Jak zapakować i wysłać rower?

Sprzedając rower na aukcji internetowej lub w serwisie ogłoszeniowym, warto przemyśleć sposób ewentualnej wysyłki po sprzedaży. Wiele osób nie będzie chciało obejrzeć roweru przed kupnem i uwierzy na słowo sprzedającemu, co do stanu roweru. Jeżeli dobrze przygotowałeś rower, a następnie zrobiłeś fajne zdjęcia i ciekawy opis – kupujący znajdzie się bardzo szybko. Rower nie jest aż tak delikatny jak paleta jajek, ale warto zadbać, by w nienaruszonym stanie dotarł do nowego, szczęśliwego nabywcy. Pakowanie roweru nie jest takie trudne, choć trzeba na to poświęcić chwilę czasu i przygotować kilka potrzebnych do spakowania przedmiotów. Warto zarezerwować sobie pół godziny, by porządnie przygotować paczkę do wysyłki.

Zapraszam do obejrzenia odcinka Rowerowych Porad, w którym pokazuję, jak bezpiecznie zapakować rower do wysyłki. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.

 

Jak zapakować rower do wysyłki?

Najłatwiej i najwygodniej jest spakować go w karton rowerowy. Można wykorzystać pudełko np. po nowo zakupionym rowerze (choć od lat nie ma obowiązku trzymania pudełek, by gwarancja była ważna, to była jakaś kompletna pomyłka). Pudełko zazwyczaj bez problemu dostaniesz również w sklepie rowerowym. Można je także kupić chociażby na Allegro.

Wysyłka kurierska roweru tanio
fot. Sludge G

Odkręć przednie koło (tylne też możesz odkręcić, jeżeli masz mniejszy karton), pedały oraz kierownicę, a także zdejmij sztycę razem z siodełkiem. Zabezpiecz te elementy kawałkami tektury oraz najlepiej folią bąbelkową i przyklej do ramy. Warto zabezpieczyć również tylną przerzutkę oraz mostek przed uszkodzeniem. Ja zawsze do kartonu ładuję sporo folii bąbelkowej. Nie jest zbyt tania, rolka kosztuje 15-25 złotych, ale mam pewność, że rower dotrze bezpiecznie. Można również użyć gazet zmiętych w kulki, lub innego wypełniacza.

Nie proponuję rozkręcać roweru zbyt mocno. Przyszły kupujący może nie być zadowolony z tego powodu, a także może nie mieć specjalnych kluczy do jego złożenia :)

Druga opcja to rozkręcenie roweru w ten sam sposób, przyklejenie wszystkich luźnych części oraz obłożenie roweru rozłożonymi na płasko kartonami i uformowanie jakby dużego kartonu. Jest to opcja bardziej praco- oraz czasochłonna, ale jeżeli nie mamy dostępu do całego pudła – jest to jakieś rozwiązanie. Ale polecam taki sposób w ostateczności – kurierzy wolą gdy przesyłki są zapakowane w coś o regularnym kształcie.

Jak tanio i bezpiecznie wysłać rower?

Są dwa popularne sposoby aby wysłać rower: Pocztą oraz jednym z kurierów.

Koszt wysyłki roweru pocztą wyniesie 67,5 zł za Paczkę 24 do 20 kilogramów, z opcją ostrożnie i ponadgabarytem. Dodatkowe ubezpieczenie przesyłki na wartość 1000 złotych to 27 złotych. Jeżeli chodzi o wymiary, to suma trzech boków paczki nie może przekraczać 300 cm, przy czym najdłuższy bok nie może być dłuższy niż 150 cm.

Minusem wysyłania paczek na poczcie, jest czasem zdarzające się „marudzenie” oraz kręcenie nosem pań z okienka. Nie dajcie się wkręcić w oklejanie pudełka papierem pakowym! Nie ma już od dłuższego czasu takiego obowiązku. Przesyłka musi być solidnie zapakowana, ale może być np. owinięta folią stretch, albo taśmą klejącą. Byleby była solidna.

Dobrą alternatywą jest wysyłka kurierska. Kurierzy przyjmują paczki „jak leci”, koszt wysyłki to około 60 zł. Jak słusznie zauważył czytelnik w komentarzu, trzeba niestety pilnować wymiarów przesyłki. Np. kurier UPS, aby przesyłka kosztowała w granicach 60 zł wymaga, by przesyłka nie miała więcej niż 330 centymetrów, liczone ze wzoru: najdłuższy bok + 2x średni bok +2x krótki bok. Podczas załatwiania pudełka trzeba je dobrze wymierzyć, by nie przeżyć niespodzianki przy nadawaniu przesyłki.

Aby wysłać przesyłkę kurierem za ok. 60 złotych, trzeba skorzystać z pośrednika. Inaczej kurier policzy sobie bardzo, bardzo drogo za przesyłkę. Osobiście korzystam i polecam serwis kurjerzy.pl (znajdziesz u nich kuriera UPS, DHL oraz GEIS – oczywiście z odbiorem przesyłki z domu).

Mała aktualizacja 2018

Kurierzy zawaleni pracą, ze względu na zakaz handlu w niedzielę i wzrost zamówień internetowych, zaczęli baczniej przyglądać się przesyłkom. Natomiast jeżeli zapakujecie rower w karton o regularnym kształcie i będzie się on mieścił w regulaminowym wymiarze, nie powinno być problemu z nadaniem.

Największe plusy kuriera, to ubezpieczenie i opcja ostrożnie, zazwyczaj wliczone w przesyłkę. Oraz to, że kurier odbiera przesyłkę z domu, więc nie trzeba się martwić o transport na Pocztę.Aby napisać komentarz pod wpisem, nie musisz się rejestrować! Wystarczy, że podasz swoją nazwę i e-mail oraz zaznaczysz ptaszkiem "Wolę pisać jako gość". Trzeba odhaczyć jeszcze dwa okienka od góry, gdzie zgadzacie się na przetwarzanie Waszych danych. Zapraszam do komentowania - odpisuję na wszystkie pytania, nawet w starych wpisach.