Skocz do zawartości

Korba M6000-3 10rz 40/30/22T + napęd na 3x9


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, potrzebuje kupić korbę do napędu 3x9 nie niższą niż deore, najlepiej tarcze 40/30/22T bo taką mam przerzutkę i w takiej konfiguracji dotychczas jeździłem.

Zastanawiam się czy tytułowa korba Shimano Deore FC-M6000-3 10rz 40/30/22T 175mm będzie współpracować i na ile płynnie z kasetą 9 rzędową + łańcuchem 9 rzędowym, różne są opinie. Do obsługi takiej korby będę potrzebował przerzutki i manetki do napędu 10rz? (czyli tylna na 9tkę, a przednia na 10tkę... średnio mi się to podoba)

Jest jeszcze druga opcja, posiadam ramiona korby M590 w dobrym stanie, ona jest dedykowana na 9tkę, można dokupić tarcze, tylko, nie bardzo pasuje mi przełożenie 44/32/22, przy kołach 29" największego blatu praktycznie nie użyję. Do tego przerzutka może nie działać płynnie(dedykowana 40/30/22). Zastanawiałem się, czy można by kupić tarcze 30z i 40z dedykowane do FC-M6000-3 i takie zamontować. Pytanie czy będą pasowały, rozstaw śrub chyba ten sam, ale nie wiem. Drugi problem to jaka jest grubość takich blatów, pewnie są cieńsze niż te z M590? To też może nie być bez znaczenia.

Jestem otwarty też na inne sugestie odnośnie korby deore lub wyższej z tarczami 40/30/22 pod 9tkę. Jedyne co jest w pełni kompatybilne to Altus, ale to strasznie miękka korba i jej nie chce. 

Odnośnik do komentarza

FC-M590 BCD=104mm; FC-M6000-3 BCD=96mm.

Jeśli i tak ma być kupowana nowa korba to M6000-3 bez żadnego problemu będzie pasować. Jeśli wielkość blatów nie zmienia się w stosunku do obecnej korby to nie trzeba zmieniać przerzutki. Manetka 3x zawsze ma ten sam ciąg linki - nie trzeba zmieniać. Wszystko będzie pracowało na łańcuchu 9s (i jeśli montujesz nową korbę to montujesz też nowy łańcuch).

Odnośnik do komentarza

mike21, bardzo Ci dziękuję za pomoc. W sumie to najlepsza opcja wymiany jak dla mnie. Nie wiedziałem, że korby 9rz i 10rz są takie same, przecież łańcuch 10rz jest cieńszy, wydawało mi się logiczne, ze rozstaw zębatek będzie też inny. Z drugiej strony liczba zębatek jest taka sama, a to przecież fakt braku miejsca na bębenku wymusił "ściśnięcie" na kasecie. Chyba dobrze rozumuje?

Zatem kupuję zestaw M6000-3 + XT CS-M770 9-RZĘDOWA + 2 łańuchy CN-HG93 9

Na dodatkowe sugestie jestem otwarty, dziękuję za porady Panowie.

Odnośnik do komentarza

Na korbie nawet specjalnie się nie wysilano żeby zmieniać dystans między zębatkami z tego powodu od lat mamy ten sam ciąg manetki przedniej niezależnie ile rzędów. Przerzutki przednie mają klatkę/prowadnicę łańcucha o szerokości uzależnionej od liczby rzędów i z tego powodu łańcuch nie powinien być szerszy niż typowy dla danej przerzutki.

Co do szerokości łańcucha to 12s i tylko shimano jest już wewnętrznie węższy. Do 11s włącznie wewnętrznie są takie same.

Zastanów się czy warto z tyłu wykosztowywać się na kasetę XT, która poza niższą masą nie wnosi kompletnie nic. Np. sunrace'y są w dobrej cenie. Żywotność jak shimano.

Odnośnik do komentarza

Zużywam dwie deorki w miejsce jednej xt, wiec wychodzi taniej :) Przy pewnej masie niewielka różnica twardości chyba jednak robi różnicę.

Natomiast taką inną wątpliwość mam, akurat w tym przypadku bez znaczenia dla mnie, ale czy koronki kasety nie mają jednak różnej grubości? Znalazłem taką informację:

Shimano 
10s = 1,6mm
9s = 1,78mm
8s = 1,8mm

Odnośnik do komentarza
  • 10 miesięcy temu...

Cześć, trafiłem tutaj, bo też jestem na etapie wymiany napędu w moim "klasyku" ? mam teraz korbę Deore LX FC-M580 44/32/22, przerzutka przód LX, tył XT. Środkowa zębatka zaczyna mi zabierać łańcuch i wyciąga do przodu wózek tylnej przerzutki i blokuje korbę. Stwierdziłem, że po tylu latach wymienię komplet, bo rower jest nadal w świetnym stanie. Zamówiłem już nawet zębatki do FC-M590 plus XT CS-M770 11-32 9rz + 2 łańuchy CN-HG93. Ale jak znalazłem ten temat, to pomyślałem, że może wymieniłbym kompletną korbę. Ale widzę, że jakbym chciał zmienić na FC-M6000, to muszę też zmienić przednią przerzutkę? Nie wiem czy jest sens generować koszty, ewentualnie jest jakaś korba 44/32/22 warta uwagi na poziomie Deore?

Z góry dzięki za pomoc 

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...