Skocz do zawartości

Wycieczki rowerowe Śląsk i okolice

Oskar

Polecane posty

Hej,

Od jakiegoś czasu w ramach rodzinnego utrzymywania kondycji fizycznej jeździmy z rodziną na wycieczki po okolicach Górnego Śląska.

Trasy może nie są zbyt długie (do ok 30 km), ale wynika to z mierzenia do najsłabszego, a dzieci łatwo zniechęcić do jakiegoś działania zbytnio je forsując. Dodatkowym założeniem wycieczek jest unikanie dróg asfaltowych, ze względu na bezpieczeństwo.

Dzięki temu udało nam się odwiedzić wiele ciekawych miejsc bliżej i dalej Katowic. Mam wiele ciekawych tras zapisanych na Strava i Endomondo. Bardzo chętnie wymienię się z kimś doświadczeniami, trasami itd.

Oto przykładowa trasa jaką przejechaliśmy w okolicach Mosznej, słynącej z pięknego zamku:

https://www.strava.com/routes/2225833

• Odpowiedzi 31
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Wyborcza w weekendowym dodatku dawała jakiś czas temu trasy wokół Pogorii i w okolicach Dąbrowy. Tam jeszcze nie dotarliśmy. Byliśmy na Jurze, ale trafiliśmy na upały co jest mało przyjemne i góry piachu na trasie co jest jeszcze mniej przyjemne.

Na Śląsku najfajniejszy rejon to chyba pomiędzy Gliwicami a Raciborzem gdzie jest sporo lasów z dobrą infrastrukturą dla rowerzystów. Super jest też Opolszczyzna, no ale to dalej, mało lasu, płasko. Za to mały ruch na drogach i można jechać asfaltem.

Polecam odwiedzić Zamek Lipowiec (mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Krakowem, a Katowicami). W słoneczne dni, kiedy jest przejrzyste powietrze, ze szczytu baszty rozciąga się niesamowity widok na Beskidy. Byłem tam w kwietniu, akurat trafił się dzień z niezłą przejrzystością powietrza... można było dojrzeć wzniesienia Beskidu Wyspowego, Makowskiego, Małego, Śląskiego i Żywieckiego (głównie Babią Górę, była jeszcze ośnieżona) - czyli widzialność na jakieś 100km conajmniej. Poza tym we wnętrzu zamku jest małe muzeum przedstawiające historię tej budowli. Wejście jest płatne, ale ceny są rozsądne wg mnie (zdaje się, że w poniedziałki można wejść nawet za darmo).

Mi się naprawdę bardzo podobało i podejrzewam, że jeszcze kiedyś tam wrócę :)

W okolicach Żor jest Pojezierze Palowckie z trasą rowerową i ładną okolicą.

Trójkąt Gliwice - Rybnik- Racibórz to klasa sama w sobie -  dużo tras przez las, bardzo zadbanych, bo rudzkie nadleśnictwo dba o rowerzystów. Po asfalcie jest gorzej, bo to dość ruchliwa okolica.

Mam tam opracowanych kilka tras i chętnie się podzielę.

• 3 weeks later...

Chudów (zwłaszcza okolice) to fantastyczne miejsce, ostatnio zaliczyliśmy wyjazd z Batorego na Chudów (z małym przystankiem) i z powrotem, bardzo fajna, łatwa trasa, większość lasem i bocznymi drogami - unikamy ruchliwych odcinków. Zamyka się w ok. 45km. Trasę postaram się wrzucić później.

Oprócz tego mogę polecić przejażdżki po Lasach Kochłowickich (Ruda Śl.), piękne tereny w sercu aglomeracji, mało ludzi, liczne ścieżki rowerowe w lesie. Jako atrakcja kilka bunkrów po drodze ;)

Warto zajrzeć do Goczałkowic i Pszczyny - swego czasu jeździłam w tamtych okolicach na wycieczki 70-85km (Goczałkowice, Łąka, Pszczyna, Kobiór itp.).

A macie jakieś sprawdzone, fajne trasy rekreacyjne po Katowicach i bliskiej okolicy? Tak do 30-35km, żeby można wyskoczyć przed/po pracy :)