Skocz do zawartości

MTB czy cross do 2500


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

chce kupic rower do 2500zl, glownie do jazy po lesie, polanach, wiejskich sciezkach, ale rowniez po miescie, bo trzeba jakos do lasu dojechac. Na poczatku bylam zdecydowana na rower gorski, ale pani w sklepie zaproponowala crossowy i zasiala ziarno niepewnosci. Czytalam wiele na temat tego, ktory rower wybrac - MTB czy cross - ale w praktyce nie wiem kiedy crossowy przestanie sobie radzic w lesie (jak nierowne / oblocone / piaszczyste musza byc drogi, aby to MTB przwazal nad crossem). Moj budzet to ok. 2500zl.

 

Co poradzicie?

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem górski, crossowy wcale sobie jakoś dobrze w lesie nie radzi. Mojemu koledze w tym roku też doradzono crossowy rower i męczył się na leśnych ścieżkach które nie są jakoś super utwardzone. I w sumie żałuje zakupu crossa. Do takiej jazdy jak mówisz góral będzie moim zdaniem lepszy. Jeśli będzie naprawdę przewaga lasów czy polnych dróg w Twoich trasach. 

Odnośnik do komentarza

A ja jestem za crossem, chyba że rzeczywiście przeważać będą trasy zapiaszczone czy jakieś inne wertepy. Cross ma wygodniejszą pozycję, jest szybszy na asfalcie (jazda mtb po asfalcie to męka), a na szutry, polne czy leśne ścieżki w zupełności wystarczy. Jeśli nie jeździsz po górach czy trudniejszym terenie to wg mnie cross jest lepszym wyborem. 

Odnośnik do komentarza
21 minut temu, Piwpaw napisał:

A ja jestem za crossem, chyba że rzeczywiście przeważać będą trasy zapiaszczone czy jakieś inne wertepy. Cross ma wygodniejszą pozycję, jest szybszy na asfalcie (jazda mtb po asfalcie to męka), a na szutry, polne czy leśne ścieżki w zupełności wystarczy. Jeśli nie jeździsz po górach czy trudniejszym terenie to wg mnie cross jest lepszym wyborem. 

Mój kolega skusił się na identyczne argumenty. Skusiły go powszechne opinie że w lekki teren cross jest dobry. I teraz żałuje. Jak jeździliśmy na wycieczki leśne to się męczył. Zjeżdżał chętnie na asfalt jak była okazja. Ciężko mu szedł ten rower. Są rowery mtb z bardziej rekreacyjną geometrią. Np. Cuby. Chociaż za 2500 zł cube będzie miał bardzo marny osprzęt. Generalnie najlepiej dosiąść jak najwięcej rowerów i wybrać to co pasuje najbardziej. Faktycznie na asfalcie cross pomknie bez porównania lepiej niż mtb. Więc powinna zdecydować kwestia gdzie więcej rower będzie jeździł. Sam jestem użytkownikiem mtb i też preferuję lasy i Parki Krajobrazowe i muszę czasami do nich trochę dojechać. I tych dojazdów mordęgą bym nie nazwał. Moim zdaniem ciężej jest jechać crossem po lesie niż mtb po asfalcie. Ale każdy ma swoje preferencje. 

Odnośnik do komentarza

A mój kolega odwrotnie. Miał już kupować MTB a w końcu kupił crossa i jest bardzo zadowolony. A jeździ głównie poza asfaltem. Ale zgadzam się, że decydujące powinno być to jakie trasy przeważają. Jeśli chodzi o MTB Cube to za 2600 można jeszcze kupić zupełnie przyzwoitego AIM EX z 2021 r., który jest bardzo wygodny. To też mógłby być dobry wybór.

Odnośnik do komentarza

Jeśli wybiera sobie drogi utwardzone albo dobrze ubite to na pewno jeździ się mu spoko. Ale w lasach bywa różnie. Jedziesz drogą utwardzoną która nagle przechodzi w lekko piaszczystą. Cuby mtb z rocznika 2021 mają bardzo rekreacyjną geometrię. Siedzi się na nich praktycznie wyprostowanym. Cuby Aim ex i 200 zł droższy Sl są takie sobie. Mają najtańszą korbę shimano, I słabe przednie przerzutki. Shiamano Acera. Ten kolega ma z przodu właśnie takie w swoim crossie i działają źle. Regulacja pomogła tylko na chwilę. Moim zdaniem przerzutki, manetki i korby powinny być conajmniej w standardzie alivio żeby przyjemnie się jechało. A najlepiej deore. W związku z tym że to ma być w budżecie +/- 2500 zł to pewnie dobrym wyborem będą polecane tu wielokrotnie indiany które mi się osobiście nie podobają. Ale gusta są różne. Ewentualnie warto zapoznać się z ofertą Kands/Lazaro. 

Odnośnik do komentarza

Jaki masz wzrost ? Bo nie każdy model jest w drobniejszych rozmiarach.

Do tej kwoty poleciłbym tę Indianę, jeśli 19 cali wejdzie w grę, bo mniejszych nie ma.

https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb/rower-indiana-x-pulser-3-9-m19-czarny-pomaranczowy-r21

doradziłem ten rower znajomemu, który też szukał taniego MTB, śmiga ze mną czasami po lasach i z rowerkiem nie ma problemu, do tej kwoty nie znajdziesz lepszego roweru. Reszte kasy wydałbym na dobry pierwszy serwis plus ewentualnie jakieś dodatki, typu dobra lampka.

 

Ewentualnie jesli możesz dołożyć trochę grosza, to np ten Romet, też jest bardzo opłacalny

https://allegro.pl/oferta/rower-romet-mustang-m4-ciemnoniebieski-m-17-11132328237

Bardzo tani w utrzymaniu napęd Deore 1x10 z dobrą stabilizacją łańcucha co na nierównościach jest przydatne, i jedna manetka zmiany biegów co jest bardzo wygodne i daje dużą swobodę w ternie. reszta osprzętu biorąc pod uwagę cenę jest ok. rozmiar 17 cali. 

 

Moje zdanie jest takie, że MTB zawsze stoi wyżej od roweru crossowego, geometria w 90% rowerów do kilku tysięcy i tak jest zbliżona a rower MTB nigdzie nas nie ogranicza. Może jest delikatnie wolniejszy od roweru crossowego na cieńszej i gładszej oponie, ale dla przeciętnego rowerzysty to nie ma znaczenia. Ponadto jeśli myślisz o jeździe w terenie szersza opona w standardzie na pewno nie zaszkodzi i wybaczy dużo więcej błędów ?

 

Odnośnik do komentarza
5 minut temu, MalySzaryCzlowiek napisał:

Jaki masz wzrost ? Bo nie każdy model jest w drobniejszych rozmiarach.

Do tej kwoty poleciłbym tę Indianę, jeśli 19 cali wejdzie w grę, bo mniejszych nie ma.

https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb/rower-indiana-x-pulser-3-9-m19-czarny-pomaranczowy-r21

doradziłem ten rower znajomemu, który też szukał taniego MTB, śmiga ze mną czasami po lasach i z rowerkiem nie ma problemu, do tej kwoty nie znajdziesz lepszego roweru. Reszte kasy wydałbym na dobry pierwszy serwis plus ewentualnie jakieś dodatki, typu dobra lampka.

 

Ewentualnie jesli możesz dołożyć trochę grosza, to np ten Romet, też jest bardzo opłacalny

https://allegro.pl/oferta/rower-romet-mustang-m4-ciemnoniebieski-m-17-11132328237

Bardzo tani w utrzymaniu napęd Deore 1x10 z dobrą stabilizacją łańcucha co na nierównościach jest przydatne, i jedna manetka zmiany biegów co jest bardzo wygodne i daje dużą swobodę w ternie. reszta osprzętu biorąc pod uwagę cenę jest ok. rozmiar 17 cali. 

 

Moje zdanie jest takie, że MTB zawsze stoi wyżej od roweru crossowego, geometria w 90% rowerów do kilku tysięcy i tak jest zbliżona a rower MTB nigdzie nas nie ogranicza. Może jest delikatnie wolniejszy od roweru crossowego na cieńszej i gładszej oponie, ale dla przeciętnego rowerzysty to nie ma znaczenia. Ponadto jeśli myślisz o jeździe w terenie szersza opona w standardzie na pewno nie zaszkodzi i wybaczy dużo więcej błędów ?

 

Dzieki. Mam 170cm wzrostu. Rozwazalam Romet Mustang, ale M3.

Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, MalySzaryCzlowiek napisał:

Jaki masz wzrost ? Bo nie każdy model jest w drobniejszych rozmiarach.

Do tej kwoty poleciłbym tę Indianę, jeśli 19 cali wejdzie w grę, bo mniejszych nie ma.

https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb/rower-indiana-x-pulser-3-9-m19-czarny-pomaranczowy-r21

doradziłem ten rower znajomemu, który też szukał taniego MTB, śmiga ze mną czasami po lasach i z rowerkiem nie ma problemu, do tej kwoty nie znajdziesz lepszego roweru. Reszte kasy wydałbym na dobry pierwszy serwis plus ewentualnie jakieś dodatki, typu dobra lampka.

 

Ewentualnie jesli możesz dołożyć trochę grosza, to np ten Romet, też jest bardzo opłacalny

https://allegro.pl/oferta/rower-romet-mustang-m4-ciemnoniebieski-m-17-11132328237

Bardzo tani w utrzymaniu napęd Deore 1x10 z dobrą stabilizacją łańcucha co na nierównościach jest przydatne, i jedna manetka zmiany biegów co jest bardzo wygodne i daje dużą swobodę w ternie. reszta osprzętu biorąc pod uwagę cenę jest ok. rozmiar 17 cali. 

 

Moje zdanie jest takie, że MTB zawsze stoi wyżej od roweru crossowego, geometria w 90% rowerów do kilku tysięcy i tak jest zbliżona a rower MTB nigdzie nas nie ogranicza. Może jest delikatnie wolniejszy od roweru crossowego na cieńszej i gładszej oponie, ale dla przeciętnego rowerzysty to nie ma znaczenia. Ponadto jeśli myślisz o jeździe w terenie szersza opona w standardzie na pewno nie zaszkodzi i wybaczy dużo więcej błędów ?

 

Tak, moim zdaniem MTB wygrywa wszechstronnością. Co do rometa Mustanga M4 to w zbliżonej cenie widziałem na allegro M5. M5 ma lepszy amortyzator niż M4, z tłumieniem olejowym. Katalogowo M5 kosztuje ponad 3000 zł ale widziałem jakiś czas temu ogłoszenie sklepu gdzie mieli go w rozmiarze 17 za 2899 zł. Warto poszperać na allegro. 

Odnośnik do komentarza

 

2 minuty temu, atr napisał:

Dzieki. Mam 170cm wzrostu. Rozwazalam Romet Mustang, ale M3.

M3 ma słabiutki amortyzator. Niezbyt przyjemnie będzie pracował, zwłaszcza że Ty pewnie nie ważysz za dużo ? Radzę szukać Mustangów z rocznika 2021. Mają cały czas niezłą dostępność. Kolekcja 2022 jest już parę stówek droższa a osprzętowo taka sama. 

Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, MalySzaryCzlowiek napisał:

Podsylaj linki co znalazłaś, to ktoś będzie mógł odpowiedzieć czy się to opłaca. Bo dużo ofert M3 jest w cenie tego M4 z mojego linku z allegro. A model M4 bije M3 na głowę i łopatki.

Tu jest M3 ktory znalazlam: https://sklepzrowerami.pl/25062-rower-romet-mustang-m3-19-czarno-bialy-2021.html Zaleta jest taka, ze jest dostepny stacjonarnie i moge przetestowac, na allegro sie do roweru nie przymierze i tez sama go nie zloze.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...