Skocz do zawartości

hałasy na dużym blacie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam taki problem, na małym blacie rower jedzie cichutko smiga miło, ale na dużym raz rzęcholi, mieli a raz jest cichy ale cześciej coś tam słychać :( nie przyjemnie tak jak by łańcuch tarł o przerzutkę, ale nie bo przecież są pół biegi... przyglądałem sie dziś tarczy ma jak by wyłamane 3 zęby bo tak chyba nie powinno być i zastanawiam się od czego czy aby przerzutka nie jest zanisko, dać ja pare milimetrów do góry ??? nie chcę oddawać do serwisu bo pewiedzą ze dla nich to on cicho jezdzi :D i zresztą nie mam czasu może pomożecie dodam ze rower kupiony nowy ma dopiero jakieś 1600km z poczatku może nie słyszałem tego bo euforia po kupnie, ale teraz już mnie to wkur...i jezdzę na małym blacie :(

wiem ze i napęd do wyczyszczenia ale może już coś tu widać lub jakieś sugestie... denerwujący odgłos jak by ocierania łańcucha o przesuwnice przerzutki lub nie wiem delikatne mielenie w młynku :D ale chyba nie non stop i z tyłu tez chyba na skrajnych trybach sam juz nie wiem czy na wszystkich... 

nie piszcie ze Claris tak ma bo na malym blacie słysze tylko wiaterek :D i tak ma byc na duzym 

 

https://zapodaj.net/a4014a93fae6b.jpg.html

 

https://zapodaj.net/32674883f1c60.jpg.html

Odnośnik do komentarza

Claris tak nie ma, bo sama jeżdżę i jest cicho ;) Po drugie te zęby nie są wyłamane, tak to po prostu wygląda, że kilka jest na szpic, a kilka "stępionych".

Powodów hałasu może być kilka:

* przekosy łańcucha - żeby nie hałasował, trzeba przy maksymalnym naciągu jeździć na biegach 8-7 z tyłu, może być też 6-5, tylko wtedy na takim jakby półbiegu z przodu. Przy 1-3 zawsze będzie hałas, a poza tym szybko wyciągniesz łańcuch.

* słabo naciągnięta linka - wtedy na najwyższym biegu i tak wózek jest zbyt blisko ramy, więc łańcuch trze od wewnętrz po prawej (patrząc z tyłu roweru)

* za mocno dokręcona śrubka wychylenia wózka - dzieje się to samo, co powyżej, tylko przyczyna jest inna

* za nisko przykręcona przerzutka - wtedy łańcuch ociera od spodu o wózek

 

Poszukaj książek/filmów o regulowaniu przerzutek, jeśli nie chcesz korzystać z serwisu.

 

P.S. Rower mógł na początku nie hałasować, po pewnym czasie w nowym rowerze linka się naciąga, przerzutki rozregulowują i jest to naturalne.

Odnośnik do komentarza

Tego się nie wyczuwa, tylko właśnie widzi po ustawieniu wózka. Pierwszym razem taka regulacja potrafi zająć sporo czasu i jeszcze więcej nerwów, ale naprawdę można się tego nauczyć :) Mi się dalej zdarza eksperymentować, ale odkąd wiem, jak się to robi i co jest za co odpowiedzialne, nie towarzyszy mi już taki strach, że coś zepsuję i będzie jeszcze gorzej. Tak więc poradnik plus cierpliwość i powinno być dobrze.

Tak w ogóle jak dla mnie to chyba najprzydatniejsza umiejętność po napompowaniu i wymianie dętki, więc warto się naumieć.

Odnośnik do komentarza
  • 5 tygodni później...

Jeżeli wcześniej napęd chodził równo i cicho - pozycji przerzutki bym nie ruszał. Pierwsze co wyczyścić napęd, wrzucić z przodu duży blat z tyłu na małą kasetę i przy dobrym oświetleniu [można się wspomóc latarka] sprawdzać czy nigdzie nie obciera. Mój strzał na ślepo lekko wyregulować na lince przednia przerzutkę aby poszła trochę w prawo. Na zdjęciu widać faktycznie, że łańcuch ociera o przedni wózek.

Odnośnik do komentarza

W zasadzie zgadzam sie z przedmowcami. Sam mam blat Claris, ale korba i w ogole caly naped - inne.

Ten blat raczej nie powinien sie wykrzywic, natomiast korba moze krzywo siedziec na kwadracie. Dociagnij srube. Ale u mnie i to nie pomoglo. Blat lekko chodzi na boki. Mlynek - tez, ale ze wzgledu na mniejsza srednice - nie powoduje to zadnych skutkow. Od kiedy zalozylem lepsza przerzutke (shimano 105) - prawie po kazdej zmianie biegu z tylu - poprawiam przod. Tyle, ze mam manetke analogowa.

Nie wiem jak ma przerzutka Claris, ale 105-ka ma na wewnetrznej blasze przetloczenie-zabek, ktory ulatwia wciaganie lancucha na blat. Jakbym podniosl przerzutke wyzej - to nie bedzie spelnial swojej roli.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...