Rower z silnikiem – co na to przepisy?

Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad na YouTube. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)Choć sam nie jestem do końca przekonany do montowania silników w rowerach, zdaję sobie sprawę, że jest wiele osób, którym taki dodatek bardzo ułatwia jazdę. Na Rowerowych Poradach publikowałem dwa teksty: O rowerach z silnikiem spalinowym oraz o rowerach z silnikiem elektrycznym. W obu przypadkach, w komentarzach rozpoczęła się bardzo ciekawa i gorąca momentami dyskusja. Można by powiedzieć, że te wpisy zaczęły żyć swoim drugim, lepszym życiem :) W benzyniakach jest już ponad 100 komentarzy, w elektrykach ponad 40. Śmiało możecie zadawać tam pytania, zawsze ktoś siedzący w temacie coś podpowie.

Pojawił się też temat legalności takich silników. Czy zgodnie z przepisami można je stosować. Z elektrycznymi silnikami sprawa jest jasna (zwłaszcza, że można bez problemu kupić fabryczny rower z napędem elektrycznym).

Silnik rowerowy przepisy
fot. State Library of Victoria Collections

Przepisy odnośnie rowerów elektrycznych

Prawo o ruchu drogowym, artykuł 2, punkt 47

Rower – pojazd (…) poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny, zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V, o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

Sprawa więc jest jasna, możemy śmiało poruszać się rowerem z silnikiem o mocy do 250 Watów (malutko, ale co zrobić) ze wspomaganiem działającym do prędkości 25 km/h i co bardzo istotne – działającym jedynie podczas pedałowania. Gdy nie pedałujemy – napęd elektryczny ma się wyłączać.

Przepisy odnośni rowerów z silnikiem spalinowym

Komplikacje zaczynają się przy silniku spalinowym. W przepisach nie jest wprost napisane, że takie pojazdy są dopuszczone do ruchu. Mamy jedynie definicję motoroweru.

Prawo o ruchu drogowym, artykuł 2, punkt 46

Motorower – pojazd (…) zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;

Można by powiedzieć, że w takim razie rower z silnikiem spalinowym do 50 cm3 – to motorower. A co się z tym wiąże – konieczność rejestracji, jazda w kasku, płacenie OC. Chociaż podejrzewam, że sprawa utknęłaby już na rejestracji – bo gdzie homologacja, gdzie numer nadwozia?

Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie rowerów z silnikiem spalinowym

To się kupy nie trzyma i jeśli ustawodawca nie pomyślał o takich rowerach, to trzeba sobie jakoś radzić. Dużym wsparciem dla miłośników silników w rowerze jest Wyrok SN z dnia 25 października 2007 r., sygn. III KK 270/07 o następującej treści:

Obowiązująca ustawa karna, jak i ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r., Nr 58, poz. 515) nie definiują określenia „pojazd mechaniczny”, jakkolwiek ta druga w art. 2 jednoznacznie odróżnia pojęcie: „pojazdu silnikowego” od „roweru”, stanowiąc, iż tym pierwszym jest „pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego”, zaś tym drugim „pojazd jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem”. Za pojazdy mechaniczne należy uznać pojazdy zaopatrzone w poruszający je silnik (pojazdy samochodowe, maszyny rolnicze, motocykle, lokomotywy kolejowe, samoloty, helikoptery, statki wodne i inne), jak również pojazdy szynowe zasilane z trakcji elektrycznej (tramwaje, trolejbusy). Jeżeli chodzi o inne – niemechaniczne – pojazdy, to będą nimi w szczególności zaprzęgi konne, rowery, a także statki żaglowe, szybowce. Ponadto nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy, o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, które zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy, umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów. Link do wyroku.

Czyli innymi słowy, jeżeli rower ma silnik do 50 centymetrów sześciennych, ale nadal zachowuje cechy roweru – czyli można na nim jeździć, bez włączonego silnika i pedałując – jest to legalne. Pozostaje oczywiście kwestia ewentualnego sporu z policjantami zatrzymującymi do kontroli taki pojazd. Gdzieś w internecie znalazłem poradę, by wozić ze sobą zacytowany przeze mnie wyrok Sądu Najwyższego.

A jakie są Wasze doświadczenia po kontrolach policyjnych rowerów z silnikiem spalinowym i elektrycznym? Zdarzają się w ogóle takie kontrole?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 

156 komentarzy

 • Witam wszystkich!
  Ja za to mam dosyć szalony pomysł. Chcę zamienić tylne koło roweru na dwie równoległe gąsienice i dodać do niego silnik. Ale nie wiem jaki silnik byłby lepszy, czy elektryczny, czy spalinowy. Nie zależy mi na zawrotnej prędkości ale na tym, aby to była w miarę wyczynowa maszyna i żeby miał nośność na dwie osoby. Pytanie także pod co by taki rower podchodził i jak wyglądałaby kwestia przepisów przy takim “potworku”?
  Pozdrawiam!

 • Właśnie testuje taki ROWER z silnikiem spalinowym .coś wspaniałego jest 80siątka ale niczym się nie różni od 50 siątki mam 71lat i całe życie mnie kręcił ý silniki spalinowe i nigdy nie miałem z policją problemu a miałem różne silniki wręcz przeciwnie zawsze to dzieło było podziwianie.p

 • Witam, mam pytanie odnośnie właśnie silnika 50ccm

  1. Jeżeli się z tym silnikiem po chodniku nie włączając go to policjanci nie mają prawa ukarać? Czy mają?

  2. A jeżeli się jedzie na włączonym silniku na chodniku to co policjanci mogą zrobić?

  3. Od ilu lat można mieć doczepiony silnik do własnego roweru?

  4. Czy policjanci będą to definiować jako silnik pomocniczy czy jako motorower?

  5. Czy potrzebne są jakiekolwiek dokumenty do tego pojazdu?

  Proszę o odpowiedzi ponieważ mój 15 – letni syn bardzo się zainteresował tym silnikiem i namawiał mnie na kupno. 😉

  • Cześć Damian, mam 15 lat i już od 2 miesięcy jeżdżę na rowerze z zamontowanym silnikiem ( https://allegro.pl/oferta/silnik-spalinowy-do-roweru-komplet-80-cc-jakosc-8985654186 ), który uznaję za pomocniczy tzn. mogę go wyłączyć i normalnie pedałować z lekkim oporem nadanym przez tarczę na piaście połączoną łańcuchem z silnikiem. Co do jazdy po chodniku to ze zwykłej uprzejmości do ludzi nie jeżdżę na silniku (hałas), tylko zwyczajnie pedałując. Natomiast po ulicy jeżdżę (bo z kartą rowerową można jeździć po ulicy) z załączonym silnikiem (bo jest to *rower* ze wspomagającym silnikiem) i do tego lekko pedałuję, żeby nie zwrócić na siebie uwagi policjantów, przez których dotychczas nie byłem kontrolowany pomimo kilkukrotnego przejeżdżania obok ichniejszego radiowozu. A propos “dokumentów na pojazd” to takowych nie posiadam, po prostu w razie kontroli policji jest to kupiony silnik “wspomagający mnie” o pojemności cylindra 50 cc.

 • Witam milosnikow rowerow z napedem spalinowym,ja juz kilka takich zrobilem i nawet super jezdza,z checia poznam osoby o podobnym zainteresowaniu,moge udostepnic jak ja to robie

 • Witam widzę że temat znów powrócił pisałem o tym już kilka razy na różnych forach.
  Rower z silnikiem do 50 cm czyli z silnikiem pomocniczym jest dopuszczony do ruchu i jeżdżę takimi rowerami ponad 40 lat nigdy nie spotkałem się z żadnymi represjami.

  Ustawa jest jasna i jednoznaczna jeżeli silnik nie posiada więcej jak 50 cm i więcej jak 4 kW to jest to silnik pomocniczy.
  jak czytam takie wypowiedzi że nie wolno tym jeździć po ścieżkach rowerowych że należy jeździć w kaskach i tak dalej to słabo mi się robi.

  W Polsce jest więcej ustawodawców samozwańców niż ludzi i każdy sobie wymyśla sam ustawy i do tego jeszcze je interpretuje po swojemu.
  od 40 lat jeżdżę takimi rowerami zupełnie tak samo jak zwykłym rowerem czyli po tych samych drogach po ścieżkach rowerowych i nigdy nikt nie próbował mnie za to ukarać.

  I choć kontroli miałem wiele milicyjnych, policyjnych nigdy nie byłem ukarany to nie policja u nas ustala prawo tylko ustawodawca i jest ono jednoznaczne.
  skąd się u nas bierze tylu prawników amatorów ja uważam że to są ludzie którzy chcą zaistnieć na forum, pewnie połowa tych ludzi nigdy nie miała nawet takiego roweru a jeszcze połowa tej połowy może widziała taki rower raz na ulicy.

  jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości odpowiem telefonicznie bo widzę że pisanie niewiele to pomaga bo za dużo osób pisze a za mało zna przepisy.
  Pozdrawiam. Andrzej Moraczewski Lublin GSM. 516 842 983

 • No to i ja się dołącze :) przed Warszawa zatrzymala mnie policja.

  Policjant: Gdzie jest Kask…
  Ja : yyyy nie mam….
  Policjant: dokumenty pojazdu poprosze…
  Ja: yyyy nie mam…..
  (dwie noce nie spałem)
  Policjant: a Pan wogole jest trzeżwy?
  Ja : tak. pip pip 0.00%
  Policjant: jakies numery pojazdu
  Ja: yyy nie ma…

  Poszli do radiowozu i jeden podszedl i zapytał twierdząco:
  Policjant: To jest Rower napedzany silnikiem spalinowym i w kazdym wypadku moze pan odłączyć silnik i pedalowac?!
  Ja: Tak.
  Policjant: Szerokiej drogi życze :)

  dal mi jeszcze kamizelke i pojechali :)

  Piaggio Ciao 49cm3

  Pozdrawiam!!

  • Hehe,własnie szukałem coś odnośnie dokładnie piaggio ciao i trafiłem na twój komentarz :) Dzięki piękne ,teraz już wiem ,że mogę poruszać się na nim jak na rowerze (freedom).

 • A ja mam taki patent. W plecaku mam silnik elektryczny i akumulator, z plecaka leci giętka linka w tuleji, którą się wpina koło tylnego koła. Lece nawet 60-70kmh na tym, a w razie czego, jak zsiadam z roweru, to całość się samoczynnie wypina (tak jest zrobione że w razie wypadku się wypnie). Miałem akcję jak mnie zatrzymali, zsiadłem, proszę bardzo zwykły rower. No i klops, nic nie mogli zrobić :D

   • Brzmi jak z tyłka a nie ciekawie ;) Typowa opowieść dziwnej treści typu “chcę mieć motocykl, ale te wszystkie prawa jazdy, rejestracje i OC to niech frajerzy robią” + pewnie kilka “wolnościowych” tekstów do tego. Dodatkowo chętnie bym zobaczył ten pojazd czy to się w ogóle nadaje do jakiejkolwiek szybszej jazdy (hamulce, itp.).
    Rowery ze WSPOMAGANIEM elektrycznym nie są złe, problem to jak się wyroi takich januszy, co już się widzą jak naciskają guziczek i pyk, zapierdzielają po ddr czy chodniku, a w razie czego że to zwykły rower. To samo co z quadami parę lat temu…

 • Witam wszystkich odwiedzajacych blog Łukasza! Przyglądam się dyskusjom prowadzonym na przeróżnych forach w kwestii napędu pomocniczego spalinowego do roweru. Ogólnie jedno wielkie bicie piany bez zastanowienia, czy to legalne czy nielegalne, są zwolennicy są przeciwnicy, każdy interpretuje przepisy po swojemu. Pomijam już kwestię taką iż przepisy z 2011 roku są nowelizacją czyli uzupełnieniem a nie nowym przepisem, to jednak ustawodawcy tak się śpieszyli z opracowaniem tej nowelizacji, że nie przeanalizowali zapisu od strony prawnej i logicznej, w efekcie przepis tak naprawdę jest martwy. Czy ktoś wreszcie zwróci uwagę co w tej nowelizacji jest napisane?

  Cytuję najważniejszy urywek: rower może być wyposażony w napęd elektryczny uruchamiany itd itd…. I czego w tym zapisie brakuje aby można było wyciągać konsekwencję w stosunku do napędów spalinowych, że nielegalne? Słowa WYŁĄCZNIE w tym zapisie, powinno to brzmieć: rower może być wyposażony wyłącznie w napęd elektryczny uruchamiany… itd itd. A tak to może posiadać napęd pomocniczy elektryczny, spalinowy do 50 cc, parowy, wiatrowy, rakietowy, atomowy, latawcowy, silnej woli i co kto sobie wymyśli. Trzeba czytać tekst ze zrozumieniem, a tym bardziej go redagować przy tworzeniu przepisów prawa. Tam nie ma miejsca na: chyba, może, wydaje mi się, miałem na myśli. Pozdrawiam.

  • Nie, nie, to jednak tak nie działa, że co nie jest zabronione, to jest dozwolone. Masz wyraźną definicję czym jest rower i w co może być wyposażony. Przecież ustawodawca nie będzie teraz wymieniał całej litanii w co rower NIE może być wyposażony, bo się zaraz okaże, że ktoś będzie chciał zamontować silnik na metan z krowich placków, bo przecież o nim nie ma ani słowa w przepisach :)

   • Właśnie dokładnie tak to działa, że co nie jest zabronione jest dozwolone, po to się studiuje np prawo aby być mądrzejszym od tych, którzy go nie studiowali i tacy mądrzejsi ludzie powinni to prawo stanowić, a nie przysłowiowi janusze tak jak to wygląda na dzień dzisiejszy. Przepisy w dzisiejszych czasach nie nadążają za postępem ponieważ takich właśnie mamy specjalistów od ich tworzenia, po to właśnie należy wyraźnie i jednoznacznie opracowywać teksty ustaw aby nikt nie miał najmniejszych wątpliwości i problemów ze zrozumieniem, włącznie z instytucją sądu, który to w przypadkach niejednoznacznych i wątpliwych z reguły rozpatruje sprawę na korzyść obwinionego. Właśnie wystarczy jedno słowo więcej w tekście aby nie trzeba było wymieniać wszystkich ewentualnych opcji, a tak bez tego słowa to jest to określenie tylko jednej z opcji, niestety tekst mówi o tym jednoznacznie, wystarczy go tylko zrozumieć i nie dorabiać na siłę teorii pt. czy jak ustawodawcy rozważali nad tym przepisem i gryzły ich pchły to czy pałali do nich ogromną nienawiścią czy tylko delikatną niechęcią, do jednoznacznie określonych przepisów nie potrzeba interpretacji co ustawodawca miał na myśli, są one po prostu jednoznaczne i jasne jak słońce.

 • A co z tak zwanymi “gokartami”, czyli rowerami czterokołowymi. Czy gdy do nich podłaczę silnik nieprzekraczający 50 cm3 to będzie to rower czy może już nawet quad? Proszę o pomoc, gdyż mam zamiar zbudować coś takiego.

  • Cześć,
   twój pojazd podchodzi pod “lekki pojazd czterokołowy”, nie ma tu znaczenia pojemność silnika, ani to, że zbudowałeś go sam. Zarejestrować będzie trzeba, a to chyba nie będzie takie proste, jeżeli w ogóle możliwe. W każdym razie, jeżeli planujesz poruszać się po drogach publicznych, możesz mieć z tym problem.

 • Witam wszystkich,a moje pytanie jest takie. Co myślicie o legalności takiego zestawu jak pokazuje w linku poniżej. Czy to rower z przyczepką, motorower a może już motor. Ciekaw jestem Waszych opinii. Pozdrawiam Witek.

  https://youtu.be/mfJOMtC8R7k

  • Chyba nie chcesz jeździć kosiarką do trawy? :) Sama w sobie idea jest ciekawa, taki pchający napęd, który można w każdej chwili odłączyć. Niemniej widziałbym tam jednak silnik elektryczny ze sporym akumulatorem (bo się zmieści). Będzie przynajmniej cicho.

  • No jak to nie ma, przecież cytowałem Prawo o Ruchu Drogowym:

   “rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny (…) którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;”

 • Witam.
  I dalej nic nie wiem.W Wydziale Komunikacji powiedziano mi,że takich rowerów nie rejestrują.Informację mam zasięgnąć na policji czy takim rowerem mogę się poruszać tzn.policja ustanawia prawo a nie ustawodawca Dziwny kraj.
  Zamierzałem kupić rower Saxonette z silnikiem spalinowym zamocowany fabrycznie,celem dojazdu na działkę,no i zrzucenia zbędnych kilogramów,a jakby nogi odmówiły posłuszeństwa,to wróciłbym do domu korzystając z silniczka spalinowego,rozwijającego max. prędkość 25km/h.
  Proszę o odpowiedż.

  • Cześć,
   jest to pewna luka w prawie, czy po prostu brak odpowiednich przepisów. Osobiście wolałbym rower z silnikiem elektrycznym (mniejsza komplikacja budowy, nie kopci, nie hałasuje), ale nie wnikam w Twoje preferencje.

   Nie wiem jakiej odpowiedzi oczekujesz, według mnie, jeżdżąc takim rowerem, ryzykujesz zatrzymanie przez policję. I może tylko popatrzą z ciekawości, a może zabronią dalszej jazdy, tego nie wiem.

 • Witam.
  Mówimy o dostawianych silnikach spalinowych do roweru.Niektórzy mówią że jest to ingerencja w konstrukcję roweru.Może?
  Ale nikt nie mówi o rowerach z fabrycznie przystosowanym pomocniczym/spalinowym/ silnikiem,jak Saxonette itp.Tych rowerów jest sporo.W karcie roweru jest wyrażnie napisane,że rower ten rozwija prędkość 25 km/h tak zwana 25.
  W wydziale komunikacji powiedziano mi wstępnie,że takich rowerów nie rejestrują.Nie otrzymałem odpowiedzi czy można ten rower zarejestrować jako motorower.Nie chodzi tu o ubezpieczenie,ale jadąc rowerem w kasku motocyklowym zostałbym zatrzymany przez najbliższą karetkę pogotowia ratunkowego i odwieziony do Psychiatryka.
  Totalna paranoja.I komu to przeszkadzało.
  Pozdrawiam

 • Na dobrą sprawę, w świetle definicji “drogi” ścieżka rowerowa ma status normalnej drogi, z tym wyjątkiem że jest ograniczona tylko do ruchu rowerów. Niemniej jednak jest to nadal droga i jeśli znaki nie stanowią inaczej ( np. w Sopocie miasto postawiło znaki ograniczenia do 10 km/h :P ), to w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie do 50 km/h tak jak na pozostałych drogach . Tym samym ograniczenie e-bike’a limitem 25 km/h to kpina. Uważam, że e-bike lub jak kto woli rower wspomagany elektrycznie jest dla twórców prawa novum to raz, a dwa wynikające z raz za szybko i bez głębszej analizy wprowadzony zapis. Tu odwołuję się do wyroku SN dotyczącego rowerów z silnikiem pomocniczym spalinowym o poj. skok. do 50cm3, które nadal rowerami pozostają i nie ma mowy o ograniczniku prędkości do 25 km/h a już na pewno o mocy takiego napędu, który przy tej pojemności średnio daje 4 kW, czyli kolejna dysproporcja do napędu elektrycznego 0,25 kW a więc jednocześnie kolejny argument antyekologiczny faworyzujący napęd spalinowy wobec elektrycznego. Wyrok SN z dnia 25 października 2007 r., sygn. III KK 270/07

 • witam posiadam motorower czyli rower z silnikiem spalinowym o 49 cm czy muszę go rejistrować
  ?

  • Cześć, motorower to już nie jest rower i według mojej wiedzy powinien być zarejestrowany.

 • Szanowni przedmówcy przedpiścćy.
  1 Wydaje mi sie ze jak ktoś chce mięć silnik spalinowy i czuć zapach (smród) benzyny i oleju do dwutaktów to powinien kupić sobie motorower, skuter motocykl quada lub kosiarkę spalinową i jeździć po normalnych drogach publicznych.(ja mam Audi A4 3.0 TDI -204 KM Automat i Bóg mi świadkiem nie mam gdzie tego naprawdę w Warszawie rozpędzić stojąc w korkach np. na Ulicy Wysockiego wzdłuż której jest całkiem ładna ale tez juz zatłoczona rano ścieżka rowerowa)
  2. Rozumem purystów rowerowych którzy pomykają na swych ostrych kolach (bez hamulców – obowiązkowo) bo tak moda na “kurierów rowerowych z Nowego Yorku”
  3. Rozumiem tez tych którzy konstrują potwory na bazie MTB z jednym lub dwoma silnikami o mocy 8kW bo to fajne coś takiego skonstruować we własnym gaarzu i pojeździć po torach krosowych
  3. Wszyscy powyżsi nie powinni poruszać sie po DDR bo są zwyczajnie NIEBEZPIECZNI pomijając przepisy.
  4 Osobiście mam rower kilkuletnia francuska damkę z przerzutka bezzstopniowa i silnikiem elektrycznym starej generacji BOSCH 250w/25 kmh jak go kupilem to miał załozony “pożal sie” chip-tuning który zdejmował przepisowe blokady i przy okazji oszukiwał prędkościomierz. Rower ze zwykłym silnikiem o mocy nominalnej 250 W/50Nm (napędzany malutkim silniczkiem od wspomagania kierownicy- identycznym jak w Audi) rozpędzał sie w okolo 15 sekund do silą mięśni i silnika do 40 kmh (masa wlasna roweru 25 kg i moja coś 90 kg). Nawet hamulce tarczowe Deore nie zatrzymają tego potwora od razu a zderzenie z innym rowerzysta np na szosówce to może być tylko masakra, a walniecie w przeszkodę lub wysoki krawężnik tez.
  Wywaliłem to badziewie z silnika i dalej bez trudu siła miesni i silniczka dociągam do 28-29 km/h co i tak wydaje mi się i tak zawrotna prędkością *rano samochodem mam średnia prędkość 15 km/h i wysiadam po 60 minutach z samochodu w stanie psychicznym jak Michel Duglas w filmie “Upadek” *the Fall) I jeżdżę w kasku *bo zwykle czapki z daszkiem i to zrywa z głowy (serio).
  Uważam, Ze rowery elektryczne to przyszłość dojazdów do pracy w Warszawie i innych dużych miastach. 15 km do pracy na zwykłym rowerze to uczciwe 40-50 minut pedałowania (warszawa wcale nie jet taka plaska a wiatry tez tu wieja) “konia z rzędem” temu kto szef pozwoli zaczynać prace w poważnej firmie z czerwoną spocona twarzą, śmierdzącemu jak bokser po walce, z przepoconą koszula albo udostępni mu łazienkę z prysznicem i przebieralnia i dodatkowe 20 minut na ablucje poranne . Z pedelecami czyli rowerami elektrycznymi będzie jak z automatycznymi skrzyniami biegów w samochodach. Na początku ze bez sensu że ślamazarne, ze nieekonomiczne i drogie w zakupie i nie wiadomo co zrobić jak się popsuje, Że to rozwiązanie dla kobiet, emerytów bez sportowego zacięcia, a potem, każdy kto raz pojeździł automatem nawet przypadkiem, to jakimś dziwnym trafem wszystkie następne samochody ma już z automatyczna skrzynia biegów.

  • spaliny dla mnie pachną i benzyna za kazdym razem jak wchodze tutaj to mnie nerwy biora bo rowery elektryczne powinny zniknac bo to ani przyjemnosci z jazdy nie daja i jeszcze te dywagacje na temat przepisów chyba ostatni raz odwiedzam to forum

  • a gdzie bede trzyma nudny skuter jak nie mam gdzie i tylko balkon i niemoge robic prawa jazdy bo mam zakaz wiec oszczedz sobie tych dywagacji tomaszu

   • spoko a tak chciałem dodać że są czterosuwowe silniki spalinowe do rowerów tak samo montowane w ramie jak nasz dwusuw !

 • ja mam gdzies przepisy dla mnie rower z silnikiem spalinowym to jedyna motoryzacyjna przyjemnosc i tyle ..

 • No niestety tak łatwo nie jest. Są rowery elektryczne, które umożliwiają jazdę bez pedałowania i w tym wypadku lipa – niezgodne z przepisami, mimo że są dostępne w sprzedaży i producent teoretycznie zapewnia, że nie trzeba ubezpieczać ani niczym się martwić. Również trochę nie widzę sytuacji na ścieżkach rowerowych. Skoro nie jest rowerem, to nie może, prawda? Z tym, że szosowiec może zapierniczać 40 km/h, bo ma parę w nogach, a typowy Kowalski na elektryku powinien zjechać na drogę, mimo że nie pojedzie więcej niż 25/h z powodu blokady. Również ograniczenie mocy silnika od czapy, bo przy stromych podjazdach nie pociągnie. Moim zdaniem ta ustawa jest zwyczajnie nieprzemyślana.

  • Można domniemywać, że wytrenowany ścigant (skoro mowa o utrzymywaniu tego typu prędkości przez dłuższy czas, abstrahując od tego że w mieście jadąc po DDR nie da się długo płynnie jechać) wie co robi i ma pewne umiejętności. Przeciętny Kowalski co to kupił “mocniejszego” elektryka i tylko naciska guziczek, przeważnie nie ma nawet wyobrażenia co i jak się może stać.

 • Dla przeciwników spalinówek: wyobraź sobie masz 70 i więcej lat, jedziesz w teren np 40 km, z różnych powodów (zapomniałeś naładować masz przecież 80 lat, pojechałeś dalej niż zasięg aku) pada akumulator…. i co teraz, pedałujesz z obciążeniem 10, 20 km ? Bierzcie pod uwagę potrzeby starszych ludzi. Właśnie tu przydają się spalinowe silniki wspomagające. Jako marna alternatywa jest rower saxonette, sachs i inne tego typu… tylko że prawo jest sprzeczne, wydział komunikacji nie zarejestruje a kodeks drogowy wymaga rejestracji.

  • Wyobraź sobie, że masz 70 lat i więcej, jedziesz w teren np. 40km, z różnych powodów (zapomniałeś zatankować masz przecież 80 lat, pojechałeś dalej niż zasięg baku) kończy się paliwo… I co teraz, pedałujesz z obciążeniem 10, 20km? ;)

 • silniki spalinowe do rowerow mozna kupic w internecie na zagranicznych i polskich stronach normalnie super sprawa !!!

 • Cały problem polega na tym, że w odniesieniu do pomocniczych silników spalinowych cytuje się wyroki Sądu Najwyższego, które zostały wydane przed wejściem w życie przepisów o zmianie definicji roweru w 2011 r. Machnięcie wyrokiem sądowym sprzed iluś tam lat może wystarczy na przekonanie przeciętnego “krawężnika”, ale raczej – jak już ktoś gdzieś tu pisał – nie wystarczy do przekonania ubezpieczyciela czy prokuratora.

  Obecna definicja zawarta w kodeksie drogowym wyraźnie zawęża napęd pomocniczy do silnika elektrycznego o określonej mocy i charakterystyce (poprzednia dawała większe możliwości interpretacji). Dlatego w obecnym stanie prawnym wszystkie inne rozwiązania – a zwłaszcza takie, gdzie rower może poruszać się bez udziału mięśni kierującego – klasyfikują taki rower do kategorii motoroweru lub motocykla, chociaż 100% pewności można mieć dopiero wtedy, gdy Sąd Najwyższy wyda kolejny wyrok w tej sprawie, ale już na bazie nowych przepisów. Warto zwrócić jeszcze uwagę na starsze definicje motoroweru, które w poprzednich kodeksach drogowych mieściły się w definicji roweru i stopniowo ewoluowały:

  “1962: „rower – oznacza pojazd jednośladowy lub wielośladowy (wózek rowerowy) poruszany siłą nóg kierującego; określenie to obejmuje również rower wyposażony w pomocniczy silnik spalinowy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm3 oraz cechach konstrukcyjnych ograniczających szybkość do 40 km na godzinę”

  1968: „rower – oznacza pojazd jednośladowy lub wielośladowy (wózek rowerowy) poruszany siłą nóg kierującego; określenie to obejmuje również motorower, to jest: a) rower poruszany za pomocą silnika spalinowego o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm3 i nie rozwijający szybkości większej niż 40 km na godzinę, b) inny niż rower pojazd, którego silnik i największa szybkość odpowiadają warunkom określonym pod lit. a)”

  W powyższych tematach polecam lekturę:

  http://motormania.com.pl/newsy/swiat/o-tym-jak-rower-motocyklem-chcial-byc/

 • pytanie, co jeśli ktoś ma KOMARa ze sztywną ramą i silnikiem 50cm3, który ma pedały a nie typowy kopany starter? rejestrować czy nie rejestrować? Bez odpalania silnika da się tym jechać pedałując. Co w tym danym przypadku?

 • Sebastian – trochę przesadzasz, bo chodnik jest do CHODZENIA, a więc dla pieszych – nawet zwykły rower, bez ŻADNEGO wspomagania teoretycznie nie powinien się tam znaleźć. Jak to sobie wyobrażasz? Że piesi mają Ci ustępować miejsca? Chyba troszeczkę za bardzo się rozpędziłeś.
  Pozdrawiam

 • Miejsce dla rowerów z silnikiem spalinowym powinno być na chodnikach, a miejsce dla skuterów tylko ulice i tak powinno być.

 • Henri Desgrange? (o ile nie przekręciłem nazwiska)

  Przyznaję się bez bicia: lubię rower, ale sportowcem nie jestem. :-)

 • Tak w ogóle, to spór Sebastiana i Maćka przypomniał mi coś – w kategorii zabawy w zgadywanki totalnie abstrahując od tematu :

  “Nadal uważam, że zmienne przełożenie jest tylko dla ludzi powyżej 45roku życia. Czyż nie lepiej jest wygrywać siłą własnych mięśni, niż przerzutką? Stajemy się słabi… Dajcie mi ostre koło!”

  Kto to powiedział?
  Pozdrawiam! :)

 • ” Rower z silnikiem pomocniczym pozostaje wedle przepisów nadal rowerem wówczas gdy posiada napęd nożny i ogólne cechy roweru,a przepisowo nie można przekraczać 25 km/h.”

  O ile to nie jest silnik spalinowy, bo wtedy nie jest to rower, ale pojazd mechaniczny. Polecam lekturę:
  http://sknp.umcs.pl/wp-content/24/Definicja%20pojazdu.pdf

  Albo w bardziej strawnej formie z PoRD:
  ” rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni
  osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany
  naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o na-
  pięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż
  250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po
  przekroczeniu prędkości 25 km/h;”

  Podobnie brzmi definicja “wózka rowerowego”

  Dla odmiany:

  ” motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o
  pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o
  mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy
  do 45 km/h;”

  Generalnie wjeżdżanie czymkolwiek z napędem spalinowym na DDR, lub wręcz twierdzenie, że jest to rower jest — delikatnie mówiąc — zaklinaniem rzeczywistości. Z resztą — jako rowerzysta i pieszy — nie mam ochoty wąchać spalin gdzieś, gdzie nie powinno ich być. Szkoda, że rzadko kiedy się kontrole policji trafiają. Miejsce takich pojazdów jest zdecydowanie na normalnej ulicy, wraz z rejestracją itp.

 • Witam, niezła frajda z jazdy rowerem z silnikiem, mam ich cztery, z silnikami 50 cm, 80 cm (górale), trójkołowy rehabilitacyjny z zamontowanym silnikiem KO 29 cm, i wojenny – pocztowy Rekord Staiger z zamontowanym silnikiem MAW 49 cm, osiągi mają różne do max 73 km/h, tyle potrafi ten z silnikiem 80 cm.

  Nie zalecam nikomu tak szybkiej jazdy, zwłaszcza gdy zbliżamy się do patrolu. Rower z silnikiem pomocniczym pozostaje wedle przepisów nadal rowerem wówczas gdy posiada napęd nożny i ogólne cechy roweru, a przepisowo nie można przekraczać 25 km/h.

 • @ Sebastian – I w porządku! :) Trochę Cię rozumiem – w dzieciństwie bawiłem się motorynką – może to nie do końca trafne porównanie, ale silnik spalinowy to jednak fajna rzecz – mimo wszystko. Pozdrawiam!

 • ja sobie niewyobrazam zycia bez roweru z silnikiem spalinowym to moja jedyna motoryzacyjna rzecz ktora moge miec i tyle

 • @ Sebastian i @Maciek – Chopy, wyluzujcie! Nie ma sensu se nawzajem o take drobnoche głów o kant stołu rozbijać! Szkoda stołu! :D A bardziej na poważnie to Maćku, nie szafuj zbyt pochopnie wyrokami – silniki spalinowe jako takie, są najstarszym istniejącym do dziś źródłem napędu – i czy sie to komuś podoba czy nie, napędy elektryczne w porównaniu do spalinowych dopiero raczkują – i dłuuuuuuugo jeszcze im zejdzie zanim się zrównają – w kwestii zasięgu na ten przykład…

  Poza tym, Sebastian ma jeszcze w jednym rację – że silnik spalinowy jest bardziej “charakterny”. Jak pracuje to widać to po nim od razu – po prostu ma “to coś”, czego elektryk NIGDY mieć nie będzie. Dla niektórych ludzi jest to cecha krytycznie kwalifikująca – jak to ma, ok, możemy się potargować. A jeśli nie – to nie ma o czym gadać . No i jeszcze poza tym – do elektryka prąd jednak skądś trza brać. A wyłącz wszystkie elektrownie spalinowe – co zostanie? To jednak nie takie proste jak by się chciało… Pozdrawiam!!!!!

 • @ Ibiz: Nie poddawaj się! To że my tu na razie nie potrafimy Ci pomóc, nie oznacza jeszcze, że nikt nie będzie w stanie. Trzymam kciuki za Twoje poszukiwania, i jak coś trafisz – daj proszę znać – szczerze to jestem STRRRRRRRRASZLIWIE ciekaw gdzie takie cudo można dorwać, i wszystko co sie uda na jego temat dowiedzieć. Pozdrawiam!!!!

 • @Łukasz. Fakt, poniosło mnie trochę, za co przepraszam.

  Natomiast entuzjazm fanów skuterów z silnikiem dwusuwowym oraz rowerów ze wspomaganiem silnikiem spalinowym muszę trochę przygasić faktem, że coraz więcej krajów przymierza się do zakazania takiego czegoś w ogóle. Nawet w tak tolerancyjnej pod tym względem Holandii. Czego jestem gorącym zwolennikiem. Zatem przyszłości tego nie widzę.

  • Właśnie kupiłem Saksonette bo mając już trochę lat nie mam siły kręcić pedałami , a zakazu takich pojazdów na pewno nie dożyję więc póki co jeszcze mogę sobie tym pojazdem ulżyć na finiszu mojego życia

 • @MaciekR – też bardzo Cię proszę, żadnych wojenek słownych i obrażanie innych posiadaczy pojazdów. Każdy niech ma to co lubi, byle by innym nie szkodził.

 • A ja bym wybral tylko rower z silnikiem spalinowym poniewaz mozna go trzymac na balkonie w przeciwnosci do skutera nie trzeba jezdzic w kasku ktorego bym niewniosl na 8 pietro ktory wazy 100kg rower z silnikiem spalinowym wazy ok 20-25 kg piekny zapach benzyny fajny dzwiek dwusuwowego silnika itd.

 • O nie. Tylko nie te “wypierdki” spalinowe; głośne, śmierdzi, do tego bardziej awaryjne. Powinno być zakazane na równi z dwusuwami (w sumie takim czymś nie wolno pojawić się nawet na DDR). Zdecydowanie wybrałbym normalny czterosuwowy skuter lub porządny elektryk.

 • @Sebastian 4312 – bardzo proszę o nie przypisywanie konkretnych silników do osób w konkretnym wieku. Na blogu dzielimy się przemyśleniami i poradami, a nie kategoryzujemy użytkowników silników. Musiałem wykasować tę część Twojego komentarza, niepotrzebna nam tutaj żadna wojna na słowa.

 • Rower z silnikiem spalinowym jest 100 razy fajniejszy od roweru z silnikiem elektrycznym, który nie daje żadnej frajdy z jazdy.

 • Dzięki za odpowiedzi, ale z tego co doczytałem, to niestety w tych podanych rowerach firmy oxygen: ecobike trzeba niestety poruszać pedałami aby działało wspomaganie. Ja muszę mieć możliwość jazdy na silniku elektrycznym bez ruszania nogami.

 • Totalnie bez kręcenia to nie, bo jednak trzeba pobudzić czujnik w supporcie. BTW jak szukasz to zwracaj uwagę, żeby tylko miał czujnik obrotowy (czyli tylko reaguje na poruszanie pedałami i ich prędkość obrotu). Zrezygnuj z dodatkowo montowanego czujnika obciążenia (tensometr, albo czujnik naciągu łańcucha), który uzależnia siłę wspomagania od nacisku na pedały. Mają go tylko droższe rowery, a nie jest Ci niezbędny. Przy okazji jeden element mniej do zepsucia się. Co prawda pozwala oszczędniej obchodzić się z akumulatorem, ale to kwestia nabycia umiejętności oszczędnej jazdy (dobór przełożeń, siły wspomagania itp.).

 • Moim zdaniem 70 km to nie jest “zaledwie” -to całkiem spory dystans. No i – jeśli to prawda – że można totalnie bez “kręcenia” jechać te 25 km/h – to jest naprawdę kawał nielichego sprzętu. Połączone z cichą pracą – w porównaniu do pojazdów spalinowych – na maksa fajna rzecz.

  Dzięki serdeczne za wszystko!

 • Spojrzałem na linka: od tego roku wycofano akumulatory platinium. Generalnie były dostępne (do tej pory) z modelami Innergy, ale o słabszym momencie (15Nm), do XT* (45Nm) nie oferowano ich.

  Teraz widzę, że chyba w Innergy przekonstruowano silniki i wszystkie mają ten sam moment obrotowy (większy, bo 24Nm), ale już platinium nie obsługują. No i zasięg nieco spadł. Choć to moja zgadywanka.

  W każdym razie te 265km to przy słabym wspomaganiu. U polskiego dystrybutora jeszcze są te modele, ale przy platinium i maksymalnym wspomaganiu (“boost”) masz wtedy “zaledwie” do 70km.

  Generalnie korzystaj z PDF, bo widzę, że FAQ nie odświeżyli (PDF ma chyba około miesiąca, bo niedawno zaglądałem i było co innego — odświeżyli wszystkie modele w wrześniu).

  Uwzględniając schorzenie bym celował w mocniejszego Panasonica, albo (trudny teren) Boscha. Innergy to chyba nawet bazuje na silniku panasonica, ale tam były inne priorytety niż siła wspomagania.

  A może, do celów komunikacyjnych skuter (najprostszy taniej wyjdzie od drogiego “elektryka”), a do rehabilitacji (po pracy itp.) zwykły rower? Pytanie czy to możliwe, bo może kompletnie nie mam racji.

  * nie X2 jak wcześniej podawałem, pomyliły mi się oznaczenia

 • Gdzie znalazłeś te 265km, bo widzę tam maks. 160? BTW jak ważne dla Ciebie jest minimum wysiłku, to patrz na wiersze oznaczone: “power range”, “turbo range”, “boost range”, gdzie w zasadzie udajesz, że pedałujesz.

  Niestety, jest to okupione zasięgiem. Rozwiązaniem alternatywnym (np. jeżdżąc do pracy) jest ładowanie po zakończeniu podróży (za każdym razem). Ładowarki są nieduże (jak do laptopa) więc można wozić ze sobą w sakwie.

  Zwróć też uwagę na innych producentów, o których wspomniałem (to że bardzo polubiłem Gazelle nie oznacza, że inni są źli — poziom jest bardzo wyrównany). Od dwóch lat w Holandii gwałtownie rośnie zainteresowanie “elektrykami”. Z resztą nie tylko tam. W Polsce barierą jest cena.

 • Kurczę… Dzięki!! Mnie większość z tego co napisałeś, w ogóle nie przyszłaby do głowy- mimo że jest tak logiczne że teraz aż boli, że sam na to nie wpadłem… Czasem jednak dobrze kogoś zapytać. :) A ten zasięg 265 km – powalający!!!!! Jeszcze raz dzięki serdeczne!!!
  Pozdrawiam!

 • “zasięg – skoro stówa to przeciętny, to jaki jest duży, i jeśli to możliwe, poproszę o linka do rozwiązania z „górnej półki””

  Będę się posiłkował tylko holenderskimi rozwiązaniami, bo tylko te poznałem najlepiej. Przykład na bazie Gazelle, ale Batavus (i jego Koga oraz Sparta) niewiele się różnią. Jak dotąd ci producenci mają najbardziej dojrzałe rozwiązania (sam myślę o modelu Innergy)

  Zasięg: oczywiście zależy to od rodzaju silnika i wyboru baterii, ale zerknij choćby tutaj (dotyczy Innergy):
  http://www.gazellebikes.com/service/frequently-asked-questions/electric-bicycles -> “What is the range with the various assistance settings?”

  inne niż Innergy:
  http://www.gazellebikes.com/~/media/Files/UK/GAZE1441-Elektr_UK_Lores.ashx (strona 5 pdf — 8 według wewnętrznej numeracji). Przy okazji masz podane 4 warianty napędu (po dwa na support i przednie koło) i ich zalety i wady. Całkiem przyzwoicie opisane. Jak widzisz te 100km to nie jest jakieś nie wiadomo co, więc nie wiem czemu tak się producent tym chwali.

  Ja jak wspomniałem wcześniej myślę o Innergy ze względu na jego nierzucający się w oczy napęd, bezszelestne działanie, stosunkowo niewielką wagę i nie przeszkadza, gdy się wyłączy wspomaganie. Nie polecam do jazdy w górach; wewnętrzne przełożenie (nawet w X2) nie jest aż tak “konkretne” jak w napędzie mocowanym w supporcie. Za to w razie awarii wymieniasz koło na zwykłe (na czas naprawy).

  Niestety, w/w rozwiązania nie są tanie (seria Ultimate to już w ogóle może dzielnie konkurować z Kogą) i dotyczą mieszczuchów oraz trekkingów. Nie spotkałem nigdzie dobrego rozwiązania dla MTB (wbrew temu co niektórzy producenci usiłują wmówić).

  “Dlaczego nie, i jako co się to w takim razie kwalifikuje?”

  Bo ja wiem. Skuter? Bo motorower nie istnieje chyba w PoRD. Z drugiej strony skuter “na prąd” istnieje? Co do przepisów, to przeczytaj początek artykułu. Rower wymaga pracy ludzkich mięśni w całym zakresie prędkości. Co prawda dużo elektryków ma tryb “toczenia się” tak do 6km/h, ale nie wiem na ile to jest legalne.

  “Też – dlaczego? Klasyczny napęd roweru jest na tylne koło – i to jest ok. A elektryczny już nie?

  Na pewno trwałość rozwiązania. W sumie się nie dziwie: w jednym miejscu musisz zmieścić: biegi, hamulce i dodatkowy napęd. Inna wada czysto praktyczna: środek ciężkości — już pustego roweru — wyraźnie się przesuwa na tył, dodatkowo dociążając już mocno pracujące tylne koło. Dodaj do tego kłopotliwy serwis tylnej piasty. W zasadzie żaden szanujący się producent silników i rowerów już tego nie oferuje.

 • Aha – i jeszcze jedno:

  “BTW silnik w tylnej piaście to najgorsze rozwiązanie, od którego raczej się odchodzi.”

  Też – dlaczego? Klasyczny napęd roweru jest na tylne koło – i to jest ok. A elektryczny już nie?

  PS. Nie znalazłem możliwości edycji postu, dlatego dwa pod sobą – mam nadzieję że to nie zbrodnia – to informacja dla Administratora bloga :)

 • @ MACIEKR – Zaciekawiłeś mnie. Proszę w takim razie o info w tematach:

  1)zasięg – skoro stówa to przeciętny, to jaki jest duży, i jeśli to możliwe, poproszę o linka do rozwiązania z “górnej półki”

  2) cytat z Twojej wypowiedzi:

  ” “Prędkość Max 25km/h bez wkładania własnego wysiłku, prędkość ok 30-32km/h przy wspomaganiu”

  No i tu będzie problem jak trafisz na „służbistę”: to już nie jest rower.”

  Dlaczego nie, i jako co się to w takim razie kwalifikuje?

  Proszę o odpowiedź – BARDZO jestem ciekaw
  Pozdrawiam,

 • Z ich strony:

  “Rowery elektryczne Oxygen, w porównaniu do innych marek, posiadają bardzo duży zasięg, osiągając aż do 100km bez konieczności doładowania baterii.”

  Że tak powiem 100km to bardzo przeciętny zakres (typowy dla małych i średnich pojemności baterii).

  Ceny nie powalają, ale są znośne jak na “elektryka”

  “Prędkość Max 25km/h bez wkładania własnego wysiłku, prędkość ok 30-32km/h przy wspomaganiu”

  No i tu będzie problem jak trafisz na “służbistę”: to już nie jest rower. A duży blok z baterią mocno się rzuca w oczy. Nie wiem jak z głośnością napędu (silnik ma wewnętrzną przekładnię).

  Na temat pozostałych podzespołów się nie wypowiadam, bo się słabo znam. Jedynie obawiam się trwałości silnika — o ile baterię łatwo wymienić, to z silnikiem (nie licząc przednionapędowych) jest różnie, a ten nie jest jakiś dobry. BTW silnik w tylnej piaście to najgorsze rozwiązanie, od którego raczej się odchodzi. Opony są nieprzystosowane do tego typu roweru (trochę bym się bał jeździć na mokrej nawierzchni).

 • Ewentualnie może tu:

  Oxygen Bikes

  Chwalą się że to jakaś nowa technologia, do 25km/h bez wkładania własnego wysiłku, no i zasięg – do nawet 100 km…

 • Ciężko będzie być zgodnym z przepisami i mieć rower elektryczny, który nie wymagania pedałowania. W zasadzie wchodza w rolę tylko własne przeróbki. Ale większość “elektryków” z prawdziwego zdarzenia ustawiona na maksymalne wspomaganie daje taki efekt, że w zasadzie udajesz że pedałujesz (tak do 20 km/h w miarę płaskim terenie).

  • O ile ograniczenie mocy i prędkości uważam za sensowne i dość oczywiste, o tyle wyłączenie możliwości korzystania z manetki jest już FASZYSTOWSKIM wybrykiem jakiegoś niespełnionego urzędasa psychopaty.

   Niech ktoś mi wytłumaczy: ile szkody więcej wyrządzić można na rowerze jadącym 25 km/h rozpędzanym manetką i analogicznym rozpędzanym takim samym silnikiem – tyle że uruchamianym przez pedały? Ano różnicy nie ma żadnej, w jednym i drugim przypadku pojazd waży podobnie, energia ewentualnego uderzenia jest dokładnie taka sama, ergo: ewentualne szkody nie będą się niczym różnić.

   Niestety, nie o bezpieczeństwo tu chodzi ale o obsesję unijnych tępali, którzy muszą cały świat powkładać do szufladek według sobie tylko znanych kryteriów. W efekcie ślimak jest rybą lądową, marchewka owocem, a rower elektryczny różni się od nieroweru nieelektrycznego faktem posiadania manetki lub kontrolera pedałowania.

   A potem pełne usta frazesów o innowacyjności – niestety, jedyne co ci kretyni uczą to postawy tępego niewolnika…

  • Trochę dziwna ta dyskusja i odnoszę wrażenie, że nikt nie czyta przepisów, podejmuje jałową polemikę. ART U.K.D. dokładnie definiuje co to jest rower ze wspomaganiem i co to jest moto rower. W pierwszym przypadku jest to bardzo proste, silnik o mocy ciągłej 250W (to jedyna niejasna definicja bo silnik ma też moc chwilową i moc znamionową, moc tez będzie różna w zależności od obciążenia) ograniczenie prędkości do 25 km/h i najważniejsza część zapisu, aby był to nadal rower, silnik musi być uruchamiany siłą nacisku na pedały (czyli manetka gazu, tempomat i inne rodzaje włączenia silnika, czynią nasz pojazd motorowerem czyli inną grupę pojazdu).

   Wszystkie wymagania co do spełnienia wymogów konstrukcyjnych znajdziemy w normie EN15194. Są tak zawarte wymogi co do wszystkich komponentów w rowerze, nośność ramy, siła hamulców, charakterystyka liniowego spadku mocy w przedziale prędkości, grubości przewodów i wielu innych aspektów. 100% rowerów po domowej konwersji z jakimi miałem do czynienia, nie spełnia wymogów technicznych i w razie wypadku możemy narazić się na bardzo dotkliwe konsekwencje finansowe. Kupując czy budując własny rower elektryczny radzę dokładnie zapoznać się z normą EN15194, bo mimo że kupimy gotowy zestaw do konwersji okazać się może reszta naszego roweru nie spełni wymogów, technicznych. Dlatego przy zakupie gotowego roweru, należy zawsze domagać się certyfikatu zgodności z normą EN15194.

   Teraz bardzo szybko i hasłowo:
   1. rower ze wspomaganiem to nie więcej niż 250 W, na wspomaganiu 25 km/h, system PAS (zabronione jest stosowanie manetki gazu, tempomatów etc….) taki zestaw nie wymaga rejestracji, uprawnień do prowadzenia pojazdów i OC

   2. motorower elektryczny, pojazd (w tym rower) z silnikiem elektrycznym o mocy od 1 do 4000W, w którym silnik uruchamiany jest za pomocą regulatorów mocy i o prędkości do 45 km/h, wymaga rejestracji, opłaty OC, coroczne przeglądy techniczne. (ten przypadek wymaga komentarza, zgodnie z przepisami, które weszły w zycie z dniem 14 kwietnia 2013 roku o rejestracji rowerów elektrycznych nie spełniających normy EN15194, w Polsce niema praktycznie możliwości zarejestrowania takiego pojazdu, procedury homologacyjne są tak skomplikowane i kosztowne, że z punktu widzenia ekonomi jest to niewykonalne.)

   Jedynym rozwiązaniem jest wywóz naszego pojazdu do kraju unijnego np Niemiec, tam poproszenie obywatela tego kraju by zarejestrował taki pojazd na siebie następnie odsprzedał nam z Dowodem rejestracyjnym i opłatą OC. Taki rower, motorower ponownie przywozimy do Polski i już możemy rejestrować prawie bez problemów (prawie bo kilka punktów kontroli pojazdów odmówiło mi wykonania przeglądu wstępnego?!)

   Należy też mieć na uwadze, że z dniem 1.01.1016 wchodzi nowa norma odnośnie rowerów elektrycznych, która mówi że dopuszczalna moc maksymalna silnika może wynosić 500W i prędkość 45km/h, obowiązkowy kask i kilka innych drobnych technicznych drobiazgów.
   Od siebie dodam jako, że posiadam kilka rowerów elektrycznych(pojazdów w świetle prawa) w praktyce silnik 250W, 500W mało się różni pod względami praktycznymi, zamontowany w tej samej ramie silnik 250W przy podjeździe pod wiadukt osiąga maksymalną prędkość 4km/h natomiast 500W około 7km/h.

   Maksymalne prędkości to odpowiednio dla 250W 22km/h i dla 500w 27km/h. Znaczące różnice widać przy silniku 1000W, gdzie podjazd pod wiadukt to już 16km/h i maksymalna prędkość 66km/h, W przypadku najmocniejszej jednostki jaką posiadam, czyli 4000W, podjazd pod wiadukt prędkość 47km/h, i maksymalna predkośc na płaskim odcinku drogi to 97km/h

 • Witam. Proszę o pomoc. Potrzebuję roweru elektrycznego, na którym będę mógł jechać tylko i wyłącznie za pomocą silnika elektrycznego, czyli nie pedałując. Chodzi o to, że wykonując ruchy nogami jestem w stanie przejechać tylko kilka kilometrów, potem dopada mnie ból kolan, a często całkowita ich blokada (mam wycięte łąkotki).

  Z tego co widzę, na rynku dostępne są tylko rowery elektryczne ze wspomaganiem. Ja potrzebuję takiego roweru, na którym będę mógł się poruszać tylko pedałując, ze wspomaganiem lub tylko na silniku elektrycznym. Moc silnika jest mi obojętna (nie muszę uzyskiwać zawrotnych prędkości), ale pewnie potrzebna będzie powyżej przepisowych 250W (ważę 75 kg). Jak na razie nikt nie jest mi w stanie pomóc. Kilka lat temu testowałem taki rower, ale nikt nie wiedział jaka to firma (do testów był udostępniony przez firmę energetyczną Vattenfall). Niestety rowery te zniknęły później z rynku. Proszę o pomoc. Gdzie mogę taki nabyć?

  • Możesz umówić się na nieprofesjonalne powróżenie z ręki za co łaska typu 1000 zł a rower dostaniesz jako talizman gratis. Oczywiście amatorsko natchniony tak mocą że będziesz pan zadowolony. To taki przykładowy sposób na legalny interes. jak coś to mówisz że to talizman od wróżbity w razie kontroli. i coś o wolności religijnej też możesz wspomnieć w razie problemów :) mów że nie wiesz jak to działa, może coś się zepsuło ale tobie pomaga. poprawia ci nastrój i daje wytchnienie dla ciała.

   i wcale nie kłamiesz

 • Rower z silnikiem spalinowym to jest moja jedyna motoryzacyjna rzecz, którą mogę mieć, ponieważ zażywam leki. Nieważne jakie, a na skuter trzeba robić prawo jazdy. A w ogóle to nie chcę jeździć w kasku, tylko czuć wolność i można taki rower trzymać na balkonie.

 • Jeśli chodzi o moc silników, to nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Jak ktoś już wcześniej napisał, moc ciągła przeciętnego człowieka wynosi 140-180 watów. Niezrozumiałe jest więc dla mnie takie czepianie się że silnik w rowerze ma”tylko” 250 watów. To całkiem sporo biorąc pod uwagę rzeczywistą moc potrzebną do sprawnego poruszania się rowerem.

  A teraz idźmy dalej – rower jest konstruowany na takie a nie inne moce, a więc elementy napędu, rama, koła, HAMULCE. Czy instalując silnik o mocy 1000W instalujecie jednocześnie odpowiednio mocniejsze hamulce ? Zawsze z entuzjazmem mówi się o mocy silnika, a czy kiedykolwiek rozmyślaliście o MOCY HAMULCÓW ? Napiszę w bardzo dużym uproszczeniu – do sprawnego i bezpiecznego poruszania się danym pojazdem, moc jego hamulców powinna wynosić trzy-czterokrotność mocy napędu. Montując silnik 1000W powinno się zapewnić moc hamowania o wartości około 3500W. A jaką moc mają Wasze hamulce…?

  Doskonałość roweru polega na tym, że dzięki niemu uzyskujemy maksymalne wydajności przy minimalnych wkładanych mocach.

 • @Wilio – urzekła mnie Twoja przygoda. No i ta teoria panów mundurowych… ;):)
  @wuxi – twoja przygoda natomiast dowodzi że ci akurat panowie mundurowi zarzucili trudną sztukę czytania i pisania i stali się organizmem komórkowym Z jedną komórką na dwóch. To nawet pantofelek tak nie ma ;):)

 • @Krzysiek

  140W (mocy) energii (elektrochemicznej przetworzonej na mechaniczną), tyle wytwarza człowiek.

  A te 45W mocy “końcowej” w postaci energii elektrycznej. Chyba, bo autor za dużo nie napisał.

  W artykule brak szczegółów technicznych odnośnie jak była przetwarzana energia na prąd. Ma to wpływ na sprawność całego układu.

  Ciekawy artykuł, ale bardziej popularny, niż naukowy. Ten z Młodego Technika (link podałem wcześniej) przynajmniej opiera się na jakiś konkretnych danych.

  Swoją drogą porównując obydwa można zobaczyć jak spada poziom prasy, a to tylko 25 lat różnicy… a ten z MT jest pisany z myślą “tylko” o młodzieży.

 • Właśnie dziś zatrzymała mnie straż miejska i myślałem że mnie na samym wstępie zpałują za jazdę rowerem z silnikiem spalinowym, przy okazji jeszcze nie podobały im się światełka rowerowe brak odblaskowych no i lekko łysawa tylna opona, plusa od nich dostałem za jazdę w kasku. Po konsultacji z kimś może bardziej biegłym w przepisach przez telefon co im zmiękło i stwierdzili że rower jest ładnie zrobiony i tylko dla tego mnie puszczają ale mam go powadzić. Oczywiście dla świętego spokoju tak zrobiłem.

 • A mnie w czasie kontroli drogowej szanowni panowie oświadczyli, ze ograniczenie do 25 km/godz. istnieje dlatego aby uniemozliwic pojazdowi z silnikiem , bez tabliczki szybkie i dalekie oddalenie sie od miejsca zdarzenia. Mając pojazd z tabliczką po rejestracji zawsze istnieje mozliwość jej zapamietania przez świadków !

 • @ MaciekR – nie ma co poprawiać, bo się nie mylisz.
  To dzieciakom się wydaje że są wielkie cwaniaki. A w więzieniach nie ma ani jednego frajera. Same cwaniaki siedzą ;)

 • Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale — w świetle obecnych przepisów — sam fakt obecności silnika spalinowego oznacza konieczność rejestracji pojazdu. A pojazd, który ma dowód rejestracyjny ma informację o pojemności. Wszelka niezgodność i/lub wątpliwość — zabierają Ci dowód i musisz zrobić przegląd.

  W przypadku elektrycznych faktycznie może być ciekawie, ale jak policjant ma wątpliwość, to będziesz miał problem. Dawno nie pracuję w branży, w której się uczyłem, ale Polska Norma chyba nadal wymusza posiadanie na obudowie silnika elektrycznego jego parametrów.

  Generalnie oprócz PoRD masz szereg przepisów i norm. kupując rower z homologacją nie przejmujesz się nimi, bo zadbał o to producent. Samemu modyfikując napęd musisz się z nimi liczyć.

  Co do odblokowywania ograniczników prędkości — to jest problem i nie tylko w naszym Kraju.

 • Nie chciałem zbytnio czytać wszystkich wypowiedzi, ale chciałem dodać coś od siebie.
  Jak policja sprawdzi w silnikach spalinowych że silnik ma poniżej 50cm3? Zwłaszcza podczas kontroli.
  Musieli by sprowadzać specjalistyczny sprzęt i osoby uprawnione do przeprowadzania badań.
  Dodatkowo jeśli chodzi o rowery elektryczne.
  Tak samo jak powyżej, jak sprawdzą jego moc, skoro nigdzie nie ma napisane jaką ma moc? Tak samo nie udowodnią że SAM SILNIK ELEKTRYCZNY napędza rower powyżej czy poniżej 25 km/h.
  Równie dobrze mógłby napędzać do 25 km/h a przyśpieszać siłą mięśni.

 • Do TOM HORN,
  Cześć,
  Wrzuciłbyś na mój mail — podaję (skasuj puste miejsca) yagotta @ gmail . com — małą wiadomostkę z telefonem ewentualnie? Buduję rowerek z asynchronicznym z tyłu, częściowo na pewno zlecę, no i wybieram powoli Austriaków z “elfkw . at ” (wyrzuć spacje), a tu widzę, że rodak pomyśli i potrafi.
  Pozdro,
  Yag

 • ja mam brata 3 rowery spalinowe i nie zamieniłby sie za 3 rózne elektryki chociaz 3 litry na setke realnie pala na trybku 36zebów

 • @ Logika – rzeczoznawca sprawdzi. Jak zrobisz komuś krzywdę lub wyrządzisz szkodę.
  @ Pawel – Ciekawy argument. Przedyskutuj tę sprawę z logiką ;) …pedofile też są tak mało popularni….
  Ehhh Bolanda…., Bolanda…. ;)

 • rower z sinlikiem spalinowym jest tak malo popularny ze z tymi przepisami o nielegalnosci mozecie sie schowac

 • A kto sprawdzi czy silniczek z oznaczeniem 250 nie ma wiekszej mocy ?:) motorower to nei bedzie w swietle prawa bo oznaczenia mowia same za siebie:) a fotoradary tez nei sa doskonale:) niech żyje szara strefa:)

 • I dlatego zachęcam do konstruowania i używania rowerów elektrycznych.
  Super-sprawa.
  Ale niech one będą w zgodzie z prawem (mniej-więcej). Wiemy wszyscy że prawo w naszym pięknym (skąd-inąd) kraju – jest jakie jest. Ale sam osobiście uważam że prawo drogowe jest raczej niezłe.
  Jeśli chodzi o jednoślady, jest prawie dobre:
  – jest zdefiniowany rower (prawie poprawnie – tylko trochę głupio – w przypadku zainteresowania chętnie podyskutuję;)
  – jest zdefiniowany motorower
  – są zdefiniowane motocykle
  I dla tego nie powinno się robić z rowera motorowera – bo rower. To rower ;)

 • Darku, jestem daleki od obrażania się :). Powracając do silników, są 500W przekładniowe a w “piku” wytrzymują 1500W. Nazywają się “Mac”. Mam spore doświadczenia z silnikiem z przodu i nigdy do tego nie wrócę. Teraz już tylko tył i tylko bezoporowy. A przynajmniej do zadań normalnej jazdy. Chyba,że kiedyś będę chciał poszaleć w terenie, to można pomyśleć o normalnym bezprzekładniowym i dużej mocy. Kiedyś byłem na zlocie elektrycznych pojazdów.. Był tam rower, który miał 3 kW… Pytanie, po co… Rozpędzał się do 70 km/h w jakieś 7-10 sekund… Ale tak jak gdzieś tam wspomniałem – to szaleństwo i tylko do zastosowań poza aglomeracyjnych, jako sport.. Też serdecznie pozdrawiam. Tomasz :)

 • Nie, no wszystko OK Tomie.
  Oczywiście żeby być w zgodzie z prawem – po drogach publicznych będziecie swoje rowery prowadzić lub nieść ;)
  Zauważyłem że ludzie trochę dziwnie reagują (uciekają od dyskusji i stają się agresywni) jak im się tłumaczy kwestie odpowiedzialności prawnej. Bo to się wydaje takie “nierealne”….
  A swoją drogą, powiem ci w zaufaniu że sam też trochę myślę o silniczku 500W ;)
  No i kilka sprostowań kwestii technicznych:
  – bezoporowe są silniki z przekładnią planetarną i wolnobiegiem. Te mają moce 250 lub 350 W. Być może zdarzają się też silniki w granicach 500 W, ale bardzo rzadko. Silniki o większych mocach są bezprzekładniowe i przy jeździe na samych pedałach generują spory opór.
  – montaż silnika w przednim kole jest nieco ryzykowny. Co się stanie w przypadku awarii i zablokowania silnika w przednim kole? Przednie widełki nie są przystosowane do przenoszenia sił napędzających. Zmienne co do wektora siły związane z działaniem silnika bezprzekładniowego mogą urwać (zmęczeniowo) miejsce mocowania koła. Jest to szczególnie prawdopodobne przy widełkach aluminiowych, ale możliwe też przy stalowych. No i większe moce silnika też nie są tu obojętne.
  No i bez obrazy Tomku – pozdrawiam. Darek ;)

  • Dlatego wstaw sobie Pan ten silnik 500W i ciesz się jazdą i miej w dupie przepisy ludzi chorych, którzy sami opróżnić się kiblu nie mogą bez pomocy jakiegoś paragrafu, nie daj boże gdyby przyszło im żyć w świecie totalnej wolności i uszanowania wolności dla innych, nie wiedzieli by jak tą prostą i w pełni naturalną czynność wykonać, bez zrobienia krzywdy sobie, czy wręcz innym uczestnikom srania.

 • …i aby wszystko było jasne i dopowiedziane – nasze “szaleństwa” na elektrycznych rowerach planujemy w lesie i poza drogami publicznymi, wyciągając pełną moc w sensie niutonometrów a nie prędkości. Ekologicznie, cicho.. Na trasie – pedały, pedały i jeszcze raz pedały z pomocą el.silnika na wzniesieniach. Silniki bezoporowe są o tyle fajne, że praktycznie ich nie czuć pedałując, poza większą wagą roweru (co jest faktycznym minusem). Serdecznie pozdrawiam. T

  • I aby było jasne, że o tym kiedy używam swojego wspomagania w rowerze nie decydujesz ty, tylko Ja sam. :)

 • Oj drastyczny ten przykład… Coś mocno ten sąd podkreślasz kolego.. Syn nie rozwinie prędkości dzięki silnikowi powyżej 25 km/h. Z górki bez silnika osiąga na własne życzenie faktycznie prawie 40km/h. Powracając do silnika, zainstaluje mu sterownik, który nie wygeneruje więcej mocy dla silnika niż 250 W ( a może mu zainstaluje silnik 250W, nie wiem jeszcze). A idąc tropem kataklizmów i tragicznych wypadków, myślę, że to wszystko zależy od świadomości i od przypadku. Myśląc tragicznymi kategoriami, lepiej nie wychodzić poza obszar mieszkania. Zamykając temat z mojej strony, jestem świadomym człowiekiem, ale nie histeryzuję w przemyśleniach, robiąc rower elektryczny. A co powiem w sądzie, gdy coś się wydarzy? Póki co.. nie wiem. Mając 13 lat miałem motorynkę i wspominam ten okres młodości jako wspaniały. Jeżeli chłopak w wieku 12/13 lat chce bardzo mieć swój rower przerobiony (myślę, że fachowo) na elektryczny a mnie nie zrujnuje to finansowo – to będzie miał. Argumenty pt “sąd, wypadek, katastrofa, kalectwo” nie przemawiają do mnie :). Do zobaczenia, gdzieś może na tasie (a nie w sądzie) :). Tomasz

 • I jeszcze dla zrozumienia niuansu:
  Jeśli podarujesz synowi tradycyjny rower. I ten syn jadąc z górki 40 km/h zrobi sobie krzywdę, to bedzie to wina siły wyższej. Po prostu wypadek.
  Podobnie będzie jeśli bedzie jechał z tej samej górki i z tą samą prędkością rowerem 250W.
  A czyją winę orzeknie sąd jeśli będzie jechał rowerem 500W?
  I w którym z tych trzech przypadków będziesz czuł się winny?
  Wiem że przykład to drastyczny, ale myślę że oddaje istotę problemu.

  • Dokładnie. Co za różnica dla zabitego pieszego, jeśli zostanie rozjechany przez rower na którym był zamontowany silnik, czy taki bez tego dodatku, jeśli rower był rozpędzony do prędkości 70km/h? Dla pieszego żadna! A sąd jeśli już do tego dojdzie nie powinien rozstrzygać tego, czy na rowerze był zamontowany silnik, czy go tam nie było, lecz to, kto w danej sytuacji zawinił! Chory kraj, chorzy ludzie…

 • Mam na myśli coś innego. Chodzi tu nie tyle o aspekty użytkowe (i ich ewentualne konsekwencje), co o ewentualne konsekwencje prawne. Pojazd który zamierzasz zbudować nie jest dopuszczony do poruszania się po drogach publicznych. Niezależnie od ustawionej na nim max prędkości.
  I o ile jadąc z prędkością 20 km/h rowerem weźmiesz udział w zdarzeniu – to masz niejako równe prawa z innymi uczestnikami zdarzenia. Bo wolno ci było po tej drodze jechać. O tyle jadąc 20 km/h Twoim pojazdem – już na starcie masz minus. Ponieważ jechałeś pojazdem, którym nie wolno ci było jechać.
  To trochę tak, jakbyś chciał jechać furmanką po autostradzie (chłop się tłumaczył: Ale panie! Jo jechołym wolno i rowym..;-)
  Chciałem spytać, czy ten prawny aspekt nie spędza Ci snu z powiek?

 • Bardzo słuszne spostrzeżenia. Jednak pozwolę sobie na uściślenie mojej opinii na ten temat. Po pierwsze, nigdy nie pozwoliłbym na ustawienie sterownika tak, aby syn mógł rozwinąć taką prędkość. Silnik 500 W to nie zawsze znaczy “duża prędkość”. Bardziej chodzi o moment obrotowy, czyli radzenie sobie z dużymi wzniesieniami odciążając kolana, z którymi sam notabene mam od lat spory problem. Faktycznie, prędkość roweru w mieście ponad 30 km (lub poza miastem też), to bardzo dużo, bo inni uczestnicy ruchu nie zdają sobie sprawy z tego, że to tylko rower. Wspomniałem w swoim poprzednim poście, o dużych mocach i prędkościach, ale nikogo nie namawiam, tylko ze swojego punktu widzenia polecam. Ale nie po to, aby to wykorzystywać na maxa. Podam przykład: czy mając bardzo szybkie auto, trzeba nim cały czas jeździć b.szybko? A motocykle? Też jeżdżę na motocyklu mając pod nogami 80 KM. Ale jeżdżę przepisowo. Więc nie łączmy możliwości “maszyny” z koniecznością ich wykorzystywania. Ale tak jak napisałem na początku – słuszne spostrzeżenia.

  • I bardzo mądrze. Ty jako ojciec masz prawo ograniczać pewne aspekty życia swoich dzieci do czasu, póki nie będą gotowe na więcej. Jednakże podłością jest, gdy robi to państwo uważając wszystkich ludzi za idiotów! Rozumiesz? Państwo bierze się za rzeczy, o których decydować nie powinno, zamiast tego powinno oddać ta władzę rodzicom, którzy o wiele lepiej znają swoje dzieci niż jacyś urzędnicy, którzy twoich dzieci nigdy na oczy nie widziało! Pomyśl sobie, któregoś dnia twoje pociechy osiągną pewien wiek i dojrzałość i za pewne będziesz chciał ujrzeć jak rozwijają swoje potencjały! Niestety nie zobaczysz tego! Bo państwo odgórnie zakazało i ograniczyło swobodę nie tylko twoim dzieciom i niestety, w tak ograniczonym państwie nie spodziewaj się tego, że idiota kiedyś rozwinie się do potencjału mądrego człowieka! Niestety.

 • Witaj Tomie Horn.W tym temacie rozważamy kwestie przepisów i nasz stosunek do nich, jeśli chodzi o wspomaganie silnikowe roweru.
  Powiedz nam – co sprawia że postanowiłeś zupełnie nie zwracać uwagi na prawo w tym zakresie?
  Czy nie obawiasz się związanych z tym konsekwencji? Nie mam tu na myśli ewentualnych kontroli policyjnych (policjanci się na tym, póki co, nie znają i nie są raczej w stanie odróżnić silnika 500W od 250W), ale postępowanie procesowe w razie (odpukać) kolizji lub wypadku.
  A jak się będziesz tłumaczył w sądzie i przed swoimi bliskimi jeśli twój 12 letni syn przewróci się na skonstruowanym przez ciebie rowerze przy prędkości 40-45 km/godz i wyrządzi sobie krzywdę?
  Myślę że wielu czytelników i uczestników tej dyskusji zainteresuje tok Twojego rozumowania. Pozdrawiam.

  • Przepisy są chore!!! Postępu nie da się zatrzymać. To kolejny przykład ,gdy “prawo” (tworzone przez ludzi i dla ludzi) usiłuje wyprzedzić rzeczywistość-podczas gdy od wieków jest akurat odwrotnie!! Poza tym : w tej dziedzinie,
   budowy głupiego prawa trzymamy się ścisłej czołówki światowej. Jest wiele przykładów ! Choćby alkohol i narty i inne populistyczne chwyty. Przecież w 80% chodzi o to aby jeden z drugim -pożal się Boże p-oseł wykazał się “inicjatywą ustawodawczą”- do czego ma obowiązek!!

   • To prawo tworzone jest przez idiotów, którzy widzą w innych samych siebie, czyli takich kolejnych idiotów. Przepisy są chore, bo ludzie je tworzący też są chorzy. Niestety tych chorych ludzi wybrało chore społeczeństwo. Nic nie poradzisz na to, że większość ludzi to imbecyle i dyletanci.

 • Witam, cieszę się, że znalazłem tak fajną stronę jak ta (rowerowe porady). Ale nie o tym… Chwilę o “elektrykach”. Uważam, że elektryczny rower to przyszłość i coraz więcej producentów będzie w to “wchodziła”. Ograniczenia są co do prędkości i mocy silnika, ale na rynku jest już tyle alternatyw, że na upartego można zastosować silnik wytwarzający nawet 8 kilowatów… Ale to już dla szaleńców. Sam przerobiłem trzy lata temu Gianta Bouldera na elektryka. Silnik z przodu 550W, sztywny widelec, akumulatory żelowe (i to była masakra – bardzo duża waga) 18 AH, dzięki czemu przejeżdżałem bez pedałowania około 90-100 km nie przekraczając “przepisowej” prędkości. Ale po jednym sezonie sprzedałem rower, bo wydawał mi się za sztywny i za ciężki. Poprzedni sezon przejeździłem na normalnym rowerze a w tym roku wracam do elektryka dla siebie i syna. Uważam to za super frajdę, zwłaszcza dla syna (12lat), przypominając sobie swoją młodość i marzenia o motorowerze.. Silniki bezoporowe (minimum 500W), lżejsze, z dużym zapasem mocy, akumulatory o dużej pojemności i o stosunkowo małej wadze. Polecam. Z tym silnikiem można pedałować bez oporów a w razie potrzeby można duuużo szybciej dotrzeć do celu. Z pozdrowieniami z Piły, Tomasz

  • Twierdzenie ze zwykły silnik bezprzekładniowy jest “bezoporowy” to kłamstwo, gdyz jest opór własnie magnetyczny tych magnesów krecacych sie wokół uzwojeń i osi, w przypadku gdy zabraknie prądu. Jezeli chcemy “bezoporowy” to trzeba kupić silnik przekładniowy z wolnobiegiem.

 • “Dziś mamy takie rozwiązania które pozwalają każdemu jeździć bez wspomagaczy – jest Ci za ciężko – zredukuj przełożenie.”

  Zapraszam do Gdańska na Morenę, albo w Gdyni (w zasadzie gdziekolwiek, choćby klif nadmorski, albo północno zachodnie dzielnice). Utrzymaj tempo > 20 km/h z obciążonym rowerem jadąc w ubraniu do biura na odcinku 2x 15 km (a zwykle więcej — zakupy itp.). Na swojej drodze mam tylko 2 km na terenie o niewielkim nachyleniu. Nie bez powodu między Gdynią a Sopotem są robione samochodowe rajdy górskie (na zwykłych ulicach).

  Np. w Łodzi, Warszawie, gdzie jest płasko, poza wiaduktami, to nawet przerzutki nie są potrzebne. W Łodzi jazda z widzewskiego Janowa na Bałuty nie wymagała żadnego wysiłku z mojej strony.

  Ale wbrew pozorom nie różnica wzniesień jest problemem (każda górka się kiedyś skończy i będzie z górki), tylko — przynajmniej dla mnie — wiatr. W pasie nadmorskim liczba dni bezwietrznych jest niewielka. Jazda pod wiatr (50km/h) nie jest rzadkością.

  Ale jest jeden duży plus: obecność morza powoduje, że ilość mroźnych i upalnych dni jest stosunkowo mała, duża woda jednak stabilizuje temperaturę, przy okazji mało jest silnych burz. Pod tym względem jest o wiele przyjemniej niż np. w wspomnianej Łodzi. Niewiele jest dni, kiedy nie jeżdżę do pracy rowerem.

  Po prostu zdaję sobie sprawę, że wiecznie młody i sprawny nie będę i spadek sprawności dużo szybciej mnie dopadnie niż emerytura, a chcę jeździć jak najdłużej. Nie jeżdżę dla sportu ani dla poprawienia kondycji. Średnia moja prędkość to u mnie zaledwie 15 km/h.

  Natomiast zgadzam się z jednym: wszelkie napędy elektryczne/spalinowe, które nie wymagają pedałowania i jadą dużo szybciej od przeciętnego rowerzysty. Raz, że nielegalne, dwa robi się niebezpiecznie na ścieżkach. Coraz większy z tym mają problem w Holandii. U nas takie pojazdy są zbyt drogie — na szczęście.

  • Ostatnio spotkałam panią w Lublinie jechała przede mną pod sporą górkę w oklicy skansenu. To co mnie najbardziej oburzyło to smród z silnika spalinowego jej roweru o czym od razu panią poinformowałam jak również że nie powinno jej być z takim rowerem na ścieżce rowerowej. Tego smrodu pedałując pod górkę nie udało się nie nawdychać. Unikam ścieżek jak tylko to mozliwe

 • Jeśli mamy podejść do sprawy szczerze to mam mieszane uczucia do rowerów z dodatkowym napędem. Jeśli o mnie chodzi, w rowerze uznaje tylko napęd mięśniowy. Dziś mamy takie rozwiązania które pozwalają każdemu jeździć bez wspomagaczy – jest Ci za ciężko – zredukuj przełożenie.
  Wspomaganie elektryczne jestem w stanie zaakceptować u ludzi w podeszłym wieku, ale tylko takie, gdzie działa ono zgodnie z przepisami – czytaj nie zastępuje pedałowania a jedynie sprawia że jest ono lżejsze. Argumenty o poceniu się do mnie nie docierają – codziennie do pracy jeżdżę około 20 km (zależy którą trasę wybiorę a to zależy od pogody) i o ile na początku miałem problemy z poceniem się to po dłuższym treningu problemów nie mam (średnia prędkość po mieście to 22km/h wliczając w to jazdę po ścieżkach rowerowych, ulicach, światła, korki staram się omijać zgodnie z prawem ;) ).
  Problemem który się naradza są rowery z napędem elektrycznym / spalinowym który nie jest wspomagaczem a napędem stałym – odpalam silniczek, przestaje pedałować i sruuu 50km/h po ścieżce rowerowej, parku czy nawet chodniku… to jest problem, rowery dla emerytów można zaakceptować.

  • Na szczęście wisi mi to, co na ten temat sądzisz. Cenię zdania innych ludzi, gdy są twórcze i rozwijające. Twoje ogranicza. Oczywiście masz prawo stać w miejscu, a nawet cofać się, gdy świat wokół ciebie zmierza do przodu. Chcesz być szanowany? Szanuj innych. Chcesz żyć wedle własnej woli, pozwól na to samo innym. A jeśli tak lubisz mówić innym jak mają żyć, to się potem nie dziw, że ktoś odpowiada ci np. w taki sposób jak ten.

  • jeżeli sru 50 km/h silniczkiem 20cm jaki jest zamontowany w rowerze Saxonette. To nie wiem z jakiego paliwa należy korzystać aby taką prędkość osiągnąć

 • @ADUM: Poczekaj jak dożyjesz wieku emerytalnego, zmienisz zdanie. :-)

  A tak bardziej poważnie. W wieku ok 20 lat uważałem rowery elektryczne za fanaberię i jedynie rozumiałem ich przydatność wśród osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Kilkanaście lat później, jak zrezygnowałem z auta na rzecz roweru na dojazdach do pracy (nawet nie przez korki, szukanie miejsca parkingowego to mordęga, auto używam w weekendy i większe zakupy), to doszedłem do wniosku, że to nie takie głupie, jak ktoś pracuje w biurze “pod krawatem”. Nie zdziwię się, że jak obecny rower mi się “zużyje”, to następnym mógłby być już elektryczny. Dla mnie oznacza to zwiększenie zasięgu jaki mogę pokonać, nie pocąc się i mogąc go pokonać w rozsądnym czasie.

  A co do przepisów: cóż, taki mamy klimat. :D

 • Ja również nie przepadam za rowerami, które są wyposażone w silnik, ale… czy dobrze rozumiem? Żyjemy w kraju, w którym jeżdżąc na rowerze powinno się wozić ze sobą wyrok sądu najwyższego? :D

 • Zauważmy że Wyrok SN z dnia 25 października 2007 r., sygn. III KK 270/07 pochodzi z 2007 roku, czyli z przed ostatniej noweli kodeksu drogowego z 2011, która to nowela doprecyzowała definicję roweru, nie pozostawiając absolutnie żadnych wątpliwości co do rodzaju wspomagania. Wyłącznie elektryczny (katalog zamknięty).
  Dlatego stawiam stanowczą tezę: rower spalinowy jest nielegalny!
  Co do silnika elektrycznego – 250 W to bardzo rozsądna moc. Wspaniale pomaga w zmaganiach z wiatrem i górkami. Zaznaczam – POMAGA.
  Szybkość 25 km/h również uważam za rozsądną dla wspomagania – chociaż to ograniczenie nie jest wcale konieczne, bo silnik 250W wiele więcej nie poleci – chyba że z wiatrem i z górki ;)
  A jeśli komuś mało – nikt nie zabrania jeździć 70 km/h na pedałach ;)

  • Jeśli na pedałach można, to czemu nie na silniku, a co to za różnica? Jeśli rąbniesz w jakiegoś pieszego jadąc te 70km/h, to co za różnica dla pieszego będzie, czy akurat miałeś w tym swoim rowerze jakiś silnik, czy też nie? Ty naprawdę myślisz, że te ograniczenia i zakazy są po to, by służyć ludziom? Tu o pieniądze chodzi, zawsze o pieniądze chodziło! Chodziło i chodzi o to, jak by cię okraść z twoich kolejnych pieniędzy głupi człowieku!

   • Bez epitetów. To primo. A secundo: chodzi o statystykę. Jeśli sprawny 30 latek leci 40kmh na pedałach, to jest to coś kompletnie innego, niż 10 latek, czy 55 letnia pani. Chodzi o nie kreowanie zjawiska w ujęciu masowym. Nikt Ci nie broni jechać szybko, podobnie jak samochodem na wielu odcinkach w Polsce policja nie łapie, bo są bezpieczne i nie ma sensu. A jednak chyba byś nie chciał żeby znieśli limity prędkości dla aut? I na masową skalę zapi..dalające 200kmh buraki w swoich 20letnich bmw? Przestańcie pieprzyć tu o socjaliźmie, bo tam, gdzie wchodzi w grę bezpieczeństwo społeczne, trzeba pewne regulacje wprowadzać. Można się wynieść na prerię :)

 • Akurat z częściami zamiennymi nie jest problem, rozwiązania są dwa:
  – wysyłasz do producenta numer ramy i jaką część potrzebujesz
  – kupujesz bezpośrednio od poddostawcy (po prostu nie będziesz miał naklejki gazelle/batavus/sparta itp.).

  Ja gazelle mam zaledwie rok więc nie wypowiadam się, ale wybrałem tego producenta, gdyż znam cztery osoby, które używają ich w polskich warunkach (rowery w wieku od 4 do 9 lat) i to przez cały rok. Jednemu poszedł amortyzator w sztycy po 6 latach (waga rowerzysty 110kg), łańcuch średnio po 5 latach codziennej jazdy do wymiany.

  A ten dziwny amortyzator powietrzny z przodu: jest cholernie trwały, ale nie nadaje się do dużych obciążeń, o ile przejazd przez krawężnik ładnie wytłumi, to jazda terenowa to dla niego za dużo. No i o jego zalecie także ja się przekonałem w zimę; umieszczenie go nad błotnikiem, a nie jak w tradycyjnych rozwiązaniach w widelcu, powoduje, że jest bardzo dobrze chroniony przed solą i jest bezobsługowy.

  Swoją drogą zastanawiam się jak i gdzie jeździsz, że masz takie problemy z awaryjnością. Ja 30km dziennie po mieście, ciągła zmiana biegów (światła, korki, wzniesienia), w każdą pogodę poza gołoledzią. Ważę coś ok 90kg + bagaż. Wcześniej jakiś trekkingowy krossa, teraz gazelle. Moja dziewczyna podobna trasa, tyle że od 3 lat rower ten sam. Żadnych awarii poza przebitymi oponami. No dobra, rower dziewczyny wymaga centrowania kół — kobieta nie zna strachu przed krawężnikami. ;-)

 • Myślę, że nie ma co się przejmować tym, jak będzie wyglądała wymiana baterii za x lat, bo konstrukcja tego roweru jest na tyle nietrwała, że za 10 lat będzie trzeba wymienić pół roweru i to wcale nie przy codziennym katowaniu. Taniej będzie kupić nowy:
  przerzutka w piaście nexus nie jest sprcjalnie wytrzymała, manetka obrotowa lubi łapać luzy i pękać, sztyca amortyzowana, to strasznie nietrwały element, po paru latach do wymiany, dziwna konstrukcja amortyzatora z przodu- nie wiem co z jego trwałością i ewentualną wymianą.

 • Ciekawy patent, odciąża tylne koło i zapewne zwiększa nośność bagażnika. Ale ja bym się zastanawiał nad ewentualną wymianą akumulatora za kilka-kilkanaście lat.

  Hmmm… a może Batavusowi o to chodzi. O autorskie rozwiązania, by potem zarabiać krocie na częściach zamiennych.

 • Nie a propos, ale Batavus chyba przebił wszystkich producentów pomysłem, gdzie schować akumulator: w osłonie łańcucha. :D

 • Umieszczenie silnika nie zależy od kraju, a nawet od producenta. W zasadzie nie wiem, które jest lepsze. To już kwestia konkretnego rozwiązania. Ostatnio zaczynają dominować rozwiązania z silnikiem w przedniej osi. Silnik swoje waży. Z resztą to ich główna wada. Jeśli mi ktoś powie, że to są rowery dla leniwych to polecam codzienne wnoszenie 25kg roweru w bloku, w starym budownictwie — można sobie wyrobić mięśnie. ;-)

 • To chyba nie ma związku z krajem, tylko ew. popularnością producenta w danym kraju. Również rowery sprzedawane w Polsce mają silniki zintegrowane z korbą.

  Różnica jest na pewno w wyważeniu roweru, według mnie lepiej jest mieć silnik na środku, ewentualnie z przodu niż tyłu. Ponieważ to na tył idzie największy ciężar: duża część masy naszego ciała, przerzutki, bagażu.

 • Z tego co zauważyłem, to w Polsce rowery elektryczne mają przeważnie silnik zamontowany w przednim lub tylnym kole. W Szwajcarii silnik przeważnie umieszczony jest na wysokości osi supportu. Ktoś może wie skąd taka różnica i na co to wpływa?

 • Ano właśnie, przy elektrycznym rowerze często na pierwszy, szybki rzut oka można nawet nie zauważyć, że ma on silnik :)

 • Moim zdaniem nie tylko dla osób starszych. Co prawda młody nie jestem, ale 33 lata to nie wiek emerytalny ;-).

  W Trójmieście, które ma wiele stromych podjazdów (szczególnie w Gdyni) mój “zasięg” wynosi 15km, żeby się nie spocić, a jednocześnie nie jechać powoli (może poza upałami — pocę się jak świnia). Rower elektryczny wydłużył zasięg do 25km. I mogę jechać ubraniu jakie używam w biurze.

  Szkoda że musiałem go oddać.Cichy, nie zwraca na siebie uwagi (akumulator jest pod bagażnikiem), no i mina wyprzedzanych na wzniesieniach rowerzystów w sportowych ubraniach przez kolesia na miejskim rowerze bezcenna. ;-)

  Kiedyś zapytałem policjanta z trójmiejskiej drogówki czy miał do czynienia z takimi rowerami, mówił że tak i problemów nie robią.

 • Gdyby nie ceny i jakość dróg, to rowery z elektrycznym wspomaganiem byłyby u nas chętnie używane przez osoby starsze, lub nie w pełni sprawne, które nie pojadą pod górkę i pod wiatr, a chętnie sobie “podpedałują”.

  Całe życie nie będziemy w pełni sprawnymi byczkami, a technika może nas w tych trudniejszych momentach wspomóc.

 • Z drugiej strony lepiej gdy coś jest “dwuznaczne”, niż gdyby były całkowicie zakazane.

  • O ile ograniczenie mocy i prędkości uważam za sensowne i dość oczywiste, o tyle wyłączenie możliwości korzystania z manetki jest już FASZYSTOWSKIM wybrykiem jakiegoś niespełnionego urzędasa psychopaty. Niech ktoś mi wytłumaczy: ile szkody więcej wyrządzić można na rowerze jadącym 25 km/h rozpędzanym manetką i analogicznym rozpędzanym takim samym silnikiem – tyle że uruchamianym przez pedały? Ano różnicy nie ma żadnej, w jednym i drugim przypadku pojazd waży podobnie, energia ewentualnego uderzenia jest dokładnie taka sama, ergo: ewentualne szkody nie będą się niczym różnić. Niestety, nie o bezpieczeństwo tu chodzi ale o obsesję unijnych tępali, którzy muszą cały świat powkładać do szufladek według sobie tylko znanych kryteriów. W efekcie ślimak jest rybą lądową, marchewka owocem, a rower elektryczny różni się od nieroweru nieelektrycznego faktem posiadania manetki lub kontrolera pedałowania. A potem pełne usta frazesów o innowacyjności – niestety, jedyne co ci kretyni uczą to postawy tępego niewolnika…

 • Łukaszu natrudziłeś się, ale wszystko jasne.

  Ja osobiście nie obawiam się kontroli, bo przepisy są niejasne a luki w interpretacjach można rozważać na obie strony.
  Ja w razie kontroli nie przyjmuję żadnych mandatów, jeśli policjant kiedyś się uprze ( jeszcze mi się to nie zdarzyło) to ja zdecydowanie stoję przy swoim i bez wahania ich zawiadamię, że nie zapłacę i spotkamy się w sądzie.
  W Lublinie policja jest w miarę rozsądna i oni też nie bardzo wiedzą jak do tego podejść, dlatego wolą nie
  podejmować tematu.
  Częściej jest tak że oglądają pytają ew. sprawdzą trzeźwość i jadę dalej.
  Staram się nie jeździć z włączonym silnikiem w miejscach gdzie spacerują rodzice z dziećmi np. po parku i niepotrzebnie nie prowokuję panów w mundurach czyli nie wchodzimy sobie w drogę.

  Pozdrawiam Andrzej Moraczewski Lublin
  GG. 3000137

 • Nie zgadzam się, że ograniczenie do 250W/25kmph to mało. Kwestia zastosowania. Zauważ że 99% rowerów z wspomaganiem elektrycznym to rowery miejskie, a Ty porównujesz go z rowerem szosowym. Nie ten rodzaj roweru, nie to zastosowanie. Miałem kiedyś okazję jechać “elektryczną” gazelą po mocno górzystym Trójmieście. Przejechanie z Gdyni do Gdańska (centrum-centrum: ok 25km) w rozsądnym czasie i nie będąc spocony (ważne dla pracujących w biurach) można bez problemu osiągnąć. A lekki nie jestem i łatwo się pocę. :-)

  Rozumiem rosnącą popularność tych rowerów w Holandii. No i możliwość legalnego jeżdżenia po ścieżkach. Gdyby nie ich cena…

  A ograniczenie prędkości ma sens. Np. w Holandii popularne i legalne jest jeżdżenie takimi mini skuterami (zdaje się, że nazywają je ‘snorfiets’ — poprawcie mnie jeśli się mylę), które właśnie mają także ograniczenie do 25km/h (nie jest to rower, ani motorower). Jednak coraz więcej osób narzeka na ich obecność, gdyż popularne jest odblokowywanie ogranicznika prędkości, co już bywa bardzo niebezpieczne. Uczmy się na doświadczeniu bardziej “rowerowych” krajów.

  Jak coś jeździ więcej niż 25, to już rejestrujesz jako motorower, ale nie masz prawa korzystać z ścieżek rowerowych.

  Prawda jest taka, że rowery ze wspomaganiem elektrycznym są robione z myślą o jeździe miejskiej, gdzie inni uczestnicy (na holendrach, albo urban bike — nie wiem jak to przetłumaczyć) jeżdżą średnio 10-15km/h. Charakterystyka czujnika obciążenia jest tak zrobiona, że najbardziej się przydaje podczas ruszania i stromych podjazdów oraz jazdy pod wiatr (szczególnie z dużym obciążeniem). W pozostałych przypadkach rozpędzasz się siłą własnych mięśni, a limitem jest Twoja kondycja i warunki pogodowe. Tam nie ma magicznego hamulca, który działa jak ogranicznik prędkości. Na takim rowerze, na płaskim da się rozpędzić do ok 30km/h, później opory powietrza (wyprostowana sylwetka) dają o sobie znać.

  Piszę to z punktu widzenia nie rowerzysty, ale osoby wykorzystującej rower jako środek transportu.

  PS. Ideologi i polityki bym tutaj nie mieszał, jakoś nie widzę związku. :-)

  PS2. Człowiek może przez kilka godzin wytwarzać energię mechaniczną 0,2 KM, czyli jakieś 140W, więc i tak mniej niż taki silnik. Polecam stary, ale jary, artykuł z MT: http://poziome.republika.pl/mt_5_86.htm.

  • Żadne ograniczanie nie jest sensowne! Ty jako kierowca powinieneś doskonale wiedzieć z jaka prędkością możesz się poruszać w danej sytuacji na drodze jaka ma miejsce. Ale jeśli jesteś takim małym bydlątkiem, które nie jest w stanie samodzielnie myśleć i podejmować właściwych decyzji, to nie znaczy, że innych należy traktować na równi z tobą. Jesteś jakiś niedorozwinięty? I co, przez całe życie chcesz mieć nad sobą pana, który będzie się tobą opiekował i mówił tobie jak masz żyć, czy jakie skarpetki włożyć na daną okazję? To, że jesteś głupi, nie znaczy, że inni są.

   • Oze. Nie do końca rozumiesz. MaciekR woli żeby były ograniczenia. Nie dla niego, bo on ich nie dostrzeże jeżdżąc spokojnie. Dla innych debili którzy nie potrafią żyć w społeczeństwie i najchętniej takiego Maćka by rozjechali na DDR jadąc 50 km/h pojazdem wiążącym 50 kg.

 • Wg mnie rower elektryczny byłbym fajną alternatywą do zatłoczonych miast, ale unijni lewacy tak “zabezpieczyli” rowerzystów przed skutkiem szybkiej jazdy na rowerze, że rower elektryczny stracił rację bytu.

  Po co komu te ograniczenia 250W i 25 km/h? Na zwykłym rowerze szosowym przeciętny rowerzysta bez problemu rozpędza się do 40km/h i jakoś nikt mu ogranicznika nie zakłada. Silnik 250W to kpina. Duży facet, który waży powiedzmy 140 kg pewnie nawet nie zauważy tego wspomagania podczas podjeżdżania pod większe wzniesienie.

  Unijne patałachy, na których łożymy wielkie pieniądze z jednej strony zabijają silniki spalinowe wprowadzając coraz bardziej absurdalne normy czystości spalin, a z drugiej nie pozwalają na wprowadzenie silników elektrycznych. Może chcą nas przywiązać na powrót do ziemi i odnowić pańszczyznę?

  W Szwajcarii często widuję rowery z większymi silnikami elektrycznymi. Taki rower ma wtedy małą tabliczkę rejestracyjną, ale rowerzyści i tak jeżdżą bez kasków. Pewnie są tu na to jakieś odrębne przepisy. W Polsce popyt na rowery rejestrowane na motorowery byłby pewnie mały, dlatego rowery te nie są powszechne w sprzedaży.