Skocz do zawartości

Prośba w wyborze rozmiaru ramy Stevens


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

mam prośbę o pomoc w wyborze wielkości ramy- planuję kupić używany rower przez internet.

Poniżej w linku znajduje się geometria  ramy  w różnych rozmiarach- zastanawiam się pomiędzy 52 a 55 cm.

 

https://www.stevensbikes.de/2014/index.php?bik_id=93&cou=CH&lang=en_US

 

 

Wcześniej już miałem rower tej marki w rozmiarze 52 cm  w wersji light (  bez amortyzatora) i wydawał mi się trochę za mały- jeżdżę rekreacyjnie. 

Zdecydowałem się na wersję z amortyzatorem, ale nie wiem czy 55 cm nie będzie za duża ( naklejka na ramie ma rozmiar XL) -  wiem , że nic nie zastąpi przejażdżki na żywo, ale niestety nie mam takiej możliwości. 

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i  sugestie- Ja mam 181cm wzrostu i nogę długości 84cm. 

 

Pozdrawiam 

 

Odnośnik do komentarza

Mój kolega o podobnych parametrach jak twoje (180/85) jeździ na szosach w rozmiarze 56 i trekkingach w rozmiarze 19". Zwykle jest to rozmiar L. Górne rury ma zwykle 55-56cm. Z geometrii wynika że w tym Stevensie w rozmiarze 55 górna rura jest efektywnie w rozmiarze 59,2cm (literka C) co moim zdaniem jest za dużo. Z tego zapewne wynika oznaczenie XL na ramie. Brałbym rozmiar mniej.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za odpowiedź- właśnie najbardziej  obawiam się tego, że będę za bardzo wyciągnięty. Jeżdzę na szosie 57cm ( Triban 500) i jest ok- poprzedni rower  marki  Stevens właśnie miałem w rozmiarze 52 cm i wydawał mi się za mały. Jeszcze poprzedni rower w którym geometria mi bardzo pasowała to GT Transeo w rozmiarze L czyli 54cm ( poniżej link do geometrii).  Tutaj też górna rura ma 59cm- stąd biorą się  moje wątpliwości. 

 

https://bbike.pl/rower-gt-transeo-3-0 

Odnośnik do komentarza

Decathlon/B'Twin to moim zdaniem ma zawyżone rozmiary ram. Miałem szosę z Decathlonu i była rozmiaru 57 ale górna rura była 55cm i była dla mnie w sam raz a mam 175 wzrostu, noga 82. Mam teraz dwie szosy. Jedną typu Endurance w rozmiarze 54, górna rura 54.8 i jest dla mnie idealna, drugą typowo wyścigową rozmiar 56, górna rura 55.8 i jest dla mnie za długa. Niby 1cm ale widać inna geometria i już coś nie tak. Trekkinga mam 19 cali i jest idealny. MTB mam 17,5 cala, 29-er i wydaje mi się za duży. Czuję się niekomfortowo i go muszę opylić (Specialized Hardrock). Byłem dziś w zaprzyjaźnionym sklepie Specowym i rozmawialiśmy właśnie o geometrii rowerów MTB. Właściciel sklepu, szczupły gośc, 183 wzrostu, mówił że w tym roku testował wypasione specowe fulle. Rozmiary M i L, zarówno na kołach 29 jak i 27,5. Jeździł zjazdy i podjazdy i singletracki w czeskich górach. I w końcu zdecydował że optymalny dla niego jest rozmiar M na kołach 27,5. Mówi że 29-er był za mało zwrotny. A jego wspólnik, prawie tego samego wzrostu, jeździ na kołach 29 i ramie rozmiar L. Niestety nic nie zastąpi jazdy próbnej ale w Polsce bardzo mało sklepów to umożliwia.

Odnośnik do komentarza

Tak gwoli wyjaśnienia, szosa typu Endurance ma inną geometrię polegającą m.in na tym że główka ramy w której mieści się widelec jest dłuższa i wyższa niż w szosie do ścigania (Race Geometry). W związku z tym w szosie do ścigania trzeba się bardziej wyciągnąć żeby dosięgnąć kierownicy. Tak właśnie z tego 1cm w różnicy górnej rury po dociągnięciu do kierownicy robi się zapewne ze 3cm i tu jest właśnie pies pogrzebany.

Odnośnik do komentarza

W takim razie wydaje mi się, że mój Triban ma geometrię zbliżoną do endurance- główka ramy jest dosyć wysoka. Pomimo, że nie jestem kolarzem,a szosę wykorzystuję czysto rekreacyjnie nie bolą mnie plecy- jedynie przez pierwsze 15 km drętwieją dłonie gdy trzymam kierownicę za łapy ( ale to chyba kwestia braku regularnej jazdy).

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...