Skocz do zawartości

Manetka a przerzutka problem z ustawieniem


Rekomendowane odpowiedzi

Po mojemu zmienić tą obrotową manetkę na jakąś zwykłą sterowaną kciukiem ale nie wiem jaką a obrotowa będzie ciężko chodzić bo prawdopodobnie ciężko dłonią dziecka na tej manetce pokonać opór sprężyny przerzutki. Zapewne coś z niższej grupy Shimano Tourney a w google wpisz sobie "manetka shimano tourney" i tak pewnie indeksowane (w niektórych można wyłączyć indeksację) tylko czy zgra się długość naciągu linki. Może być i na sześć przełożeń bo zakres ograniczysz śrubą od przerzutki. Kwestia regulacji. Ten rower zdaje się był i nadal jest często spotykany i przechodzi z dzieci na dzieci. W waszym ktoś prawdopodobnie zmieniał tylną przerzutkę bo raczej też było tam Shimano. Nie wiem ile bratanica ma przełożeń z tyłu. Mogę sprawdzić prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Nikt nie da gwarancji jaki konkretny model manetki założyć. Ta aktualna jest indeksowana bo przeskakuje (cyka, tyka). Może ktoś z znajomych ma jakiegoś starego nieużywanego trupka, "górala" z lat 90-ych i później z którego można wziąć taką prostą manetkę i sprawdzić. Ewentualnie popatrz po jakichś złomach ludzie wyrzucają stare rowery, popytaj w serwisach rowerowych. Nawet lokalnie w sklepie koszt takiej manetki nie jest duży więc można zaryzykować. Jakiś rok temu miałem dostęp do co najmniej trzech starych manetek ale te rowery poszły na złom.

Odnośnik do komentarza

ok dziękuję za podpowiedź.

Cytat

Może być i na sześć przełożeń bo zakres ograniczysz śrubą od przerzutki

Chodzi o te śrubki L oraz H?

Tymi ustawiałem i ale przeskok jednej zębatki jest co ok 1-2 liczby na manetce.

Cytat

Zapewne coś z niższej grupy Shimano Tourney

Czy dokupując używkę manetki w komplecie z przerzutką ważna będzie długość łańcucha? Czy po prostu wymieniam i tyle. 

Odnośnik do komentarza

Manetkę tylnej przerzutki ustawiasz w położeniu na najmniejszą koronkę. Luzujesz śrubkę linki. Śrubki L oraz H służą do regulacji zakresu skrajnych przełożeń (największe i najmniejsze) i nimi ograniczysz nadmiar zakresu by łańcuch nie spadał oraz nie grzechotał po trybach. Trochę bardziej skomplikowane gdy kółko wózka przerzutki jest niesymetryczne i kierunkowe. Naciągasz i dokręcasz linkę. Terkotania na pozostałych koronkach reguluje się śrubą baryłkową linki. Wcześniej bodaj baryłkę maksymalnie wkręcasz lub zostawiasz częściowo pośrodku zakresu (może występować przy przerzutce, manetce). Jeśli trzeba to ustawiasz odległość górnego kółka wózka od największego trybu kasety, wolnobiegu. Regulacje te nie wpływają na to o ile trybów przeskoczy łańcuch poza całkiem fatalną regulacją a i tak będzie przeskakiwać lub próbować to robić maksymalnie po jedną koronkę na raz. Możesz i warto poszukać opisów, instrukcji, filmów o regulacji przerzutek. Przy okazji instrukcja czy inne pomoce do obecnej (podobnej) manetki też powinny być dostępne. Może pomijając sam opór sprężyn to poprawne poprowadzenie linki, pancerza - ostre łuki, też może mieć znaczenie w oporze. Linkę bym woskował lub potraktował oliwką i przetarł szmatką. Niektóre smary mogą być zbyt lepkie a pancerz oraz powłoka linki wyeksploatowane. Coś kojarzę, że u bratanicy niby wszystko oryginał Shimano lub Sram albo mieszanka tak czy siak podobnie jak u ciebie ciężko i inne podobne do twoich problemy. Gdy będę miał możliwość to popatrzę co u niej siedzi i jak aktualnie działa bo nikt tam jakoś specjalnie nie działał.

Przerzucanie co ile chce i jak chce to uwalona manetka, źle dobrana z przerzutką i ma zły jednostkowy przesuw linki ewentualnie, rozklekotana, krzywa przerzutka, hak.

Długość łańcucha raczej pozostanie ta sama zakładając, że nikt wcześniej nic nie pozmieniał czy to w łańcuchu czy reszcie napędu. Tu będą pomocne tematy jak dobrać długość łańcucha.

Odnośnik do komentarza

Weź pod uwagę, że na rower wydałeś niewiele czyli coś zaoszczędziłeś ale wypadło, że trzeba coś dołożyć. Sam bym też nie wchodził przesadnie w koszty zakupu rowerka w tym wieku dziecka. Kwestia jaka będzie różnica cena i jakość pomiędzy częściami używanymi a nowymi no i dostępność. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na sposób mocowania przerzutki. Czy 6 będą na pewno poprawnie działać z 5 rzędami czyli wzajemna zgodność manetki, przerzutki i wolnobiegu. Może długość wózka. Koło jest 20 cali więc wózek powinien być krótki (Krótki wózek SS -  ok 55 mm), pojemność przerzutki. Z przodu jest jeden blat czy więcej. Ilość zębów na największym i najmniejszym trybie wolnobiegu. Poszukaj coś o RD-FT55-SS i RD-FT55-A-SS widziałem kilka ciekawych wpisów oraz "problem z manetką obrotową".
Ciekawi mnie ta twoja egzotyczna przerzutka i wolnobieg też nie wygląda na Shimano czy Sram.

Gdy coś znajdziesz to przed zakupem wrzuć to jeszcze tutaj lub załóż nowy temat. Sam nie jestem jakiś biegły w technikaliach by bardziej ci pomóc ale może ktoś coś. Nie chcę może niepotrzebnie gmatwać, wprowadzać w błąd. Wydaje mi się że przykładowe modele które podałem powinny pasować i kolejne pytanie czy nowa przerzutka jest potrzebna pomijając ewentualność, że ktoś będzie sprzedawał komplet.

Odnośnik do komentarza
Cytat

Na pewno trzeba zwrócić uwagę na sposób mocowania przerzutki. Czy 6 będą na pewno poprawnie działać z 5 rzędami czyli wzajemna zgodność manetki, przerzutki i wolnobiegu

Też to biore pod uwagę i mnie to czasowo blokuję gdyż pochopnie nie chce kupować.

Cytat

Z przodu jest jeden blat czy więcej. Ilość zębów na największym i najmniejszym trybie wolnobiegu.

Jest tylko tylnia przerzutka a zębatka największa ma 28 a najmniejsza 14 zębów.

Cytat

czy nowa przerzutka jest potrzebna

pytanie czy np markowa będzie lżej pracowała podczas zmiany biegów

Odnośnik do komentarza

Widzę tu problem innego rodzaju - manetka i przerzutka są ze sobą niekompatybilne.

I nie chodzi o ilość zębatek.

 

Shimano ma własny standard, że za pociągnięcie o linkę 1mm powoduje przesunięcie przerzutki o 2mm.

Inny producenci (np sram) robią tak, że tyle ile się pociągnie za linkę o tyle przesuwa się przerzutkę czyli ciągniesz 1mm to przesuwasz przerzutkę o 1mm. 

 

Nic na to nie poradzisz regulacjami - musisz wymienić albo przerzutkę albo manetkę. Przerzutka do takiego roweru nie jest droga, powinno dać się kupić w okolicy 30zł.

Przerzutka przewidziana na większą liczbę biegów będzie działała na mniejszą liczbą biegów (przerzutka nic nie wie o tym ile masz zębatek), to manetka decyduje o ruchu przerzutki.

Odnośnik do komentarza
  • Nowicjusz
  • Użytkownicy
Cytat

Widzę tu problem innego rodzaju - manetka i przerzutka są ze sobą niekompatybilne

ale czy to ma wpływ na to że manetką cieżko się obraca a tym samym zmienia biegi?

Cytat

Przerzutka do takiego roweru nie jest droga, powinno dać się kupić w okolicy 30zł.

czy mogę prosić o przesłanie przykładowego modelu lub linku do takiej?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...