Jak przewieźć zakupy rowerem w mieście? Krótki i praktyczny poradnik

Chciałbym jeździć rowerem, ale muszę robić duże zakupy. Przecież mogę to zrobić jedynie samochodem. Właśnie wcale nie musisz. Możesz przewieźć zakupy rowerem. W dodatku zrobisz to bardzo wygodnie! Wyobraź sobie reklamę samochodu rodem z TV Mango…

Jak przewieźć zakupy rowerem w mieście według TV Mango

Czarno-biały, mdły obraz. Lektor o natrętnym głosie zaczyna coś mruczeć. Otyły mężczyzna niesie jednorazowe reklamówki wypchane zakupami. Już po twarzy widzisz, że jego mózg składa się z 14 komórek nerwowych. W dodatku nie są ze sobą połączone. Mężczyzna podchodzi do roweru, wiesza reklamówki na kierownicy. Rower się przewraca. Facet podnosi go niezdarnie, ponownie zawiesza reklamówki i próbuje pedałować. Widać szeroki plan. Ujeżdża 15 metrów po asfalcie. Wszystkie reklamówki pękają równocześnie. Zakupy wypadają z hukiem. Z rozbitej butelki tryska szampan. Oczywiście prosto w jego twarz. Z siatek unosi się dym. Kamera robi zbliżenie, a gość w przerysowany sposób pokazuje swoją frustrację.

Wkurzający lektor, pyta Cię: Ty też masz tego dość takich sytuacji? Wystarczy, że kupisz Fordswagen Panda WRC z dużym bagażnikiem i bi-turbo. Na ekran wjeżdża lśniący samochód. Piękny pan z równym zgryzem i wyregulowanymi brwiami wkłada ostrożnie zakupy do bagażnika. Lektor znów krzyczy: „Jeśli chcesz by ludzie przestali się z Ciebie śmiać, kup teraz! Dla osób, które zadzwonią w ciągu 10 minut dorzucimy składaną kanapę, byś mógł pomieścić jeszcze więcej rzeczy!”. Na ekranie pulsuje czerwona, atrakcyjna cena oraz napis zadzwoń teraz.

Historyjka wydaje się zabawna. Niestety w naszym społeczeństwie pokutuje taki właśnie obraz rowerzysty. Ten gorszy, biedniejszy. Człowiek, który ma zawsze pod górkę, więc trzeba się nad nim litować.

Rowerem zrobisz tylko małe zakupy? Niekoniecznie!

Jak przewieźć zakupy rowerem? na rowerze miasto w mieście

W poprzednim wpisie Dlaczego nie jeździmy rowerem do pracy? pisałem, że jeżdżąc do pracy regularnie robiłem małe zakupy. Teraz, gdy zmieniłem miejsce zamieszkania i sposób życia, zmieniłem także sposób robienia zakupów. Obecnie robimy duże zakupy raz w tygodniu. Jedziemy rowerami. Kilka dni temu pojechałem do pobliskiego centrum handlowego na zakupy. Tym razem sam. Kupiłem zapas jedzenia na tydzień dla dwóch osób. Chcę Ci pokazać jak one wyglądały. Postanowiłem więc wrzucić tutaj listę zakupów, które spakowałem w sakwy. Nie wiem czym się odżywiasz, ale porównaj sobie objętość oraz wagę. Zobacz, że zrobienie takich zakupów jest nie tylko możliwe ale też wygodne. W trakcie łażenia po sklepie dostałem SMSa, że przyszła paczka. W drodze powrotnej wstąpiłem do paczkomatu. Dorzuciłem kolejne 8 kilogramów na bagażnik i ruszyłem w kierunku domu.

Zakupy rowerem

 

Jak przewozić zakupy na rowerze?

Jak przewieźć zakupy rowerem?

Przewożenie zakupów rowerem to nie tylko siatki zwisające z kierownicy i wkręcające się w szprychy. Na rowerze możemy przewozić zakupy w następujący sposób:

  • w przednim koszyku
  • na przednim bagażniku
  • na tylnym bagażniku
  • w plecaku
  • w sakwach rowerowych
  • od biedy w reklamówce na kierownicy (gorąco odradzam).

Moim zdaniem, najwygodniej jest przewozić bagaż/zakupy w sakwach. Posiadają one relatywnie dużą pojemność. Środek ciężkości jest ustawiony niżej niż w pozostałych przypadkach. Dzięki temu nie utrudniają utrzymania równowagi. Nie spocą Ci się plecy. Porządne sakwy zabezpieczą też zakupy od deszczu. Dzięki sakwom nie musisz kupować reklamówek jednorazowych.

W razie dużych zakupów zabierz ze sobą 30 litrowy plecak. Taki wypchany tobołek wrzucić na górę sakw. Wnoszenie takich zakupów po schodach nie stanowi problemu. Sakwy mają przecież uchwyty. Jeśli przewozisz duże objętościowo przedmioty jak papier toaletowy, ręczniki papierowe itp. wrzuć je na bagażnik. Zabezpiecz je za pomocą ekspandera rowerowego lub siateczki wykonanej z ekspanderów. Dzięki nim zyskasz dużo miejsca w sakwach na inne przedmioty. Ja, zawsze mam ze sobą 2 ekspandery i siateczkę ekspanderową. Możesz ją zobaczyć na poniższym zdjęciu. Dzięki takiemu zestawowi przewieziesz bardzo dużo zakupów!

Ja korzystam z sakw rowerowych Crosso Big Dry. Są bardzo tanie w porównaniu do podobnych produktów. Są całkowicie wodoszczelne, występują w różnych kolorach. Co najważniejsze, łącznie mają aż 60 litrów pojemności! Na rowerze możesz jeździć przez cały rok. Możesz to robić w normalnym ubraniu. Opisałem to we wpisie Jak dojeżdżać rowerem w zimie? Poradnik dla zimowych rowerzystów miejskich.

Udało Ci się już przewieźć zakupy rowerem?

Jak przewieźć zakupy rowerem? na rowerze miasto w mieście

Regularnie wozisz zakupy na rowerze? Podziel się z nami swoimi sposobami i patentami! Jeśli masz jakieś obawy, po prostu zapytaj. Przede wszystkim pamiętaj, że większość ograniczeń istnieje jedynie w Twoim umyśle. Dopóki ich nie zweryfikujesz, dotąd nie będziesz wiedział, czy były prawdziwe.

 

Autorem tego wpisu oraz zdjęć jest Maciej Sobol.Aby napisać komentarz pod wpisem, nie musisz się rejestrować! Wystarczy, że podasz swoją nazwę i e-mail oraz zaznaczysz ptaszkiem "Wolę pisać jako gość". Trzeba odhaczyć jeszcze dwa okienka od góry, gdzie zgadzacie się na przetwarzanie Waszych danych. Zapraszam do komentowania - odpisuję na wszystkie pytania, nawet w starych wpisach.