Skocz do zawartości

Rockrider XC 120 - dobór ramy


Rekomendowane odpowiedzi

Jesteś na granicy M i L. Trzecim parametrem jaki ma znaczenie jest zasięg rąk. Ja mam 175 wzrostu, przekrok 84,5 i zasięg rąk 182 cm, po latach jeżdżenia na M z mostkiem 100-110, przesiadłem się na L z mostkami 60-75 mm i czuję się dużo lepiej. Kolega ma 176, przekrok 81 i krótkie ręce i kupił ode mnie M i jest na niego idealny.

Poniżej masz porównanie geometrii moich dwóch rowerów w rozmiarze L i XC 500 w rozmiarach M i L, który ma taką samą ramę jak XC 100 i 120
https://geometrygeeks.bike/compare/specialized-chisel-2017-2018-l,specialized-epic-hardtail-comp-carbon-world-cup-2017-l,rockrider-xc-500-2020-l-29,rockrider-xc-500-2020-m-29/

Odnośnik do komentarza
18 godzin temu, jajacek napisał:

Jesteś na granicy M i L. Trzecim parametrem jaki ma znaczenie jest zasięg rąk. Ja mam 175 wzrostu, przekrok 84,5 i zasięg rąk 182 cm, po latach jeżdżenia na M z mostkiem 100-110, przesiadłem się na L z mostkami 60-75 mm i czuję się dużo lepiej. Kolega ma 176, przekrok 81 i krótkie ręce i kupił ode mnie M i jest na niego idealny.

Poniżej masz porównanie geometrii moich dwóch rowerów w rozmiarze L i XC 500 w rozmiarach M i L, który ma taką samą ramę jak XC 100 i 120
https://geometrygeeks.bike/compare/specialized-chisel-2017-2018-l,specialized-epic-hardtail-comp-carbon-world-cup-2017-l,rockrider-xc-500-2020-l-29,rockrider-xc-500-2020-m-29/

Dzięki. Właśnie też myślę o L, bo zawsze zostaje mi tutaj manewr z mostkiem. Jeśli wezmę M i okaże się za mała, to już nic nie zrobię. Na szczęście można sobie wypożyczyć taki rower z Deca i wypróbowac. Pewnie skorzystam z tej możliwości.

Odnośnik do komentarza

Wzrost, wzrostowi nierówny. Są ludzie bez szyi jak jak ja co mają 175 a długie nogi i długie ręce i jeździ im się lepiej na L a są tacy jak mój kolega co mają większy wzrost, krótszy przekrok i krótkie ręce i odpowiednie będzie M. Trzeba potestować albo sobie zrobić wirtualny bike sizning na Competitive Cyclist Bike Calculator. Przez VPN bo nie wpuszcza z Europy. Jeśli ktoś ma długie kości udowe to powinien mieć większy setback co odsuwa go od kokpitu. To wszystko wpływa na pozycję. Natomiast w rowerze 29 cali, który ma kiepską zwrotność, krótszy mostek z wyższym kokpitem jest wygodniejszym i bardziej zwrotnym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza

Około 85 cm. Długie nogi i długie ręce, tułów dość krótki... taka trochę małpa ? 
A i zwróć uwagę na to, że w rozmiarze M najprawdopodobniej będziesz miał problem ze sztycą. U mnie w M musiałem włożyć sztycę z L. W M masz 25 cm sztycę, w L masz 30 czy jakoś tak. W standardowej sztycy brakowało mi 5 cm. Idąc na jazdę próbną do decathlonu jechałem już ze swoją sztycą i siodełkiem ? 

Odnośnik do komentarza

Nie wiem, czy możesz czekać. Opcją jest zamówienie 2 rozmiarów do sklepu i wzięcie tylko jednego, pasującego. W decathlonie możesz sobie pojeździć. Średnio patrzą na zwrot już jeżdżonym rowerem na zewnątrz. W przypadku kupna mojego XC 900 pół roku temu, 2 dni po zamówieniu roweru w interesującym mnie rozmiarze, rower był już całkowicie niedostępny. 

Inna kwestia - mając takie wymiary i na M i na L będzie Ci się jeździło okej. M łatwiej wchodzi do bagażnika i łatwiej go złożyć w zakręcie w L masz krótszy mostek i teoretycznie szybszą reakcje na kierownicę, M i L w Twoim przypadku można dopasować do Twoich wymiarów. Jakbyś miał 190 cm to już kupno M byłoby porażką, mając 165 kupno L byłoby porażką, w Twoim przypadku z jednego i drugiego będziesz zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Oskarr napisał:

Nie wiem, czy możesz czekać. Opcją jest zamówienie 2 rozmiarów do sklepu i wzięcie tylko jednego, pasującego. W decathlonie możesz sobie pojeździć. Średnio patrzą na zwrot już jeżdżonym rowerem na zewnątrz. W przypadku kupna mojego XC 900 pół roku temu, 2 dni po zamówieniu roweru w interesującym mnie rozmiarze, rower był już całkowicie niedostępny. 

Inna kwestia - mając takie wymiary i na M i na L będzie Ci się jeździło okej. M łatwiej wchodzi do bagażnika i łatwiej go złożyć w zakręcie w L masz krótszy mostek i teoretycznie szybszą reakcje na kierownicę, M i L w Twoim przypadku można dopasować do Twoich wymiarów. Jakbyś miał 190 cm to już kupno M byłoby porażką, mając 165 kupno L byłoby porażką, w Twoim przypadku z jednego i drugiego będziesz zadowolony. 

Mam zamiar skorzystać z płatnej wypożyczalni Deca (Wypożyczaj produkty sportowe w całej Polsce | Decathlon Rent). Można na dobę wziąć XC 120 albo 500 za niecałą stówkę. Poczekam tylko aż mrozy odpuszczą trochę:).

Odnośnik do komentarza

Takie testy są bardzo dobre. Ja tak brałem różnie rowery Speca na weekend z zaprzyjaźnionego sklepu i jeździłem po swoich standardowych trasach mtb. Bardzo ważne jest żeby dobrać ciśnienie w amorze odpowiednie do wagi wraz z ekwipunkiem i ciśnienie w oponach nie większe niż 1,8-2 bary.

Tu jest najlepsza tabelka ciśnień jaką spotkałem. Jest ona co prawda pod tubeless, więc trzeba dodać parę PSI czy też 0,1-0,2 bara pod dętkę:
https://www.enve.com/learn/tire-pressure/

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Hej, miałem dziś możliwość przymierzenia w Decathlonie XC120 w rozmiarze M (mam 176/81 przekrok) i wrażenia po przejażdżce po sklepie mieszane wydawało mi się, że ta M jest za mała(jakbym miał zaraz przez kierownice "wypaść" przy hamowaniu, mogę się mylić całe życie koła 26), pozycja trochę wyciągnięta, jednak chyba lepiej wziąć większy  i zrobić   manewr z mostkiem ?

Odnośnik do komentarza

Bez generalizowania oczywiście, ale też jestem na granicy rozmiarów L/XL (czy 19'/21' jak kto woli) - idealne byłoby pewnie 20', ale mało który producent sprzedaje taki rozmiar. Wziąłem 21', skróciłem mostek i jest idealnie. Teraz najczęściej górne rury są prowadzone nisko, nie powinno być problemu z wiszeniem na ramie wiadomo czym na postoju.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 7.01.2022 o 13:27, miro napisał:

Bez generalizowania oczywiście, ale też jestem na granicy rozmiarów L/XL (czy 19'/21' jak kto woli) - idealne byłoby pewnie 20', ale mało który producent sprzedaje taki rozmiar. Wziąłem 21', skróciłem mostek i jest idealnie. Teraz najczęściej górne rury są prowadzone nisko, nie powinno być problemu z wiszeniem na ramie wiadomo czym na postoju.

a ile masz wzrostu? ja mam 189 i też się zastanawiam m-dzy L a XL... 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...