Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

w tamtym roku odremontowałem rower, teraz zostało mi tylko wymienić swoją 17letnią :D korbę na nową.

Suport mam zmieniony (kwadrat)

Kaseta 9rzędowa

Przerzytka tył: Alivio

Przeżutka przód; Acera

Stara korba 48-38-28

Koła 26`

 

Reszta Alivio

 

Wybór jest ogromny i nie wiem co wybrać (ile zębów?)

 

W przyszłości możliwe kolejne modyfikacje dlatego korba chciałbym ze średniej półki

 

Czekam na jakieś podpowiedzi

Odnośnik do komentarza

Najpierw to bym się zastanowił do jakiego zastosowania ma być ta korba a potem jakiego producenta. Miałeś korbę trekkingową a rower jak rozumiem MTB? Jeśli głównie na szosę to 48x38x28 albo 48x36x26. Jeśli więcej off-roadu lub jazda z bagażem typu sakwy to lepiej mieć 44x32x22. Korba musi być pod łańcuchy dziewięciorzędowe więc starszego typu. Czy kupisz trochę lepszą czy trochę gorszą ne ma IMHO istotnego znaczenia. Zmieniłem kiedyś korbę dziwięciorzedową Alivio na Deore i były to wyrzucone pieniądze. Proponuję trzymać się Shimano bo dla przykładu korba podobnej klasy firmy Truvativ to dziadostwo od którego w kółko coś się odkręca. A czy Acera, Alivio, Deore to różnica jest odrobinę w wadze i tym że w niektórych są wymienne koronki i np. puste ramiona korby. Ale przez 10 lat jeżdżenia nie zdarzyło mi się wymieniać koronki więc bym chyba się tym nie sugerował.

 

A swoją drogą jak jesteś z Roztocza to napisz w tym czy innym wątku gdzie polecasz pojeździć żeby było fajnie widokowo i w miarę niepłasko.

Odnośnik do komentarza

Dzięki, na FB spojrzałem. Widzę że masz sporo sentymentu do tej ramy. Ja też mam jeden taki rower, Author Classic, ale już na kołach 28 i też na hamulcach canti za który muszę się wziąć. Rama stalowa chromowo-molibdenowa. Teraz taki old school powraca. A poza tym okazuje się że stal tłumi nierówności drogi lepiej niż aluminium.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli masz suport na kwadrat, to aż tak ogromnego wyboru mieć nie będziesz. Jeżeli dotychczasowe przełożenia na korbie Ci pasowały, to idź w tę stronę.

I tak jak pisze Jacek, kierowałbym się w stronę Shimano.

 

Teraz sprawa suportu, tak jak pisałem - korby na kwadrat kończą się w zasadzie na Altus/Acera, czyli w podstawowych grupach. Jacek pisał, że nie czuł różnicy między Alivio a Deore i ja mogę się zgodzić, między sąsiednimi grupami nie ma aż takich różnic. Zależy też jak jeździsz, jeżeli siłowo, to będzie czuć różnicę między np. Acerą a Deore, droższa korba będzie po prostu sztywniejsza. Ale jeżeli nie ciśniesz na rowerze jak szalony, to spokojnie Acera wystarczy i ja bym poprzestał na modelu FC-M371:

http://www.ceneo.pl/Rowery_i_akcesoria;szukaj-fc-m371;0192.htm#crid=64832&pid=7269

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...