Skocz do zawartości

unibike crossfire disc lds - ustawienia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem posiadaczką nowego unibika crossfire lds. Wybrałam ten rower ze względu na cenę i wyposażenie, bardzo zależało mi na niewielkiej wadze roweru, amortyzowanym siodełku, amortyzatorze z przodu i hamulcach tarczowych. Rower używany ma być w systemie mieszanym: miasto plus leśne ścieżki, czasem błoto i pagórki.

Kiedy przymierzałam się w sklepie wydawało się wszystko ok, po przejechaniu kilku kilometrów mam pewne z nim problemy. Proszę o porady czy mam źle ustawione siodełko, kierownicę czy rower jest po prostu nie dla mnie :(

Zacznę od tego że do tej pory jeździłam na rowerze górskim z niską ramą i kołami 24. Jestem kobietą o wzroście 164 i długość nogi w butach 80cm.

Na unibiku mam niestety zbyt zgiętą nogę w najdalszym położeniu pedała, źle mi się z tym jeździ. On ma jakby wysoko umieszczoną korbę i pedały w porównaniu ze starym rowerem. Przy ostrym zakręcie zahaczam palcami stopy do przedniego koła (przeciwna noga do kierunku skrętu) - i tu pytanie czy to specyfika ramy i mam się do tego przyzwyczaić?

Być może źle ustawiłam siodełko, bo jeżdżąc w terenie potrzebuję mieć możliwość dotknięcia palcami ziemi z siodełka. Może ta rama się do tego nie nadaje i powinnam podnieść siodło wyżej? Ale wtedy nie podeprę się gleby z siodełka :(

Czy mogłoby coś pomóc ewentualne przesunięcie siodełka w tył lub w przód bez podnoszenia?

Kierownicę opuściłam w dół bo wolę pozycję bardziej pochyloną. Kręgosłup w tym rowerze nie cierpi, ramiona też nie, nadgarstków nie czuję, więc generalnie góra jest ok, tylko na nogach tragedia.

 

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Hej, ustawianie siodełka opisywałem i pokazywałem w formie wideo tutaj: 

https://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/

Tak naprawdę nie ma zbyt dużej możliwości regulacji siodełka góra-dół, znajdujemy poprawne ustawienie i potem możemy je dopasować do siebie, ale jest to kwestia raczej kilku milimetrów wyżej lub niżej.
Podobnie jest z przesunięciem siodełka przód-tył, tam też jest metoda optymalnego ustawienia.

Natomiast warto wybrać się do sensownego sklepu, gdzie ktoś pomoże Ci to "na żywo" ustawić, być może rama jest za duża albo za mała? A może wystarczy tylko wszystko odpowiednio ustawić.

Odnośnik do komentarza

Myślę, że Crossfire jest źle wyceniony ale nie jest całkiem złym wyborem. Często wspominane na forach rowery z allegro mają lepsze wyposażenie i cenę. Są mniej ... markowe, może geometria trochę odmienna i opony biedniejsze. Nie ma co roztrząsać.

Sam mam Unibike Viper 2017. W cenie poniżej 3000 raczej ciężko o lekki rower. Twój i mój katalogowo waży ponad 14 kg. Amortyzowana sztyca siodła też ma wagę większą niż "zwykła" i u mnie nie odczuwam jej działania bo jeszcze świeża a ja mało ważę (prawdopodobnie poniżej 70 kg przy wzroście 180 cm). Sprężyny sztycy nie mogę poluzować. Nasze amortyzatory to typowy ciężki uginacz, kowadło dzięki czemu mamy dodane do sumarycznej wagi względem innych rozwiązań (sztywny widelec alu, karbon, pół karbon czy lepszej klasy amortyzator powietrzny) około 1 kg lub więcej ale coś mimo swoich wad robi. Zdaje się że z czasem pracuje płynniej. Gdy podrzucam przednie koło to amorek ma tendencję do małego wysunięcia się. Mostek regulowany to też  deko wagi więcej ale dobra rzecz na początku gdy szukamy swojego kąta kierownicy. Do tego rodzaj kół, opony, support itd.

 

Przesiadka z innej konstrukcji zapewne wymaga przestawienia się większego lub mniejszego w zależności od różnic i nabytych przyzwyczajeń oraz ustawień. W tamtym roku kupiłem rower po długiej przerwie. Moje zwłoki pamiętały co nieco kolarkę a teraz siadły na krosa. Trochę kombinowałem i jeszcze będę kombinował z ustawieniami bo już powoli widzę pozytywne efekty i zmienia się też moja sprawność. Przez zimę nie dotykałem roweru, brak większej aktywności fizycznej ale teraz gdy ponownie wsiadłem na rower to jednak jest lepiej niż poprzednio.

 

Nie podałaś rozmiaru ramy co mi i tak wiele by nie mówiło ale innym osobom już tak. Rozmiar mojego Vipera to 19" Długość nogi w lekkim rozkroku około 80-82 cm. Buty rozmiar przeważnie 42. Nie zdarzyło mi się bym zawadził stopą o przednie koło. Zgięcie mojej nogi też mi nie pasi ale i tak o milimetry obniżyłem siodełko bo lepiej mi tak w pagórkowatym lesie i ogólnym terenie. Na asfalt lepiej wyżej ale jeszcze ciężej mi się podeprzeć oczekując choćby na zmianę świateł a chcę jak ty siedzieć lekko podparty jedną nogą co jest jednak niewygodne.

 

Siodełkiem (wysokością) może podregulujesz ugięcie nogi ale zahaczanie stopą o koło raczej świadczy o źle dobranym rozmiarze roweru. Jeździsz na pedałach platformach czy SPD ?

 

Filmik robiony w partyzanckich warunkach

 

https://streamable.com/3fn1r

Odnośnik do komentarza

W żadnym razie nie można ustawiać siodełka względem podłoża! Zrobisz sobie ogromną krzywdę i skończy się jeżdżenie na rowerze. Na siodełku masz siedzieć tak, jak opisał to Łukasz, względem pedałów, a podpierać możesz się, np. lekko przechylając rower na boki lub po prostu zeskakując z siodełka. Jeżdżąc tak, jak dawniej uczono dzieci na składakach, robi się wielkie kuku stawom, co może do sklepu jeszcze jest do przeskoczenia, ale przy regularnej jeździe kończy się kiepsko.

 

Rower powinien być 17" - mam właściwie te same wymiary i od lat tylko takie ramy są na mnie dobre.

Odnośnik do komentarza

W żadnym razie nie można ustawiać siodełka względem podłoża! Zrobisz sobie ogromną krzywdę i skończy się jeżdżenie na rowerze. Na siodełku masz siedzieć tak, jak opisał to Łukasz, względem pedałów, a podpierać możesz się, np. lekko przechylając rower na boki lub po prostu zeskakując z siodełka. Jeżdżąc tak, jak dawniej uczono dzieci na składakach, robi się wielkie kuku stawom, co może do sklepu jeszcze jest do przeskoczenia, ale przy regularnej jeździe kończy się kiepsko.

 

Rower powinien być 17" - mam właściwie te same wymiary i od lat tylko takie ramy są na mnie dobre.

Dziękuję. Rama to 17. Posłuchałam, pomierzyłam siebie i rower. Przejechałam 30km z kluczem w ręku :) I w końcu jest ok. Rzeczywiście po ustawieniu wysokości siodełka według tych pomiarów jest dobrze, trochę mam niżej niż teoretycznie powinno być, ale przesunięcie siodełka do tyłu też pomogło, miałam za bardzo do przodu, co wskazała linka przywieszona do kolana. Nie dosięgam z siodła bezpośrednio do gleby ale jechałam nawet po głębokim piachu (co powodowała momenty upadkowe:) i nauczyłam się z siodła zeskakiwać w odpowiednim momencie lub przechylać rower na bok. Przy dłuższej trasie drętwieją mi dłonie ale jeśli chodzi o nogi to jest teraz super. Dziękuję za pomoc.

Jeśli chodzi o dotykanie palcami stopy do koła to jest to chyba cecha tej ramy, bo czytałam na innych formach że część szczególnie damskich ram tak ma (duże koło, mała rama), na szczęście zdarza się to tylko na bardzo ostrych zakrętach, a te są rzadko.

 

Ja swój amortyzator w sztycy czuję, naprawdę ładnie to pracuje na wartepach, do tego wygodne jest w tym modelu siodełko i cztery litery nie bolą. Przedni natomiast nie działa, albo jestem za lekka albo źle on jest ustawiony.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...