Jaki bagażnik rowerowy kupić?

W tekście opisującym w co się spakować na rower, wspomniałem o bagażnikach rowerowych. Dziś kilka słów rozwinięcia w tym temacie. Większość bagażników, które możemy kupić w sklepie rowerowym przystosowana jest do bagażu o wadze do 25 kilogramów, a można je kupić w cenie 40-200 PLN. Cena głównie zależy od jakości wykonania, wagi bagażnika oraz udogodnień które posiada. Warto dobrze wybrać bagażnik, zwłaszcza gdy planujemy wozić na nim ciężkie sakwy. Warto wspomnieć tu o legendarnej już firmie Tubus, która produkuje lekkie i bardzo wytrzymałe bagażniki. Stalowy bagażnik o wadze 800 gramów (tyle co aluminiowy) i ładowności do 40 kilogramów robi wrażenie. Ceny niestety też, bo za Tubusa trzeba zapłacić ponad 300 złotych. Cóż, jakość musi kosztować.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bagażnika rowerowego? 

Jaki bagażnik rowerowy kupić?

Szukając dobrego bagażnika, najlepiej wybierać te z trzema nogami z każdej strony. Dzięki takiej konstrukcji lepiej rozkłada się ciężar bagażu. Od razu zwrócę uwagę na bagażniki, w których dwie nogi łączą się i dopiero dochodzą do trzeciej – to kompletnie bez sensu. Najlepiej by nogi łączyły się w jednym miejscu.

Obecnie najczęściej możemy kupić bagażniki aluminiowe oraz stalowe. O bagażnikach karbonowych nie słyszałem, choć nie jest powiedziane, że dla pasjonatów jakieś nie powstały :) Aluminiowe bagażniki z reguły są lżejsze, tutaj wyjątkiem są stalowe bagażniki wysokiej jakości min. Tubusa o którym pisałem na początku. Bagażnik aluminiowy powinien ważyć około 700-900 gramów, stalowe potrafią ważyć nawet 1800 gramów. Moim zdaniem jest to spora różnica na korzyść aluminium. Oczywiście na ekstremalne wyprawy na koniec świata, można pomyśleć o bagażniku stalowym. W razie jego uszkodzenia będzie łatwiej znaleźć kogoś, kto nam go pospawa.

Inną istotną kwestią jest mocowanie na górze. Należy sprawdzić jakie mocowania występują w naszej ramie, dwa najczęściej spotykane to dwa otwory pod sztycą od siodełka oraz otwór do mocowania błotnika. Przed zakupem sprawdźmy to, by potem uniknąć przykrego rozczarowania podczas montażu.

Bagażnik rowerowy na sztycę

Dla osób które nie mają takich mocowań, mają ramę z tylnym amortyzatorem albo chcą szybko montować i demontować bagażnik – przewidziane są bagażniki montowane bezpośrednio do sztycy podsiodłowej (wspornika siodełka). Tego typu bagażniki kosztują od 60 złotych w górę. W sprzedaży są również zestawy do montażu bagażnika w rowerze, który nie posiada górnych, ani dolnych otworów montażowych.