 • @Dazla – ja wiem, że na górze już była lekka wymiana zdań, ale została wymoderowana przeze mnie w odpowiednim stopniu. Proszę, nie bądź kolejnym, który niepotrzebnie podkręca ten temat.

  I co najważniejsze – starajmy się nie obrażać żadnych rowerzystów (z silnikami czy bez).

  Tu jest polityka komentarzy i proszę się jej trzymać:

  https://roweroweporady.pl/polityka-komentarzy/

 • Ale nam się zrobiło spalinowo. Trzeba by trochę przewietrzyć…
  Ja nie mam wątpliwości czym jest rower, bo filozofia roweru jest prosta. Nie neguję osób które przemieszczają się w ten sposób bo faktycznie jest to frajda, a dla ludzi takich jak nasz forumowicz – dekarz, wracających do domu po ciężkiej pracy, to wręcz zbawienie. Jednak dla mnie to już nie jest rower. To trochę tak, jak by zładować do Fiata Seicento tonę ładunku (da się) i udawać, że to ciężarówka. Niby jedzie, niby wiezie, ale to jednak nie ciężarówka.

 • Witam mam rower z silnikiem spalinowym IE39F. Mam taki problem silnik nie zaciaga paliwa jak mu wstrzykne to odpali na 5 metrow a sam nie ma szans. Rozebrałem pompke i niewiem to prawda ze ta pompa paliwa jest napedzana olejem i mogło byc przez to ze nie było prawie nic oleju??? Jaki tam sie leje olej??? Z góry dzieki za pomoc.

 • Rowery z silnikami spalinowymi.

  nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, które zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy, umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów.

  To dużo wyjaśnia.

 • Spoko wodza, wszystko pod kontrolą :) Przedarli się spryciarze przez antyspamowy filtr :) Tygodniowo takich komentarzy przychodzi kilkaset, ale są blokowane. A te się jakimś cudem przedarły :)

 • Łukasz, na nasz blog dostali się spamerzy, co widać na przykładzie ostatnich 3 wpisów przede mną, dałbyś radę usunąć ten śmietnik?

 • Olek IE40FA jest montowany w ramie ja dorobiłem do tego roweru dwie blachy które kierowały napływające powietrze na cylinder, trudno mi powiedzieć na ile to pomogło ale jak w czasie jazdy wsuwałem rękę za cylinder to parzyło, czego wcześniej nie było.
  Przegrzewanie to największa bolączka silników rowerowych i prowadzi do przedwczesnego zużycia silników a w ekstremalnych przypadkach do zatarcia, szczególnie w upały.
  I jeszcze jedno powolna jazda wcale nie jest taka zdrowa dla silnika, przy wolnej jeździe i niewymuszonym chłodzeniu silniki okropnie się grzeją a do tego dostają wtedy ubogą mieszankę i mało oleju co je zupełnie dobija.
  Ja osobiście preferuję jazdę na wysokich obrotach robiąc przerwy na schłodzenie, a w upały dodaję troszkę więcej oleju.
  pozdrawiam.

 • Fajny bajer znalezłem na poniższej stronie.
  Oryginalne rozwiązanie, ciekawe jak takie dwa silniki zsynchronizować.

 • Adrian miałem i taki silnik dla mnie 70 cm to trochę za dużo jak do konstrukcji roweru.
  Jeździłem z nim dwa lata bez większych awarii, były kłopoty z wibracjami ale to rozwiązałem poprzez mocowanie elastyczne na gumach dość grubych gorsza sprawa była z mocowaniem zębatki przy kole, ten silnik ma dużą moc i często szprychy nie wytrzymywały i koło się wichrowało.
  Do tego silnika trzeba naprawdę mocny rower a w szczególności tylne koło.
  Ja lałem do tego silnika mieszankę 1/40 oczywiście bardzo dobrego oleju.
  odkręcające się śruby to nie problem przestaną się odkręcać jak zlikwidujesz wibracje silnika ja jeszcze pozakładałem nakrętki samokontrujące.
  Jak zlikwidujesz wibracje bardzo się poprawi komfort jazdy i całość zyska na trwałości.
  Silnik ma dużo lepsze chłodzenie niż silniki montowane za siodełkiem i co bardzo ważne środek ciężkości jest niżej przez co rower jest bardziej stabilny.
  Używałem roweru z tym silnikiem bardziej na trasie, w mieście i na krótkich odcinkach używałem HONGDU który mam do dziś.
  popychacz sprzęgła trzeba dorobić z bardzo dobrego materiału u mnie fabryczny wytrzymał niewiele ponad 300 kilometrów.
  jazda z tym silnikiem jest ogromną frajdą ale nie jest to silnik dla nowicjuszy ze względu na dużą moc.
  pozdrawiam

 • Ja mam silnik 70cc i ciśnie na kołach 26 cali na oryginalnej zębatce 67 km/h
  Oleju leje 100 ml/5l

  Zalety: małe spalanie, szybka jazda, potrzebna karta rowerowa o ile jest możliwosc jazdy na pedałach, Lekki
  Wady: rozkręcają się śrubki, hałas popychacz od sprzęgła co jakiś czas trzeba dorabiać, zacina się czasami przycisk od gaszenia, słabe mocowanie zębatki

  Rower osobiscie Polecam Przejechane mam okolo 1tys km (pół roku mam )Niezawodny o ile wszystko się porządnie zamocuje i wymieni nakrętki na samo kontrujące

 • Andrzej,
  Jedyną metodą, którą znam do uniknięcia przegrzania silnika jest jego rzadkie używanie na pełnej mocy.

  No chyba, że:
  1. Założyć wiatrak napędzany prądem z białego kabla (raczej niska wydajność z tego wyniknie)
  2. Pooplatać żeberka stalowymi rurami wypełnionymi wodą, a w zbiorniku z wodą zainstalować prostą pompę wody, która pójdzie na napięciu 6V (także z białego kabla). Tu jednak kłopotem może być zauważalny przyrost masy roweru.

 • Znam Andrzeja z Lublina, 3 lata temu pomógł mi zakupić, zamontować i uruchomić silnik, do tej pory śmigam po Radomiu bez najmniejszej awarii polecam kolegę

 • Jak widać łamanie prawa nie popłaca. Można się dotkliwie poparzyć, a nawet stracić nogę.
  No i łamiący prawo zawsze zbijali się w kupy na zasadzie “przecież kupy nikt nie ruszy”.
  Pójde już , bo co będę się tu szarpał z….. grupą łamiących prawo.

 • Witam jestem tego samego zdania co kolega z lublina, zamiast prawnych filozofii wolałbym poczytać o użytkowaniu takich silników, mnie z kolei interesuje jak zabezpieczyć łańcuch przed skutkami zerwania ( zerwany łańcuch poważnie zranił mi nogę ), teraz kupiłem porządny drogi łańcuch ale chciałbym bezpiecznie użytkować swój rower.

 • Witam:
  To forum jest poświęcone użytkownikom i użytkowaniu silników rowerowych i nie jest prywatnym folwarkiem anonima (JDG), który uważa się za wybitnego prawnika no i jest wybitnie ” prawym człowiekiem ” a swoje silniki trzyma w walizce.
  Każdy ma prawo wypowiedzić się na forum więc i ja to robię ” nie łamiąc prawa”.
  Nie ma sensu ciągnąć prawnego aspektu sprawy, bo ta sprawa została już dokładnie wyjaśniona.

  Proponuję poruszyć temat: Użytkowanie silników rowerowych w upalne dni.
  Wiadomo że te małe silniki przegrzewają się może któryś z kolegów ma jakieś spostrzeżenia lub pomysły jak efektywniej chłodzić silniki.

 • @JDG – bardzo się cieszę, że tak zaangażowałeś się w dyskusję. Jednocześnie bardzo proszę o zakończenie dyskusji w takim tonie.

  O to samo proszę Andrzeja z Lublina.

  Panowie – nie ma o co kruszyć kopii. Temat jest śliski, jak wiele prawnych. Ale wolałbym abyśmy tutaj razem ponarzekali na to jakie prawo jest nieżyciowe i niedopasowane do realiów, a nie skakali sobie do gardeł z byle powodu.

 • Andrzeju Moraczewski z Lublina – czyżbym nie wyraził się dość jasno że dyskusję z tobą uważam za zakończoną!!
  Chętnie bym z tobą podyskutował na tematy zarówno techniczne jak i prawne – ale poziom twojej wiedzy w obu dziedzinach na to nie pozwala.

 • Witam niech będzie że ja od 35 lat ” łamię prawo ” ale wcale się z tym gorzej nie czuję, myślę że w Polsce jest kilka tysięcy takich rowerów i nie wiem czy ktoś ma jakieś wyrzuty z powodu ” łamania prawa “.
  A jeśli chodzi o ” ryzyko schwytania” to ja z tym nie mam żadnego problemu, ja nie uciekam przed policją a oni mnie nie ganiają często staję koło nich przyjdą popatrzą i odchodzą.
  Dodam jeszcze że przechodzenie przez jezdnię poza w niedozwolonym miejscu też jest ” łamaniem prawa ” a nie wierzę żeby się znalazł ktoś taki kto by nigdy nie przeszedł w niedozwolonym miejscu
  Użyłem trochę niewłaściwych słów sorry.

 • I o to właśnie chodzi.
  Lepiej jest wiedzieć że się łamie prawo – niż o tym nie wiedzieć.
  Bo po pierwsze-primo: wtedy jesteś prawdziwy macho.
  A po drugie-primo: minimalizujesz ryzyko schwytania.

 • Koledzy myślę że niepotrzebnie skoczyliście sobie do gardeł, przeczytałem oba artykuły Andrzej z Lublina napisał że jeździ bardzo długo takim pojazdem i nigdy nie miał problemu, pewnie dlatego uważa że rozważanie teoretyczne przepisów to bzdurny temat.
  Ja nie mam aż takich doświadczeń ale też nie odstawię mojego pojazdu z tego powodu.
  Z drugiej strony kolega z Lublina jasno objaśnił mi temat docierania smarowania i chłodzenia silnika.
  A to że użył niewłaściwych słów to prawda odpuście sobie

 • Mój znajomek śmiga po Łodzi starą skodą na łysych oponach, bez przeglądu i OC. Bez ograniczeń. I też nikomu to nie przeszkadza.
  Jak mu kiedyś powiedziałem że zrobi sobie, albo komuś krzywdę – wiesz co odpowiedział?
  Odpowiedział, cyt “pie…lisz”
  I śmiga dalej….

 • Mam gdzieś twoje rady mam silnik od 9 lat i śmigam po Warszawie bez ograniczeń.Rozważania hipotetyczne zostawiam teoretykom i filozofom, przez 9 lat nikomu łącznie z policją mój rower nie przeszkadza.

 • Pozostałych dyskutantów (poza w/w panem) zapraszam do zapoznania się z moim najnowszym wpisem pod tematem “Rower z silnikiem – co na to przepisy?”. Ponieważ postanowiłem zostać czas dłuższy na tym blogu – jest świetny, szacun dla autora – przyjąłem nick JDG i pod nim od kilku dni piszę.
  A wracając do tematu – nasi struże prawa, być może pozwolą się zakrzyczeć poprzez machanie przed oczami nieaktualnym wyrokiem NSA, który w dodatku (nawet gdyby dotyczył dziś obowiązujących przepisów) nie jest obligatoryjny dla sądów powszechnych. Ale zapewniam że prawnicy pracujący na rzecz ubezpieczycieli komunikacyjnych, są z prawem za pan-brat na bieżąco. I w hipotetycznym przypadku zaistnienia wypadku z udziałem kierującego rowerem z silnikiem spalinowym, kierujący ów zostanie uznany współwinnym lub wyłącznie winnym zaistniałego zdarzenia (z uwagi na sam fakt kierowania pojazdem, który nie ma prawa poruszać się po drogach publicznych) i zamiast odszkodowania zobaczy środkowy palec. A nie jest wykluczone że sam poniesie znaczne koszty.
  Jeśli ktoś jeszcze nie wierzy, zachęcam do prostego testu: jak wiemy rower można ubezpieczyć OC. Można również wykupić OC na rower elektryczny jeśli spełnia obwarowania prawne. Proszę spróbować wykupić OC u jakiegokolwiek ubezpieczyciela na rower z silnikiem spalinowym. Nawet rower fabrycznie wyposażony w silnik.
  Jeśli ktoś pokaże mi taką aktualną polisę – odszczekam wszystko co tu napisałem siedząc godzinę pod stołem.
  Zaznaczam – ma to być polisa OC, a nie majątkowa.

  p.s. nie to żebym nie lubił silników spalinowych do roweru – sam mam walizkę gnomów po dziadku – ale myślę że warto wiedzieć na czym się stoi (a raczej jeździ). Nieznajomość prawa szkodzi!

 • Ależ ja nie zamierzam w żaden sposób korzystać z podanego przez ciebie kontaktu, Andrzeju Moraczewski z Lublina. A na twoje gg to nawet nie sp…ojrzę!
  Sam wypisujesz bzdury wprowadzając czytających w błąd.
  I to w błąd który może ich bardzo drogo kosztować.
  Ale to nie ty będziesz płacił, tylko oni.
  Dyskusję z tobą uważam za zakończoną!!!!!

 • Bardzo proszę o powściągnięcie zbędnych emocji. Anonimowy w swoich komentarzach nikogo nie obrażał, wyrażał tylko swoją opinię, może w mało wyszukanych słowach, ale na pewno nie miało to nic wspólnego z pomyjami, a przynajmniej ja nie widziałem.

  Andrzej, musiałem wymoderować trochę Twój komentarz, bardzo proszę o nie używanie takich słów.

 • Witam piszę to do “anonima” bzdury wypisujesz ale to jeszcze nic.
  nie znasz tematu to też nie przestępstwo, ale nie próbuj nikogo krytykować, kto ma doświadczenie i praktykę.
  nie chcę Cię obrazić, ale ja się nie znam na wywalaniu pomyj na kogoś, a nawet Cię nie stać na podpisanie się, ja podpisałem się imieniem i nazwiskiem, podałem kontakt, a ty co, mało że nie masz pojęcia i zachowujesz się jak (…), bardzo proszę czytających tego posta o opinię, może ja ja jestem w błędzie.

  Pozdrawiam Andrzej Moraczewski Lublin
  GG. 3000137

 • Andrzej, dzięki za ten cytat. Planuję w najbliższym czasie dokładnie zgłębić ten temat i przygotować osobny wpis o tych przepisach.

 • Andrzej, nic dodać, nic ująć odnośnie Twoich ostatnich dwóch wpisów.
  Tylko czekać jak Anonim znowu powie swoje :)

  Spalinowe silniki rowerowe to fantastyczne hobby, na którym do tego można jeszcze gdzieś zajechać :)

  Pozdrawiam!

 • Przekopałem jeszcze przepisy o dopuszczeniu do ruchu sprzętu z silnikiem.
  Natknąłem się na innym forum na post ” Dziadka Wojtka “, który bardzo fachowo i dokładnie opisał temat, cytuję go bez porozumienia z nim lecz nie mam z nim żadnego kontaktu.

  Cytat:

  Wszelkie dywagacje są raczej zbędne: rower to pojazd poruszany siłą mięśni ludzkich, może być wyposażony w silnik elektryczny wspomagający, ale silnik ten musi być uruchamiany poprzez ruch pedałów i powinien być wyposażony w regulator redukujący jego moc w sposób nie pozwalający przekraczać prędkości 25 km/h.
  Są również wymagania co do szerokości pojazdu, nie może ona przekraczać 0,9 m.

  Przepisy dopuszczają również doczepne silniki spalinowe o pojemności do 50 cm, pod warunkiem, że cechy konstrukcyjne roweru, to znaczy możliwość jazdy poprzez pedałowanie – zostaną w pełni zachowane.
  Pojazdy takie nie wymagają rejestracji i przeglądów, a uprawnienia kierującego takim pojazdem muszą spełniać wymogi identyczne jak dla każdego roweru.
  Jeśli te wymogi techniczne nie są spełnione, to mamy do czynienia z motorowerem – niezależnie od rodzaju silnika (spalinowy lub elektryczny).

  Powyższe wnioski są wynikiem dokładnego zapoznania się z obowiązującymi na chwilę obecną przepisami – nie zadawałem pytań, zdając się na pracę innych tylko dokładnie zapoznałem się z wszystkimi przepisami i ich wykładniami.
  Zajęło mi to czterdzieści minut, ale przynajmniej wiem coś konkretnie – nie zdając się na czyjeś gdybanie i głupawe domysły.

  Liczę że Dziadek Wojtek nie jest urażony że wykorzystałem jego artykuł ale nigdzie nie znalazłem bardziej zwięzłej i rzeczowej opinii a przytaczanie paragrafów zanudziło by forumowiczów i znów doprowadziło by do demagacji

  Pozdrawiam Andrzej Moraczewski Lublin
  GG. 3000137

 • Panowie z zaciekawieniem przeczytałem wszystkie opinie sam posiadałem różne silniki, na których używałem od 35 lat.
  Mam wrażenie, że niektóre osoby piszące opinie nigdy nie posiadły takiego sprzętu i nie mają zielonego pojęcia o zasadach smarowania silników dwusuwowych, o przeniesieniu napędu i o wielu innych poruszanych sprawach.
  Po pierwsze prędkość maksymalna często poruszana sprawa, prędkość popularnego roweru turystycznego powyżej 40 km/h to maksymalna nieodpowiedzialność piszę tu o typowych rowerach a nie o rowerach fabrycznie wyposażonych w silniki, bo te mają wzmocnioną konstrukcję, oraz dużo lepsze hamulce.

  Następna sprawa to przeniesienie napędu z silnika na koła, często krytykowane przeniesienie napędu na oponę uważam za najlepsze i najprostsze rozwiązanie.

  Przekładnia łańcuchowa stosowana w chińskich i radzieckich silnikach jest w porządku dopóty nic się nie wkręci w przekładnię lub nie ma awarii silnika, łańcuchy są teraz zakuwane i wymiana łańcucha na drodze jest kłopotliwe. (Pamiętajmy, że te silniki nie mają skrzyni biegów a tylko sprzęgło)

  W rozwiązaniu napędu ( rolka opona) też są wady forumowicze piszą, że to prymityw, że zdziera oponę – to prawda, ale opona kosztuje od 20 zł. i wystarcza do intensywnej jazdy na cały sezon a ja po sezonie zdejmuję koło dokładnie centruję zmieniam oponę ( przy tym silniku musi być dobra opona szosowa) i sezon mam z głowy.
  Następna sprawa często poruszana to dobór silnika:
  Praktycznie silnik 80cm https://youtu.be/yOc-Cld6HfU to bezcelowy zakup to jest wyciśnięty silnik prawie 4 KM to moc zupełnie nie potrzebna do napędu lekkiego roweru.

  Do osiągnięcia ok. 40 km/h potrzeba ok. 1KM przy czym należy też zwracać uwagę na pojemność skokową silnika, silnik 25 cm jest o wiele bardziej wyciśnięty niż silnik 50 cm.
  Należy unikać silników spalinowych mocowanych nad przednim kołem z powodu efektu żyroskopowego które bardzo utrudnia kierowanie szczególnie na zakrętach.

  Teraz napiszę o smarowaniu, bo to ważny temat:
  Nie ma nic gorszego dla dwusuwu jak jazda z zamkniętą przepustnicą ( silnik nie dostaje prawie paliwa a przy tym oleju), co ma miejsce w czasie zjazdu z góry jak kierujący zamyka przepustnicę, w lato praktycznie wszystkie silniki rowerowe przegrzewają się a odcięcie silnikowi paliwa jest też odcięciem oleju w nim zawartego a dalsze skutki są wiadome.

  Olej oczywiście dobrej firmy np. stihl, makita a nie Lux DW, bo ten nadaje się do smarowanie zawiasów w drzwiach
  Przy takich zjazdach o wiele lepsze są silniki wyposażone w odprężnik wtedy wystarczy włączyć odprężnik i maksymalnie otworzyć przepustnicę ( silnik ma dobre smarowanie i szybko się schładza)
  I jeszcze parę słów o docieraniu przy docieraniu nie chodzi o to żeby wykorzystywać 1/3 mocy jak to przeczytałem na forum.

  Świeży silnie ma niespasowane części, które z czasem się docierają dopasowują do siebie, ale do tego czasu tarcie pomiędzy nimi jest większe( dlatego w tym okresie żeby to złagodzić potrzeba więcej oleju) a z tym się wiąże przegrzewanie silnika, co jest tragiczne w skutkach.

  Ja rozpoczynałem przygodę z silnikiem Gnom z 1953 roku ( napędzającym przednie koło), potem było kilka radzieckich z przekładnią łańcuchową, następnie Sachs, Nowa Dęba 029, silnik od kosy.
  Obecnie od 5 lat posiadam hongdu ie39f chińczyka, który jest strasznie krytykowany ( szczególnie przez tych doradców teoretyków) a ja ze swoim doświadczeniem z silnikami pewnie następny też taki kupię.
  Założyłem pasjonatom ok. 50 różnych silników i mam z nimi kontakt i trochę rozeznania, nie wiem dlaczego niektórzy wypisuję takie brednie na forum, forum jest dla tych którzy mają konkretną wiedzę, praktykę lub dla tych co chcą się dowiedzieć.

  I jeszcze jedno przez 35 lat nigdy nie miałem problemów z milicją ani z policją ani na ulicy ani na ścieżkach rowerowych choć zatrzymywali mnie wielokrotnie.

  Kiedy straszą mnie mandatem za jazdę po ścieżkach rowerowych ja się śmieję i proszę o skierowanie sprawy do sądu rower jest dopuszczony do ruchu a silnik pomocniczy nie robi z niego innego pojazdu.
  Jeśli ktoś potrzebuje jakiejś rady chętnie udzielę jej na GG.

  Pozdrawiam Andrzej Moraczewski Lublin
  GG. 3000137

 • A dla zobrazowania mylnego rozumienia pojęcia “działanie prawa wstecz”:
  kilkadziesiąt lat temu definicja motoroweru obejmowała pojazdy dwukołowe o pojemności silnika do 100 ccm. Niestety – dzisiaj pojazdy wyprodukowane w tamtym czasie nie mieszczą się w obowiązującej definicji motoroweru i do ich prowadzenia konieczne jest prawo jazdy kat A1.
  I to jest dla wszystkich oczywiste.
  A żeby rozwiać wszelkie wątpliwości o nielegalności posiadanych przez Was rowerów z silnikiem spalinowym: nawet poprzednie, nieobowiązujące już przepisy, dopuszczały montaż silników o poj. skokowej do 30 ccm A to oznacza że montaż silników 50 ccm nigdy nie był legalny. A co dopiero 80 ccm !!!!!
  Radzę mieć powyższe na uwadze zanim zdecydujecie się wyjechać swoim parkotkiem na drogę publiczną (że o drodze dla rowerów nie wspomnę!!)

 • To ja muszę zmartwić ciebie. Kodeks drogowy zawiera dwie interesujące nas definicje: definicję roweru i definicję motoroweru. Obie są jednoznaczne i nie pozostawiają w tej materii żadnych wątpliwości. Zachęcam do lektury.
  No i nie rozumiesz pojęcia “działanie przepisów wstecz”. Prawo się zmienia – i to co było kiedyś dozwolone, dzisiaj jest zabronione. A czasami na odwrót. Nie ma w tym nic skomplikowanego.
  A myślenie życzeniowe – cóż, jest fajne. Ale nie zmienia, niestety, rzeczywistości ;)

 • Do Anonim: Na pewno masz rację… przepisy nawet działąją wstecz i nawet stare rowery z silnikiem spalinowym zostały zdelegalizowane :)

  Jednak muszę Cię zmartwić, bo rower z silnikiem nie stanie się nigdy skuterem, bo silnik rowerowy jest jedynie silnikiem pomocniczym, a nie jedynym źródłem napędu jak to jest w przypadku skuterów.

 • Rower z silnikiem spalinowym staje się skuterem.
  Należy go zarejestrować, zapłacić OC, jeździć w kasku itp.
  Jedyny silnik dopuszczony do montażu w rowerze to silnik elektryczny o mocy do 250 Wat
  A przekona się boleśnie o tym każdy posiadacz parkotka po kolizji lub wypadku, kiedy zajmie się nim policja lub prokurator.

  • ale opowiadasz bzdury a wogole takich akcji nie bedzie bo rowerow spalinowych jest bardzo malo O !

 • Dlaczego “po co”?
  Kilka przykładów przewagi roweru nad skuterem:
  1. Za skuter płacisz OC
  2. Musisz poruszać się w kasku
  3. Rower bez problemu wniesiesz do domu i przetrzymasz na balkonie
  4. Niższe zużycie paliwa w rowerze
  5. Jak zabraknie paliwa, to rowerem jedziesz dalej
  6. Rowerem można poruszać się także po drogach dla rowerów

 • A po co do roweru montować rozrusznik od skuteru?
  Już lepiej do skuteru założyć dzwonek od roweru ;)
  A poważniej: ceny skuterów są już na tyle niskie że robienie skuteru z roweru – to jak robienie z taczki wywrotki. Niby można, ale po co?

 • Witam
  czytając komentarze i widząc ile problemów sprawia silnik spalinowy ,chciałbym polecić silniki elektryczne do rowerów ,montowane do przedniej piasty koła .Są one dużo prostsze w montażu ,posiadają dużo większą sprawność i przede wszystkim
  są praktycznie bezobsługowe (poza ładowaniem baterii)
  Montując mój pierwszy napęd elektryczny byłem mile zaskoczony
  jego działaniem,chętnie pomogę w montażu takiego napędu
  Mój e-mail:silnikirowerowe@interia.pl
  Pozdrawiam

 • I w sumie czym to się różni od pierwszych “komarków”? Pamiętam silniki “jako” aż łezka się kręci w oku:). W mojej kozie mam za małe przełożenie na dodatkowe obciążenie.

 • Janas, może gaźnik podaje za dużo paliwa i zalewa świecę albo
  dźwigienka ssania jest w pozycji zamkniętej i silnik nie dostaje powietrza.

 • Witam – mam problem – doradżcie ,,,,
  Zakupiłem właśnie silniczek 48cm , zamontowałem sprawnie cały zestawik do rowera i próba ,,,, odpalił na 15 sekund i zgasł , teraz ani nie puknie ni stuknie przy prubie odpalenia ,,
  — mieszanka była ok “na pewno nie przytarty””
  — paliwo podaje “świeca wilgotna po próbach rozruchu”
  –cewka podaje iskre lecz przy wyższych obrotach silnika “możliwe że pod ciśnieniem niknie całkowicie “”???
  — świeca zmieniana na inne
  jeśli ktoś miał może takie kłopoty z tym malczakiem to prosze o jakąś podpowiedż bo pasuje docierać silniczek na taką pogode — pozdrawiam

 • Robert, rzeczywiście kojażę zmiany z art. 47.
  Mam jednak wątpliwości czy aby silnik spalinowy był niedozwolony, ponieważ w prawie o ruchu drogowym nie ma żadnej wzmianki o silniku spalinowym w rowerze.

  Stąd wnioskować można, że co nie jest zabronione, jest dozwolone.

  P.S. Prywatnie sam posiadam taki silniczek, 49cc i jak dotąd po przejechaniu ok. 500km wszystko super gra. Jazda tym rowerem to sama radość.

  Pozdrawiam Was wszystkich i życzę szerokiej drogi :)

 • Chętnie wymienię doświadczenia z innymi odnośnie eksploatacji tego silnika (mam model 48cm3)
  Jestem z okolic Warszawy.
  Mam też do sprzedania zębatkę na tył 44 zęby i jej mocowanie do koła (są aukcje na allegro)

 • Jednak nie można jeździć rowerem z silnikiem pomocniczym, spalinowym po drogach, jest nowelizacja ustawy, która wyraźnie mówi co to jest rower pozdro
  ustawa z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami, gdzie pkt 47 art. 2

 • Wbudowana prądnica działa tylko wtedy gdy silnik jest w ruchu – do oświetlenia jest ten dodatkowy biały kabelek, dalej idzie mostek prostowniczy, kondensator i diody LED.

 • @Bartosz – musisz po prostu poszukać jakieś mocnej lampy rowerowej. Niestety, jeżeli będziesz chciał uzyskać efekt taki jak długich świateł samochodu – trochę się wykosztujesz.

  Poczytaj o np. Mactronic Scream – ja mam wersję 243 lumeny (ok. 100 zł) i jest niezła. Do jazdy poza miastem może jednak być ciut za słaba. Ale producent ma w swojej ofercie mocniejsze modele.

 • Kupiłem sobie na Allegro silnik spalinowy 2 suwowy 48cc z pomysłem zainstalowania tego do trójkołowca, ponieważ na zwykłym rowerze nie jestem w stanie równowagi utrzymać, a roweru używam do codziennych dojazdów do pracy nawet w zimę 6km w jedna stronę. mam nadzieję, że nie będzie problemu z zainstalowaniem silnika do niego. a czy istnieje coś takiego jak długie światło do roweru, chodzi mi o to, że w pewnym przejeżdżam przez pole asfaltem, gdzie nie ma oświatlenia a wracam po 9pm z pracy. Czy coś takiego istnieje? Pozdrawiam

 • @Jacek – tak, a to wszystko wina Tuska :]

  Co do ilości szprych w kole – to do konkretnej obręczy i piasty oczywiście, że wejdzie konkretna ilość szprych. Ale przecież pisałem o wymianie całego koła.

  Co do grubości szprych, to też bardzo się mylisz. Są szprychy o różnych grubościach. Są cieniowane, lub nie. Są wykonane z różnych materiałów i z różną wytrzymałością wyrażającą się w N/mm2.

  Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś wątpliwości – chętnie je rozwieję.

 • I dlatego w tym kraju żyje się coraz gorzej, pytasz o poradę, a w odpowiedzi dostajesz humor, taka narodowa przypadłość, jak nie potrafisz logicznie pomóc to z takimi tekstami zabawiaj się gdzie indziej nierowerowe porady

 • A nie mówić o zwiększeniu ilości i grubości, oj rowerowe porady, takich mamy doradców w tym kraju, niestety

 • Jeśli jesteś z rowerowych porad, to powinieneś wiedzieć, że ilość szprych w kole jest ograniczona i grubość standardowa

 • Ech, fajnie byłoby mieć sklep rowerowy i może nawet kiedyś o tym pomyślę :) Jednak w tej chwili sprzedaż części rowerowych jest poza moim zasięgiem. Tak więc nie wiem o jakim sklepie myślisz.

 • Musisz pomyśleć albo o kole z większą ilością szprych, albo o grubszych szprychach.

 • Czesc. Mam go od lipca i jestem bardzo zadowolony. Fajnie smiga. Jedyny feler to luzujące się szprychy tylnego koła, spowodowane jest to zapewne przeciążeniami. Macie na to jakiś sposób. Serdecznie pozdrawiam

 • to jeszcze raz ja i nie ważne jaką masz moc silnika.
  Ja mam (49cm3) i mam go już prawie 2 lata jestem bardzo zadowolony że go kopiłem dałem za niego tylko 70zł

 • Cześć Robert mnie też zatrzymała Policja ale nie przyczepili się do silnika tylko do braku świateł!! spytałem się też tych policjantów czy w ogóle mogę tym rowerem poruszać się po drogach policjant mi wytłumaczył że jeżeli masz pedał i możesz sam pedałować to ten silnik zalicza się jako Silnik pomocniczy i nie mogą się o to czepiać .

 • Jeżdżę takim od lipca i dzisiaj spotkała mnie niespodzianka, zatrzymała mnie policja i dostałem pouczenie, nie można takim czymś jeździć po drogach,nie ma podstawy prawnej. Czy ktoś z Was miał podobny problem? pozdro

 • Kupiłem taki rowerek z silnikem 50CC i mi pali 4l na 100 Km. To dlatego że jest na dotarciu??? mieszankę daję 1 do 16 i moja waga to 85 kg. Może dlatego??? Proszę o porady.

 • Silniczek takowy (poj. 49cm3) użytkuję od maja tego roku (wyjazdy tak do 20km od domu) i uważam, że jest to super wynalazek.
  Jedyne, co usprawniłem, to uszczelnienie kranika przymocowywanego do baku.
  Najlepiej mi chodzi na iglicy podniesionej na najwyższy rowek.

  Dowca – bardzo fajne usprawnienia, ale w jak dla mnie chyba zbyt kosztowne. Fabryczny pomimo tolerancji tłok-cylinder 0,1mm działa bardzo przyzwoicie i wwozi mnie pod te ostrzejsze górki również bez kłopotu. Jakby jakiekolwiek kłopoty wystąpiły, to części są śmiesznie tanie.

  Jeszcze z innych spostrzeżeń: miny ludzi mijanych na wioskach są nieziemskie :)

  Szerokiej drogi!

 • A teraz trochę subiektywnej prawdy w sprawie chińskiego silnika rowerowego . Z racji tego , że nie mogę się nazbyt przemęczać posiadam pięć takich silników cztery chińskie i jeden KO fabrycznie nowy . W roku 2011 miałem dużo czasu aby przemyśleć jaki rodzaj napędu zastosować . Silnik elektryczny odpadł w przedbiegach ( moc, masa i zasięg ) podróżuję dziennie do 120 km i nie mogę sobie pozwolić na ładowanie baterii bo grupa rowerowa z którą jeżdżę na wyprawy – nie poczeka. Nie udzielam się na forach internetowych ponieważ bardzo dużo pracuję i nie mam na to czasu. Czasami czytam co ludzie wypisują i ręce mi opadają w związku z tym postanowiłem zabrać głos . Z wykształcenia jestem inżynierem z zamiłowania mechanikiem praktykującym i wydaje mi się , że mogę coś na ten temat powiedzieć .

  A więc chiński silnik rowerowy ( Skyhawk też jest chiński ) uważam za konstrukcję bardzo przyzwoitą pomimo słabej jakości wykonania . W sumie na trzech silnikach dwie 49-tki i jedna 66 – tka przejechałem łącznie ok.14500 km .

  Nie chcę zanudzać bo spędziłem dziesiątki godzin w garażu i mogę z całą pewnością stwierdzić , że konstrukcję dopracowałem prawie do perfekcji .

  Co należy zrobić aby mieć frajdę z użytkowania :

  – silnik należy rozebrać
  – cylinder z tłokiem oddać do warsztatu obróbki mechanicznej . Tam prawdziwy polski rzemieślnik wykona tuleję żeliwną i wciśnie do cylindra . Należy zachować pasowanie na poziomie 0,04 mm do 0,05 mm . Orginalna tolerancja to 0,1 mm ( katastrofa).Nikasil z którego wykonana jest orginalna gładź cylindra posiada od nowości taki luz ,że chałas tłoka w zewnętrznych zwrotach i brzęczenie pierścieni jest nie do wytrzymania .
  – to samo należy zrobić z wałem korbowym . Stopa korbowodu w orginale ma już luz kwalifikujący wał do remontu . Pasowanie sworznia choć nie jest zbyt subtelne można pozostawić .
  Należy zamówić na amerykańskiej stronie internetowej dobre dwuwargowe uszczelniacze wału korbowego 3 dolary sztuka są dwie sztuki L i P .
  Koszt regeneracji wału i cylindra w Warszawie to ok.500zł .
  Proponuję jeszcze zrobić sprężynowy napinacz łańcucha i kupić koła aluminiowe bez szprychowe .
  Oczywiście silnik należy odizolować od ramy za pomocą gumowych przekładek ( poduszek) pozostawiam tu własną inwencję i empiryzm . Robi się koszt słabego skutera , tak że proponuję się zastanowić . Ja jestem bardzo zadowolony ponieważ wrzucam mower na dach i w Polskę . Pociągiem także wielokrotnie przewoziłem – bez problemu.

  Na zakończenie istotna rada : uważam, że najlepszy jest silnik 49 ccm . 66 ccm posiada dużo większe wibracje i jest mniej przyjemny w użytkowaniu . Przy zębatce 44 zęby moc i prędkość ( 43 km/h ) uważam za wystarczające ( 105 kg wagi).

 • Ciągle jednak nie wypracowano dobrego rozwiązania przeniesienia napędu najbardziej podoba mi się ale kosztuje 3000 zł napęd taki jak w bimoto.pl jednak i on wydaje mi się że coś się może zaplątać np. rozpięta kurtka pasek od plecaka Na pewno jednak o wiele lepszy niż jakaś rolka na koło. Dodatkowo potrzeba by w rowerze poprawić hamulce bo wiem że jak jest np. zima i śnieg się dostanie do typowego hamulca prawie traci skuteczność hamowania nie wiem jak tarczowe. Jechałem zwykłym rowerem 50 to się cały trząsł to i hamownie wydłużone. W każdym razie prędkość powinien mieć do 50 km a jechać to ja sobie mogę 35km.

 • Według mnie silniczek spalinowe lepszy jest niż elektryczny co to za frajda jechać 25 km/h bo tyle jadą a spalinowy to wyciąga 50km/h i już wtedy nie wielu kolaży zdąży za takim a całkiem ładnie sobie pyrka jechałem kiedyś za kobietą co miała rower z silniczkiem spalinowym nie było łatwo za nią nadążyć. Poza tym spalinowy lepiej działa zimą gdy bateria elektryczna może mieć tylko 10 % pojemności przy ujemnych temperaturach a do tego jak się włączy światło. Według mnie lepsza spalina niż elektryczne super sony. Ja jadę bez niczego rowerem 25 km na godzinę średnia prędkość to po co to samo na akumulatorach. Tylko spalinowce ładnie umieszczony w sakwach prawie nie widać taki ta kobieta miała.

 • 30kmh jedzie spr tlumik czy niezapchany fajke swiece cos ma zwalone albo zle dotarl stracil mu moc

 • Mnie dzwiek silnika spalinowego nieprzeszkadza daje frajde z jazdy silniki sa szybkoobrotowe brzmia jak bmv szybko sie zbiera i w odroznieniu od elektrycznych mozna daleko pojechac kupuje 5l dolewam 250ml oleju i 200km przejerzdzam bezproblemu a na elektryczny to nadaje sie tylko chyba do roboty po miescie na zakupy
  ? No i jak chcesz przejechac wiecej to trzeba duze ciezkie akumulatory ze 15kilo i silniki elektryczne producent daje 1000h pracy czyli jakies 2 lata i akumulatory tez ze 2-3 lata trzeba wymieniac wiec silnik + akumulatory trzeba kupic i sa koszty ich ladowania a silnik spalinowy czesci tanie i malo pali:) i frajda sluchac silnika

 • Odradzam mniejsze proporcje oleju w tym silniku. Olej nie tylko smaruje tłok ale również chłodzi. Nie wiem, jak jednemu z Was na zębatce 36 udało się jechać max 30 km/h. Ja u siebie mam taką zębatkę i upierając się można osiągnąć nawet 47 km/h. Rower to stary MTB na ramie stalowej, koła 26″, waga całego zestawu przeszło 36 kg + ja = prawie 160 kg. Silnik to 72cm3. W minionym sezonie pokonałem nieco ponad 1000 km i zobaczymy ile przeżyje w tym.

  Pozdrawiam

 • P.S chodzi o udowodnienie ze za podobne pieniadze co nowy w miare tani skuter mozna zmontowac cos znacznie ciekawszego i nie na chinszczyznie. Dobra juz sie zamykam czekam na pomysly. (nie interesuja mnie uslugi jedynie zakup czesci)

 • a wiecie moze gdzie kupic jakis solidniejszy silnik, moge go nawet sprowadzic chce zamontowac silnik do roweru typu chopper sprowadzonego z holandii wazy ponad 20 kg ale jest w stanie uniesc wiekszy silnik dal rade uniesc mnie a waze kolo 100kg :D a chcialbym zrobic z niego naprawde niepowtarzalne cacuszko. Jest moze jakis wybor lepszych tlumikow? Bo wiekszosc na allegro to chinskie przeciekajace gowno A i czy wiecie moze do jakiej pojemnosci mozna stworzyc taka konstrukcje bez potrzeby zarejestrowania i ubezpieczenia? Sorry ze tak chaotycznie ale od dawna sie do tego zapalalem a dzisiaj kurier w koncu go przywiozl. bede wdzieczny za pomoc mam zamiar udokumentowac prace wiec moge wrzucac mozolna przemiane krok po kroku. aaa jbc moj mail to boberian2@gmail.com pozdrawiam

 • A jakiego oleju używacie do mieszania z paliwem? Ja używam pół-syntetyka z Orlenu. 1:50 to chyba trochę ryzyko na zalecane 1:20 po dotarciu.

 • Ja mam chiński silniczek z alle… silnik nawet jak
  za te pieniądze wytrzymały z rowerem gorzej mianowicie tylne koło (łożyska) zajechałem 4 koła
  próbowałem robić na zwykłych łożyskach kulkowych to
  samo w końcu dopasowałem koło od komara jeżdże na nim 3 miesiące narazie żadnych luzów

  ps od początku (06.2011) jeźdźiłem na mieszance 1 : 50 i nie ma żadnych problemów

 • Ja mam taki silniczek i jestem bardzo zadowolony. C?o prawda docieram go jeszcze ale przy kołach 28cali to nie ruszam manetką gazu a licznik pokazuje mi 20km/h więc jeżdżę tak do 30km/h. Pracuję jako dekarz więc czasem po 10godz.przybijania łat klękając na kolanach nie ma się siły,z czego całą drogę powrotną mam pod górkę. Jadąc na pedałach jechałem 20min,na silniku 7min. Ile szybciej w domu i nie bolą nogi. Ja także polecam.

 • Rolkę z tą blacha do mocowania to można czasem kupić od sprzedawców co sprzedają te silniki jak maja jakieś zwroty pogwarancyjne, nie myślałeś na zastosowaniem przekładni od mini pocket bika na łańcuch lub sam dzwon sprzegła oba pasuja na silnik taki od kosiarki , trzeba pomierzyc rozstaw otworów bo czasem sa minimalne różnice ale do skorygowania.

 • Bardzo dobry pomysł! Może na początek trzeba by się podczepić pod zlot motocykli albo motorowerów :)

  • W maju w Poznaniu odbędzie się II Retroweriada . Jeśli ktoś posiada polski rower z lat 60-tych (również wyposażony w silnik np. Gnom ) lub starszy , może zostać uczestnikiem zlotu . W przypadku rowerów zagranicznych pojazdy nie mogą być wyprodukowane po 1945 roku . Do tego
   uczestnik powinien posiadać strój odpowiedni do rocznika roweru . Kto ma ochotę na fajną zabawę powinien wcześniej zgłosić swoje uczestnictwo
   w RETROWERIADZIE

 • MAM TAKI ROWER SILNIK OD KOSY PALI PUL LITRA 30km
  wciaga 45 km
  kota 26 cali moc1km rowerwazy okoto 30 kg naped na tylnie koto rolka jezdze nim 55km w obie strony na bagaznik zabieram 10do20kg sam warze80 i daie rade podgurke pomaga polecam
  rower z silikiem malancuch przy hamowaniu rwie szprychhy jest glosm nie polecam uzytkownik

 • ja niechce byc rowerzysta i sie meczyc pedalowaniem a przy tym nudzic tylko miec rower z silnikiem solex albo ten na lancuch i byc solexista

 • dobry, lekki 2,8 kg , 4 -suw ma honda gx25 (25cm3), moc 0,7kW (1KM) .Używam go w dłuższych trasach ( ponad 100 km i tylko chwilowo – pod górkę)by zaoszczędzić siły na pozostałe km ,gdyż wiadomo że podczas wspinania zużywa się od 3-5 razy więcej energii , zależy od % podjazdu .Całośc zestawu wraz z przekładnia to 6 kg.Pali ok 1,5 l /100 ale pracuje na max , bo tylko po\d górę , na płaskim ok 1l i pojedzie 40 km/h , pomagając pedałami nawet 60 . Mam też i kolarkę , waga 9 kg , bez silnika . Tym też robię trasy 4-5 godz ponad 100-u kilometrowe . Mam 53 lata . Uważam że obydwa sprzęty są dobre a wybór należy do Ciebie .

 • komarkiem to komarkiem nie to co rower z silnikiem pomocniczym, komar to nie rower z silnikiem pomocniczym

 • Robiąc próby jazdy na takim “rowerze” najpierw dobrze jest chyba wykupić ubezpieczenie :)
  Nigdy nie wiadomo czy maszyna nie wymknie się spod kontroli.
  Ja zawsze komarkiem śmigałem w kasku i z ważnym OC.

 • Silnik jest wykonany z magicznego stopu aluminium >>> to jest DURALUMINIUM <<< , jeździć się da, ale są delikatne.Teraz to silniki do skuterów i motocykli też są robione z duraluminium.Co do mieszanki paliwowej to 1:16 i 1:20 to są jedyne akceptowalne proporcje , inaczej mogą być problemy.

 • Witam , czy ktoś z Was wie na którym znaku na kole magnesowym silniczka Gnom ustawić zapłon ? Mam trzy koła i wszystkie mają po dwa znaki na obwodzie wyciskane , oraz jeszcze po jednym znaku na zewnętrznym obwodzie . Nie mogę ustawić zapłonu i co zatem idzie odpalić . Pomóżcie . Pozdrawiam
  tadek46@gmail.com

 • Zdecydowanie odradzam mieszankę zbyt ubogą w olej.Proponowane wcześniej proporcje typu 1:40 można włożyć między bajki. Te silniki bardzo łatwo się przegrzewają i zacierają.Nie mają przecież wentylatora.W moim egzemplarzu po 1700 km musiałem wymienić cylinder i tłok z powodu zużycia. W czasie upału w górach zaczął się zacierać.. Mimo ,że jeździłem na oleju Midland “full syntetyk” ale w proporcji ok.1:30. Teraz leję 1:20 min. 1:25. najzwyklejszego oleju MIKS/ARGE w cenie 10zł za litr lub Husq-Oil. Napiętnowany z każdej strony Mixol w większej proporcji lepiej sprawdzi się niż niewłasciwie podane oleje z górnych półek.

 • Jezdze Skyhawkiem 50ccm drugi sezon. Zadnych napraw.Frajda nie do opisania.Rozdziawione twarze przechodniów-bezcenne.

 • Dzięki jozcho za bardzo rzeczowy komentarz. Niestety jak widać cena nie czyni cudów :)

 • Zajechałem dwa silniki rowerowe chińskiej produkcji. Silnik nr 1 przejechał około 3000 kilometrów, któregoś dnia “umarł” na drodze.Sekcja zwłok wykryła wykruszenie się warstwy chromu , którą powleczono cylinder od środka!. Kawałeczek dostał się między tłok a kanał wylotowy, w wyniku czego cylinder tłok i pierścienie do złom.Wał wykonany ze stopu Stalo-podobnego, luzy we wszystkich możliwych kierunkach.Łożyska i uszczelniacze na wale do wymiany. Skleciłem więc egzemplarz nr 2, nabyty na aledrogo na części, bez osprzętu. Uzupełniłem osprzęt z silnika nr 1 (Gaźnik, wydech, zapłon), silnik po 4000 kilometrów zgon. Ekstremalne zużycie wszystkiego!, nie kwalifikujące do naprawy. Silniki wykonane są ze stopu który tylko przypomina aluminium, pękają obudowy na mocowaniu sprzęgła.Gaźnik porażka, narowisty w regulacji, problemy z zaworem iglicowym i tonące pływaki. Wkurzyłem się maksymalnie,jak można tak marnować ludzką pracę i materiał. Obecnie mam 24 letni radziecki silnik KO (Krasnyj Oktiabr), przy swym młodszym chińskim kuzynie to istny Rolls- Ryce. Egzemplarz silnika nabyty okazyjnie za 200 zł, pierwszy raz od daty produkcji odpalony przeze mnie.W ruskim silniku można mieć jedynie zastrzeżenia do gaźnika i archaicznego zapłonu. Ma to jednak dobre strony,do naprawy służy jedynie śrubokręt. Jedno jest pewne, omijam już wszystkie chińskie tanie wynalazki. Wam życzę tego samego.
  “jozcho” Oświęcim.

 • wszystko w granicach rozsądku i bedzie ok

  Ale ty rowerki z silniczkami sa fajne, moim zdaniem to jest lepsze od motocykla, kwestię prędkości pomijam, bo nie oto w tym chodzi.

 • Rower z silnikiem pomocniczym może jeździć po ścieżkach rowerowych.
  Według przepisów jazda też zwykłym rowerem po chodniku jest niedozwolona… Ale w praktyce nie przestrzega się tego przepisu. Już lepiej dostać mandat niż “dostać” się pod samochód.

 • czy można z zamontowanym do roweru silnikiem spalinowym jechać po ścieżce rowerowej i chodniku?

 • Silnik rzecz fajna, ale mnie bardzo denerwuje gdy jadę rowerem a obok ktoś smrodzi dwusuwem

 • Biały zostawiasz i nic z nim nie robisz. Zaizoluj go tylko porządnie. Żółty i niebieski wychodzące z silnika łączysz odpowiednio z tymi wychodzącymi z modułu zapłonowego. W miejsca tych łączeń wpinasz też kabelki od manetki (niebieski do niebieskiego, czarny do żółtego/czrnego).
  Pozdrawiam
  Sebek
  ps. Mój silniczek już po dotarciu. Śmiga jak ta lala!

 • a jak podłączyć kabelki 3 szt. wychodzą z silnika biały żółty i niebieski z iskrownika? wychodzą dwa niebieski i żółty co zrobić z białym? ponadto przy manetce gazu znajduje się wyłącznik (iskry?) z którego wychodzą dwa kable jeden czarny drugi niebieski które nie mają zakończeń gdzie mam je podpiąć żeby to działało

 • Silnik elektryczny w rowerze jest słaby a bateria nie starcza na wiele. 110 kg rowerzysty i silnik elektryczny nie działa pod lekką górkę a żywotność baterii jest po niżej krytyki, jazda takim rowerem po wiejskich drogach gruntowych jest przktycznie niemożliwa.

 • Udzieli Ci dobry sprzedawca. Są jeszcze tacy nawet na alledrogo :) Poza tym wraz z zestawem silnikowym dostaniesz może nie najlepszą ale wystarczającą instrukcję montażu. Jeśli natomiast znasz angielski to wyguglaj sobie fora z USA. Hasło kluczowe MOTORIZED BICYCLE ENGINE KIT.
  Ps. Ostatnio przegoniłem rowerek na dłuższej trasie. Zrobiłem 75 km jednym rzutem. Silnik dobrze się spisał.
  Pozdrawiam
  Sebek

 • P.S. Rower górski, koła 26 cali. Prędkość mierzona GPSem Garmin 76csx. W razie pytań, piszcie.
  Pozdrawiam
  Sebek

 • Akurat tak się składa, że mam taką 80-tke (66ccm) i na dotarciu (jadąc zgodnie ze sztuką docierania maks. na 80% obrotów) osiągam prędkość 40km/h. Zresztą nawet gdyby to był max to mi to w zupełności wystarcza. Dojeżdzam rowerem z silnikiem do pracy (10km) i jestem szybciej niż autem bo nie stoje w korku tylko śmigam poboczem. Polecam
  Sebek

 • ruskim KO zrobiłem bez problemow z 3 tys km tylko moc spadła i słaby zapłon jesli chodzi o jakosc oswietlenia i iskry lepiej nie wlaczac swiateł

 • pierdoły 80 tka ma faktycznie 66 cm i wyciaga na mniejszym trybku 36 trybek w kole 26 cali tylko 30km/h maksymalnie i nie wmowicie mi ze wiecej liche do tyłka sprzegło bardzo ciagnie trzeba cały czas jechac silnikiem i hałas

 • Hello :)

  Na jeden bak benzyny (2Litry) lejemy 125 ml oleju np. ORLEN OIL 2T SEMISYNTHETIC.

  Jeśli braknie paliwa można jechać normalnie jak zwykłym rowerem.

  Co do kupna roweru z silnikiem to jaki kopować cały rower z silnikiem w komplecie to najlepszy będzie rower SPARTA z silnikiem SACHS, potem jeśli masz dobry rower to można kupić i zamontować cały zestaw silnikowy do roweru z napędem łańcuchowym.

  Odradzam silniki na rolkę, podczas deszczu lub w piaszczystym terenie nie da się jechać.

  wszystko można znaleść na alleg.. lub w sklepach internetowych.

  Udanego sezonu :)

 • Witam, jestem zielona a widze chlopaki, ze Wy w temacie silnikow do roweru bardzo dobrze stoicie. Moj Tata nosi sie z zamiarem kupna roweru z silnikiem spalinowym, ale moze wystarczylby tylko jakis silnik do samodzielnego montazu. Co radzicie? Jego dotychczasowy rower jest calkiem dobry jeszcze, wiec po co wydawac niepotrzebnie pieniadze? Będę wdzieczna za podpowiedz co i gdzie zakupic by Ojciec mial satysfakcję. Pozdrawiam A

 • sa droższe od pilarek i podkaszarek bo sa juz przystosowane do montażu i nic nie trzeba dorabiać , a jak ktoś ma zdolności, warsztat i checi to może sobie przysposobic silniki od pilarek podkaszarek do roweru ale cenowo poodobnie wyjdzie, takie moje zdanie.

 • Zastanawiam się dlaczego te silniki rowerowe nawet z dolnej pułki są dużo droższe od np; podkaszarek, pilarek spalinowych te ostatnie kosztują od 200 zł z 2 letnią gwarancją.

 • Z takimi silnikami jest jak z chińskimi skuterami za 1500 zł – po jakimś czasie niestety nadają się tylko na złom.

  Jeżeli ktoś jest zainteresowany takim silnikiem powinien rozejrzeć się po prostu za czymś solidniejszym.

 • Mam 3 lata taki silnik. Chiński bubel. Rozebrałem silnik po 500 km wymieniłem uszczelniacze na wale, tylna zębatka mocowanie, do bani.
  Po prostu chińszczyzna.
  Nie polecam.

 • Szukam silnika do roweru, ale tańsze silniki mają nadmiar łańcuchów do montażu i duże wymiary.
  Szukam informacji na temat stanu opony po tym, jak rolka silnika ją poniewiera.
  Może ktoś z użytkowników takiego napędu napisze parę zdań. Z góry dziękuję.
  Jeśli to nie problem, to może być GG 2805830

 • OOOO dzięki Nonamerze. Rozwiałeś me wątpliwości. Zdecyduję się na cruisera z silnikiem 48cc. No i przede wszystkim dziękuję za informacje dotyczące składu mieszanki.

  Pozdrawiam :)

 • To ja Nonamer.
  Niesety Właściciel bloga usunął wszystkie przydatne linki. Szkoda…
  No cóż, w końcu to jego własność…
  OK, jak chodzi o elektryki to odradzam, akumulator padnie po godzinie, a poza tym to nie taka moc, zwłaszcza pod górkę.
  No chyba, że jakiś potężny akumulator zaczepisz a silnik wysokoamperowy ten z USA sprowadzisz, ale co t za sens ?
  Naprawdę szczerze polecam spalinowy silnik.
  Jeśli masz Cruissera, – polecam czterotakt, ale to 1000zł.
  Jednak na początek dwusów za 300zł 48ccm wystarczy. Tylko pamiętaj, żeby nie zatrzeć, bo na dotarciu trzeba bardzo uważać. Nie jechać szybko na dużch obrotach. Tylko 1/3 mocy.
  Przez pierwsze 500km mieszanka 1/16 NIE MIKSOL, tylko czerwony olej orlenowski 2T.
  Po przejechaniu 500km mieszanka 1/25
  Teraz można jeździć szybciej.
  Jak przejedziesz 1000km – mieszanka 1/33
  Po przejechaniu 2500km – 1/40
  Ja tak jeździłem – więc wszystko powinno być OK.

  Zakładam własny blog o silnikach – zapraszam

  To ja już się stąd zabieram bo właściciel nie chce aby publikować linki.
  Pozdrawiam wszyskich tych, co lubią jeździć rowerem bez pedałowania :)

 • Bardzo proszę o niepodawanie linków do stron ze sklepami.
  Myślę, że każdy jest w stanie znaleźć takie strony na własną rękę.

 • Hej Nonamerze! Dzięki za info, mieszkam w stolicy.Wyczaiłem sobie jedną rzecz w sieci, i myślę jeszcze nad silnikiem elektrycznym do cruisera :)

  Pozdrawiam

 • Witam
  To znow ja Nonamer.
  Zdecydowanie wybierz Cruisera, są bardzo wygodne w porównaniu do szajowych niemodnych już MTB ale koniecznie musi on mieć amortyzowane przednie koła. W ruchu miejskim z policją nie będzie kłopotu, ale pamiętaj o dobrym oświetleniu. Szczerze nie polecam tylnych migawek, tylko porządne masywne (tylko bez przesady) światło tylne jak i przednie. Chyba nie muszę przypominać, że w silniku jest generator prądu zmennego (około 6V). Jeśli chcesz zastosować diody LED, koniecznie musisz zastosować mostek GRETZA i kondensator 1000uF na wjściu. Jeśli dioda ma mniejsze napięcie, możesz zastosować stabilizator – wtedy śwatło nie powinno mrygać, a dioda się nie przepali od wyższego napięcia. To tyle o oświetleniu.
  Jeśli dawo nie jeździleś – polecam silnik automat (sprzęgło autoatyczne) tylko gazem sterujesz.
  W jak dużym mieście mieszkasz ? Ja w ogromnym i mszę powiedzieć, że pojazd spisuje się idealnie.
  Nie czekaj aż nogi zaczną Cię boleć.
  Nie czekaj do ostatniej chwili, aż przyjdzie sezon i wszystko zdrożeje.
  Kup silnik już teraz – nie będziesz żałował uwierz mi – naprawdę warto go mieć.
  Cena tak mała a ile frajdy z podróży rowerem w którym nareszcie nie trzeba pedałować.
  Ostanio widziałem kuriera, który zaczepił silnik do… kolarki.
  I bardzo dobrze – koniec z pedałowaiem i niszczeniem kolan !
  Dzięki rewelacyjnemu rozwiązaniu, cruiser lub stary MTB zamieni się w szybki pojazd miejski.

 • Ja się zastanawiam, nad kupnem cruisera z silnikiem 49cc. Zastanawiam się jak się sprawdzi w ruchu miejskim i czy się opłaci? Mam pewne opory bo już dawno nie jeździłem i muszę sobie przypomnieć pewne rzeczy, ale zastanawiam się czy warto właśnie do miasta zaopatrzyć się w coś takiego?

 • To ja Nonamer “anonimowy”
  Pomagam tym co chcą zmotoryzować rowerek i zachęcam wszystkich do jazdy z silnikiem :-)
  Wziąłem to “forum” za MOTO-rowerowy blog.
  Skąd miałem wiedzieć, że nie preferujesz/nie lubisz silników ?
  Wciąż nie rozmmiem, dlaczego uważasz, że slniki spalinowe do rowerów “przejdą na emeryturę” ?
  Przecież zaczna się ich Renesans
  Co do skuterów to, trochę o nich wiem, jednak nie opłaca się wydawać kwoty 3000zł, jak można z roweru z marketu pojazd zrobić :-)
  “Każdy Polak to inżynier”
  Komarki… wielka szkoda, że tak mało już ich jeździ. Też chciałem mieć legendę polskiego jednośladu czyli komarka, ale wybrałem rower z silnikiem z powodu mniejszej wagi, no i tego, że żadne papiery nie są konieczne – hehe
  W Niemczech bym już tak nie polatał po chodnikach, u nie… Jak to dobrze, że tu jest Polska :-)
  Więc ile średnio przejeżdża Twój wujek kilometrów ?
  Ja mam silnikiem do pokonania aż 35, czasem nawet 50km. Trudno na pedały jechać tyle…
  Mam 2 sprzęty, jeden to zwyklak a drugi z silnikiem. Zwyklakiem jadę na pedały ten kilometr, góra 3 ale 10 czy więcej to tylko z silnikiem :-)
  Wiem, że ciężko jest na zmianę, ale silniki naprawdę drogo nie koszują, już coraz więcej kurierów rowerowych zaczepia wreszcie silniki.
  Welu spdobał się taki mechanizm napędowy i jeżdżą już tyko na slnikach, bo po co męczyć nogi ?
  Napewno masz więcej rowerów niż jeden.
  Zaczep tak nie mówiąc nikomu silnik do jednego roweru (musi mieć przedni amortyzator) – nie pożałujesz frajdy, uwierz mi :-)
  Zobaczysz jak fajnie jeździ się rowerem, w którym nie trzeba pedałować…
  Jak można fajnie podróżować nie męcząc się.

 • Anonimowy, pozwól, że odniosę się do kilku Twoich myśli:
  “Pedałowanie bardzo niszczy kolana i męczy nogi – nie chcesz chyba mieć w młodości żylaków na nogach bądź kłopotów z kolanami, prawda?”

  Pierwsze słyszę takie głupoty. Od kiedy to żylaki tworzą się od jazdy na rowerze? Problemy z kolanami? Tylko wtedy gdy masz źle ustawione siodełko, albo forsujesz się bez rozgrzewki.

  “Nie czekaj aż nogi zaczną Cię boleć od głupiego pedałowania”.

  Ale to po co Ci w takim razie rower z silnikiem spalinowym? O wiele wygodniejszy będzie skuter albo poczciwy Komarek. Rower na którym nie można (lub się już nie chce) pedałować – to nie rower. A niepedałujący użytkownik takiego pojazdu – to nie rowerzysta.

  A na starość cholesterol i mięsień piwny – to grozi tym którzy “głupie” pedałowanie zastępują silnikiem.

  Mój wujek ma 70 lat, cały czas sporo jeździ rowerem (nie tylko do sklepu po bułki), nie zauważyłem żeby po kryjomu mocował do roweru silnik – a zdrowszy jest niż nie jeden młodszy od niego!

 • To jescze raz ja, chciałbym dodać, że pierwsze zdjęcie przedstawia silnik z lat 60-tych. Jest to prawdopodobnie polski Gnom.
  Silniki te są bardzo ciche, ale mało kto zaczepia do nich tłumik (Zapominają czy nie chce im się przykręcić kilku śrubek ?)
  Coraz więcej ludzi kupuje zabytkowe rowery miejskie (górale oraz mtb są niewygodne i wyszły już z mody. Taki odrestaurowany Gnom pasowałby w sam raz do zabytkowego roweru.
  Jeśli stać Cię na zabytkowy rower, to i na odrestaurowany silnik Gnom… rówież kasa się znajdzie. Rowerem miejskim pedałuje się ciężko, zwłaszcza pod górkę. Po co męczyć nogi ? Przemyśl to.

 • Jak to dobrze, że znow wróciły siliki rowerowe.
  Nie trzeba pedałwać, a i paliwa mało potrzebują.
  Sam mam taki pojazd i jestem z niego bardzo zadowolony – polecam spalinowe silniki do rowerów wszystkim. Ich cena jest poza sezonem mniejsza od 200zł już na aukcjach internetowych można kupić. Wystarczy kupić rower za 800zł z amortyzaorami pzednimi w hiprmarkecie (nie warto kupować rowerów w drogich sklepach) Według mnie hałasu silniki nie robią (no chyba, że ktoś kiepski tłumik zaczepił lub nie zaczepił wcale). Nie rozumiem czemu autor bloga pisze : “wydaje mi się jednak, że dalszy rozwój oraz spadek cen rowerów elektrycznych sprawią, że silniki spalinowe przejdą w końcu na zasłużoną emeryturę”. Moim zdaniem silniki te znów przeżywają Renesans. Myślę, że coraz więcej ludzi będzie miało taie pojazdy, i bardzo dobrze.
  Czasem zdarza się, że jacyś durnowaci ekolodzy lub ortodksyjni rowerzyści zaczepiają, ale niech spadają do rozpudy – .
  Silniki spalinowe polecam raz jeszcze – naprawdę warto mieć go w swoim rowerze, nawet jeśli to markowy rower.
  Jeśli zastanawiasz się czy kupić taki silnik, odpowiem : edałowaie bardzo niszczy kolana i męczy nogi – nie chcesz chyba mieć w młodości żylaków na nogach bądź klopotów z kolanami, prawda ? Więc na co czekasz ? Pare kliknięć myszą, znaleźć silnik na aukcach, 200 ub 400zł przelać, 3 lub 4 godziny na montaż i… JAZDA !
  A ile frajdy, zabawy i rzygód będziesz miał.
  Jeżdżenie rowerem z silikiem to czysta przyjemność – nie czekaj aż nogi zaczną Cię boleć od głupiego pedałowania – kup silnik już dziś – Nie będziesz żałował :-)

  • chyba elektryczne przejdą na emeryture a spalinowe będą bo są fajniejsze i więcej frajdy z jazdy dają O !!!

 • Hałas rzeczywiście jest ale to nie jest aż tak wielka wada, ile radości z jazdy takim rowerem z silnikiem spalinowym ten tylko wie co taki posiada, przyjemność z jazdy nie do opisania.

 • Mam taki rower z silnikiem za 400zł i w sumie chwale go sobie,problem z chałasem myślę rozwiązałby jakiś lepszy tłumik-oczywiście nie w 100 procentach-ale taki mały chałasik-jak np.w silnikach sachsa można spokojnie wytrzymać a nawet polubić