Skocz do zawartości

MTB czy cross do 2500


Rekomendowane odpowiedzi

Od crossa zaczynałem rowerowanie - Kellys Cliff, nie pamiętam numeru (50 albo 70) i byłem z niego zadowolony. Ale i oczekiwania nie były wysokie, głównie miał wytrzymać moją ówczesną wagę na poziomie 115 kg ? Jazda była tylko po asfalcie i mało wymagających polnych drogach, tam dobrze się sprawdzał. Później była szosa endurance (która w końcu została na stałe podpięta do trenażera, bo próby sprzedaży i bezczelność potencjalnych kupujących skutecznie mnie zniechęciły do pozbywania się roweru przez allegro czy inne olx-y), teraz jest szosa race i od niedawna hardtail. Crossa do specyficznych zastosowań bym nie skreślał, ale zgadzam się z tymi, którzy doradzają MTB, którego w razie czego można trochę zmodyfikować w stronę crossa właśnie. O gravelach na razie nie wiem co myśleć. Ale na przyszłość raczej myślę o szosie endurance, ostatnio ten typ akceptuje dość szerokie opony i oprócz przełożeń nie do końca wiem, czym się toto od gravela różni.

Edit: na papierze oczywiście wiadomo, jakie są różnice, mam na myśli jak ja w moich zastosowaniach dla szosy (czyli jazda wyłącznie asfaltem, z coraz większym naciskiem na wygodę) widziałbym endurance vs. gravel.

Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, miMichal napisał:

Jeśli wybiera sobie drogi utwardzone albo dobrze ubite to na pewno jeździ się mu spoko. Ale w lasach bywa różnie. Jedziesz drogą utwardzoną która nagle przechodzi w lekko piaszczystą. Cuby mtb z rocznika 2021 mają bardzo rekreacyjną geometrię. Siedzi się na nich praktycznie wyprostowanym. Cuby Aim ex i 200 zł droższy Sl są takie sobie. Mają najtańszą korbę shimano, I słabe przednie przerzutki. Shiamano Acera. Ten kolega ma z przodu właśnie takie w swoim crossie i działają źle. Regulacja pomogła tylko na chwilę. Moim zdaniem przerzutki, manetki i korby powinny być conajmniej w standardzie alivio żeby przyjemnie się jechało. A najlepiej deore. W związku z tym że to ma być w budżecie +/- 2500 zł to pewnie dobrym wyborem będą polecane tu wielokrotnie indiany które mi się osobiście nie podobają. Ale gusta są różne. Ewentualnie warto zapoznać się z ofertą Kands/Lazaro. 

Wszystkie modele Cube z 2021 rocznika mają rekreacyjna geometrię?  Który z modeli Cube będzie miał przerzutki i amortyzator dobrej jakości i bezawaryjny? 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, mb79 napisał:

Który z modeli Cube będzie miał przerzutki i amortyzator dobrej jakości i bezawaryjny? 

Myślę, że od Attention wzwyż, chociaż mój kuzyn ma AIM EX z 2021 i do rekreacji też dobrze się nadaje. Fakt, że przednia przerzutka i korba to Altus, ale można go dość łatwo podrasować do pełnego Alivio. Praca amora XCM RL zaskoczyła mnie na plus. Parę razy na nim jeździłem i jest mega komfortowy. Nie znam równie wygodnego MTB do jazdy rekreacyjnej.

Odnośnik do komentarza

Odwiedzilam dzis dwa salony i w jednym sprzedawca polecil mi Spec Rockhopper Comp 2X i byl sklonny sprzedac go za 3000. Z mojej wiedzy laika wynika ze ma gorszy osprzet niz Mustang M4? Ale sprzedawca twierdzil, ze osprzet nie jest taki wazny, najwazniejsza jest rama/konstrukcja. Ogolnie mowil, ze rowery typu Romet sa produkowane w chinach i nie wiadomo jak z serwisem i polecal Spec i Trek. Prawda czy chcial sprzedac rower? Ktory z tych dwoch (Mustang M4 czy Spec) byscie wybrali?

Dodam, ze przejechalam sie tym Speciem i byl bardzo wygodny.

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, atr napisał:

Odwiedzilam dzis dwa salony i w jednym sprzedawca polecil mi Spec Rockhopper Comp 2X i byl sklonny sprzedac go za 3000. Z mojej wiedzy laika wynika ze ma gorszy osprzet niz Mustang M4? Ale sprzedawca twierdzil, ze osprzet nie jest taki wazny, najwazniejsza jest rama/konstrukcja. Ogolnie mowil, ze rowery typu Romet sa produkowane w chinach i nie wiadomo jak z serwisem i polecal Spec i Trek. Prawda czy chcial sprzedac rower? Ktory z tych dwoch (Mustang M4 czy Spec) byscie wybrali?

Dodam, ze przejechalam sie tym Speciem i byl bardzo wygodny.

Sprzedawca ma sporo racji, bo wg mnie błędem jest kierować się tylko relacją cena/osprzęt. Równie ważna, a może ważniejsza jest rama, bo to jak mówią serce roweru oraz to czy rower się zwyczajnie podoba. Może być rower świetnie wyposażony, ale jak jest niewygodnie lub wyglądem nie ekscytuje to nie będzie dawał pełnej radości. Przynajmniej dla mnie to też jest ważne, a trzeba przyznać, że ten Spec wygląda kozacko (choć Mustang też niczego sobie). Wielcy, doświadczeni producenci ramy mają bardziej przemyślane, co też przekłada się na wrażenia z jazdy. To, że z Chin to akurat nie jest argument, bo podejrzewam, że ramy z podstawowych modeli takiego Treka czy wielu innych znanych marek też są tam robione. Natomiast czy Romet czy Spec to jest pytanie typu czy lepiej kupić bardziej wypasionego Fiata czy gorzej wyposażonego Mercedesa. Z reguły Spece mają świetne ramy, choć akurat Rockhopper ma ramy trochę niższego sortu co te wyższe modele. Zaletą Rockhoppera są dość porządne, pancerne koła o szerokości wew. obręczy 25 mm. Kumpel ma jeszcze niższy model na tych kołach i mówi, że są to koła nie do zdarcia (przynajmniej obręcze), bardzo wytrzymałe. A wiem, że ich nie oszczędza. Osprzęt klasy Atltus/Acera/Alivio do rekreacji wystarczy, do intensywnej jazdy po górach jest trochę za słaby. Mustang ma napęd lepszy, bo pełne Deore. Na pewno to będzie lepiej działać. Hamulce i amor te same. Co do gwarancji to Spec ma jedną z najlepszych. Podobnie Trek. Tak więc nie tylko osprzęt się liczy. Gdyby należało kierować się wyłącznie stosunkiem ceny do osprzętu to w ogóle nie warto by było kupować Speców, Treków, Cannondale czy innych Focusów a tylko Indiany, BTwiny, Romety itp.

Odnośnik do komentarza

Spytaj sprzedawcy w czym te ramy są lepsze i co ci da, że jest ona innej firmy ? I dlaczego handlarz nie wie jak jest z serwisem Rometa ? ;D Mi to wygląda na typowe bajkopisarstwo sprzedawcy, bez żadnych konkretów byle pozbyć się zalegającego towaru. Skupiając się na samych ramach, rowery znanych marek do kwoty 3/4 tysięcy mają tak samo nijakie ramy. Wcale nie jest tak, że znani producenci za 3000 zł dadzą ci ramę, na której będziesz skakać po skałach, a rama roweru za 3000 zł dajmy na to Indiany, zaraz się złamie. Płacimy też za markę i jest to w handlu oczywiste. Oglądałem bardzo dużo rowerów jak szukałem sobie swojego MTB, i wszystkie rowery typu rockhopper czy Scott aspect, czy tanie Cube, czyli rowery bardzo budżetowe, bardzo znanych producentów, miały bardzo kiepsko wykonane ramy. Jakością nie odbiegały od Unibike, Rometa, krossa, Indiany. 99% jest wykonana z najpopularniejszego stopu aluminium ze spawami grubości palca. Czyli byle szybko i byle tanio, byle ładnie wyglądało. Nie mówię, że nie ma żadnych różnic, ale na zastosowania o których piszesz, rama jakiegokolwiek znanego producenta będzie ok. Nie będzie to miało absolutnie żadnego znaczenia co kupisz. Za to odczujesz potężna różnice, jak będziesz jeździć na jakimś altusie/alivio 3x9/2x9 itp. Zamiast np. Deorce 1x10. Do takiej kwoty szukamy dobrego osprzętu. Nie znajdziesz w internecie dużo informacji o złamanych ramach różnych producentów, bo to są skrajne przypadki, skrajnego używania, niedostosowanego sprzętu. Zamiast ramy, bardziej bym zwrócił uwagę właśnie na koła.

 

Co do tego o czym pisze Piwpaw, ma on 100% racji, ale myślę że dla osób, które planują np. kupno MTB do tyrania go w terenie i z myślą o zawodach. Wtedy możemy kombinować i czytać o ramach, dokładności wykonania, gwarancji, bo ryzyko uszkodzenia czegoś jest dużo większe. 

 

Odnośnik do komentarza
13 godzin temu, mb79 napisał:

Wszystkie modele Cube z 2021 rocznika mają rekreacyjna geometrię?  Który z modeli Cube będzie miał przerzutki i amortyzator dobrej jakości i bezawaryjny? 

Na pewno wszystkie Cube do modelu Attention SL mają taką geometrię. Cube Attention miał przerzutki i manetki dobrej jakości. Amortyzator będzie nieźle pracował w zwykłej jeździe po pagórkach. Ale tani w serwisie nie będzie... To tyczy się wszystkich amortyzatorów powietrznych. 

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, atr napisał:

Odwiedzilam dzis dwa salony i w jednym sprzedawca polecil mi Spec Rockhopper Comp 2X i byl sklonny sprzedac go za 3000. Z mojej wiedzy laika wynika ze ma gorszy osprzet niz Mustang M4? Ale sprzedawca twierdzil, ze osprzet nie jest taki wazny, najwazniejsza jest rama/konstrukcja. Ogolnie mowil, ze rowery typu Romet sa produkowane w chinach i nie wiadomo jak z serwisem i polecal Spec i Trek. Prawda czy chcial sprzedac rower? Ktory z tych dwoch (Mustang M4 czy Spec) byscie wybrali?

Dodam, ze przejechalam sie tym Speciem i byl bardzo wygodny.

Pan minął się z prawdą. Akurat ramy romet produkuje od jakiegoś czasu w Polsce. Gościu po prostu reklamował swój produkt. Bo chce sprzedać. 

Najważniejsze kwestie to żeby było Ci na rowerze wygodnie i osprzęt. Nie uważam, że osprzęt to kwestia drugorzędna. No chyba że zamierzasz jeździć tylko po bułki i z powrotem ? Staraj się znaleźć rower z manetkami i przerzutkami co najmniej alivio a najlepiej deore. Przy dłuższej przejażdżce to naprawdę zrobi różnice. Ten Spec nie jest jakiś tragiczny ale w tej cenie są zwyczajnie dużo lepsze rowery na rynku. Chociażby Kross Level 4 z rocznika 2021. Manetki i przerzutka tylna deore, korba deore o amortyzator suntour XCR z tłumieniem olejowym. Najwyższy model sprężynowy tej marki. 

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, atr napisał:

Odwiedzilam dzis dwa salony i w jednym sprzedawca polecil mi Spec Rockhopper Comp 2X i byl sklonny sprzedac go za 3000. Z mojej wiedzy laika wynika ze ma gorszy osprzet niz Mustang M4? Ale sprzedawca twierdzil, ze osprzet nie jest taki wazny, najwazniejsza jest rama/konstrukcja. Ogolnie mowil, ze rowery typu Romet sa produkowane w chinach i nie wiadomo jak z serwisem i polecal Spec i Trek. Prawda czy chcial sprzedac rower? Ktory z tych dwoch (Mustang M4 czy Spec) byscie wybrali?

Dodam, ze przejechalam sie tym Speciem i byl bardzo wygodny.

I też nie uważam, żeby w tych przedziałach cenowych spec czy inne marki nazwijmy to umownie premium miały jakieś lepsze ramy od np rometa czy cube?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...