Skocz do zawartości

Zbyt krótki łańcuch ?


am8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :)

 

Odebrałem dzisiaj rower z serwisu, stał na strychu 3 lata, i po serwisie pojawił się problem z napędem.

 

Została wymieniona kaseta ( obecnie to Shimano CS-HG31 Altus 8 rzędowa 11-32), nowa korba ( Miranda trzydzędowa 43-34-24) oraz łańcuch (Shimano CN-HG40 8/7/6 rzędowa). Podczas testowania czy wszystko działa prawie fiknąłem przez kierownicę. Otóż cały napęd dosłownie staje dęba przy przełożeniu z przodu i z tyłu na najwyższy bieg, w dodatku przerzutka tylna ( 16 letnia XT :)  ) wyciąga się dosłownie razem z łańcuchem w lini prostej. Łańcuch w takim przełożeniu blokuje się pomiędzy 1 i 2 tylnej kasety. Dopiero po zrzuceniu tylnej przerzutki w miejscu o 2/3 biegi da się ruszyć.  Wiem że nie należy używać skrajnych przełożeń, ale nie używanie a kompletna blokada to chyba dwie różne sprawy ??

 

Czy to kwestia za krótkiego łańcucha, niewyregulowanej tylnej przerzutki czy coś jeszcze innego? Dodam że w ogóle nie działa 3 tylnej przerzutki, albo przeskakuje na 2 albo na 4.

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza

Hej, wszystko zależy od tego, jak są wyregulowane przerzutki. Ale nie wierzę, że już kilka przełożeń wcześniej, łańcuch nie zaczął rzęzić błagając, abyś nie zmieniał przełożeń dalej. To naturalne, że przerzutka się wyciąga, ona nie jest projektowana do przyjmowania aż tak brutalnego traktowania.

 

Jeżeli nie jesteś przekonany czy łańcuch jest dobrej długości, to łatwo to sprawdzić np. metodą nr trzy z tego wpisu: https://roweroweporady.pl/jak-dobrac-dlugosc-lancucha-rowerowego/

Odnośnik do komentarza

Wygląda na to że przerzutki w ogóle nie zostały wyregulowane ( w żadnej kombinacji nie wchodzi 3 bieg tylnej kasety) bo jak można wyregulować przerzutkę przednią gdy nie można napędu ustawić w pozycji tył najwyższy i przód najwyższy ????- przecież tak to się robi "książkowo".

Z tego co sprawdziłem to łańcuch jest ewidetnie za krótki bo w przełożeniu tył 8 i przód 1, wózek przerzutki nie jest w lini poziomej z łańcuchem, odstaje kilkanaście stopni względem właściwego ułożenia..

Odnośnik do komentarza

Cześć, ja bym kupił nowy łańcuch i przede wszystkim zajął się wyregulowaniem przerzutek. Kiedyś dawno temu też miałem podobne problemy, ale wtedy okazało się, że nie był dobrze skuty łańcuch i jeden pin wystawał nieco i oczywiście  blokował się na tylnej przerzutce naciągając ją niesamowicie. Nie przejmowałem się tym (jak na małolata przystało) tylko jeździłem dalej, co skończyło się wyrwaniem tylnej przerzutki i mało przyjemnym upadkiem :/

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...