Skocz do zawartości

Nowy mtb - słaby wybór?


Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko :)

Powoli nadchodzi czas wymiany mojego klockowatego pseudo mtb / zostawiam go sobie na dojazdy do pracy / na coś bardziej sprzyjającego zabawie w terenie.

Założenia jakie przyjąłem przy poszukiwaniach to:

-powietrzny amor, przy moich niecałych 65kg sprężyna prawie nie działa

-geometria pozwalająca na zabawę w terenie oraz na singlach / chcę w przyszłym roku się wybrać do Bielska :)

-napęd 2x lub 1x Trzy blaty zdecydowanie odpadają

-waga, idealnie poniżej 13 kg, a im mniej tym lepiej ;)

 

Niestety w przedziale cenowym do 3600zł szału wielkiego nie ma z wyborem.

Celowo nie przedstawiam marek rowerów ;) poproszę o ocenę samego osprzętu.

 

NR.1.

-widelec: Rock Shox Recon Silver TK Solo Air

-przerzutka tył: Shimano XT RD-M781 Shadow 10s

-przerzutka przód: Shimano Deore FD-M618

-manetki: Deore SL-M6000

-hamulce: Shimano BR-M315

-korba: Deore FC-M617, 36/22T

-suport: BSA

-piasty: Shimano centerlock M3050

No i waga 13,5kg - sporo :(

 

NR.2.

-widelec: SR Suntour XCR RLR Air

-przerzutka tył: Deore XT-M781, 10s

-przerzutka przód: Deore M6020-D

-manetki: Deore SL-M6000

-hamulce: Shimano M365

-korba: Deore M6000

-suport: BSA

-piasty:Novatec sztywne osie

Waga około 13kg

 

NR.3.

-widelec: Rock Shox Recon Silver RL Air

-pełny napęd Sram NX 1x11 korba z blatem 32T a z tyłu kaseta 11-42

-suport: Sram press fit GXP

-piasty: Centerlock Shimano Deore M618

Waga około 12kg

 

No i co Wy na to? Kierując się tylko tymi parametrami co byście wybrali? Jestem ciekaw Waszych opinii.

 

 

Odnośnik do komentarza

1. Amory.

Suntour nie łykam. IMO żaden Suntour nawet Epicon, nie pracuje tak dobrze jak RockShox czy Manitou. A dlaczego to najlepiej porównaj sobie bebechy na poniższym wideo. Po rosyjsku ale wystarczy popatrzeć. Jakby co mogę przetłumaczyć.


Pamiętaj że nowe wersje Recona, Silver RL i Gold, mają tłumik Motion Control. Jest to lepszy tłumik niż TK czyli TurnKey i lepiej wybiera nierówności. Taki jest tu w wersji 3.

2. Co do reszty. No niestety nie można mieć wszystkiego. Domyślam się w czym te sztywne osie. Generalnie kupując rower mtb założyłbym że nie zmienię raczej dwóch rzeczy. Ramy i amora. Reszta do dopasowania. Gdyby był to ten sam rower ale oczko wyżej na Reconie, to byłby mój wybór.

3. 1x11 we w miarę płaskim terenie się słabo sprawdza. Szczególnie jak się jeździ też na szosie. Ze względu na duże skoki między koronkami kasety, ciągle jest się poza kadencją. W górach jest ok. Ale pamiętaj że może być taka sytuacja że na 32x42 i tak będzie za ciężko. No i pytanie co wtedy zrobisz? Będziesz rozkręcał korbę i wymieniał blaty? Bo wiem od kolegi że ciągle ma taki problem. Po płaskim blat 32 lub 34 ale po górach zakłada 28. A skok o 4 zęby oznacza potrzebę zmiany łańcucha bo musi być innej długości. To trzeba rozważyć przez zakupem. Jak na moim 2x10 nic nie rozkręcam i nic nie zmieniam i z niczym się nie muszę pierniczyć. Zawsze mam takie same blaty i taką samą kasetę. PressFit niechętnie ale da się go ogarnąć. Domyślam się jaki to rower ale nie będę podpowiadał.

4. Waga ma znaczenie. Ale głównie w wyścigach i szybkich ustawkach. Jeżdżąc samemu 1kg nie robi wielkiej różnicy. Deore uważam że wystarczy, piasty i tarcze Centerlock też mogą być. Nawet te tanie heble Shimano mają niezłe opinie, więc jakiś czas pożyją bez problemu.
Odnośnik do komentarza

 

Domyślam się w czym te sztywne osie. Generalnie kupując rower mtb założyłbym że nie zmienię raczej dwóch rzeczy. Ramy i amora. Reszta do dopasowania. Gdyby był to ten sam rower ale oczko wyżej na Reconie, to byłby mój wybór.

@Jacek problem w tym że modelu oczko wyżej nie idzie dostać. Pozostaje zatem wybierać czy lepszy amor i brak sztywnych osi czy odwrotnie.

Odnośnik do komentarza

No niestety jak to mówią Rosjanie "kto nie uspieł, tot apazdał". Gate 30/50/70 nie ma i nie będzie. Krzysiek łyknął ostatnia sztukę. Chyba że jakiś sklep ma na stanie bo Kellys już nic nie ma.

Są do wzięcia końcówki Merida Big Nine Lite, kolor zielony, przeceniona z 4600 na 3800 i bardzo atrakcyjna Merida Big Nine Limited 1x, przeceniona z 5500 na 4500.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...