Skocz do zawartości

Sztyca na ciężki kaliber


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam problem z moją sztycą rowerową. Jestem dużym człowiekiem, mam ponad 190 cm wzrostu i ważę 145kg. Ostatnio zacząłem intensywniej jeździć na rowerze (codziennie 1h30 przed pracą) żeby trochę łatwiej ogarnąć wagę ciała i poprawić samopoczucie. Dzisiaj przyjrzałem się swojej sztycy i zauważyłem, że nie jest już prosta. Nie wiem czy taka była gdy zacząłem jeździć codziennie (początek zeszłego tygodnia), czy to efekt wcześniejszego użytkowania (mam ją od kilku lat) - wcześniej się tak wnikliwie nie przyglądałem. Zawsze miałem problem z alu sztycami fabrycznie zakładanymi (mam focus blue ridge ponad dwudziestoletni) - wyginały się natychmiast niemal. Dlatego zawsze podmieniałem szybko sztycę na solidną stalową i ta też taka jest (27,2/400mm, noname za 37 monet). Wystaje z ramy na ok 22cm. Na zdjęciu widać lekkie wygięcie - dodałem czerwoną kreskę dla łatwiejszej oceny (duck tape i kawałek trytki naklejone po to, żeby od razu widzieć na jaką wysokość założyć i czy sztyca opada, czy nie - miałem z tym problem trochę na początku). 

Pierwszy pomysł - kupić nową sztycę i załatwione. Ale jeśli co tydzień mam zakładać nową sztycę, to trochę słabo. Więc pytam o radę:

Czy jeśli stalowy, ciężki noname się wygina, to:
- zostawić go tak jak jest, dopóki nie pęknie albo nie wygnie się bardziej (wiem, że im bardziej wygięta, tym mocniejszy jest nacisk i powinna się wyginać jeszcze łatwiej); pozycja na rowerze jest nadal OK przy tym wygięciu jak teraz, nic nie zauważyłem dopóki się nie przyjrzałem. 
- stalowa markowa sztyca będzie lepsza? może są jakieś wynalazki do downhillu albo bmx, które są wzmacniane specjalnie?
- powinienem zmienić ramę na większą żeby tyle nie wystawała?
- alu dobrej firmy będzie nie do zniszczenia (widzę na allegro Ergotec Hook z kutego alu 6061 T6)?
- karbonowa sztyca wytrzyma czy połamie się jak zapałka?

Chętnie poniosę wyższy koszt, żeby tylko mieć z tym spokój.

Pozdrawiam,

Jacek

sztyca.jpg

Odnośnik do komentarza

Za dużo sztycy wystaje z ramy jak i jej mała średnica powoduje że nie ma ona sztywności. Szukałbym sztycy z aluminium 7005, które jest sztywniejsze od 6061 i mającej dużą grubość i wagę albo karbonowej mającej certyfikat do użytku w downhillu. Jak element się zgiął to jest niemal pewne że pęknie. Więc ja bym wymieniał jak najszybciej. Może jakieś niemieckie sztyce? Tam jest więcej użytkowników przekraczających standardowe maksymalne obciążenia jakimi jest 130 kg / 300 funtów.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...