Skocz do zawartości

Rower MTB do 4000-4500zł


Rekomendowane odpowiedzi

Część,

 

potrzebuję porady - Poszukuję solidnego roweru w widełkach 4000 - 4500 zł. Skłaniam się do sztywnego MTB 29 - musi być nowy, ale nie musi być z najnowszej kolekcji - i tu problem: mam 2 metry wzrostu, 145kg wagi i stopę 48.

 

Kilka lat temu (2005) kupiłem, głównie dla ramy Authora Basix SX z ramą chyba 21 albo 24 (nie pamiętam bo jest przemalowany) za 1800 zł (fotka poniżej) i powiem szczerze, że po lekkich modach (rogi, gumy, obręcze, tarcza na przód - wydałem ok. 800 zł) był to świetny rower z bardzo wytrzymałą ramą aluminiową - jedynie amor RST poddał się po 2 latach, kupiłem suntora jakiegoś i o dziwo jest do dziś choć umiera.

 

Piszę uczciwie bo tak do 2012 robiłem nim w sezonie naprawdę ciężkie przeprawy po Jurze Krak-Częst - po 40-50 km dziennie - co drugi dzień. Piach, góry, podjazdy, zjazdy na pełnej prędkości. Jeżdżę głównie po czarnych i czerwonych szlakach pieszych. Ogólnie rower nie miał lekko i bardzo dzielnie się sprawował - Jeśli Author ma dalej tą jakość to chętnie kupiłbym też authora. słyszałem też o rowerach Cube - podobno są wytrzymałe.

 

Niestety ten rower dogorywa i rozglądam się za czymś nowym.

Jednak ostatnio się pokomplikowało bo są koła małe duże, ramy małe, duże - a nie jak kiedyś 24" i 26".

Mam problem co kupić bo od 2008 roku nie śledzę nowinek i trochę nie ogarniam.

Pomożecie?

full_author_basicsxv.jpg

Odnośnik do komentarza

Konkretnego modelu nie podam ale jest parę rzeczy na które zwróciłbym uwagę ze względu na Twoje "niestandardowe" parametry.

 

Rama

Tylko i wyłącznie aluminiowa, najchętniej wzmacniania i nie żadne wycieniowane alu typu super light. Najbardziej wytrzymała rama z jaką kiedykolwiek miałem do czynienia pochodziła z niemieckiej firmy Bulls.

Koła

Mocne, wieloszprychowe. Można dostać obręcze i piasty pod 36 szprych ale mało producentów je stosuje. Raczej należy spojrzeć na koła 32-szprychowe.

 

Ogólnie szukałbym rowerów firm niemieckich bo oni często mają produkty pod wagę super ciężką. Ale taki np. Specialized ma też wytrzymałe ramy w rowerach z serii rekreacyjnej, tzn, Hardrock czy Rockhopper. W jakimś innym wątku ktoś znalazł bardzo fajne Bullsy Copperhead, poszukaj na forum. W tym przedziale cenowym szukałbym roweru na osprzęcie Deore SLX z widelcem powietrznym, najchętniej Rockshox Reba. Im grubsze golenie w widelcu, tym w tym wypadku lepiej.

 

A co Authora to mam jedynie doświadczenie z trekkingami. Mam kolegę, z gatunku ciężkich jak na kolarza, który takową ujeżdża ale on waży "jedynie" 106 kg przy 188 wzrostu. Rama daje radę. Natomiast firmy takie jak np. Campagnolo podają górną wagę jeźdźca dla swoich kół 109 kg poza którą nie gwarantują prawidłowej pracy. Fox w swoich amortyzatorach ma skalę regulacji do 250 funtów, czyli 113kg. Trzeba to wziąć pod uwagę przy zakupie.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za rady. Te Bullsy wizualnie są fajne, cenowo górna granica, ale do przeżycia. Widzę, że wagowo też nieźle - koło 12kg z kupą osprzętu, ale wszystkie ramy są cieniowane potrójnie.

 

Jaką dobrać ramę? Przy jakich kolach 27,5 czy 29? - Przy moim wzroście i wadze i tak mam problem na podjazdach z wysokim środkiem ciężkości.

Odnośnik do komentarza

Przy Twoim wzroście nie rozważałbym niczego innego niż 29 cali. Ja mam 175 wzrostu. Mam rowery MTB na 29 i 26 cali. Też przy 29 ucieka mi trochę przednie koło na podjazdach. Rozwiązań jest kilka. Zablokować amor i pedałować w staniu, pedałować siedząc i dociążając przód, skrócić wysokość rury sterowej przez zmniejszenie podkładek i/lub wydłużyć mostek przez co przesunie się środek ciężkości, zmniejszyć skok amortyzatora jeśli to umożliwia przez co obniży się przód i łatwiej będzie go dociążyć. Do jazdy takiej jak po Jurze to raczej więcej niż 80 a max 100mm skoku nie jest potrzebne. Dobór wielkości ramy chyba raczej prosty, przy tym wzroście: XL, większych zwykle nie produkują.

Odnośnik do komentarza

Zdecydowanie koła 29" i nie patrz zbytnio na masę - przy Twoich gabarytach nie będzie większej różnicy między 12 a 14 kg. Bzdurą jest też szukanie ram niecieniowanych - sam fakt cieniowania rur nie ma jednoznacznego wpływu na wytrzymałość. Proces polega na usunięciu materiału w miejscach, gdzie wytrzymałość nie jest tak potrzebna. Dzięki temu może go być więcej w punktach krytycznych.

 

Ale to wszystko bez znaczenia - wyszukaj rowery, które Ci się podobają i sprawdź, czy producenci narzucają jakieś limity wagowe. To samo możesz zrobić dla zastosowanych w nich kół. Dostępność rozmiaru XL i tak już mocno ograniczy Ci wybór.

 

Jeżdżę głównie po czarnych i czerwonych szlakach pieszych. 

 

Tak w ramach edukacji ;) Kolor szlaku pieszego nie ma związku z jego charakterem/trudnością/nachyleniem/nawierzchnią, więc nie jest to istotna informacja ;)

Odnośnik do komentarza

Ok. To mamy w setupie koła 29", Shimano Deore SLX.

 

Rama 21 czy 23 bo i takie spotykam?

Przy rowerze z kołami 26" rama 21 była ciut za mała, ale większych nie produkowali.

 

PS. Ze szlakami to wiem, ale akurat tak się składa, że na Jurze szlaki trudne i bardziej strome mają zwykle ciemniejsze kolory podobnie jak to jest z trasami narciarskimi. 

Odnośnik do komentarza

Dlatego pisałem o przymiarce. Wzrost to jedno, długość nóg to drugie, a chociażby długość rąk to trzecie. Wątpię by ktoś był w stanie idealnie powiedzieć jaki rozmiar ramy będzie na Ciebie dobry. Ja bym celował w największy rozmiar, bo wątpię by producenci robili ramy na osoby dużo wyższe od Ciebie :) Ale tak czy siak, popatrz w internecie za sklepem w swojej okolicy, tak, żeby coś nawet podobnego przymierzyć i porównać.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...