Skocz do zawartości

wymiana wolnobiegu 6 - na 7 -rzedowy


pit777

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

chciałbym wymienic wolnobieg 6 rzedowy na 7 rzedowy przy zachowaniu dotychczasowej piasty, siłą rzeczy krawedz wolnobiegu 7 rzedowego bardzo zblizyla sie do krawedzi nakretki kontrujacej na piascie; czy rozwiązaniem moze byc dolozenie nakretek kontrujacych po obydwóch stronach na os piasty by zachowac centralne polozenie kola wzgledem ramy ?

z gory dzieki za podpowiedz

Odnośnik do komentarza

Jak zamontujesz wolnobieg 7-rzędowy sprawdź czy łańcuch na najmniejszej zębatce nie ociera o widełki. Jeżeli nie ma kolizji to nie ma problemu. W innym wypadku można nakręcić dodatkowe nakrętki na oś ale: jeżeli masz oś zwykłą tj. bez szybkozamykacza (koło dokręcane nakrętkami) nie ma żadnego problemu (i tak wystaje poza nakrętki). Jeżeli masz oś drążoną to zauważ że końcówki osi koła nie licują wtedy z hakami montażowymi w ramie. Ja tak kiedyś miałem ale mieniałem oś na taką od MTB bo jest 5mm szersza (zakładam że masz kolarkę). Musisz regulować grubością nakrętek lub dodatkowych podkładek. Ja wytoczyłem w firmie podkładki o grubości 2mm, średnica wewnętrzna 10.2mm zewnętrzna 15mm i było ok. Przeszedłem wtedy z 6 na 8 rzędów też wolnobieg. Jak masz ramę stalową to rozgięcie widełek nie stanowi problemu. Ten materiał dużo wybaczy.

Odnośnik do komentarza

Jak zamontujesz wolnobieg 7-rzędowy sprawdź czy łańcuch na najmniejszej zębatce nie ociera o widełki. Jeżeli nie ma kolizji to nie ma problemu. W innym wypadku można nakręcić dodatkowe nakrętki na oś ale: jeżeli masz oś zwykłą tj. bez szybkozamykacza (koło dokręcane nakrętkami) nie ma żadnego problemu (i tak wystaje poza nakrętki). Jeżeli masz oś drążoną to zauważ że końcówki osi koła nie licują wtedy z hakami montażowymi w ramie. Ja tak kiedyś miałem ale mieniałem oś na taką od MTB bo jest 5mm szersza (zakładam że masz kolarkę). Musisz regulować grubością nakrętek lub dodatkowych podkładek. Ja wytoczyłem w firmie podkładki o grubości 2mm, średnica wewnętrzna 10.2mm zewnętrzna 15mm i było ok. Przeszedłem wtedy z 6 na 8 rzędów też wolnobieg. Jak masz ramę stalową to rozgięcie widełek nie stanowi problemu. Ten materiał dużo wybaczy.

wielkie dzieki ! chodzilo mi wlasnie o potwierdzenie mojego sposobu myslenia co zrobic, by uniknac otarcia lancucha na najnizszej zebatce o widelki, to jest klasyczna piasta na nakretki bez samozamykacza, rama stalowa;

czyli jak rozumiem aby zachowac prawidlowe polozenie kola względem ramy, klockow hamulcowych i blotnika nalezy z obydwóch stron dobrac np. podkladki i powinno zadzialac

Odnośnik do komentarza
  • 7 miesięcy temu...

Witam,

chciałbym trochę odświeżyć temat, ale z drobną modyfikacją.

Również zastanawiam się nad wymianą wolnobiegu z 6-cio na 7-mio rzędowy. Do wymiany byłyby też manetki, ale zastanawiam się czy konieczna jest wymiana tylnej przerzutki. Zarówno rower, jak i przerzutki są już leciwe (pewnie ok 20 lat) - jedyne oznaczenie jakie widzę na przerzutce to "Shimano SIS". 

Czy za bardzo kombinuję?

Odnośnik do komentarza

Jeśli zmienisz wolnobieg na 7 rzędów ale zostawisz starą przerzutkę to... nic nie zyskasz. 

Jeśli to ma zagrać to potrzebny jest wolnobieg, przerzutka, manetki - wszystko musi obsłużyć 7 rzędów. 

To nie są duże koszty ale zawsze. W sumie jeśli wszystko działa to dołożenie jednego biegu niewiele zmieni, zastanów się czy warto.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...