Skocz do zawartości

MTB do 6000 zł


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

A ciekaw jestem też waszego zdania.

Chyba nie ma na co czekać, bo rozmiary się kończą smile.png

Decyzję o zaczęciu jeździć podjąłem jakieś 3 tyg temu . Wiem że to nie mądre wydawać tyle kasy na rower dla kogoś kto ostatnio jeździł jakieś 25 lat temu na Jubilacie 2 biggrin.png i wiem, że czekają mnie jeszcze inne wydatki.

Nie mam jednak możliwości kupienia tańszego i z czasem ulepszania go, bo by mnie żona zamordowała (tak jest mi łatwiej załatwić tą sprawę). Muszę kupić rower, który będzie na lata bez wymiany ramy i amortyzatora przynajmniej przez kilka, kilkanaście lat. 

Mam w przyszłym roku jeszcze bardzo ważne 2 maratony (biegowe) do zaliczenia i dopiero na jesień 2018 będę chciał wystartować w jakiś trudniejszych zawodach to na wypadek gdym miał się połamać smile.png . A do tego czasu chcę poznać sprzęt i zrobić trochę kilometrów. 

 

Proszę nie zwracajcie uwagi na ilość moich postów przy waszej pomocy w wyborze sprzętu. 180 cm wzrostu, 100 kg wagi.

Kierując się swoją wiedzą jaką zdobyłem w te 3 tyg, wybrałem 4 propozycje. 

 

ROSE COUNT SOLO 2 2017

KROSS Level 9.0 29" - 2018

TREK X-CALIBER 9 2018

KTM Aera 29 Comp

 

Proszę pomóżcie  !

 

ps. Oczywiście liczę się z tym, że może być potrzeba wymiany części okolic siodełka i kierownicy w celu ewentualnego dopasowania do mojej postawy. 

 

Odnośnik do komentarza

70-80 % teren, mieszkam w Szczecinie i też mamy górki :) , zawody też wchodzą w grę, ale bardzo amatorskie, wiem że tak się mówi, ale raczej nie planuję jakiegoś szaleństwa żeby ramę uszkadzać. Jak wrócę do domu to jeszcze przejrzę Specialized, bo z treka to raczej ten model wymieniony przeze mnie inne są już droższe. 

Odnośnik do komentarza

W mojej osobistej ocenie 6000 mógłbym dać za rower z dobrym amorem klasy RS Reba lub Fox, nowoczesnym napędem 11x klasy SLX/XT, dwiema sztywnymi osiami, przyzwoitymi hamulcami i dobrą gwarancją. Z ostatniego powodu elimunuję wszelkie rowery firmy KTM ze względu na 2-letnią gwarancję na ramę z wyłączeniem wyścigów. Przepychanki gwarancyjne z Krossem powodują że nie byłby to też mój wybór. Wskazany model Level 9.0 jest mocno przepłacony. Ma niezbyt wysokiej klasy amor RS Recon i badziewne hamulce za grosze. Za 6000, żenada. Trek za 6000 też mógłby się bardziej postarać i dać lepszy amor niż Recon i hamulce Alivio.

 

Nie ma więc wielkiego wyboru i zostaję tylko Specialized Epic HT, który można kupić trochę poniżej 6000. Amor RS Reba RL. dwie sztywne osie, osprzęt SLX/XT, hamulce Deore. W razie czego polecam sklep Cozmo Bike w Izabelinie pod Warszawą. Wiem że mieli ten model, bo mój kolego go tam kupował. Przy wzroście 180 kupił rozmiar L i był idealny.

 

Można spojrzeć jeszcze co tam ma konkurecnja. Giant, Canyon i parę innych niemieckich. Bo nie jestem na bieżąco z ich ofertą.

 

https://www.bike24.com/p2184850.html

Odnośnik do komentarza

Nie będzie problemu. Ale to nie jest jakiś tani shit SRAMa tylko bardzo dobra korba RaceFace. W swoim Spec Crave wymieniłem korbę SRAMa i ich shitowy suport na SLX. Ale tu nie widzę potrzeby. Ostatnio jest ciekawa tendencja wsród ścigających się na MTB na napędzie 1x11 do wymiany blatu na owalny. Podobno lepiej się na takim jedzie pod górę. Sam nie próbowałem ale mój syn wygrał ostatnio Mistrzostwo Polski na rowerze z takim blatem i napędem 1x11. Sądziłem że może mu zabraknąć biegów ale na płaskim jak uciekał wyciągnął 51 km/h co mnie przekonało do tego napędu. Ale u siebie mam 2x10 i nie zamierzam zmieniać.

Odnośnik do komentarza

Rama: obie mają sztywne tylne osie i wewnętrzne prowadzenie linek. Nie podoba mi się sposób prowadzenia linek w Solo. Obawiam się czy linka przedniej przerzutki nie będzie podatna na uszkodzenie. Waga ramy Speca jest ok. 300 gram niższa. Przewagą Solo jest tylny szybkozamykacz. W specu jest to mocowanie na imbus. Malowanie Speca bardziej mi się podoba ale to już rzecz gustu. Ale ten czerwony Solo z metalicznym lakierem też jest niebrzydki i przyciągający uwagę. Szary zupełnie mi się nie podoba.

Suport ramy: Solo PressFit, Spec BSA. Zdecydowana przewaga Speca, bezproblemowy suport nie wymagający częstego rozbierania i czyszczenia

Waga rowerów: podobna

Cena: zbliżona

Amor: te same ale lekka przewaga Solo bo ma manetkę blokady skoku.

Koła: Spec ma Stout SL na piastach z częściami DT Swiss. Waga ok. 1980 gram, limit wagowy 136 kg. Solo koła systemowe DT Swiss X 1900 Spline. Nie wiadomo tylko czy starszy model czy też nowy X 1900 Spline 20. Chyba nowy więc waga ok. 1900 gram i taśmy tubeless powinny być w komplecie. Limit wagowy 110 kg. Wygląda że przewaga Solo ale koła delikatniejsze.

Hamulce: takie same o ile mi wiadomo. Spec pisze M506 ale to chodzi o klamki. Zaciski są M615.

Napęd: W obu w zasadzie pełny SLX 11x. Spec ma korbę RaceFace i tylną przerzutkę XT, Solo SLX. Nie wydaje mi się żeby to miało znaczenie. Większe znaczenie mają blaty korby. 34x24 w Spec, 36x26 w Solo. 34 może być trochę mało. Zresztą 36 również. Ja mam u siebie SLX 38x24 i wydaje mi się że do ostrej jazdy jest to optymalne. Do bardziej rekreacyjnej wolałbym 36 lub 34. Ale kolega ostatnio jeździł dokładnie takim Specem Epic po Karkonoszach i nie narzekał.

Opony: Racing Ralph Evo są oponami wyścigowymi. Są lekkie ale dłuzo nie pożyją a ich ceiniutke ścianki ciężko uszczelnić mlekiem i należy się nastawić na częste kichy. W Specu cięższe FastTrak Control z wkładką antyprzebiciową. Jeżdżę na nich od dawna, są wytrzymałe i rzadko łapię kapcie. Mimo większej wafi wolę opony Speca.

Gwarancja: jeśli Spec kupiony w PL to 5,5 roku, jeśli za granicą to dożywotnia bez żadnych pytań. Rose 6 lat, nie obejmuje wypadków czyli złamanie tylko w przypadku wad materiałowych producenta.

Branding: Specialized jest bardzo prestiżową marką, absolutny top światowy. Rose postrzegany jako średnia półka.

 

Technicznie lekką przewagę ma Solo. Ja jednak ze względu na gwarancję i branding Speca wolę jego. Jeśli te cechy do Ciebie nie przemawiają to bierz Solo. Spec będzie trochę bardziej komfortowy. Solo przez wzmocnienie rury podsiodłowej zwiększył sztywność ramy w tej części co przełoży się na gorszy komfort.

Odnośnik do komentarza

Po niedzieli przymierzę się do speca, a z tą gwarancją to chore jakieś, kupiony w Polsce 5,5, zagranicą dożywotnia to co mam brać z tej strony https://www.bike24.com/p2184850.htmlzamiast kupić w Polskim sklepie? A jak w takim wypadku wygląda reklamowanie takiego roweru kupionego zagranicą, trzeba go odsyłać do sklepu, jak tak to trochę lipa za każdym razem około 9 euro za przesyłkę płacić. 

Odnośnik do komentarza

Trochę nie doczytałem o oponach w Solo. To są lepsze niż myślałem, Tu jest review:

https://www.bicyclerollingresistance.com/mtb-reviews/schwalbe-racing-ralph-snakeskin-2015

 

Z gwarancją Jest ten problem że Spec w PL wykorzystuje zapisy księgowe chyba o amortyzacji i stąd nie jest to ta sam gwarancja co za granicą. Bike24 nie wyślę Ci roweru. Rowery Specowe muszą być u nich odebrane osobiście. W przypadku reklamacji trzeba wysłać za granicę. Coś za coś. Ja mam dwa Spece polskie, alu, a dwa karbonowe z Austrii. 9 euro to dużo nie jest. Jedyne elementy z którymi są zwykle problemy to pęknięte ramy w wyniku wypadku i cieknące tłoczki hamulców. Pęknięcia ramy to rzadkie przypadki i główne jak widzę przy uderzeniu w obiekt o dużej masie. Drzewo, samochód itd. Jak się dwóch gości zderzy na rowerach to rzadko. Na MTB są też uszkodzenia tylnych widełek przy bocznym upadku na kamienie. Cięknące tłoczki to częsta sprawa. Sam już to przerabiałem. Jak masz gwarancje to sklep to ogarnia i Shimano wysyła nowe na wymianę.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

No i klamka zapadła, ale już wybrany, zamówiony w sobotę będzie odebrany smile.png , a że dostałem zniżkę to zaszalałem

 

specialized chisel expert 2x - 2018 - cena 7999 zł 6799 zł (matowy czarny z zielonymi napisami)

 

Jezu, jak to teraz wszystko eksploatować, czyścić i konserwować, zabezpieczyć, i przede wszystkim nie popsuć.  :wacko:

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...